NIEUWS OVER 75JAAR S.V.V Ook zaal voetbal Zonder aanhang is een voetbalclub nergens De Internationals uit SVV ook Jan van Schijndel GEEN HAP ETEN t- ci y - i M 5 1 1 Het clubgebouw vanSW met één van de bijvelden van het complex op een koude lenteavond. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 4 De magische kracht van een supportersvereniging is voor elke voetbalclub een onmis bare factor. Een gebundeld legioen dat morele steun geeft langs het lijntje en zulks haar leden mogelijk maakt dit te doen bij uitwedstrijden door het organiseren van collectieve busreisjes. Ook het nu jubilerende S.V.V. bezat eens zo'n supportersvereniging met de veelzeggende naam „Door Weer en Wind", opgericht in 1927. Het is de auto geweest die de symboliek van deze naamgeving enigszins geweld heeft aangedaan en zelfs geleid heeft tot de opheffing, nu ongeveer vier jaar gele den. De getrouwen onder de nog altijd fer vente aanhang nemen nu hun wagen om S.V.V. te gaan aanmoedigen en waar plaats is gaan andere supporters met hen mee. Hun aantal is geslonken want het staat als een paal boven water, dat de be langstelling van supporters, gebundeld of niet valt en staat met de prestaties van het elftal in de competities. Café „De Sluis" in de Lekstraat van Schiedam-Zuid was het hoofdkwartier van „Door Weer en Wind". Hier werden op de vrijdagavonden de boekingen gedaan voor de touringcars. Het was tevens de vergaderruimte van het bestuur met wij len Koos Vorstenbos als voorzitter en grote animator. Kastelein Willem Heins- broek, SW-er in hart en nieren, is zelf nooit lid geweest van „Door Weer en Wind". Met zijn twee broers Manus en Jan vormde hij een trio dat al jaren bekend is in de plaatselijke wereld van de horeca. Als Willem er voor gaat zitten om herinne ringen op te halen uit de grote jaren van S.V.V. als amateurclub komen oude kran ten op tafel. Voor hem is niets veranderd, want nog steeds is hij een echte „SW- kist", zoals dat heet, die geen hap eten door z'n keel krijgt als zijn favorieten de punten aan de tegenstander moesten af staan. Willem Heinsbroek heeft met zijn broers en menig ander de nodige stunts uitge haald. Vooral op momenten dat S.V.V. in de problemen dreigde te geraken werd de trom geroerd om belangstelling voor de wedstrijden te vragen die van belang wa ren. Vliegtuigjes boven de stad doen cirke len en zelf met zijn broers per vliegtuigje naar Beek als zijn eigen club in Limburg moest voetballen. Op die bewuste zondag data en jaartal len moet je Willem niet vragen toog het trio naar Zestienhoven voor het maken van deze aanhankelijkheids vliegtrip. Hierover vertelt hij: „We hadden de sup- portersvlag meegenomen met een sleepka bel. De bedoeling was het rood-groene dundoek aan het vliegtuigje mee te slepen zodat iedereen kon zien dat het hier om S.V.V. ging. De piloot maakte ons echter duidelijk dat het kleine toestelletje dan niet van de grond zou komen, dus bleef de vlag binnenboord. Met de supportersver eniging zijn we 'n keer met een groot aan tal junioren naar Haarlem geweest. Ze waren uitgerust met mutsen en vlaggen om hier het elftal in de strijd tegen EDO naar de overwinning te loeien en dat lukte nog ook". Ook voor het nog steeds in popu- laiteit toenemende zaalvoetbal is in het jubileumprogramma een plaats ingeruimd. Een groot toernooi hiervoor is in voorbe reiding te houden in Sporthal Margriet met gebruik van beide sportvloeren. De organisatie hiervan wacht even af welke plaatselijke clubs hier in de top van de klassementen gaan eindi gen om daarna deze voor het toernooi uit te nodigen. Ook dat belooft een evenement te gaan worden dat veel publiek zal trek ken. Ook de mini-kermis staat dan opgesteld in de sporthal als een vertier voor jong en oud. Heel wat stunts haalden de drie Heinsbroeken uit in jaren van vreugde maar ook bij tegenslag. Acties die overigens geld opbrachten en de naam SW in Schiedam-Zuid op ieders lippen bracht. v.l.n.r. Jan Heinsbroek, zijn broer Willem met leden van de suppor tersvereniging Hein Pronk en Kees Quack en de piloot die het viertal naar het vliegveld Beek bracht. 