Nieuwe subsidieregeling opknappen eigen woning Vooreen 2e of 3e Hypotheek gaat u naarde specialisten op dit gebied: INFO Compleet gemonteerde raamkozijnen Waarom gebruikt u zo'n groot stuk van uw huis niet? Bijdragen- ineens zijn belastingvrij 010-328155 J Geld van de NIEUWE VLOERBEDEKKING VOOR KEUKENS, BADKAMERS EN TOILETTEN REDAKT1E: P G den Broeder Telefoon 01820-19742 Q .^a^-5 >r v SUBSIDIE Eigen aar-bewoners ontvangen voortaan een vast bedrag voor elke ver betering, die zij aan hun woning aanbrengen. Dat geldt zowel voor de ele mentaire voorzieningen zoals de aanleg van een toilet, keuken en douche als voor het opheffen van technische gebreken zoals slechte vloeren, wanden, daken en funderingen. Ook de aanleg van een centrale verwarming wordt met een vast bedrag gesub sidieerd. Dit zijn de be- langrijkeste verschillen tussen de oude en de nieu we subsidieregeling voor verbetering van particulie re woningen. Om in aanmerking te ko men vow een subsidie moet wei aan een aantal voorwaarden worden vol daan. De nieuwe regeling is sinds 15 februari van kracht. De Vereniging Eigen Huis zette alles op een rijtje. De nieuwe subsidie-rege ling is eenvoudiger en dui delijker van opzet dan de oude en komt in belangrij ke mate tegemoet aan onze kritiek op de oude rege ling. In ons Subsidie-docu ment (78.12) vermeldden wij dat bij de oude subsi dieverlening voor de verbe tering van particuliere wo ningen onzekerheid troef was. Geen enkele eigen woningbezitter kon er na melijk snel achterkomen of en zo ja, in welke mate het opknappen van zijn huis werd gesunsidieerd. Door deze onzekerheid schoot deze subsidieregeling zijn doel voorbij. Wij drongen toen aan op een duidelijker systeem waardoor wel op korte ter mijn zekerheid kan worden verkregen over wat er wel en wat er niet gesubsi dieerd wordt. Minister Beelaerts van Blokland is nu met een nieuwe subsidie-regeling gekomen. Maar al te veel reden om te juiceh is er niet. Vooral diegenen, die hun huis erg ingrijpend willen opknappen, zullen tot de conclusie komen dat de subsidiekraan voor h en een flink stuk is dichtge- daaid. OUDER DAN 25 JAAR Om voor subsidie in aan merking te komen moet de woning ouder zijn dan 25 jaar en de afgelopen tien jaar niet met steun van de overheid zijn verbeterd. Als de subsidie-aanvraag wordt ingediend moet de woning niet voldoen aan de eisen van bewoonbaarheid, die redelijkerwijs aan wo ningen moeten worden ge steld. Aan de eisen van be woonbaarheid wordt niet voldaan indien noodzake lijke voorzieningen ontbre ken of onvoldoende func tioneren dan wel de bouw technische staat gebreken vertoont. Vakantiewoningen, zo merwoningen e.d. komen niet voor subsidie in aan merking, Liggen de verbe- teringskosten lager dan 65.000,dan kan subsi die worden verkregen. Overschrijden de kosten het bedrag van 90.000, dan is overleg met de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting in de provincie noodzakelijk. MONUMENTEN Voor woonhuismonumen ten wordt een hogere sub- sidiegrens aangehouden. Voor de verbetering van een monument dat be stemd is voor permanente bewoning, wordt aan de eigenaar-bewoner een sub sidie ter grootte van 20 procent van de totale ver- beteringskosten verstrekt met een maximum van 20 procent van 150.000, ofwel 30.000, VLOEROPPERVLAKTE Een belangrijke nieuwe voorwaarde is dat de in wendige vloeroppervlakte niet meer mag bedragen dan 125 m2. Dit betekent dus dat geen opknapsubsi- die wordt verleend voor woningen, waarvan de vloeroppervlakte met een vrije hoogte van tenminste 1,50 meter méér dan 125 m2 bedraagt. Door deze voorwaarde komen de wat grotere huizen niet meer in aanmerking voor een ver beteringssubsidie. Voor monumenten kan van dit uitgangspunt worden afge weken. NORMAAL ONDER HOUD Gebreken aan b.v. kozij nen, deuren, dakbedek king, schoorstenen, goten, lijsten en dakkapellen ko- Heeft uw huis ook overwaarde? Neem toch een tweede of derde hypotheek. Bij de Gelderse. Dat zijn specialisten op dit gebied Daarom werken ze ook zo snel Zo doeltreffend Entegen zulke voor u zo aantrekkelijke voorwaarden Als u nu belt weet u over 5 minuten wat u weten wilt Ook wanneer u geen 2e hypotheek wilt. maar toch geld wilt lenen (aflossing tot 96 mnd). 120 180 240 10 000 137,- 114- 101- 25 000 342- 280- 254.- 35 000 479.