DE HUURAANPASSINGEN IN 1979 Toepassing van de regelingen Woningen met een bijzondere kwaliteit Huurcommissie - hoe ze werkt In het algemeen 5% per 1 juli, in afwachting nieuwe wetten Nieuwe woningen - 5% verplicht andere woningen - eerst waarderen De wettelijke jaarlijkse huurverhoging voor het jaar 1979 is vastgesteld en zal in gaan per 1 juli a.s. Op deze datum zullen als regel de huren van de meeste wonin gen worden gewijzigd. Naast verhogingen met 5% zijn echter huuraanpassingen mogelijk met een hoger of lager percentage. Dit is afhankelijk van de kwaliteit van de woning. De overheid wil hiermee bereiken dat huurprijzen, die duidelijk te hoog of té laag zijn, geleidelijk op een aanvaardbaar peil komen. Huurders en verhuurders kun nen aan de hand van een woningwaarderingsstelsel en het daarbij behorende huur aan passingen-schema nagaan welke huurprijs redelijk is. Voor de huuraanpassingen in 1979 wordt onderscheid gemaakt in „nieuwe wonin gen" in „verbeterde woningen" en in „andere woningen." Het gaat daarbij steeds om zelfstandige woningen, dus woningen die een eigen huisdeur hebben en voor zien zijn van keuken, toilet en wasruimte. Onder huurprijs wordt steeds verstaan de zogenaamde „kale huur" Dus zonder vergoedingen voor gas, elektriciteit, wa ter, stookkosten, gebruik van geiser of boiler, voor portiekverlichting, schoonma ken, tuinonderhoud, enzovoort. Dat zijn de z.g. servicekosten waarvoor andere regels gelden. Bij het secretariaat van de Huurcommissie kan men daarover nader informeren. N ie uwe woningen Verbeterde woningen Overige woningen Huurverhoging met 5% minder Bezwaar Huurverhoging met meer dan 5% Bezwaar Huurverlaging HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 30 - VRIJDAG 22 JUNI 1979 Publicatie van de Gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 gemeente informatie Nu is het zo dat er binnenkort een ingrij pende verandering komt in het nu nog gel dende vrij ingewikkelde stelsel van bepalin gen voor de jaarlijkse huurverhogingen. Het parlement heeft kortgeleden enkele nieuwe wetten aangenomen met het doel het huurrecht te moderniseren. Het zijn de „Huurprijzenwet woonruimte" en de „Wet op de huurcommissies". Deze wetten geven regels omtrent de huurprijzen van woon ruimte in het gehele land en over de proce dure voor het oplossen van geschillen. Daarbij is een belangrijke rol weggelegd voor de nieuwe Huurcommissies, die tot nu toe „Huuradviescommissies" heten. Het probleem is echter dat deze twee nieuwe wetten pas van kracht zullen wor den, wanneer gelijktijdig ook de nieuwe „Wet bepalingen met betrekking tot huur en verhuur van woonruimte" is vastgesteld, waarin ook de regeling van de huurbe- scherming is opgenomen. Omdat voor deze laatstgenoemde wet ook het Burgerlijk Wet boek gewijzigd moet worden, is deze wet nog steeds niet aangenomen door het parle- ment. Maar de regering streeft naar invoe ring van de nieuwe wetten per 1 juli 1979. Doch zover is het echter nog niet. Omdat echter de wettelijke jaarlijkse huurverhoging tocht per 1 juli 1979 ingaat (en dat is zeer binnenkort!) hebben we ge meend u toch maar vast informatie te moe ten verstrekken over de regelingen van de huurverhogingen voor 1979, over het stel sel van woningwaardering en over de mo gelijkheden bezwaren te maken. Wanneer de nieuwe huurwetten officieel zijn vastgesteld en in werking getreden, dan 'zullen wij daar later op terugkomen. De gegevens voor de artikelen op deze pagi na's zijn ontleend aan het vouwblad „Huuraanpassingen in 1979" dat is uitgege ven door de Centrale Afdeling Voorlichting en Externe Betrekkingen van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, Van Alkemadelaan 85, 2679 AC Den Haag, telefoon 070-264201, doch enigszins aangepast aan de Schiedamse situatie. In tegenstelling tot voorgaande jaren is ge noemd vouwblad nog niet op ruime schaal verspreid, zodat de gemeentelijke dienst Woningbeheer en de ander verhuurders het vouwblad nog niet aan de huurders hebben kunnen verstrekken. De Staatsdrukkerij