Baggerschool in Delfzijl enige in Europa Praktijkvak vereist toch gedegen ervaring natuurkunde/mechanica, baggerkun- de, binnenvaartkunde, werktuigbouw kunde, vaktekenen, praktijk-metaal- bewerken en -baggeren. Het hoofdvak is natuurlijk baggerkunde. „Na het be halen van het diploma zal een afgestu deerde van de Middelbare Bagger school eerst aan boord de nodige erva ring in de dekdienst moeten opdoen. Hij kan echter bij gebleken ge schiktheid vrij snel opklimmen tot 2e schipper. Het hangt helemaal van de man zelf af of hij schipper kan worden", aldus de heer Heida. „De taak van de hedendaagse schipper is, zeker in het buitenland, veeleisend. Hij moet kontakten kunnen leggen met de plaatselijke autoriteiten en zelf initia tief tonen. Bovendien moet hij heel duidelijk kunnen rapporteren, want op het hoofdkantoor zal een deel van het beleid afgestemd worden op basis van zijn bevindingen". „De mannen van Sliedrecht". Waar er vroeger maar te baggeren viel, waren ze te vinden. Geen volk ter wereld kende het baggervak zo goed als de Hollanders. De bakermat van de baggeraars lag in Sliedrecht of omgeving. Het baggervak ging van vader op zoon. Hele families leefden van het baggerwerk. De vrouwen in Slie drecht waren gewend lange tijd alleen met de kinderen thuis te zijn. Een prachtig stuk historlfe van het baggerwerk en zijn werktuigen is te zien in het Baggermu- seum in Sliedrecht. Baggeren was in die tijd nog een vak dat je in de praktijk moest leren. Je be gon als koksmaatje en na een paar jaar kwam je aan dek als leerling-dek- •knecht. Bleek je flink je handen uit de mouwen te kunnen steken, dan lag er een gouden toekomst voor je in het baggerbedrijf. Van dekknecht kon je opklimmen naar molenbaas en later naar uitvoerder. Bij de baggerbedrij ven zijn nóg schippers en (hoofd-)uit- voerders werkzaam die na de lagere school direkt het baggervak ingingen en enkel door hun opgedane ervaring later verantwoordelijk werden voor miljoenenwerken. De Hollanders zijn dé baggeraars in de wereld. Als geen volk zijn zij bekend en vertrouwd met de zee. Door de eeuwen heen heeft Nederland strijd gevoerd met de opkomende vloed, havens aan gelegd en uitgediept en kanalen gegra ven. „Die gouden tijd is hier nu wel een beetje voorbij. In Nederland doen we nog aan onderhoudswerken en af en toe wat nieuw werk", zegt Ir. H. J. Formsma, voorzitter van de werkge versvereniging „Centrale Bag gerbedrijf', waar vele baggerbedrijven bij aangesloten zijn. „Meer dan de helft van de baggervloot heeft de afgelopen jaren in het bui tenland gewerkt en gezien de situatie in Nederland zal dat wel zo blijven", aldus de heer Formsma. Baggeraars moeten er dus rekening mee houden dat zij veel van huis zijn. Wat dat betreft is er nog niets ver anderd met vroeger. „Toch wel", meentde heer J. van der Linden, secre taris van de vakgroep Baggerbedrijf van de Federatie Nederlandse Vak vereniging. „Vroeger voeren de bagge raars uit voor een buitenlands werk en kwamen pas weer terug als het werk gereed was. De vakbonden hebben zich beijverd voor een betere verlofregeling. En met succes. Tegenover 65 dagen werken in het buitenland staat een ver lof in eigen land van 25 dagen. Met vrij reizen natuurlijk". TECHNIEK Niet alleen de verlofregeling van de baggeraars is verbeterd. De bagger- werktuigen zelf zijn ook steeds verder ontwikkeld. Door de jaren heen is de technische kennis met sprongen voor uit gegaan. Bij grote en dikwijls inge wikkelde karweien moest iedereen aan boord van het baggerwerktuig mee denken om de baggervloot veiliger, doelmatiger en goedkoper te laten wer ken. De praktijk verschafte op die ma nier niet alleen de ervaring en de tech nische kennis aan de mensen die op de werktuigen werken, maar door die praktijk werden er ook uitvindingen gedaan en werd de apparatuur verbe terd. De mannen op de baggervloot groeiden met die verbeterde technie ken mee, maar de nieuwe generatie baggeraars kwam duidelijk technische kennis tekort. De baggerbedrijven hadden behoefte aan geschoolde va klieden op baggerwerktuigendie vele tientallen miljoenen guldens hebben gekost. BASISOPLEIDING De ver. „Centrale Baggerbedrijf" heeft dat ingezien en nam het initiatief voor de oprichting van een baggerschool. De werkgeversorganisatie nam kontakt op met het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart (KOF) en de eerste en enige Nederlandse baggerschool was geboren. In 1966 startte men een be scheiden tweejarige dagopleiding met slechts 8 leerlingen. De basisopleiding baggeren is nu uitgegroeid tot een 4-ja- rige opleiding op LTS-niveau, met ruim 160 leerlingen. En het overgrote deel van de leerlingen komt niet meer uit Sliedrecht, maar uit alle hoeken van het land. Ook uit de provincies Limburg, Gelderland en Noord- Holland om er maar een paar te noemen komen jongens die later prima baggeraars worden. De baggerschool is gevestigd in de Oranje Nassauschool te Delfeijl. Nota bene zo'n 300 km. van Sliedrecht, doch dat kon niet anders, want op de school van het KOF in Rotterdam was geen plaats voor deze