Binnen een jaar beslist kamer over Rijksweg 19 MANIFESTATIE riiDPEV- deltian p Waar een wil is, is geen weg Vlakbij duizenden weidevogels sluipt rijkswaterstaat rond als een hongerige zwerfkat Kwijlend tuurt het beest naar de einder: lekker gevogelte en mollig pluimvee zover hij kan zien. Maar een drommelse poldersloot scheidt de jager nog van zijn kistdo- mein. Nergens kan hij erover* Doch h|j wacht, watertandend... tong uitde bek. Binnen een jaar valt de beslissing. Na vijf jaar debatteren hakt de Tweede Kamer de knoop door, heeft de minis ter van verkeer en waterstaat aange kondigd. En misschien niet alleen die knoop: als ingenieur Danny Tuijninan een kamermeerderheid vindt voor aan leg van rijksweg 19, wordt daarmee een poldergebied in tweeën gespleten, dat nu nog geldt als „groene bufferzone". Midden-Delfland b het laatste siltege- bied in de tjokvolle zuidwestelijke Randstad, het laatste stuk natuur van nog een beetje behoorlijke omvang en dwars daar doorheen dreigt rijksweg 19 te gaan lopen. Dat niet alleen „de polder" bedreigd wordt maar ook de stedelijke omge ving, zal duidelijk zijn. In de laatste vijfjaar is er dan ook heel wat te doen geweest rond de voltooiing van de rijksweg. Acties van milieug p n kwa men los en uiteindelijk protesten oe zelfs van overheidsinstanties. De ge meenten Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen en Delft spraken zich uit tegen de aanleg, en zij vonden de provincie Zuid-Holland achter zich. Dat was niet zomaar. Het ging er niet om rijkswaterstaat te pesten, de staat in de staat, die zo volgaarne de rijks weg omschrijft als onontbeerlijke scha kel tussen Den Haag en Brussel, tussen Amsterdam en Parijs. Het ging om een mildere levenshouding, met meer oog voor natuurschoon, zonder geronk, benzinestank en gejaagd reizen. En daar gaat het nog om. DE RECHTLIJNIGEN Rijksweg 19. Sprake was er al van in de jaren vijftig en het was een van die plannen, die leidden tot de grootste 2000-gedachte van de vroegere jaren zestig. Het was de tijd van asfaltlinten en wolkenkrabbers, de tijd waarin alles met een liniaaltje strak werd doorge trokken. In de denkbeelden van de Rechtlijnigen paste zo'n supersnelweg tussen Amsterdam en Parijs wel, en uit de volkse bijnaam Beneluxweg sprak ook iets flitsends, zelfs iets van saam horigheid. In het rijkswegenplan van 1968 kwam nummer 19 op het voorkeurslijstje, en vier jaar daarna werd begonnen met de aanleg. Opmerkelijk is wellicht, dat tot op dat moment geen centje kritiek was losgekomen. Achteraf is de verklaring misschien dat Provo, flowerpower en de Kabouters even tijd nodig had den om hun ideeën te laten doord ringen tot in details. Tenslotte doelde de Club van Rome ook niet recht streeks op rijksweg 19. Voor een groot deel vlotte de aanleg dan ook. Maar inmiddels was het 1975 en gedurende twee jaar was er bij Mi lieudefensie een stijgende verbazing: wat spookt rijkswaterstaat daar in de polder uit? In mei 75 barstte het verzet los met een massale actie. Meer dan duizend mensen kampeerden op het zandli- chaam, dat dwars door Midden- Delfland voor de weg was aangebracht. Ogen gingen toen open en ontwaken deden ook leden van het parlement. Politici onder wie Jaap van der Doef en Leo Jansen, probeerden vergeefs de aanleg te stoppen. Pas eind 76 toen Arend Voortman een motie indiende de derde motie die daarover in de Kamer kwam was er een meer derheid die ook een grondig onderzoek naar de noodzaak en naar alternatie ven nodig vond. Tot ongeveer halverwege tussen het Kethelplein (op de grens van Schiedam en Vlaardingen) en het verkeersplein bij Ypenburg, Rijswijk, lag er toen al een zandlichaam. Geen dijk van oog strelend karakter was het, maar de schade viel op dat moment tenminste nog mee. Wie nu van de Beneluxtunnel onder de Nieuwe Waterweg naar 's -Gra ven hage wil, moet even een stukje om via de rijkswegen 20 en 13, ofwel via jet Kleinpolderplein in Rotterdam. SALAMI-TACTIEK Het onderzoek, waarom Voortman vroeg, is nog steeds niet gehouden. Toch