95.- ö£r- 95.-1 OVERDIJK Verkoop fabriekspartij vloerbedekking „Molens moeten blijven draaien" in Schiedam ten doop gehouden „Kijk op molens" is Zaterdag 12 mei nationale molendag XTTFm TAPIJT CENTRALE HOLLAND Vrijwillige molenaars: Compleet met glazen naar voorschrift. Voor de DAMES. Model Elce. Vriendelijke damesbril, lichte teint, zeer geschikt als leesbril. Eenmaligë extra aanbieding. Uitsluitend geldig tot en met zaterdag a.s. Voor de HEREN: Model Rudolf. Stoere bril, modern montuur. Als tijdelijk prijscadeau tot en met aanstaande zaterdag OPTIEK Schiedam Grote Markt 23, (010)267557 Rotterdam Statenweg 108e (010) 666052 Utrecht HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 9 - VRIJDAG 27 APRIL 1979 (uitgez. dubbel focus) PERSOONLIJK ADVIES VAKKUNDIGE BEGELEIDING PROFESSIONELE NAZORG I (ADVERTENTIE) I U kunt nu in twee dagen honder den guldens verdienen. De tapijt centrale Holland komt twee da gen naar Delft. Met medeneming van een kolossale partij vloerbe dekking, zo uit de fabrieken naar het publiek. Met vijf jaar fabrieks garantie tegen weggeefprijzen. Enige tips om voordeel te beha len zijn: collectie nylontegels 40x40 zelfklevend 0,98 cent in dozen van 50 stuks. Tapijttegels in zes kleuren los te leggen per stuk 4,keuken- en badkamer tapijt 45,— 2 meter breed. Breed nylontapijt per m2 7,44. Huiska mer nylontapijt: 400 cm breed 29,75 per strekkende meter. Schitterende Engelse bloemtapij ten vanaf 73,per strekkende meter, 400 cm breed, 100% wol len berber, 400 cm breed vanaf 99,— per meter. Huiskamerbreed tapijt in 400 cm vanaf 39, 49,—, 59,—, 69,— en 79,—. Als speciale aanbieding een zui ver scheerwollen tapijt in zes berber tinten 400 cm breed, 159,per strekkende meter. Er kan gelegd worden. Zuiver scheerwollen handge knoopte Boeren Karpetten in di verse maten voor 110,p.m2, dubbelzijdig te gebruiken. Ook te leveren op gewenste breedte. Er kan besteld worden op afroep. Betaling bij ontvangst tapijt. De koffie staat klaar voor u. Deze..-eenmalige verkoop wordt gehouden in de foyer van de Stadsdoelen, Verwersdijk 44, Delft en wel op vrijdag 27 april 's avonds van 17.00-21.00 uur en zaterdag 28 april van 10.00-17.00 uur. Een molen is een monument uit het verleden, een versiering in het landschap, maar in de eerste plaats is het een werktuig. Jarenlang wordt er geijverd om de molens te behouden, o.a. door de Hollandsche Molen, Vereniging tot behoud van Molens in Nederland, die hier reeds mee startte in 1923. Men zag ze echter als monument en als versiering van het landschap en restau reerde ze vaak alleen uitwendig. Voor al de laatste tien jaar komen men steeds meer tot inzicht, dat de molen als werktuig moet worden behouden. Een molen staat in weer en wind. Wanneer hij niet gebruikt wordt is er meestal weinig of geen toezicht. Kleine gebreken, zoals lekkages, roest, slechte delen in het rietdek e.d. worden niet tijdig opgemerkt. Bij regelmatig in werking stellen, vallen deze gebreken eerder op en zijn vaak met weinig kos ten te verhelpen. Veelal door de mole naar zelf. Een draaiende molen eist constant toe zicht, terwijl de produktie in verge lijking met moderne machines laag is. Bovendien is de produktie niet gega randeerd. Zonder wind kan de molen immers niet malen. De groep oude vakmolenaars wordt steeds kleiner en momenteel wordt nog geen 8% van on ze molens door een vakmolenaar be malen. De andere molens bleven nood gedwongen stilstaan, met alle nare ge volgen van