Minister Beelaerts Kritiek „Je kunt geld nu eenmaal maar eens uitgeven. We zullen eraan moeten wennen dat de bodem van de schatkist in zicht is en dat veel wensen niet op slag gehonoreerd kunnen worden". Isolatie Alternatieve ener giebronnen Bezorgdheid Van Dam eenheden Stadsvernieuwing OP ÉÉN VAN DE EERSTE ZOMERSE DAGEN IN MEI rijden we naar Den Haag, om daar het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening te bezoeken. Doel van dit bezoek is een ge sprek met minister Jhr. Drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, een gesprek dat zich vooral zal toespitsen op isolatie, re novatie en woningverbetering, thema's die centraal staan op de komende beurs in de Dordtse Merwehal, en die door de mi nister persoonlijk geopend zal worden. Aan de Van Alkemadelaan in Den Haag ligt het complex, dat dient als ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. Het is geen gebouw, zoals je dat van een ministerie zou verwachten, maar een aantal barakachtige, tussen struiken telegen bouwsels, die de indruk geven, at je bij een of ander sanatorium of bio-vakantieoord beland bent. Aanleiding tot een opmerking als deze: „zou dit het revalidatiecentrum zijn voor gevallen ministers?" Maar op het bordje bij de ingang staat het toen duidelijk: ministerie van Vólks huisvesting en Ruimtelijke ordening, dus moet het goed zijn. Via een aantal por tiers komen we tenslotte waar we zijn moeten: het domein van minister Bee laerts. We worden er ontvangen door de heer Hans Leeuwenkamp, die bij het mi nisterie de functie van voorlichter over stadsvernieuwing blijkt te hebben. Hij zal het hele gesprek bijwonen en de minister regelmatig bijstaan met parate cijferken-, nis. Minister Beelaerts:'„Willen we de komende jaren kunnen blijven renoveren, dan moeten we de stijging van de kosten in de hand houden". Het is duidelijk dat de minister isolatie van woningen en gebou wen een erg belangrijk punt vindt. Nog voor we hierover iets gevraagd hebben, steekt hij van wal: „Voorop moet staan dat we alle maal zuinig met energie moeten zijn. Je kunt dat onder andere bereiken door bestaande huizen te isoleren, wat van regeringswe ge graag gestimuleerd wordt. De premies, die hiervoor gegeven worden zijn nu al om en nabij de 30%, een aantrekkelijke stimulans. Ons beleid is er op gericht om meteen in de nieuwbouw al een begin te maken met isolatie. In de bouwverordening zouden eisen tot isolatie opgenomen moeten worden. Je zou kunnen stellen, dat een standaardhuis zonder isolatie per jaar zo'n 4000 m3 gas verbruikt, terwijl in een huis met isolatie het verbruik op ongeveer 2200 m3 per jaar ligt. Dat scheelt dus bij na de helft, een goede reden om, in het kader van het energiebe leid, isolatie op grote schaal door te voeren. Het nationale isolatieprogram om vat op het ogenblik 200.000 wo ningen per jaar, wat neerkomt op plm. 250 miljoen gulden." Via energiebesparing gaat het ge sprek over op het winnen van energie door middel van alterna tieve energiebronnen. We vragen de minister of er in Nederland al plannen zijn om verwarming etc. door middel van zonneënergie toe te passen in de woningbouw. Beelaerts: „In de Verenigde Sta ten experimenteert men daarmee al op grote schaal. In ons land worden deze nieuwe technieken ook wel uitgetest, maar de ver wachting is, dat in het jaar 2000 niet meer dan 10% van alle ener gie door zonnewarmte geleverd zal worden. De investeringen om zonnewarm te in energie om te zetten zijn verschrikkelijk duur. We moeten dit dan ook niet op korte termijn zien. Maar als het Midden-Oosten de olieprijzen in dit tempo blijft opvoeren, zou het benutten van alternatieve energiebronnen wel eens onontbeerlijk kunnen blijken en zal het onderzoek daarnaar een grote prioriteit kunnen krij gen." Er worden van verschillende zij den sombere uitlatingen gehoord, als zou het met het renoveren van woningwetwoningen niet de goede kant op gaan. Ook de di recteur van de Nationale Wonin graad, de heer B.G.A. Kempen, heeft hierover zijn bezorgdheid uitgesproken. Beelaerts: „Voor renovatie van woningwetwoningen is in de be groting van 1978 750 miljoen gul den uitgetrokken. De gemakkelijk te verbeteren woningen zijn voor een groot deel opgeknapt. We zijn toe aan de huizen, waaraan de verbeteringen ingrijpender, dus duurder zijn. Van de 18.000 