Panolec Ondanks regen enthousiast vertrek van Rijnreizigers „Lentefeest" vero/ol binnen zonwering, u kijkt er gewoon door naar buiten BLACK BROWN 'v.'.-: HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 73 - WOENSDAG 13 JUNI 1979 Door een samenloop van om standigheden werd de wereld in 1971 een uniek schoonmaak middel rijker. In dat jaar barstte een olietank in de Bies- bosch. Van de duizenden vogels die in dat gebied huisden, stierf een groot aantal onmiddellijk, terwijl honderden andere vo gels met de dood werden be dreigd doordat zich een dikke laag stookolie op hun veren had afgezet. Een wetenschappelijk, medewerker van de wasmidde lenproeffabriek van Unilever te Vlaardingen, de heer D. M. van Kampen, in zijn vrije tijd be stuurslid van de Stichting Vo- gel-olieslachtoffers, ontwik kelde toen in enkele dagen tijds een reinigingsmiddel dat de be dreigde vogels kon redden. Dit reinigingsiddel werd Pano lec genoemd, een afkorting van de bestanddelen paraffine, non- ionic (een niet-ionisch wasmid del) en lecithine. Het kon de ge zondheid van de te behandelen dieren op geen énkele manier schaden en was bovendien bio logisch afbreekbaar. Panolec werd in de Biesbosch met suk- ses aangewend. Een aantal ge vederde slachtoffers werd over gebracht naar de Vlaardingse eendenkooi, waar ze met Pano lec werden behandeld. Nadat ze waren hersteld en voor controledoeleinden ge ringd, gaf men de vogels hun vrijheid terug. Volgens latere berichten werd één overleven de, een gans, tijdens een jacht partij ergens in Duitsland, doodgeschoten. Uit Zeeland ontving men bericht dat daar een ander ex-olieslachtoffer, een kleine zwaan, was gesigna leerd en in goede gezondheid verkeerde. Betere bewijzen voor de doeltreffendheid van Panolec kon men zich niet wen sen. De unieke reddingsactie bleef niet onopgemerkt. Toen zich op de Britse Shetland eilanden dit jaar een vergelijkbare ramp voordeed, maar thans met scha pen als de voornaamste slach toffers, deed men een beroep op Unilever en „wonderdokter" Van Kampen. Het sukses dat hij hier boekte, bezorgde hem de bijnaam „De Vlaardingse Red Adair" - een verwijzing naar de befaamde blusser van bran dende olieputten. „De Vlaardingse Red Adair" is moeilijk te spreken te krijgen. Ergens in het gigantische com plex van het Unileverconcern aan de Olivier van Noortlaan, heeft hij zijn laboratorium, maar daartoe doordringen lijkt uitgesloten. „Mag ik even in uw tas kijken?" vraagt een vriendelijke, maar plichtsbewuste portier. Hij kon- troleert alle bezoekers op het bezit van camera's en bandre corders. Iedereen die dergelijke apparatuur bij zich heeft, wordt verzocht deze in bewaring te ge ven. Onwillekeurig krijgt men hetzelfde gevoel als bij het over schrijden van de grens tussen Oost en West Europa, waar de argeloze toerist steevast wordt gevraagd of hij „wapens, muni tie of zendapparatuur" in zijn bagage heeft. Na dit korte onderzoek begint de portier, nog steeds een en al vriendelijkheid, een telefonade. Daaruit blijkt dat van hoger hand niet alleen toestemming voor een interview moet worden aangevraagd, maar dat boven dien iemand van de Unilever Persdienst bij het gesprek aan wezig moet zijn. „Dat is nu een maal gewoonte", legt de portier uit. Ook al is het niet meer dan logi sch dat een wereldconcern zijn geheimen goed bewaakt, het is toch geen prettige ervaring om bij een vraaggesprek een derde persoon "aanwezig te weten die nauwlettend luistert naar wat wordt gezegd. Die sfeer herin nert wederom aan Oost-Europa, alle goodwill van Unilevers pu blic relations ten spijt. De heer Van Kampen (56) blijkt zelf ook niet zo goed van deze gang van zaken op de hoogte. Hij schikt zich er echter snel in. Van Kampen is een gemoedelijk man en een vlot en enthousiast prater. Hij is nogal kalm geble ven onder zijn