dien. Daarom is in 1967 het Gilde van Vrij willige Molenaars ontstaan uit een kleine groep mensen met veel interesse en twee rechterhanden. Het is een landelijke vereniging met als doel, mensen die graag aktief aan het molenbehoud willen meewerken, in de gelegenheid te brengen de kennis en de ervaring op te doen, die nodig is om wind- en watermolens te kunnen laten draaien. Het Gilde doet dit door: Vakmolenaars, die dat willen, op hun molen les te laten geven in het draaien met een molen. Er wordt naar ge streefd de molen ook zijn oorspronke lijke funktie te laten verrichten. De cursustijd varieert al naar gelang van inzet en inzicht van één tot twee jaar. Theoretische kennis verzamelen, op papier zetten en aan leden verstrekken. Deze kennis is noodzakelijk, omdat men niet, zoals voorheen, deze van ge slacht op geslacht krijgt toegespeeld. Het organiseren van instruktieve bi jeenkomsten, o.a. de halfjaarlijkse le denvergaderingen Het organiseren van de examens, afge nomen door een commissie van des kundigen onder auspiciën van de Hol landsche Molen. Het onderhouden van contacten en het samenwerken met andere landelijke en regionale moleninstanties om een zo goed mogelijk resultaat van alle aktivi- teiten op molengebied te bereiken. Nadere inlichtingen: Gilde van Vrijwillige Molenaars Postbus 71119 1008 BC Amsterdam Schiedam heeft op het gebied van nationale molens een naam. Dat bleek gisteren in „De Noordmolen" aan de Noordvestsingel waar de nieuwe Elsevier uitgave „Kijk op Molens" ten doop werd gehouden. Schiedam telt vier molens. De walvisch, de drie Koombloemen, die bijna geheel hersteld is, De Vrijheid, waar het meel voor het ambachtelijke brood wordt ge bakken en tenslotte De Noordmolen dat ais restaurant is ingericht. Het bijzonder bij dit alles is dat alle molens in één lijn staan en allemaal in de grote branderstrijd van Schiedam als brandersmolen in werking waren. De Noormolen is de alleroudste. Deze kranige bejaarde zag het levenslicht in 1594 en is na talrijke verbouwingen in gericht tot een gerenomeerd restaur ant. Schiedam stond dus gisteren in het te ken van de kijk op molens en de Noordmolen stond met vlaggen te pronken als in zijn beste dagen. Het boek dat gisteren ten doop werd ge houden komt van de persen van Else vier vandaan en maakt deel u uit van de serie Kijk op Nederland. Deze provincieboeken zijn zeer succes vol. Vandaar dat Uitgeversmaatschappij Elsevier heeft besloten een nieuwe di mensie aan deze reeks toe te voegen: gespecialiceerde onderwerpen. Als eerste in deze serie verschijnt Kijk op Molens. Later in dit jaar worden in aparte delen de vaderlandse kastelen, boerderijen en kerken belicht. In het vlakke Nederlandse landschap ontbreekt het niet aan wind. Vandaar dat wij een molenland bij uitstek zijn. Halverwege de vorige eeuw telde men in Nederland nog 9.000 molens. Rond de jaren twintig van deze eeuw waren er 2.000. Thans zijn er nog slechts 950 over, waarvan 75 watermolens. In kijk op Molens wordt aan de hand van gedetailleerde afbeeldingen en instructieve illustraties aandacht be steed aan de verscheidenheid van de Nederlandse molens. Van de standaaidmolen, die we nog veel in het zuiden van het land aantref fen, tot de geweldige wind werktuigen van dertig of meer meter hoog, zoals de moeien „De Vrijheid" te Schiedam. Steeds meer korenmolens beginnen weer aaaowerxeiijx Koren tot meel te malen en het „bruin van de molen" is voor vele „echte" bakkers én voor