'Door Weer en Wind' kende gouden tijden De beste herinneringen bewaart ook Wil lem Heinsbroek aan het binnenhalen van de landstitel in 1949 in de fameuze wed strijd tegen Heerenveen. Het was die za terdag stervenskoud op de bovenste rin gen in het Feyenoordstadion maar dat deerde niemand. S.V.V. werd landskam pioen en hier kon zelfs de „superstar" van Heerenveen, Abe Lenstra, niets tegen doen. Willem hierover: „De wedstrijd leverde Feyenoord een record -aan toeschouwers op en dit record staat nog steeds. Vrijwel heel de Gorzen zat in de kuip. In de voor verkoop vlogen dan ook de kaartjes weg. Heerenveen had 2000 toegangsbewijzen aangevraagd doch later zou blijken dat ook die waren verkocht. In barre nood moest toen een noodtribune worden aan gebracht. Eenmaal terug in Schiedam was de Gorzen een ware zee vol vlaggen. Ieder een was op straat om het kampioensteam toe te juichen tijdens een rondrit in open rijtuigen. In het hoofdkwartier van „Door Weer en Wind", mijn café „De Sluis", was het mudvol en een dolle boel. Even dreigde het mis te gaan. Het muziek korps van O.B.K. had de zegetocht van de kampioenen muzikaal begeleid en op een I gegeven moment kwam het hele gezel- I schap, zo'n veertig man de zaak binnen. En maar hossen en zingen, dit laatste van I ons lijfslied „Hand in Hand Kameraden", I gecomponeerd door Leen de Bruijn, later I gestolen door Feyenoord. Toen dacht ik H werkelijk, straks gaat alles door de vloer". I In de beslissende kampioenskompetitie I sloeg „Door Weer en Wind" met het orga- I niseren van bustochten geen uitwedstrijd I over. Ook BW - het huidige F.C. Den I Bosch - behoorde tot de kampioenspreten denten. Voor deze in Vught gespeelde wedstrijden togen 32 volgeladen touring cars naar Brabant, het hoogste aantal ooit volgeboekt. De moeilijke jaren voor SW kwamen met de invoering van het be taalde voetbal. Er werd met roem en geld buidel gezwaaid en dit kostte ook SW spelers die hiervoor zwichtten. „Geef de jongens eens ongelijk" vergoe- delijkt ook Willem Heinsbroek. „Met el kaar hebben we toen actie gevoerd om te trachten jongens te behouden. Een huis- aan-huis circulaire werd verspreid en bi; de mensen die een geldelijk steentje wil den bijdragen haalden leden van de sup portersclubs wekelijks de centjes op". Hoe destijds de enige full-prof welke SW ooit in haar elftal heeft gehad nog een poosje is gebleven, hierover praat Willem Heinsbroek niet al te veel. Het was Dick van Dijk, de topscorer van de ploeg uit die tijd. Ook hij kreeg een aan bieding om elders te gaan spelen, iets dat zijn financiële positie niet weinig zou verbeteren. Een feit is dat Dick van Dijk nog een jaartje bleef om daarna uit te ko men voor de F.C. Twente. Bij het ver dwijnen van de glans van onze enige club uit het betaalde voetbal, bloedde ook „Door Weer en Wind" langzaam dood. Op de vrijdagavonden voorafgaande aan uit wedstrijden zat het bestuur met John van Alphen als voorzitter geduldig te wachten op boekingen. Dan werd de vraag gesteld aan Willem Heinsbroek: „Krijgen we nog een bus vol of niet? Het werd ten lange leste „niet" zodat werd besloten „Door Weer en Wind" noodgedwongen te liquideren, met pijn in het hart. „Er waren jongens bij die gewoonweg huilden, weet Willem nog. Het overgebleven kasgeld verdeelde het bestuur eerlijk onder de leden. „Door Weer en Wind" exit. Zal ooit een heroprichting volgen? In de loop der jaren heeft ook S.V.V. enkele spelers geleverd aan ons nationale voetbal waaronder Jan van Schijndel die ook deel uitmaakte van het Gouden Kampioensteam uit 1949. Ook Jan Poulussen kwam voor 1940 voor Oranje uit en later wijlen Frans Steenbergen, Jan Schrumph en Peet Geels. Ook Piet Romeijn speelde in het nationale elftal in zijn periode bij Feyenoord. Toch kwam hij ook uit de voetbal-kweekbak van S.V.V. Jan van Schijndel, een technicus bij uitstek en een faire voetballer in zijn tijd, weet nog dat hij in het Nederlandse elftal heeft gespeeld tegen België—Frankrijk—Zwitserland —Noorwegen—Denemarken en Zweden. De beste herinnering heb ik nog bewaard aan de wedstrijd tegen Frankrijk in de Rotterdamse kuip die door Oranje met 4-1 gewonnen werd. En dan natuurlijk het binnenhalen van het landskampioenschap in een volgepropt Feyenoord-stadion en wat hieraan vooraf is gegaan. Twee keer stond S.V.V. op de drempel van de le klas maar de beslissende stap om deze te overschrijden bleef uit. Het jaar daarop in de Competitie 1937/1938 lukte het wel. In de beslissende wedstrijd tegen Emma scoorde Konemann op het nippertje de winnende treffer wat ons naar de le klas deed promoveren. In 1948-1949 stootte S.V.V. regelrecht door naar de nationale titel. Dit alles kwam tot stand onder leiding van trainer Kees Dijke. Ook voor Jan van Schijndel is de 3- 1 zege behaald op Heerenveen en de hierop volgende huldiging in Schiedam- Zuid voor altijd in z'n geheugen gegrift. Als jongen van 12 jaar kwam bij SW en speelde zijn eerste voetbal in het jeugdteam C.5 Tot 1960 speelde hij in het standaardteam en is binnenkort 40 jaar lid en zal dit heel zijn verdere leven ook büjven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 27