j Schiedam krijgt massale woninguitbreiding in noord HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 72 WOENSDAG 13 JUNI 1979 dcelpLwi 3c loc ucninltn, y dealplan 2 c. toe ucninSt, A JA- r> V-C vjtt Zonneenergie en isolatie zullen belangrijke zaken worden by dé woningbouw in Schiedam-Noord. Wethouder Zijdeveld verklaarde dit by het slaan van één van de palen voor de 304 woningen in het uitbreidingsplan Woudhoek-Noord. „We beginnen onherroepelijk en defi nitief met de zo noodzakelijke woningbouw", riep de Schiedamse wethouder voor ruimtelijke ordening, waaronder woningbouw en stadsont wikkeling valt, Chris Zijdeveld uit. Bij het slaan van de eerste paal ver klaarde de wethouder verder dat Ge deputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar hebben afgegeven voor het bouwen van het tweede deel van de woningbouw in Woudhoek-Noord. Het gebied waar de woningbouw gaat plaatsvinden heet officieel Woudhoek- Noord en is gelegen ten noorden van de bestaande wijken. Woudhoek-Zuid en Groenoord en dat het verder wordt omsloten door de Harreweg in het oosten, de Woudweg in het noorden en in het westen door de gemeentegrens van Schiedam met Vlaardingen. Binnen deze grenzen krijgt het eigen lijke woongebied Woudhoek-Noord in het noorden en in het westen een groengebied met recreatie-mogelijkhe den, terwijl ter weerszijden van de Harreweg een groenstrook komt. Het is de bedoeling om in een zo vroeg mogelijk stadium, gelijktijdig met de woningbouw, voorzieningen te realise ren, bedoeld voor de bewoners van zo wel Woudhoek Noord als van Woud- hoek Zuid. Daaronder vallen een wijk centrum met winkels, kleine bedrijven en (centrale) sociaal-culturele voorzie ningen; verder enkele scholen en een wijkpark. De woningbouw in Woudhoek-Noord is begonnen met de uitvoering van het Bouwplan IA. In het gebied Woudhoek-Noord zullen in totaal ca. 1.900 woningen in fasen worden gebouwd. Voor de realisering is het woongebied Woudhoek-Noord in vier zg. deel plannen verdeeld en elk deelplan weer in een aantal bouwplan nen. Als voorbeeld: in deelplan 2 ko men de bouwplannen 2A, 2B en 2C. In de bouwplannen zullen telkens ver schillende financieringsvormen (huur- en koopwoningen) voorkomen, zodat elk deelplan een variatie van financie ringsvormen zal krijgen. Zo bestaat het bouwplan IA, het eerste project dat wordt uitgevoerd, uit 282 woningwet- huurwoningen en 22 koopwoningen in de „beschutte sfeer" (sinds kort „pre- mie-A koopwoningen" genoemd). Dit is het begin van de bouw in Woudhoek-Noord van in totaal onge veer: 665 woningwetwoningen voor verhuur; 95 premie-A woningen voor verkoop (de „beschutte sfeer"); 950 premie-B woningen voor verkoop; 190 koopwoningen in de vrije sector. BOUWPLAN IA Dit bouwplan omvat een aantal wo ningblokken te bouwen in dezelfde richting, nameiyk noord-zuid en oost west, als de woningen in Woudhoek- Zuid. In dit bouwplan komen zoveel woningen in eengezinshuizen als wo ningen in „gestapelde bouw" voor (po pulair gezegd „twee eengezinshuizen op elkaar gestapeld"). In het westelijke gedeelte van het plan gebied (aan de kant van de verlengde Van Dalsumlaan) zijn voornamelijk woningen in gestapelde bouw gedacht, terwijl ten oosten daarvan overwegend eengezinshuizen worden gebouwd. Hierdoor krijgt Woudhoek een gelei delijke overgang in bebouwingshoogte van het centrum-gebied naar de rand gebieden. Uit de tekening blijkt, dat de woningen in gestapelde bouw voorna melijk langs een noordzuid route voor fietsers en voetgangers liggen. In de gestapelde bouw hebben de bo- vengelegen woningen een ingang aan een op een verhoogd niveau gelegen galerijstraat. Deze is te vergelijken met een normale galerij, maar dan breder. De galerijstraat is uitsluitend bedoeld voor voetgangers, die toegang krijgen via een hellingbaan. De galerijstraten van de verschillende woningblokken zijn weer onderling verbonden en vanaf de grond bereikbaar via trappen en de genoemde hellingbaan. Ook minder- validen (bijv. in een rolstoel) kunnen van deze galerijstraten en hellingbaan gebruik maken. Een loopbrug over de verlengde Van Dalsumlaan, die o.m. vanaf de galerij straten te bereiken is geeft voetgangers de mogelijkheid om in het