verwacht minister Tuijnman een beslissing binnen een jaar. Vragen over het structuurschema verkeer en ver voer (SVV) van 1977 werden door het kabinet onbevredigend beantwoord. Ondertussen lijkt een salami-tactiek te worden gevoerd: het ene worstje dat binnengehaald wordt is het stuk rijks weg 19 ten zuiden van Rljswyk, dat te gelijk deel uitmaakt van het Hoefijzer om Den Haag. Sluw heeft men dit stuk uitde discussie gelicht. En als men dan de smaak te pakken heeft, komt het tweede worstje binnen bereik en dat betekent in feite: aanleg van rjjksweg 19 tussen Schiedam en Rijswijk, of: tussen het Kethelplein en Ypenburg, of: tussen Amsterdam en Barcelona. Dat was alleen maar leuk geweest als Cruyff er nog had gezeten. Een noodzakelijk onderzoek niet hou den is niet netjes en weinig democra tisch, want er is die motie-Voortman. Nu moet gerommeld worden met aller lei voorspellinkjes: hoelang kan rijks weg 13 de verkeersstroom tussen Rot terdam en Den Haag nog verwerken, hoeveel auto's komen er nog bij en wat is het effect van nieuwe rijkswegen op de verkeerssituaties in en bij de ste den? De diverse peilingen zijn niet alle even diep. Het openbaar lichaam Rijnmond dacht te moeten kiezen uit twee kwa den en gaf aan aanleg van rijksweg 19 de voorkeur boven aanleg van rijksweg 14/16 via de Rottemeren, Berkel en Leidschendam. Dat staat in het regio naal verkeers- vervoersplan (RVVP), dat Rijnmond eind vorig jaar aannam. Toch was in hetzelfde jaar het streek plan Zuid-Holland-West vastgesteld, waarin de provincie rijksweg 19 niet opnam. Overigens ligt het niet in de bedoeling van provinciale staten om dan maar rijksweg 14 aan te leggen. De tegenstrijdigheid is er ook op lager niveau. Achtereenvolgens spraken Schiedam, Vlaardingen, Delft en Rot terdam zich uit tegen rijksweg 19 en vóór verklaarden zich de Westlandse gemeenten en Den Haag. In de resi dentiestad bestaat daarnaast nog een sympathie voor aanleg van rijksweg 14. Rijswijk is alleen voor aanleg van het Hoefijzer en Schipluiden wil een be hoorlijk onderzoek afwachten. Het samenwerkingsorgaan Westland noemde in het structuurplan voor dit gebied, dat nog in een ontwerpfase is, rijksweg 19 nodig voor ontlasting van secundaire en tertiaire wegen. Eerder zou je daar als motief een betere ontsluiting van de veilingen kunnen verwachten, maar dat werd niet ge noemd. Tot slot is rijksweg 19 nog op genomen in het maatschappelijk ontwikkelingsplan (MOP) van het ge west 's -Gravenhage. Bij particuliere organisaties staat ja ook weer tegenover nee. De drie Hol landse Landbouworganisaties zijn vóóó aanleg, evenals de betrokken Kamers van Koophandel: Delft, Den Haag/Rijswijk, Rotterdam en de Beneden-Maas en Dordrecht. Tegen zijn de betrokken plaatselijke en regionale afdelingen van de ENWB en vereniging Milieudefensie, de afdeling Delft/Rijswijk van de NIJN en ACN en voorts de stichting Het Zuidhollands Landschap, de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, stichting Centrum Milieubeheer Zuid-Holland, stuwgroep Midden-Delfland Schie dam, milieugroep Maasland en werk groep Delfland Gaardingen/ Schiplui den; deze organisaties hebben zich verenigd in de samenwerkende milieu werkgroepen Midden-Delfland (SMMD). Van bewoners- of wijkorga- nisaties is het de stichting voor samen levingsopbouw in Schiedam-Noord (SS SN), die heeft laten weten bang te zijn voor overlast in de wijken Vlaardingen-Holy en Schiedam-Groe- noord en -Woudhoek. ARGUMENTEN Wat allemaal voor rijksweg 19 pleit, is best indrukwekkend, zo op het eerste gezicht. De weg betdrent een internationale verbinding tussen een oaar hoofdste den, althans een essentiële schakel daarin. Aanleg ervan ontlast rijksweg 13, welke route tussen Haag en Rotje- knor niet te verbreden schijnt bij Over- schie en Delft. Ook zal aanleg aanvan kelijk de Van Brienenoordbrug in Rot terdam ontlasten en als nummer 19 wordt aangelegd, kan de komst van rijksweg 14/16 vermeden warden. Ook kan het Westland beter ontsloten wor den en rijksweg 