woningen, die in 1978 gerenoveerd zijn, waren 7.000 vooroorlogse. Vooral bij de vooroorlogse categorie moet extra goed bekeken worden of de in vesteringskosten van renovatie nog wel lonend zijn. Als zou blij ken, dat die huizen na een jaar of tien alsnog tegen de grond gaan, kan er beter meteen nieuw bouw neergezet worden. Willen we dit jaar en de komende jaren hetzelfde aantal huizen blij ven renoveren, dan moeten we de stijging van de kosten in de hand houden. Ook de kosten van verbeteringen in de particuliere sector stegen, Izij het niet zo hard als die in de woningwetsector. Honderdduizen den woningen in Nederland deu gen niet. Eerst moeten de huizen verbeterd worden, waaraan bouw technisch iets mankeert, daarna komen de meest elementaire din gen als een douche of een be hoorlijke keuken." De tegenwoordige subsidierege lingsprocedure voor particuliere woningverbetering is in vergelij king met de vorige veel minder ingewikkeld geworden. Degenen, die voor zo'n subsidie in aanmer king denken te komen, moeten hun plannen bij de gemeente in dienen, die dan zfelf kan beslissen of de aangevraagde subsidie al dan niet toegekend wordt. De eigenaar van een woning doet er veel aan om z'n bezit in een zo goed mogelijke staat te hou den. Zou het voor de regering een ontlasting betekenen ais er meer woningeigenaren kwamen? Beelaerts: „Dat lijkt wel aantrek kelijk, maar voor veel gemeenten is het van belang, dat ze veel huurwoningen tegen lage huren kunnen aanbieden en ze zijn dan ook tegen de aankoop van huur woningen. In het Westen van het land is 50% van het woningbestand huur woning, terwijl dit percentage in Amsterdam nog hoger ligt, nl. 80%." We vroegen de minister vervol gens of de bouw van woningen voor één- of tweepersoonshuis houdens, waarover Marcel va Dam, staatssecretaris van Volks huisvesting tijdens het kabinet Den Uyl, destijds een nota schreef, nog wel voortgang vindt. Volgens de minister wordt de bouw van dergelijke woningen nog steeds gestimuleerd. „Er is in de nieuwbouw een ten dens waar te nemen om kleiner te bouwen; éénderde deel van de nieuwbouw is al geschikt voor één- of tweepersoonshuishoudens, en de verwachting is, dat het per centage van kleine woningen nog zal stijgen", aldus minister Bee laerts. En de heer Leeuwenkamp voegt daar nog aan toe, dat in 1978 in totaal 10.000 kleine wonin gen beschikbaar zijn gekomen: 5.000 nieuwe en 5.000 door ver bouwing geschikt gemaakte woon ruimtes voor alleenstaanden of kleine huishoudens. Vit persberichten hebben we kunnen vernemen, dat stadsver nieuwing bij u nog steeds een hoge prioriteit heeft. Dordrecht, en ook Delft zullen dan ook op overheidssteun kunnen rekenen bij de stadsvernieuwingsprojec ten. Kunt u al bedragen of per centages noemen, waar het hier om gaat? Beelaerts: „Ik kan alleen maar zeggen, dat de gemeenten die voor overheidssteun in aanmer king komen nu met een plain moeten komen. Dat plan wordt dan op het ministerie bekeken en beoordeeld en naar aanleiding van dat plan en onze beoordeling wordt het bedrag aan overheids steun vastgesteld." En op onze vraag, of de gemeen te Dordrecht al zo'n plan heeft ingediend antwoordt de minister ontkennend. De gemeente is dus kennelijk nu aan zet! Er wordt u verweten, dat u „geen beleid" voert, na Gruyters, Schaeffer en Van Dam. Bent u niet bang, dat u voor het einde van de rit moet opstappen? Beelaerts: „Daar ben ik niet bang voor. Maar hét is moeilijk om in een tijd, waarin weinig geld be schikbaar is, met een splinter nieuw beleid van de grond te ko men. Ons departement geeft veel subsidies, aan de andere kant kun je dan minder investeren, wat in de bouw van essentieel be- lang is. Je kunt geld nu eenmaal maar eens uitgeven. We zullen er aan moeten wennen, dat de bo dem van de schatkist in zicht is en dat veel wensen niet op slag gehonoreerd kunnen worden." Een laatste vraag aan de minis ter: „Is dw huis geïsoleerd? Beelaerts (lachend): „Nee, mijn huis is niet geïsoleerd, maar we stoken bewust. De thermostaat komt niet hoger dan 18°, we heb ben overgordijnen en sluiten die 's avonds ook." Als variant op een oud gezegde zouden we de minister dan willen adviseren: „Verbeter de huizen, begin bij uzelf!" Uil Door: Lenie van Heeren en Jord den Hollander

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 26