wijkwinkel- centrum en bij de scholen te komen. Het openbare gebied rond de wo ningen, de zgn. woonomgeving, zal Ook voor ééngezinswoningen is ruim plaats in Woudhoek Noord. Als alles gerealiseerd zal zijn komt Woudhoek Noord er zo uit te zien. men te liggen. Voor kleine woningen kan van een lager bedrag en voor gro tere woningen van een hoger bedrag worden uitgegaan. De gemeente verzorgt de toewijzing van deze huurwoningen. Daarbij wordt de Woonruimteverordening Schiedam 1979 gehanteerd. Getracht zal worden om gezinnen en huishoudens van aller lei grootte en samenstelling in dit com plex te huisvesten. Daarbij is het stre ven om gezinnen met (jonge) kinderen, maar ook bejaarden en gehandicapten, een benedenwoning (liefct met tuin) toe te wijzen. Een aantal woningen wordt gereser veerd voor zgn. starters (zij die nog geen zelfstandige woning bewonen, in wonen of nog thuis wonen). Bij de toewijzing van deze 262 woning- verhuurwoningen zal aandacht worden gegeven aan het bevorderen van de doorstroming binnen de gemeente Schiedam. Deze doorstroming is nood zakelijk gezien het zeer grote aantal ingeschreven woningzoekenden en de vraag naar goede vervangende woon ruimte o.m. vanuit de stadsvernieu wingsgebieden. Bestonden er vroeger de premiekoop- en de zgn. koopwoningen in de be schutte sfeer; nu zijn de koop woningen met subsidie te onderschei den in resp. premie-B en premie-A koopwoningen. In bouwplan IA ko men 22 van deze A woningen. In het nog te realiseren bouwplan 1B komen ondermeer 86 premie-B woningen. De ze premie-A en -B woningen zullen in opdracht van de NV Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten worden ge bouwd. Deze woningen zyn bestemd voor mensen met een bescheiden inko men. De hoogte van de premie (ook wel jaariykse bijdrage genoemd) is afhan kelijk van de hoogte van het belastbare inkomen, berekend over het jaar voor afgaande aan het verlenen van de sub sidie. De premie-A woningen worden gebouwd in twee blokken van acht eengezinshuizen en in één blok van zes eengezinshuizen. De woningen zijn van het type T4, wat inhoud: - tuinkamer woning (woonkamer grenzend aan de tuin); - gekoppelde bergingen aan de voorz(jde; - drie slaapkamers op de eerste verdieping; - een zolder/vliering op de tweede etage. De wethouder trekt hier opge wekt aan het voortouw, waar mee de eerste paal voor de uit breiding in Woudhoek-Noord of ficieel een feit werd. worden ïngericnt als woonert, zodat de auto zich zal moeten aanpassen aan de voetgangers, de fietsers en aan spelen de kinderen. Verspreid over het gebied komen groen- en speelvoorzieningen. Midden door het bouwplan loopt een oost-west route voor langzaam verkeer, die in het westen aansluit op een onge lijkvloerse kruising (viaduct) onder de verlengde Van Dalsumlaan door en waarlangs eveneens het wijkcentrum en de scholen kunnen worden bereikt. Enige blokken eengezinshuizen wor den „opgetild", wat wil zeggen dat ze gebouwd worden boven een open on derbouw. Deze woningen hebben de toegang via een binnentrap of via de genoemde galerijstraat. Onder deze „opgetilde" woningen komt parkeer ruimte voor een aantal auto's terwijl verder op het woonerf geparkeerd kan worden. Bouwplan IA bestaat zoals reeds ge zegd uit 282 woningverhuurwoningen en 22 premie-A koopwoningen.- Over beide soorten woningen volgt hierna afzonderlijk nadere informatie. 282 WONINGVERHUURWO NINGEN Deze huurwoningen, waarin een groot aantal woningtypen voorkomt, worden in opdracht van de gemeente gebouwd en zullen later worden overgedragen aan een woningbouwvereniging. De 282 woningen zijn als volgt onder te verdelen: 106 eengezinswoningen met tuin: 18 woningen met drie kamers; 24 woningen met vier kamers en 64 woningen met vijf kamers. MBk KM m m m m m 76 eengezinshuizen zonder tuin maar 56 woningen met drie kamers, 6 wo ningen met vier kamers; 6 woningen met drie kamers, 8 wo ningen met vier kamers. 100 woningen in gestapelde bouw: 36 woningen met vier kamers en met tuin; 24 woningen met één twee kametfs); 34 woningen .met drie kamers; 6 woningen met vier kamers. De vermoedelijke huurprijs zal rond de f 500,kf 525,per maand zal ko-

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 72