IEUWS OVER 75 JAAR SV.V Henk Semeijn als enige nog over van het eerste elftal bij de oprichting a Ook SVV kende honkbalvictorie 1 mm mm m m mm WÈÈÊÊÊÊÊÈÊÊÊÊmm 1 jL - liflllii PP -•••• a m - !T( T 13 V' ;k ADiiHH ■i */v*vr HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 4 MEI 1979 Henk Semeijn met z'n vrouw Petronella in hun appartement in Huize „Thurlede". Henk hoopt eind dit jaar 92 jaar te wor den en volgt met z'n vrouw nog altijd de verrichtingen van zijn oude club op de voet. Als de geheel 91 jaar oude Henk Semeijn op de zondagmiddagen in de biljartkamer van het Bejaardencentrum „Thurlede" z'n partijtje biljart, dan komt zijn vrouw Petronella hem altijd waarschuwen als het tijd is om de radio aan te zetten voor het samen beluisteren van „studio sport". Het is geen wet van „Meden en Perzen" dat ze zulks doet want Henk is ook wel eens in de huiskamer op dat tijdstip. Hoe dan ook, Henk Semeijn, is, ondanks zijn hoge leeftijd, nog altijd vol van voetballen, hoewel hij niet overloopt van bewondering over de wijze waarop tegenwoordig het voetbalspel gespeeld wordt, volop gedoceerd op de televisie en het geleuter hierom heen. Henk's belangstelling gaat vooral uit naar de door S.V.V. geleverde prestaties. Hiervoor heeft hij de radio nodig want op de televisie valt hiervan maar weinig te zien. Deze voorliefde valt te verklaren, want Henk Semeijn behoorde tot het eerste elftal dat S.V.V. na de oprichting in 1904 op de been wist te brengen. Van huis uit, een geboren Gorzenaar weet Henk niet alle details nog jaartallen uit z'n hoofd. Wel echter dat de club toen Excelsior als naam kreeg. Er was echter al een club van die naam in de voetbalbond van die jaren en toen werd het de Schiedamse Sportvereniging S.V.V. waarvan hij lid is geweest tot twaalf jaar geleden, toen hij verhuisde naar het bejaardencentrum waar hij met zijn vrouw een goed verzorgde en prettige levensavond geniet. Henk weet ook nog als de dag van gisteren dat de eerste wedstrijden gespeeld zijn op een terrein gelegen tussen de Kaarsenfabriek „Apollo". en de Scheepswerf Smulders, nu gestorven als Werf Gusto. Later ook op velden elders nabij Smulders dicht bij de watertoren. Hij beleefde ook de eerste glorie mee van S.V.V. het kampioenschap van de 3e klasse met promotie naar de 2e klasse. Leuke tijden maakte het echtpaar Semeijn mee in S.V.V. Een van de doelen van het speelveld stond tegen de machineloods van Smulders met veel beglazing. Menig keer ging een bal door het glas en dan moest er gedokt worden. Zeven gulden en vijftig cent moest door de jongens hiervoor worden betaald, voor die tijd een vermogen. Over de uitwedstrijden weet ook mevrouw Semeijn zich nog het nodige te herinneren. Als je over die dingen praat gaat de computer onder een mens z'n haren weer werken. Petronella vertelt: „Bij de uitwedstrijden gingen de vrouwen/verloofden van de spelers altijd mee. Eerst per trein en later per bus o.m. naar Amsterdam Dordrecht en ook Rotterdam. Voor de wedstrijden hier net over de stadsgrens pakten we de fiets. Het jaarlijkse voetbalfeestje is voor Henk en mij altijd het bezoek geweest aan het „Zilverenbaltoernooi" in het stadion van Sparta en ook dan gingen we op de fiets. In de eerste jaren was er meer plezier dan geld. Wat wij vrouwen mee namen voor een uitwedstrijd werd, zonodig, eerlijk onder elkaar gedeeld. Een keer zijn we met z'n allen gaan eten in Amsterdam. Een voor die jaren dure gelegenheid waar de nodige gijn werd geschopt." Henk Semeijn speelde altijd linksbuiten. Zijn gehoor was al vroeg niet altijd even i m nMmhhKH HH best. Bracht dit geen problemen mee tijdens wedstrijden als