19 zal vast het sluip- verkeer uit Midden-Delfland trekken; immers, de „zwartrijders" nemen het brede asfalt dan we'. Een vaak gehoord argument voor rijksweg 19 is ook, dat er al zoveel geld in is gepompt: vijftig miljoen naar schatting. Ook betekent de aanleg voorlopig weer een boel werkgele genheid en leuk voor rijkswaterstaat is dat de weg helemaal past in de huidige visie op randwegenstdsels. Het is nogal wat. Op het tweede gezicht wekken die ar gumenten een andere indruk Van het verkeer over rijksweg 13 gaat ongeveer 15 procent door naar het zuiden, nogal weinig om een andere rijksweg daar voor aan te leggen die vijt tien min. sneller is. Voor internationaal verkeer telt de tijd niet zó sterk. Het ontlasten van rijksweg 13 is zo noodzakelijk nog niet als vaak beweerd wordt. De capaciteit laat toe, dat er nog 20.000 auto's per etmaal bijko men, zonder dat files ontstaan. Alleen in de spits is soms sprake van filevor ming, maar dat mag wel geaccepteerd worden. Trouwens, verbreding van rijksweg 13 is bij Delft volgens de plaatselijke Kamer van Koophandel best mogelijk, al zegt waterstaat van niet, en om Overschie niet onder druk te zetten is een alter natief tracé denkbaar, tussen de rijks wegen 13 en 20, door de Oostabtspol- der. Deze mogelijkheid is nog niet door rijkswaterstaat onderzocht Aanleg van rijksweg 19 door Midden- Delfland is geen werkelijk argument om de Van Brienenoordcorridor te ontlasten, want een zuidelijk deel van rijksweg 19 gaat voor 1990 niet door en bovendien gaat van het huidige verkeer op rijksweg 13 maar 15 procent rich ting Drechtsteden. Zal rijksweg 14 echt afgeschreven wor den als 19 er komt? Er is gezonde twij fel. Door het effect van 19 kan het wel eens zijn, dat zelfs het plan voor rijks weg 24 door MiddenDelfland (Maassluis-Berkel) weer uit de ijskast wordt gehaald, en zo blijf je bezig. Uverigens kan het rijk er zelf flink wat aan doenJe kunt een gasgevend beleid voeren, stimulerend dus; je kunt ook afwachten welke behoeften ontstaan, een volgend beleid dus. Ook kan „gestuurd" worden: proberen het autogebruik te beperken. Het ligt voor de hand, dat, als er tussen Den Haag, Dei ft en de Rijnmond geen oplossing wordt gezocht of gevonden in beter op enbaar vervoer, het ook nergens anders meer op die manier zal lukken. Wat het Westland betreft kan gesteld worden dat rijksweg 19 een goede ontsluiting betekent. Inderdaad. Maar de Glazen Stad is geen onbereikbaar achterland: een Hoefijzer ten noord westen ervan, bij Den Haag, komt er vermoedelijk wel, en, zoals de provin cie zegt, rijksweg 20 is meer dan vol doende voor wie oost-west vice versa wil Of een rijksweg 19 het sluipverkeer door Midden-Delfland tegengaat, is maar een vraag. Veel wegen werken juist sluipwegen in de hand, en de automobilist die nu noord-zuid sluipt, zal met rijksweg 19 vaak geen korte verbinding krijgen. Wie béweert, dat rijksweg 19 maar moet omdat er al vijftig miljoen gulden in zit, kan bedenken dat er nog zo'n honderdvijftig miljoen gulden (inclu sief het Hoefijzerdeel) bij zal moeten. Hier ligt een prima kans tot bezuini ging. Werkgelegenheid? In de wegenbouw heb je flink wat machines, relatief wei nig werkers. Wel zullen vacatures ontstaan bij politie, ambulancediens ten. wegenwacht, PTT en valiumfa- brieken. Het afgraven van het zandlichaam schept ook werk, en dat is dan letter lijk. Ook de aanleg van een plantsoent je erbovenop, met knotwilgen uitera ard, zorgt voor permanete arbeidsp laatsen. Om op het laatste argument vóór in te gaan: in het beleid voor een grofmazig wegennet past rijksweg 19 eigenlijk he lemaal niet of weet rijkswaterstaat niet welk beleid het wil? De Kamer van Koophandel in Rijks- wijk overdrijf trouwens wel flink als gezegd wordt dat de route tussen de Plaspoelpolder aldaar en de Benelux tunnel in zes minuten te „doen" is. Korter dan rijksweg 13/20 is rijksweg 19 zonder meer, maar wat maakt die paar kilometer uit? Twee wegen zijn kwalijker dan één. Niet omrijden scheelt enige benzine, behalve