is thans bezig met het gereedmaken en verzenden van de tweede druk van deze brochures. Zodra deze bin nen zijn, zullen zij bij de huurders van ge meentewoningen worden bezorgd. De Centrale Afdeling Voorlichting van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening is echter bezig met het ver vaardigen van brochures over de nieuwe huurwetten, die daar ook verkrijgbaar zul len zijn. De huidige „Huuradviescommissies" zullen, zodra de nieuwe Wet op de Huurcommissies van kracht worden, omgezet worden in „Huurcommissies". Van de nieuwe Huurcommissie voor het ressort Schiedam (en tevens voor de ressorten Rotterdam en Brielle) is het secretariaat gevestigd aan de Baan 16-18-20, 3011 CB Rotterdam, postbus 1973, telefoon 010-119250. Wat doet die Huurcommissie? De huurcommissie stelt een onderzoek in naar de toestand van de woning. Zo'n onderzoek wordt uitgevoerd door een ambtenaar van het secretariaat van de huurcommissie. Van een onder zoek wordt altijd een rapport opge maakt, waarvan huurder en verhuur der een afschrift ontvangen. Huurder en verhuurder krijgen daarna een oproep om de zitting van de huurcom missie bij te wonen. Daar kan de huur der zijn bezwaren nog eens toelichten. Ook de verhuurder zal worden ge hoord. Kort daarna doet de huurcom missie een uitspraak over de huurprijs. Partijen krijgen een afschrift van het besluit. Huurder en verhuurder zijn aan deze uitspraak gebonden, tenzij men binnen twee maanden na verzen ding van de uitspraak door de huur- Voor woningen die met subsidie van het rijk zijn gebouwd en die op of na 1 juli 1973, maar voor 1 juli 1978, voor bewoning zijn gereed gekomen (voor woningen die deel uitmaken van een complex geldt als datum van gereedkomen het tijdstip waarop die woningen gemiddeld genomen voor bewoning gereed waren) geldt een verplichte huurverhoging met 5%. Wonin gen die op of na 1 juli 1978 voor bewoning zijn gereedgekomen, krijgen in 1979 nog geen huurverhoging. Tegen de verplichte huurverhoging kan men bij de verhuurder geen bezwaar ma ken. Alleen in zeer uitzonderlijke gevallen kan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ontheffing van de verplichte huurverhoging verlenen. Bij voorbeeld als de woning gebreken vertoont die het woongenot ernstig schaden. De minister kan dan besluiten dat de huur verhoging pas doorgaat als de verhuurder de gebreken heeft opgegeven. De minister raadpleegt hiervoor eerst de huurcommis sie. Voor woningen die na de inwerkingtreding van de Huurprijzenwet met subsidie ingrij pend worden verbeterd, stelt de minister de nieuwe huur vast. Nadat ten minste een jaar is vertreken na de (gemiddelde) datum van gereedkomen vinden vervolgens vijf verplichte huurverhogingen plaats. Dat kan voor woningen, die na 1 juli 1979 worden verbeterd dus voor het eerst in 1981 het geval zijn. Voor woningen die voor de inwerkingtre ding van de Huurprijzenwet woonruimte zijn verbeterd, gelden geen verplichte huur verhogingen. Dat wil zeggen dat huurder en verhuurder zelf een afspraak over de huur verhoging kunnen maken. Wanneer in zo'n geval de woningverbetering voor 1 juli 1973 is voltooid, kan men de huurverhoging be palen aan de hand van het woningwaarde ringsstelsel. Is de verbeterde woning echter op of na 1 juli 1973 gereedgekomen dan zal per 1 juli 1979 als regel een huurverhoging met 5% plaatsvinden. Voor alle andere woningen kan vanaf 1 juli 1979 een huurverhoging plaatsvinden met 5% of een huuraanpassing met een ander percentage. Het betreft hier dus alle huur woningen die voor 1 juli 1973 zijn gereed gekomen of verbeterd en verder alle zon der subsidie van het rijk gebouwde wonin gen die na dat tijdstip zijn gereedgekomen. De huurverhoging kan worden bepaald aan de hand van het waarderingsstelsel en het huuraanpassingenschema. Men mag de huurverhoging echter ook op een andere manier berekenen. Huurverhoging met 5% minder hoeft de verhuurder niet nader toe te lichten. Bij het aanzeggen van deze huurverhoging kan de verhuurder een formulier van eigen mo del gebruiken. De