Harmonisch wonen met kleuren t Nieuws van het keukenfront Solderen Nieuwe wundbekleding ook voor doe-het-zelvers H 1 COUNTOURED GESCHUIMD VINYL '•iït'"'- «*- <»4 De natuurlijke structu ren REDAKJIE: P G. den Broeder Telefoon 01820-19742 Braynzed Introduceert twee nieuwe keukentypen. Onder het motto „nieuw» van het keuken front" de twee primeurtjes. PALLAS PROMINENT Een soft-line keuken, net als de Pallas Prestige, ech ter met dit verschil dat het hier een kombinatie betreft van hout met kunststof. De kunststof, fijn linnen achtig gestruktureerd, is aan de zijkanten afgewerkt met echt houten tanden. De greep is opliggend en eveneens in massief hout uitgevoerd. Dat „hout" een essentieel onderdeel van het ontwerp is, wordt geaccentueerd door het feit dat alle bui tenkanten van de in het zicht komende zijden, d.w.z. zowel alle zijkanten van de betreffende elemen ten, als. ook de onderkan ten van de bovenkasten, in dezelfde kleuren struktuur kunnen worden uitgevoerd als het hout van de deurt jes. Voeg daarbij tenslotte de mogelijkheid om de Pallas Prominent samen te stellen met diverse open vakken, kruidenconsoles, borden rekken, glasdeuren etc. eveneens in dezelfde don kerbruine kleur en struk tuur als het overige hout in. de keuken, dan kan terecht worden gesteld dat hier sprake is van een kompleet en afgerond sfeervol ontwerp Dit model is leverbaar in twee kleuren, wit en beige; in beide gevallen wordt zij uitgevoerd met donker bruin hout. OMEGA DE LUXE Een variant op het tot nu toe zeer succesvolle type Omega, een aanbouwkeu- ken in de populairdere prijsklasse. Die variant of te wel het predikaat „de Luxe" moet gezocht worden in het feit dat het front wordt ge vormd door kunststof met een grof linnen struktuur in licnt-groene tint, waarbij de randen en de schelp- greep uitgevoerd zijn in een donker kleurige hout- struktuur. Deze struktuur kan desge wenst doorgezit worden in de buitenkant van de zij den die in het zicht komen. Ook dit type is met diverse hout-kleurige open ele menten uit te bouwen tot een sfeervolle keuken, waarin het hout de boven toon voert. En toch betaalbaar, want voor dit type geld dezelfde gunstige prijs als voor de Omega, alleen voor de uit voering van de zichtzijden in houtstruktuur wordt een geringe meerprijs ge vraagd. Bruynzeel is van mening hiermede op professionele wijze ingespeeld te hebben op een ontwikkeling die zich in de keukenmarkt in middels duidelijk heeft kenbaar gemaakt: de kom binatie van hout (al of niet echt) met kunststof. Diverse merken hebben reeds geprobeerd deze trend vorm te geven. Bruynzeel laat door middel van deze twee nieuwe typen blijken wat hiér opvatting is van het verantwoord sa mengaan van kunststof en hout. ALTERNATIEF VOOR TEGELS In de jaren voor 1974 werden vele woningen voorzien van de ietwat steriele, ziekenhuisachtige witte te gels in keukens en badkamer of toi let. Nu is het zelf zetten van tegels niet alleen tamelijk kostbaar, het is ook bepaald niet eenvoudig. Het beplakken met Countoured ge schuimd vinyl daarentegen is voor elke doe-het-zelver best te doen. Voordelen van dit nieuwe materiaal zijn: 1. Het is net zo simpel aan te bren gen als gewoon behang. V. Kleiner of groter met kleu ren. Gaat u uit van het klimaat in ons land, dan blijkt dat zelfs een kamer op het zuid en best een paar warme kleurtjes kan gebruiken. Een jaar heeft gemiddeld bijna 9000 uur en in ons land schijnt de zon gemid deld 1500 uur per. jaar dus.... Warme kleuren ge ven bovendien gemakke lijker een gezellige sfeer dan koele en wat dit betreft gaat de vergelijking met mensen helemaal op. U kunt in verhalen over kleuren ook lezen dat koude kleuren uw kamer groter maken en warme kleuren een verkleinend effekt heb ben. Men zegt dan dat blauw en groen wijken en rood en geel naderen. Dat is waar maar ook nu geldt dit alleen