Burgemeester drs. Arie Lems „Als je Schiedam aan kunt, dan kan je alles" HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 24 - WOENSDAG 13 JUNI 1979 „de agressiviteit neemt erg toe". bij zijn vertrek naar Zaanstad Wil burgemeester Lems nu eens zeg gen wat de hoogte- en dieptepunten uit zijn bijna vijfjarige Schiedam „pontificaat" waren? „Dat vertel ik liever niet", zegt bur gemeester Lems. „Kijk ik moet ook nog een afscheidstoespraak houden voor de gemeenteraad van Schie dam en dat is geen kleinigheid. Ik ben er de hele zondag mee bezig ge weest. Dat ging dan op de volgende manier: ik een paar regels schrijven en weer naar beneden, dan als ik de zin of een gedeelte van mijn toes praak af had naar mijn vrouw en kinderen en als die zeiden jo dat kan je zo toch niet zeggen, ik weer naar boven om de zin anders op te stellen. Daarbij speelt ook nog dat ik zater dag wat moet zeggen bij mijn instal latie tot burgemeester van Zaanstad en die rede moest ik er ook schrij ven". Burgemeester Arie Lems tot opvolg(st)er: „Kijk de kat uit de boom en snuffel wat aan Schiedam". Maar burgemeester Lems is toch niet alleen voorzitter van de ge meenteraad geweest maar burge meester voor iedereen zoals hij het bij zijn installatie in 1974 zei? „Ik wil wel een tipje oplichten", zegt burgemeester Lems. „Een hoogte punt was uiteraard het koninklijk bezoek, maar dat was maar een hoogtepunt voor een ogenblik. Veel belangrijker vind ik wat er dadelijk met de Schiedamse binnenstad gaat gebeuren en de eerste paal voor de woninguitbreiding in noord. Als men dan zegt dank u wel burge meester dan zeg ik op mijn beurt ho, ho dat is niet mijn werk alleen maar enige jaren Burgemeester Arie Lems: in". Schiedam haalt Vlaardingen over vooral als je daar vlak bij ligt. Iets anders is het met Vlaardingen. Als je nu bij de nieuwbouw in noord naar Vlaardingen kijkt dan zie je dat b.v. een Holy-noord al bijna is volgebouwd en wij nog moeten be ginnen. Maar ik ben ervan overtuigd dat Schiedam Vlaardingen over en kele jaren heeft ingehaald". Nu de dieptepunten? Burgemeester Lems na enig stilzwij gen. „Dat is natuurlijk de toename van de agressiviteit alom. Wij heb ben op dit terrein in Schiedam ook onze portie ruimschoots gehad. Ik wijs alleen maar op de Turkenrellen en de rellen in het grensgebied tus sen Schiedam en Vlaardingen en na tuurlijk de verschrikkelijke trein ramp van enkele jaren geleden bij de tunnel onder de Parkweg". De eerste vraag die burgemeester Lems kreeg te beantwoorden na zijn benoeming in Zaanstad was of hij Schiedam uit teleurstelling ver liet. Ook nu is het antwoord geen sprake van. „Men zegt wel eens dat als je Schiedam aankunt, je alles aan kunt", aldus burgemeester Lems. Een Schiedammer zit altijd te kla gen over zijn stad waaraan wijt burgemeester Lems dit toch. „Ik zou het niet weten zegt hij, „Schiedam heeft toch vele positieve punten. Het verenigingsleven bloeit, de sportgemeenschap in Schiedam is ook al even boeiend. Daarbij is het zo dat de Schiedammer altijd maar één centrum erkent en dat is de Broersvest en omgeving. Daar over is bij de Schiedammer geen discussie mogelijk. Het centrum is daar en nergens anders". van het totale gemeentebestuur in de tijd dat ik daar deel van heb uit gemaakt. Ik kan gerust zeggen dat wij het hier op de zesde etage van het stadskantoor altijd redelijk met elkaar hebben kunnen vinden. Er was een collegiaal bestuur die de be sluiten met elkaar nam". Toch hebben Schiedammers aiuja een minderwaardigheidscomplex als ze naar de twee nabuurgemeen ten Rotterdam en Vlaardingen kij ken. Burgemeester Lems: „je voelt je al tijd de mindere van een grote stad Wat ziet burgemeester Lems als de problemen voor nu en de toekomst? „Dat is de werkgelegenheid", zegt hij. „Schiedam heeft altijd een zeer éénzijdige werkgelegenheid gehad. Dat was in de grijze oudheid de vis serij, toen de jenever-industrie en vervolgens de momenteel zo noodlij dende scheepsbouw. Wethouder Scheeres, die binnen het college is belast met economische aangelegen heden, werkt er hard aan, maar als je bedrijven aantrekt dan gaat het meestal om bedrijven met enkele tientallen arbeidsplaatsen". „Daarbij worstelt Schiedam met nog een probleem nêmelijk de één zijdige bevolkinsopbouw. Schiedam heeft een groot aantal 65-plussers en een groot aantal hiervan, maar ook anderen die een beroep moeten doen op sociale zaken en dat legt een onevenredig grote druk op de stad. Daarbij heeft Schiedam nogal wat behoefte aan sociaal culturele voorzieningen, maar ik ben er van overtuigd dat er voor Schiedam be tere tijden aankomen". Burgemeester Lems wordt dus met ingang van zaterdag eerste burger van Zaanstad, blijft hij voorlopig Schiedammer onder de Schiedam mers? Schiedam neemt morgenmiddag en -avond afscheid van het burgemeester sechtpaar Arie en Elly Lems van Rooijen. De twee bijeenkomsten, die plaats vinden in het stadskantoor aan het Emmaplein en het stadhuis aan de Grote Markt, zullen ongetwijfeld honderden belangstellenden naar beide huizen der gemeente trekken. Arie Lems is burgemeester van Schiedam geweest sinds augustus 1974. Hij werd toen kort na de pen sionering van zijn voorganger Harm Roelfsema benoemd tot burgemees ter van Schiedam. Daarvoor was hij directeur van Humanitas in Rotter dam en fraktievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad van de Maasstad. Een van zijn uitspraken bij zijn be noeming was: „Ik zie mijzelf zeven k acht jaar burgemeester van Schie dam". Toch zijn het nog geen vijf ge worden. Is Arie Lems nu al uitgekeken op Schiedam? „Ik heb tot 21 maart van dit jaar steeds gedacht dat ik mij aan deze uitspraak zou houden", aldus burge meester Lems. „Toen kwam een de putatie van de PvdA-fraktie van de gemeenteraad van Zaanstad bij mij op bezoek met het verzoek om te sol liciteren naar de vacante burge meesters plaats. Neemt men daarbij dat de officiële sollicitatie-termijn voor burgemeester van Zaanstad op 1 maart sloot dan moet men van mij geloven dat mijn benoemingen deze gemeente ook voor mij erg onver wacht kwam. Bij mijn sollicitatie en benoeming in Zaanstad ben ik echt niet over één nacht ijs gegaan. Wij hebben in huiselijke kring alle voor en tegens uitvoerig besproken. Er werd bin nen de PvdA, waar ik immers al zo veel jaren lid van ben, zoveel druk op mij uitgeoefend dat ik geen nee kon zeggen".

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 24