hun afnemers een begrip. In het boek zien we natuurlijk ook de veelheid aan watermolens, wipmolens, spinnekoppen en de hoge stellingmo lens. Van de dikke Noordhollandse kruier, de witte Zeeuwse grondzeiler tot de tjasker en de zeldzame paltrok zaagmolen. Men vindt in Kijk op Molens niet al leen van alle Nederlandse molentypen afbeeldingen aan, maar ook de ge schiedenis achter zo'n molen. Daarnaast verschaft het boek informa tie over wonen in en het behoud van molens, molenrestauratie, en verplaat singen, kosten van onderhoud en mo lenmusea. Een lijst van typische mo lentermen en een overzicht van molen routes in ons land completeert Kijk op Molens. Auteur J. Th. Balk is journalist bij het NRC-Handelsblad en verzorgt al jaren de rubriek Onder de Keizerskroon. Kijk op Molens kwam tot stand in sa menwerking met de „Vereniging de Hollandsche molen" die het merendeel van de illustraties verzorgde. De teke ningen zijn van G. J. Pouw van het Gil de van Vrijwillige Molenaars. Molens blijven boeien, dat staat vast. Maar wat wordt er nu in zo'n molen gedaan? Van buitenaf ziet men de zwaaiende wieken of het bruisende waterrad, maar wat zit er verder aan vast? Op 12 mei a.s. is het weer Nationale Mo lendag en dan heeft elke belang stellende de kans om een molen te bezoeken en zelf te bekijken hoe de zaak werkt. De molens die bezichtigd kunnen worden zijn herkenbaar aan een vlag. Des kundige molenaars staan klaar om allee over de aktiviteiten in zo'n molen uit de doeken te doen. De Nationale Molendag wordt dit jaar voor de zevende maal gehou den en bij gunstige weersomstan digheden zullen zo'n 500 molens laten zien dat zijn geen statische monumenten zijn, maar dat zij nog steeds een rol in onze maat schappij kunnen spelen. Vele van deze zeer bejaarde molens zijn nog steeds in staat hun taak dank zij de hand van de vakmole naar, oudmolenaar of vrijwillige molenaar te vervullen. De Nationale Molendag wordt georganiseerd door een werk groep van de vereniging „De Hol landsche Molen", die in 1923 door een aantal molenliefhebbers werd opgericht. De vereniging zorgt o.a. voor de financiële as pecten van te restaureren en te onderhouden molens. Maar niet alle problemen zijn van finan ciële aard. Ook de direkte omge ving kan de molen bedreigen. Wat is een windmolen zonder vol doende wind of een watermolen zonder toestromend water? Een droge beek of een hoog flat gebouw kan het einde van een werkende molen betekenen. De landelijke organisatie van zoge naamde „Molenbiotoopwachters" heeft tot taak zulke gevaren in een vroeg stadium te signaleren. Het is een onderdeel van het „Gilde van Vrijwillige Mole naars". De Nationale Molendag valt samen met de ANWB lande lijke fietsdag. Er zijn vele prach tige routes uitgezet, die zoveel mogelijk langs molens voeren. Nadëre inlichtingen: De Hollandsche Molen, Werk groep Nationale Molendag, Nic. Beetskade 40 1S17 EB Alkmaar. Vereniging „De Hollandsche Mo len", Prins Hendrikkade 108 1011 AK Amsterdam. Het eerste exemplaar van „Kijk op Molens" gepresenteerd in de Noordmo len van Schiedam was voor de heer J. Balk, resp., auteur van het boek. Het wordt overhandigd door wnd. voorzitter Konings van de Ver. de Hol landse Molen. De allereerste Schiedamse molen in de rij van vier namelijk de Walvisch aan de Westvest. Deze Walvisch is met 33 meter de hoogste molen van Nederland. Aan de waterzijde de grot, de toegang voor schuiten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 9