opzienbarende suksessen en denkt er niet over een soort speciale reddingsbri gade te stichten die zich uitslui tend met olieslachtoffers zou bezighouden. „Panolec is niet voor de handel bestemd", zegt hij. „Het prepa raat is in voorraad. Bij een eventuele volgende ramp kan men het materiaal gewoon bij Unilever bestellen". Uitgeleide gedaan door fmallleleden en kennissen vertrokken maan dagochtend in alle vroegte de 65 papil len van de Stichting Lentefeest voor het maken van een zes dagen durende Rijnreis aan boord van het Hotelschip „Flavins", dat het gezelschap In Am- hem lag op te wachten. De vakantie vaarde rs kwamen niet alleen alt Schie dam maar tevens uit Rotterdam en Vlaardingen. Ondanks de lichte motregen was de stemming opperbest. In de kantine van de Sporthal had directeur A. v.d. Kraan, tevens bestuurslid van de Stichting Lentefeest, voor koffie ge zorgd. Voor het vertreksein op groen kwam te staan viel er nog heel wat te bedisselen. De talrijke rolstoelpatiënten moesten in eigen huis of verpleeginstellingen worden afgehaald. De eigen vervoers- bus van Lentefeest was hiervoor inge schakeld en tevens soortgelijk vervoer uit Rotterdam plus de nodige taxis. Het verliep allemaal volgens plan. Met slechts een kwartier vertraging op het tijdschema vertrok de karavaan met hierin ook een toruingcar vanaf het voorplein van Sporthal Margriet. De eerste overnachtingsplaats is Düssel- dorf geweest en van dinsdag en woens dag was dit Keulen. Alvorens ,,De Fluvius" de steven voor de thuisreis zal wenden worden nog andere steden aan de over van de Rijn aangedaan. Overal zal het hotelschip in de middaguren het anker laten val len. De opvarenden krijgen dan dege- legenheid aan wal te gaan voor het ma ken van een wandeling of het doen van inkopen. Voor de thuisblijvers is het goed om te weten dat drie verpleegsters van het Schiedamse Ciemeentezieken- huis de reis meemaken zodat het de aanwezige patiënten medisch niets zal ontbreken. 4 Zaterdagmiddag keert de karavaan weer terug hij de sporthal waar de Rijnreizigers met muziek en bloemen worden opgewacht door hun naaste fa milieleden. Voor de muzikale wel- komsgroet gaat de band van Juniana zorgdragen. Een compleet wagenpark reed voor om de „Rijnreizigers" van het Lentefeest bijeen te brengen om over te stappen in de bus. Showroom: Eendrachtstraat 16 Vlaardingen. Tel. 346396. En dat de wethouder bij de paal- slaanderij in noord geenszins voor paal staat, toont deze foto, van de vele belangstellenden. Leefstraten en galerijwoningen vormen een deel van Woudhoek Noord. En in die bus scheepten de Lentefeest-reizigers zich in. KOSTEN De 22 premie-A woningen in bouwplan IA hebben een gemiddelde prijs van 124.000,Daarnaast wordt een er fpachtsom met een aanvangscanon van circa 1500,voor de eerste jaren, berekend. Per woning zal een locatie- subsidie op de grond worden verleend. De gemeente Schiedam verzorgt de toewijzing van deze premie-A wo ningen. Daarbij wordt de Woonruim teverordening Schiedam 1979 gehan teerd. Voorts zal het doel van de subsi dieregeling, t.w. het scheppen van mo gelijkheden voor mensen met een be scheiden inkomen om een woning te kopen, mede in de afweging worden betrokken. Tenslotte zal bij de toewij zing van deze premie-A woningen aan dacht worden gegeven aan het bevor deren van de doorstroming binnen de gemeente Schiedam. Deze doorstro ming is noodzakelijk gezien het zeer grote aantal ingeschreven woningzoe kenden en de vraag naar goede vervan gende woonruimte o.m. vanuit de stadsvernieuwingsgebieden. Naast het bouwplan IA is thans nog het bouw plan IB in voorbereiding. In dit plan bouwt het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten: 86 premie-B (koop)wo- ningen en 38 vrije sector (koop- woningen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 73