bijzondere opleiding. De baggerschool behoort tot het lager beroepsonderwijs, evenals alle andere LTS-en in Nederland. De eerste twee jaren zijnbrugjaren. Als een leerling al één of twee brugklassen van een andere LTS heeft doorlopen hoeft hij die in Delfeijl niet meer over te doen. De maximum leeftijd voor de tweede klas is 15 jaar. Het derde jaar begint de beroepsge richte opleiding. Dan worden vakken gegeven als: baggerkunde, navigatie, aardrijkskunde en vaarwegen, instru menten en werktuigen, wetten en rege- lementen. De praktijkvakken als prak tische oefening, splitsen de knopen, al gemene technieken en metaalbewer king spreken de jongens erg aan. De echte praktische vaardigheid moeten de jongens toch later aan boord krij gen. Hoewel, in het Damsterdiep aan de achterkant van de school, ligt een heuse emmerbaggermolen, dat als in- struktiewerktuig fungeert, 's Zomers De baggerschool is gevestigd in de Oranje Nassauschool In Delfeijl krijgen de leerlingen ook roeiles in ij zeren roeiboten, die ze zelf weer moe ten onderhouden. INTERNAAT Op de baggerschool zijn de jongens in tern; ze gaan alleen in de vakanties en éénmaal per 14 dagen naar huis. Waarom is er een internaat aan de school verbonden? Ing. G. H. Heida (36) direkteur van de school: „Ten eerste om praktische re denen. De school ligt in Delfeijl en we krijgen leerlingen uit het hele land, Iedere dag heen en weer reizen zou dus onmogelijk zijn. Ten tweede heeft het wonen in het internaat in de school een vormende waarde voor de jongens. Ze leren zich aanpassen aan de groep. Ze krijgen meer gemeenschapszin, door dat ze lief en leed met elkaar delen. Op die maniier krijgen ze een stuk „sociale vorming". Het is verbazend hoe snel de nieuwe jongens zich leren aanpassen", zegtde heer Heida. „Na twee maanden zij ze al volledig gewend. Bovendien le ren ze meteen hoe het is om van huis te zijn en je eigen boontje zoveel mogelijk te doppen. Ze worden hierdoor erg zelfstandig, wat voor hun latere loop baan aan boord van een baggerwerk tuig alleen maar een voordeel kan zijn", vindt de heer Heida. Zelf is hij als hoofduitvoerder bij een grote bag- germaatschappij werkzaam geweest voordat hij leraar baggerkunde werd aan de Oranje Nassauschool. Spoedig werd hij benoemd tot direkteur van de „bagger"-LTS en sinds 1977 is hij ook direkteur geworden van de Middelbare Opleiding voor het Baggerbedrijf, ge vestigd in dezelfde school. MIDDELBARE OPLEIDING Vooral door de buitenlandse werken, die dikwijls erg ingewikkeld zijn en waarvoor technisch hoogstaande appa ratuur is ontwikkeld, is grote behoefte ontstaan aan geschoold middenkader. Dat mkoeten theoretisch geschoolde mensen zijn die later als schipper van een modern baggerwerktuig de nieuw ste technieken kunnen toepassen en te vens een goed kontakt kunnen onder houden met de staffunctionarissen. De middelbare opleiding op MTS-niveau duurt drie jaar, twee jaar theorie en een jaar praktijk aan boord van een baggerwerktuig. Een greep uit het leerprogramma: Engels, wiskunde, Om tot de middelbare opleiding te worden toegelaten moet de leerling in het bezit zijn van het diploma LBO met Nederlands, wis- en natuurkunde op C-niveau, MAVO met wis- en na tuurkunde of het diploma van é*n van de scholen voor de Rijn- en binnen vaart. Natuurlijk kunnen de jongens van de basisopleiding baggeren, mits geslaagd met goede cijfers, doorstro men naar de middelbare baggeroplei- ding. Ook jongens met een leerlingstel seldiploma en enkele jaren ervaring komen in aanmerking' De jongens van de middelbare opleiding kunnen wor den gehuisvest in een nieuw gebouw „De Leirol". De huisvesting is vrijwil lig. Vier jongens delen een kamer. Elke kamer heeft een zithoek, een aparte ruimte met douche, toilet en twee wastafels. Een grote werktafel met bed erboven is zo geplaatst dat de jongens elkaar tijdens het studeren zo min mo gelijk storen. Alle maaltijden worden in de Leirol gebruikt. De internaatkos- ten voor de basisopleiding bedragen tussen de 141,en de 232,en voor de huisvesting in de Leirol wordt een bijdrage gevraagd van 5.950, Voorts komt er nog boekengeld bij. De reiskosten per veertien dagen en het lidmaatschapsgeld voor sportvereni gingen worden door de vereniging „Centrale Baggerbedrijf' vergoed. MENTALITEIT Het percentage afvallers op de beide baggerscholen is minimaal. Hoewel het internaatsleven in het begin moet wen nen, hebben alle jongens het in Delfzijl uitstekend naar hun zin. Na hun schoolopleiding komen ze allen goed terecht. De baggerindustrie heeft vakmensen nodig meteen goede theoretische basis' Die krijgen ze op de Oranje Nassan- schooL Daar blijkt ook of hun mentali teit goed is. Want in het bijzonder door een juiste mentaliteiten hun vakkennis staan de Nederlandse baggeraars in het buitenland hoog aangeschreven. IIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Men zou niet zeggen dat hier gebaggerd wordt Het is natuurlijk mogelijk dat deze man baggerlaarzen draagt Dit is hèlaas niet vast te stellen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 41