je het fluitsignaal van de scheidsrechter niet kon horen? Henk: Ik lette altijd op de tegenspeler orh te voorkomen dat ik hem raakte bij het duel om de bal." Dit impliceert dat Henk altijd een faire voetballer is geweest en zich ergert aan hoe het er nü op de velden toe gaat. Veel te ruw, zegt Henk. In Amsterdam brak eens een speler van ons z'n been. Het heeft toen heel wat moeite gekost, niet vrouw, zegt Henk en Petronella beaamt dit. De contributie van het lidmaatschap was toen in het begin een zaak van dubbeltjes en kwartjes, weet het echtpaar nog. Een pilsje en een borrel had je voor een stuiver. Henk heeft het voetballen altijd in de benen gehad,. Van jongs af maar ook toen hij niet meer speelde. „Als hij maar ergens tegenaan kan trappen zal hij het niet laten," zegt zijn vrouw. Wij woonden aan de Havendijk en als de jongens op de zandvlakte aan het voetballen waren stond Henk voor de deur mee te genieten. Op 'n keer kwam een bal vlak voor zijn voeten. Henk punterde hem terug met pantoffel en al. Zelfs nu trapt Henk alles weg wat hem voor de voeten komt, al is het maar een propje papier." De jeugdselectie honkbal van SVV waar mee trainer/coach Koos de Haas in 1959 het nationale jeugdkampioenschap ver overde (rechts boven Koos de Haas). De foto van het eerste elftal van SW dat in 1912 kampioen werd van de 3e klasse en pro moveerde naar de 2e klasse, v.l.n.r.: Toon Hooreman, Adri Kroon, Dick Leleyveld, Mari Slootweg, Jan van Dongen, Jan van Wieringen, Piet Koens, Siem Braak, Jan Rijkuyter en Henk Semeijn als enige nog over. Het echtpaar Semeijn was ook in het Feijenoordstadion toen SW hier landskampioen werd. Daar had het bestuur voor gezorgd. Mevrouw Semeijn: „SW is altijd goed voor ons geweest. Vorig jaar waren we 60 jaar getrouwd. We kregen een fraaie bloemenhulde. Als luisteraar, ook voor haar man, riep mevrouw Semeijn tegen hem dat SW met 2-0 van Willem II had gewonnen. Je zal bedoelen „verloren" was het antwoord, iets dat ook de gevoelens van deze veteraan weer geeft nu het zijn oude club niet bepaald voor de wind gaat. Ook bij de opkomst van het honkbal in ons land vond bij SW deze tak van zomersport ingang als een luidruchtig spelverloop waarbij sensatie soms de overhand kreeg. De start vond in september 1949 plaats en natuurlijk nog aan de Havendijk. Koos de Haas was één van de spelers van het A-team en weet zich nog het nodige te herinneren om deze fase van aktiviteit in het sportbeleven van SW nog even nader te belichten. Koos de Haas: "Wij begonnen in de 2e klas om in 1961 door te stoten naar de le klas met Jaap Sigmond als trainer. Met de A-jeugd, waarvan ik trainer en leider was, brachten wij eerder de rood-groene kampioensvlag aan de mast. Het was in 1959 toen het team onge slagen het kampioenschap van Nederland in de wacht wist te slepen, een gebeurtenis van importantie met veel hulde en feestgedruis", aldus Koos de Haas. Helaas heeft de afd. honkbal het 3e bestaanslustrum net niet gehaald. Veel spelers kwa men tevens uit in de selectie betaald voetbal. Twee sportheren dienen was niet mogelijk zodat in het jaar 1964 in overleg met het hoofdbestuur werd besloten de afdeling te ont binden. Dit gebeurde op zaterdagmiddag 1 maart van dat jaar in het toenmalige Volksge bouw in de Tuinlaan als een soort fusie met de afdeling honkbal van de V.V. en H V. "Schiedam", die nu als enige vereniging de plaatselijke stadskleuren in het honkbal hoog moet houden. Dit honkbal exit heeft heel wat leden van SVV pijn gedaan, dat wel maar het moest gebeuren dit buigen voor Koning Voetbal. *3 V? •w- w&i&y-

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 36