als je een minder drukke weg neemt waar je kunt scheuren. NOG MEER TEGEN Naast alle genoemde argumenten en weerleggingen daarvan zijn er aspec ten, die ruimer aandacht vragen. In de Randstad is het offer extra groot, als puik polderlandschap in rook op gaat. Wie de ruimte wil hebben, wie rust zoekt, is op Midden-Delfland aan gewezen. Met een fiets in de hand ben je zo in 't polderland. Een beslissing binnen een jaar bete kent ook een uitholling van de recon structiewet Midden-Delfland. De re constructiecommissie zou met een rijksweg opgezadeld kunnen worden, zonder dat zelf te willen, en haar be voegdheden zouden zodoende karika turaal worden. Woonwijken van Rijswijk, Delft, Vlaardingen en Schiedam grenzen aan het tracé voor rijksweg 19. Wie de si tuatie in Overschie neemt ter verge lijking, zal even slikken. Ook brengt een nieuwe rijksweg nieuwe afritten met zich mee, waardoor steden hun verkeersstelsels moeten omgooien. Met name Rotterdam wil niet aan die druk; daar zou het probleem zich alleen maar verplaatsen. GEVOLGEN De bezwaren, die kleven aan rfjksweg 19, zijn opgesomd. Aanleg heeft ook veel gevolgen in de vorm van schade en overlast,en het kan geen kwaad om die eens op een rijtje te zetten. De waarde van het polderlandschap zal verloren gaan. De rust in Midden- Delfland wordt verstoord, weidevogels vliegen verschrikt op en vervolgens zich te pletter, hun broedgebied komt on der een asfaltlaag en verwacht hoeft niet te worden dat bijvoorbeeld een tu reluur in de berm zal gaan broeden. Kwade dampen verjagen de eerijjk mestgeur. In eik geval gaat een zekere lust tot snuiven verloren. Een grazende koe is een fraaier gezicht dan een zon weerkaatsende kar. Het zandlichaam is nu al niet iets van visuele schoon heid. Inpassing ervan in het land schap? Zelfs met bomen erlangs blijft het een barrière in een dak polderland. En het is wel frappant, dat een ambte lijke werkgroep die in 1975 begon met het zoeken naar inpassingsmogelijkhe den, in 1977 zijn werk moest staken, omdat rijkswaterstaat geen gegevens meer wilde verstrekken. Bekend is na tuurlijk, dat een geluidsscherm langs een weg geen effect meer heeft op vijf tig meter van die weg. De aanleg maakt Midden-Delfland dus minder aantrekkelijk voor ontspan ning en/of recreatie. Men zal de groene vrede gaan zoeken op de Veluwe, of moeder Natuur aan het werk willen zien ergens in Zeeland of op het strand. Daartoe neemt men uiteraard de auto. Leuk: op een kluitje parkeren aan het Quakjeswater is net zoiets ais een pick nick op het Kleinpolderplein. De verkeersdruk op de gemeenten rond MiddenDelfland zal groter wor den. Wie dat ontkent, zal moeten toe geven dat er dan kennelijk geen auto's bij komen, en dat maakt een extra rijksweg natuurlijk volkomen overbo dig. De bestaande knelpunten in ste den zullen hier en daar nog groter wor den, en niet ondenkbaar is het dat nieuwe ontstaan. Daarnaast is er de herrie. Weer een rijksweg langs de bebouwde kom zal in strijd zijd met de wet op de geluidhin der, en dat geldt vooral in Delft-Voor hof, Vlaardingen-Holy en Schiedam- Noord. In die laatste wijk staat een verpleeghuis voor gehandicapte oude ren pal naast het tracé. En verder, het is in feite al vermeld. Toegeven aan een steeds grotere opeenhoping van auto's maakt niet al leen rijksweg 19 nodig, maar straks ook de rijkswegen 14, 24 en.. De nasmaak is bitter, ab je ziet dat de NS er met de nieuwe zomerdienstrege ling twee treinen per uur uit wil gooien tussen Den Haag en Rotterdam. Op 28 april organiseren de sa menwerkende milieuwerkgroe pen Midden-Delfland, evenals in 1975, een grote fietstocht door Midden-Delfland. En dat dan als protest tegen de dreigende aan leg van rijksweg 19, die dwars door dit gebied zou komen te lo pen. In nevenstaand artikel zet Henk Tetteroo van de milieu groepen uiteen, wat er toch alle maal voor en tegen die rijksweg is. lANPLIOjAAM %ÜIC' [jEM'/mD//V6 Hui}/.' locpiAHóe uey bTepetijKE fóftouoiNG

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 45