als het gaat om pure, onvermengde tinten, die in grote hoeveelheden - denk aan wanden - worden toege past. De praktijk leert dat het beter is om te zeggem dat lichte tinten een kamer ruimer doen lijken dan don kere en dit is afhankelijk van de kleuren waarom het gait. Zo blijken donkerblauwe wanden veel sterker te ver kleinen dan wanden, die in licht roserood zijn uitge voerd. Een erg lange gang of een pijpela-achtige kamer kunt u korter laten lijken door één van de kleine wan den donkerbruin of donker groen te maken. Zo'n wan dje zal voor uw gevoel „naderen". Hebt u een erg hoge kamer, maak het pla fond dan iets donkerder. Het zal dan lager lijken. Zorg wel dat er verschil blijft tussen plafond en aanslui tende wanden anders lijkt uw plafond op een gat....Be denk wel dat donkere wan den en plafond licht weer kaatsen en dus sterkere gloeilampen nodig zullen zijn Rust. Er zijn kleuren, waar rust van uit gaat Dit zijn vooral de koude tinten zoals groen, blauw en violet. Warme kleuren zoals rood, geel en oranje werken stimulerend en prikkelen tot aktie. Het zijn beweeglijke, levendige tinten, die in het interieur alleen in kleine hoeveelhe den moeten worden ge bruikt. Een fel rood kussen of een oranje kleedje geven een speels effekt maar een rode gordijnwand of een oranjekleurig bankstel is erg hinderlijk. De zuivere war me tinten worden dan ook wel accentkleuren genoemd maar dit geldt in zekere zin ook voor fel groen en pittig blauw dus in het algemeen voor kleuren, die er uit springen Wel of geen kantrasten. Er zijn voor uw interieur tweq mogelijkheden: u kunt een contrast-combinatie maken dus een combinatie met grote tegenstellingen zoals een rood tapijt, een groen bankstel en gele gor dijnen maar ook een toon- in-tooncombinatie is moge lijk. In dit laatste geval ontbreken sterke tegenstel lingen en lijkt het alsof de ene kleur bijna onmerkbaar voortkomt uit de andere. Stel u voor een reeds bruin tinten, die varieert van licht berber (naturel) tot diep koffiebruin. Het is erg ge makkelijk werken met zo'n reeks bij elkaar behorende tinten. Kiest u voor een licht berbertapijt dan kan daarop een donkerbruin leren bankstel staan. Het hout van de meubels kan licht ei ken of blank essen of grenen zijn maar donkerbruin ge beitst eiken kan evengoed. Zorg wel dat er enig verschil is tussen de kleuren van het hout en van de bekleding van de zitmeubels. Voor de gordijnen kiest u een kleurt je dat inligt tussen dat van het tapijt en het bankstel. Misschien wat saai? Vergeet niet dat u zo'n interieur ge makkelijk kunt verlevendi gen met enkele pittige ac centkleuren waarvan vooral fel rood en licht groen het goed doen. En de boeken, tijdschriften, lampen, bloe men, planten, schilderijen, het sieraardewerk en niet te vergeten de kleur van uw eigen kleding zorgen even eens voor aanvullende kleu ren. Voor zo'n toon-in-toon com binatie kunt u ook uitgaan van een andere reeks kleu ren maar dan komt u al heel gauw tot oplossingen, die leiden tot een „groene kamer" of een „blauwe salon". Erg interessant maar of u er gelukkig in kunt wo nen is een andere vraag.... Geeft u de voorkeur aan een contrastcombinatie bedenk dan wel dat slechts een be perkt aantal kleuren ge bruikt kan worden. U bent met drie of vier tinten aan het einde van uw mogelijk heden en wilt u verder gaan dan moet u met afgeleide kleuren of herhalingen gaan werken. Voor welke mogelijkheid ook kiest, ga altijd uit van de kleur van het materiaal met de minste mogelijkhe den. Dus eerst het hout van de meubels, dan de bekle ding vervolgens het tapijt en de gordijnen en tenslotte de wanden en het schilderwerk. Wit, zwart en neutraalgrijs zijn kleurtechnisch gezien geen kleuren en geven wat het combineren betreft dan ook weinig of geen proble men Zelf uitproberen. Misschien vindt u het wer ken met kleuren een moei lijke