Weekend 5 en 6 mei: "GEROEPEN ZUN" ELEKTROMONTEURS Allegro? Alles naar wens! Kom 't bij ons ondervinden, B.V. INSTALLATIEBEDRIJF BOOGAARD Waar wonen religieuzen in Schiedam? Religieuzen presenteren zich in speciale kerkdiensten Wat zijn dat: religieuzen? Mannelijke religieuzen Voorbereiding Bij iedere godsdienst voor spoedige indiensttreding t.b.v. diverse projekten. Ons bedrijf be weegt zich op het gebied van installaties voor utiliteitsbouw, fabrieksinstaiiaties, woningbouw, centraal antenne inrichtingen, etc. Hollandse andijvie kilo 2.00 Witlof WINSTON COX 1.50 freesia |P. J. TROELSTRA LAAN 29 TEL 715350 - SCHIEDAM| Zaterdagmiddag na 1 uur gesloten f Allegro. Een auto die nóg meer kompleet is, vindt u zelfs in een hogere prijsklasse niet. Wat een standaard ingebouwde extra's voor dat geld. Komfortabel en prettig rijden met Hydragas-vering en voorwielaandrijving. Moderne grill met vier krachtige lampen voor het betere zicht.Voor zien en gezien worden. Altijd welkom voor een proefrit! SHOWROOM LINKER MAASOEVER SHOWROOM RECHTER MAASOEVER HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 32 - WOENSDAG 2 MEI 1979 Onze stad kent een aantal vestigingen van reli gieuzen. Een'paar daarvan zullen u bekend zijn, een aantal wellicht niet. Bekijkt u het over zichtje maar eens. Zusters onder de Bogen, die o.a. in het Nolet- ziekenhuis werkzaam zijn, wonen in de Nolet- straat 1 en in de Koninginnestraat 665. Zusters Dominicanessen, die vooral bekend heid genieten door het verzorgen van het Schippersinternaat, het onderwijs en de bejaar denzorg, wonen in Huize Frankenland (Lid- winastraat 10); ze bewonen het Jozefklooster aan de Tuinlaan en een groepje van vier zusters bewoont 'n huis in het flatgebouw Over de Ves te. Broeders van Maastricht, die nog de school bedienen aan de Warande (Rijnmondschool) en de MAVO Nieuwlant, wonen in het huis aan de Warande 155. In dit huis is het bestuur geves tigd van deze broeders die in Nederland woonachtig zijn. Paters Dominicanen, werkten vroeger in een groot aantal parochies in onze stad. Momenteel werken ze nog in de parochie van St. Jan de Doper (Nolenslaan) van waaruit ze ook pasto raal werkzaam zijn voor het dekenaat Schie dam Paters Salezianen, werken in twee parochies: Martinus en Jacobus. Met drie paters zorgen ze voor een grote groep gelovigen in de Schie- damse nieuwbouwwijken. Paters Augustijnen, bekend van het Spierings- hoekcollege, zijn in onze stad maar gering in aantal (2 paters). Beiden zijn verbonden aan het voornoemde college. Witte Paters. Het meest bekend uit missiewerk. Er komt echter een tijd, datje veranderen moet. Eén is er werkzaam in de Katechese e.a. aan de Scholengemeenschap Nieuwelant. In het weekend van 5 en 6 mei a.s. zullen in en kele van de Schiedamsë R.K. Kerken niet de gewone pastores op de preekstoel staan. In hun plaats zullen religieuzen uit de eigen stad vertellen waarom ze pater, broeder of zuster zijn geworden en nog graag willen blijven. De kerkdiensten worden gehouden in het kader van de z.g. Roepingenzondag die eens per jaar wordt gehouden. Dit jaar heeft deze dag een speciaal karakter gekregen: in alle groeperin gen van religieuzen is de dag goed voorbereid. De Eucharistievieringen in het weekend zijn er een uiting van. In de volgende Schiedamse kerken zullen deze speciale vieringen worden gehouden: De Jacobuskerk (Kerkweg 53) De St. Jan de Doper (Nolenslaan 99) De St. Lidwina en O.L. Vrouw Rozenkrans (Singel 114) De Martinuskerk (W. Andriessenlaan 65) De vieringen vinden plaats in de avondmis van zaterdag 5 mei. In de Jacobuskerk zondag om 11.00,uurm.m.v. het Martinerkoor. In de andere vieringen tijdens het weekend (be halve in de viering van de Eerste Kommunie) zal door een van de religieuzen worden ge preekt. Het initiatief om deze dag een extra cachet te geven is genomen vanuit 't landelijke kontakt van de Nederlandse religieuzen. In de vier voornoemde parochies zijn groepen gevormd van paters, broeders, zusters, pasto res en parochianen die samen een aantal keren hebben gesproken over „geroepen-zijn" en re ligieus zijn. Vanuit dit overleg zijn de Eucharis tievieringen in de bovengenoemde kerken sa mengesteld. Niet alleen in de Kerken van Schiedam, maar ook in vrijwel alle R.K. kerken van ons land zal deze dag extra aandacht krijgen. In de Nieuwe Revu van 20 april staat een fraai verhaal over een journaliste die zich aan gaat melden voor een klooster in Kerkenbosch (Lim burg). Een lekker verhaal met foto's en uitspra ken van een oude, wat seniele pater. Vooruit maar. Objektieve voorlichting over de religieuzen, denk je dan. Het geheel geeft een vertekend beeld. Uiteraard zullen de vastge stelde feiten in dat klooster wel waar zijn, maar er zijn heus nog wel andere verhalen te vertel len over kloosters en kloosterleven. Vandaar een korte informatie over wat religieu zen nu eigenlijk zijn. Bij