- 392- 356 - 50 000 685- 560- 508 - 90 000 1233 - 1008- 915- 1)1', INII MIN'MAAlM.HAm I HV 010-328155. Bree23, Rotterdam 020-763011Willemsparkweg 69, Amsterdam 033-30364, Joh. van Oldenbarneveltlaan 40, Amersfoort men niet voor subsidie in aanmerking als uitsluitend deze gebreken worden op'- geheven. Indien onder houdswerken in samen hang met de opheffing van bouwtechnische gebreken en/of verbetering van de indeling of van het woon- gerief worden uitgevoerd, dan komen die werken wel voor subsidiëring in aan merking. Zo zullen b.v. de kosten van het aanbrengen van een nieuwe dakbedek king mede worden gesub sidieerd voor zover deze voorziening een gevolg is van het vernieuwen van de dakconstructie. BUDRAGEN KLUSSEN VOOR Het maken van een w.c. 1.150, Het maken van een dou cheruimte met douche 1.150, Het aanbrengen van een douche in een al bestaande ruimte 775, Uitbreiding en vervanging van de electrische installa tie in een woning met 1 of 2 kamers 300,idem in een woning met meer dan 2 kamers 500, Het maken van een ruimte om te koken met daarin een moderne keukenin richting 2.900, Het vervangen van een pri mitieve keukeninrichting door een moderne 1.150,- Het maken van een berg ing buiten de woning als binnen te weinig berg ruimte is 1.150, Het vergroten van de woonkamer (kleiner dan 18 m2) door middel van het bewoonbaar maken van een inpandige ruimte (b.v. alkoven) 500, Het aanbrengen van cen trale verwarming 2.000.— i MARMER ZUIGT Marmer is een poreus kalkgesteente dat elk druppeltje koffie, thee, bier of limonade wil op zuigen. Dan ontstaan vlekken in het marme ren blad die bijna niet meer zijn weg te krijgen. Daarom moet zo'n blad afgewerkt worden met een laagje polyesterlak en anders goed onder houden met speciale marmerwas of autowas waarin waterafstotende siliconen zijn verwerkt. DOORKIJKMEUBELS Meubels van plexiglas of perspex (acrylaat) trek ken gemakkelijk stof aan. Dagelijks even af nemen met een sopje (vaatwasmiddel), voor komt dit. Evenals ge woon glas kan ook het daarop lijkende perspex krassen. GRAUWSLUIER De aanslag die van tijd tot tijd op de binnen kant van het raam zit, bevindt zich op letter lijk alles wat zich in de kamer bevindt. Het hout van de meubels wordt ook met zo'n laagje bedekt. Daarom een paar keer per jaar de meubels met een vochtige doek stevig afwrijven. Meubelwas maakt de meubels niet schoon, alleen maar vet tig. Was is een be- schermmiddel tegen vocht, meer niet. Een nieuwe cntwikkeling in de nederlandse bouwwe reld is het kant en klaar gemonteerde raamkozijn van kunststof, met begla zing, en gereed voor in bouw. Deze raamkozijnen worden geleverd in diverse types, zoals met tuimel raam, klapraam of in vaste uitvoering en alle, uitge zonderd het vaste, welke met draadglas is uitge voerd, met verschillende mogelijkheden van begla zing: helder glas, thermog- las of matglas. Naar keuze is de mogelijkheid de ra men te voorzien van sier- of beschermgaas. Deze kozij nen zijn erg geschikt voor gebruik in schuren, gara ges, badkamers, stallen, magazijnen etc., omdat de in voorraad zijnde maten liggen tussen 60x40 cm. en 120x100 cm. Het voordeel van de ge bruikte materiaalsoort is dat de precisie van de fa bricage blijvend is: trekken van ramen, tochten, roes ten van hang- en sluitwerk is uitgesloten en: onder houd is eens en voor altijd overbodig; najaren ziet het er nog uit alsof het pas ge verfd is. Doordat standaard uitvoeringen in vaste maten en kleuren voorradig zijn, seriefabri- cage, zijn de prijzen van de verschillende types lager dan die welke van traditio nele materialen vervaar digd zijn. Verkrijgbaar in de kleuren lichtgrijs en donkerbruin. Inlichtingen: H. de Ruyter h.o., Kamp 71 te Amersfoort, telefoon 033-50025. Vloerbedekking is een belangrijk onderdeel van de moderne woninginrich ting. Vooral in de z.g. "natte woonruimtes" is een degelijke en vooral ge makkelijk schoon te houden vloerbedekking belangrijk. Van GAF verschenen nu de nieuwe dessins van het "kamerbreed Vinyl" voor 1979. Het materiaal is inmiddels verder verbeterd. "ook voor doe het zeivers" WARM AAN DE VOETEN. Het nieuwe materiaal is zowel op de breedte van 2 als van 4 meter, in de zelfde dessins leverbaar. Er zijn 80 verschillende kleuren in 4 kwalitei ten en 4 prijsniveaus. Dit nieuwe materiaal is warm en verend aan de voeten, doordat het bestaat uit een harde, fraai glanzende deklaag en een stevige onderlaag met daartus sen miljoenen minuscule schuimbel- letjes. Deze schuimbelletjes vormen de verende laag in het materiaal. Ze isoleren de vloer en voorkomen ge luidshinder. FRAAIE GLANS De moderne huisvrouw vraagt om een gemakkelijk te reinigen vloer. Men heeft dit opgevangen door de bovenlaag een iets hogere glans te geven. Daardoor is zelfs gemorst vet in een handomdraai verdwenen met een vochtige doek. In de was zetten is totaal overbodig! GEMAKKELIJK TE VERWERKEN Zij die deze vloerbedekking zelf wil len leggen, zullen ontdekken dat het vrij gemakkelijk is te verwerken. De "kamerbrede rol" kan bij trans port in een kleine auto of lift ge makkelijk dubbel gevouwen wor den, zonder dat het knapt. Met een scherp stanleymes is het snijden geen probleem. Men kan dit materi aal krijgen in vier verschillende dik ten. Meer informaties bij GAF (Ne derland) BV. Mercuriusweg 6-8, Delft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 40