zaak. Doe het dan eens zoals een kleuren-adviseur. Gebruik voor het maken vans een kleurencombinatie sta len en dit kunnen oude sta len zijn of kleurstalen uit een verfwaaier. Neem de stalen onderling in de juiste verhouding. Voor het tapijt dus een groot stuk, voor de zitmeubelen kleine stukjes en voor de gordijnen smalle repen. Sluit u 's avonds de gordijnen dan is een flink stuk nodig. En dan moet er nog een houtstaai bij en een paar heel kleine stukjes voor de kleuraccenten. Nu legt u alle stalen bij elkaar op een neutrale ondergrond - wit of lichtgrijs - dan kunt u ge makkelijk beoordelen of de door u gedachte combinatie voldoet. De kleurstalen ge bruikt u later bij het kiezen van de definitieve materia len. Een andere nog „veiliger" weg is het werken naar voor beelden zoals u die kunt vinden in platenboeken, woontijdschriften en goed verzorgde meubelzaken. Wel even kritisch kijken want er zijn nogal wat show- interieurs, die geweldig leuk zijn om te zien maar die op de lange duur net iets te overdreven blijken. U kunt ook de kleurencombinatie van een textiel-dessin - ja pon, meubelbekleding als uitgangspunt nemen maar de meest geschikte opper vlakte van deze kleuren moet u dan wel zelf bepalen en vergeet vooral niet dat een combinatie van afge zwakte tinten fijner aandoet en meer ruimte biedt voor uw persoonlijkheid dan een kakelbont interieur dat de boventoon wil voeren en daardoor na korte tijd on uitstaanbaar wordt. Kleuren ka rak tere: Rood: onrustig, agressief, aktief, vurig Oranje: brutaal, speels, op dringerig, warm Geel: zonlicht, stralend, vriendelijk Bruin: gemoedelijk, mense lijk, aards Groen: vriendelijk, neutraal, weinig karakter Blauw: verheven rust, kil, afwijzend Paars: mystiek, ondoor grondelijk Grijs: karakterloos maar ge schikt als achtergrond voor kleuren. Countoured geschuimd vinyl is een nieuwe wandbekleding voorzien van i 1 "«een papierenrug en tussenlaag met miljoenen kleine schuimbellen. Het wordt geleverd in een breedte van 52 cm. en met een lengte van 10 meter, uitgevoerd in fraaie tegeldessins. Er is ook een serie met natuurlijke structuren. De natuurlijke structuren zijn b.v. "Kurktegeldessins, natuursteenef fect, baksteen, Leisteen, Marmer enz. Deze dessins lenen zich uiter mate voor de woon of slaapkamer en qeven het vertrek een "rijk aan zien". Meer informatie verstrekt Nairn Holland BV, Postbus 79 Weesp. Tel. 02940-13858. BEITEL Gebruik een steekbeitel voor het ma ken van inkepingen en glad afwerken van kleine, gezaagde vlakken. Sla al leen op het heft (handvat) van de beitel. Bij voorkeur met een houten hamer. Beweeg de beitel steeds van u aï en zorg dat de hand, waarmee het werk stuk vastgehouden wordt, zich steeds achter de beitel bevindt. 2. Het is gemakkelijk schoon te ma- .-weken. Onder hard solderen verstaan we het versmelten van een koper/zink/zilver legering bij een temperatuur van 600 tot 100 graden Celcius. Bij zacht solde ren gaat het om een tin/lood-legering, die verwerkt wordt bij een temperatuur van 150 tot 200 graden C. Voor beide manieren van solderen wordt gebruik gemaakt van gasbranders. Afhankelijk van de omvang van het karwei is dat een wegwerpbus of een navulbare tank met slang. Om het brandgevaar zo klein mogelijk te maken dient de on dergrond hittebestendig te zijn en de afsluiter dichtgedraaid te worden als de brander neergelegd wordt. Boven dien is een goede ventilatie ook bij sol deren een vereiste. Het zacht-solderen gebeurt ook vaak met een elektrische soldeerbout of soMeerrevolver. Lq dat geval is aarding of dubbele isolatie van het apparaat noodzakelijk. SCHROEVEDRAAIER Een schroevedraaier moet goed in de schroefkop passen. Dus niet te dik of te dun. De onderkant moet vlak zijn. Houd het werkstuk nooit in de hand tijdens het schroeven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 32