elke godsdienstige beweging zie je mensen (mannen en vrouwen) die op een speciale ma nier aan hun gelovig- zijn uitdrukking willen geven. Je ziet monniken, nonnen, mannen en vrouwen die niet huwen en die in dienst van kerk of tempel treden. Binnen de RK Kerk is dat uiteraard ook moge lijk. Vrouwen die zich op wat voor wijze spe ciaal aan de Kerk of het werk in de Kerk willen toewijden worden zuster. Omdat er veel soorten werk zijn (de gehele dag bidden, werken in ziekenzorg, onderwijs, so ciaal-maatschappelijk werk, etc.) zijn er ver schillende groeperingen die ieder een eigen werk-doel hebben. Zulke groepen noemen zich kongregaties (grofvertaald: „Verzameling"). In Schiedam kennen we de kongregatie van de Zusters-onder de bogen. Hun naam ontlenen ze aan hun klooster in Maastricht. Ze leggen zich vooral toe op onderwijs en ziekenzorg. De zus ters in Schiedam zijn dan ook werkzaam in het Noletziekenhuis. We kennen de kongregatie van de zusters Do minicanessen: deze groep zusters houdt zich vooral bezig met onderwijs en opvoeding. Ze leiden scholen en internaten. U treft ze dan ook in Schiedam aan op het Schippersinternaat „De Uitkijk". En wat verder deze zusters Dominicanessen betreft: dezen hebben al jaren in Schiedam grote zorg besteed en liefde gegeven aan de bejaarden in Huize Frankeland en het pension Liduina. En haar eigen oudere zusters genieten nu wat rust in het klooster aan de Tuinlaan. Een nieuw werkterrein kondigde zich aan* een hulp in de nood! De huiselijke verzorging in pastorieën. Ook hier springen enkele congre gaties in met hun toch ook schaars wordende krachten. In onze stad in de parochies Sint Jan en Sint Liduina-Rozenkrans. Deze zusters wonen meestal in de pastorie; het „gastvrouw zijn" ook voor ieder die zich meldt aan de pastorie en soms ook een deel van de dag het bezoeken van zieken of eenzamen, is een belangrijk pastorale werkzaamheid. Ze on derhouden kontakten met haar eigen kongre gatie en bestuur. Net als hun vrouwelijke kollega's beloven de mannelijke religieuzen dat ze hun bezit zullen delen met elkaar (men heeft geen eigen bezit), men belooft niet te huwen om op deze manier vrij te zijn in de genegenheid tot iedere ander, en tenslotte belooft iedere religieus gehoor zaamheid aan de afspraken en voorschriften die binnen een kongregatie gelden. Deze drie zaken heten in „vaktermen" de gelof ten van gehoorzaamheid, zuiverheid en armoe de. Bij de mannelijke religieuzen onderscheiden we verschillende soorten. Vooreerst zijn er de paters. (Zoals we die in Schiedam kennen als Dominicanen, Salezia nen, Augustijnen). Zij onderhouden de boven genoemde drie geloften en zijn tevens priester gewijd. Ze doen vooral dienst in parochies en pastoraal werk. Maar ze geven (soms) ook onderwijs. Hiernaast kennen we de broeders. In Schiedam komen we die tegen op de Warande en op en kele scholen. Deze mensen hebben ook de drie geloften af gelegd, maar zijn géén priester. Ze kunnen dus b.v. geen Mis vieren, geen biechthoren, etc. Soms heten broeders ook wel bij hun latijnse naam „fraters". (U kent de naam van Frater Ve- nantius best nog wel, die werd geïmiteerd door Wim Sonneveld). Broeders zijn werkzaam in onderwijs, opvoe ding, ziekenzorg, jeugdwerk. Tenslotte kennen we nog de priesters die wél het celibaat onderhouden, maar geen geloften afleggen van gehoorzaamheid en armoede. Priesters wonen dan ook niet in kloosters, maar in particuliere huizen of huizen van een paro chiebestuur (pastorie). Priesters leven, in tegenstelling tot paters niet in strak georganiseerd verband. Ze horen me teen onder de bisschop, in ons geval onder Mgr. Simonis van Rotterdam. Religieuzen proberen op hun eigen wijze gestalte te geven aan het evangelie. Een relief van de vier evangelisten in de wand van de Kerk aan de Nolenslaan. Emmastraat 9, 3134 CG Vlaardingen, telefcjon 010-348744 vraagt: Naast goede secundaire arbeidsvoorwaarden bieden wij een prettige werkkring en een goed salaris. Door de verscheidenheid aan installaties die onze firma uitvoert is het mogelijk op een breed gebied ervaring op te doen. Met vakantie afspraken wordt rekening gehouden Uw schriftelijke of mondelinge reaktie zien wij met belangstelling tegemoet aan bovengenoemd adres. Vraagt u naar de heer v.d. Giessen, telefoon 010-348744 ^IJIMIIIIirillUIIIIIIIII..IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIirillllllllllllilll»IIIIIIIIIIIIIIUlülUUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM*IIIIIÜlllL. kilo 2 kilo voor Zware bos SLA EN KOMKOMMER 3 voor 1 .00 DOELMANj SliJltHMIMItllllMllllllllllllllllii!,tlllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"llllllllllllllllllll"llllll""llll""",',ll'S GABAROb.iL Wolphaertsbocht 180-186, Rotterdam-Z. Tel. 010-85 75 60 Jan van Riebeeckweg 2, grens Rotterdam/Schiedam Tel. 010-15 20 66

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 32