verhuurder moet er wel aan denken dat hij naast de oude huurprijs, de huurverho ging en de nieuwe huurprijs tevens de vol gende mededeling opneemt: Indien de huurder de nieuwe huurprijs niet betaalt, maar nalaat zijn bezwaren aan de verhuur der mee te delen, zal de voorgestelde huur prijs na de wettelijke procedure verschul digd worden met ingang van de door de verhuurder voorgestelde datum. Als de huurder meent gegronde redenen te hebben om bezwaar te maken tegen een huurverhoging met 5% of minder moet hij daarvoor een speciaal formulier gebrui ken, het zogenaamde bezwaarschrift. Dit is verkrijgbaar bij de gemeenten, bij de huurcommissies, en voor huurders van een woningcorporatie ook bij de verhuurder. Op de achterzijde van het bezwaarschrift staat hoe men dit kan gebruiken. De huur der moet het bezwaarschrift binnen 6 we ken na de voorgestelde datum van ingang bij de verhuurder inleveren. De huurder kan zelf een afschrift houden. Sommige verhuurders zeggen de huurverhoging aan met een formulier waarop de huurder zijn bezwaren aan de achterzijde kan vermel den. Hij moet dit formulier dan als bezwaar schrift aan de verhuurder terugsturen. De verhuurder kan na ontvangst van het bezwaarschrift proberen aan de bezwaren van de huurder tegemoet te komen. Bijvoorbeeld door alsnog bepaalde repara ties te verrichten. Blijft de huurder bij zijn bezwaren dat moet de verhuurder, als hij de huurverhoging wil doorzetten, op het bezwaarschrift zijn commentaar zetten. Daarna kan hij het bezwaarschrift binnen 12 weken na de voorgestelde ingangsdatum opsturen naar de huurcommissie, verzegeld van een verzoekschrift om het geschil in be handeling te nemen. Exemplaren van zo'n verzoekschrift (D 1067) zijn verkrijgbaar bij de huurcommissies bij het ministerie (tele foon 079-272443). Woningcorporaties en ge meente krijgen exemplaren van dit verzoek schrift automatisch toegestuurd. Wat gebeurt er als de huurder geen bezwaar maakt bij de verhuurder en toch de voorgestelde huurverhoging niet be taalt? Ook in zo'n geval kan de verhuurder bij de huurcommissie een verzoekschrift 'Dl067) indienen en wel binnen 12 weken na de datum waarop de huurverhoging had moeten ingaan. De huurcommissie stuurt de huurder ver volgens een brief met het voorstel van de verhuurder. Na deze herinnering kan de huurder alsnog bezwaar maken door bin nen 6 weken rechtstreeks bij de huurcom missie een bezwaarschrift in te dienen. Doet de huurder dat niet dan gaat de huur verhoging door en moet hij de nieuwe huur prijs gaan betalen. De verhuurder moet bij het aanzeggen van deze huurverhoging gebruik maken van een speciaal aanzegformulier (D1065 A) dat bij de huurcommissie en bij het ministerie verkrijgbaar is (telefoon 079-272443). Op dit formulier moet hij de woningwaar dering invullen. Als er redenen zijn waarom de huurder niet met een huurverhoging van meer dan 5% instemt, kan hij dat op de achterzijde van het aanzegformulier (D1065A) meedelen. De huurder moet dit formulier dan binnen 6 weken na de voorgestelde datum van in gang van de huurverhoging terugzenden naar de verhuurder. De verhuurder kan proberen aan de bezwa ren van de huurder tegemoet te komen. Bij voorbeeld door alsnog bepaalde reparaties te verrichten. Blijft de huurder bij zijn bezwaren dan moet de verhuurder, als hij de huurverhoging wil doorzetten, zijn com mentaar op het formulier zetten. Hij moet dit dan binnen 12 weken na de voorgestelde ingangsdatum van de huur verhoging opsturen naar de huurcommis sie. De verhuurder moet een verzoekschrift meesturen waarin de huurcommissie wordt gevraagd het geschil in behandeling te ne men. Dit verzoekschrift kan de verhuurder ook indienen wanneer de huurder geen bezwaar maakt tegen de huurverhoging, maar toch de voorgestelde huurverhoging niet betaalt. Exemplaren van zo'n verzoekschrift (Dl067) zijn verkrijgbaar bij de huurcom missies en bij het ministerie (telefoon 079- 272443). Woningcorporaties en gemeenten commissie dij ae kantonrechter een verzoek indient om de huurprijs vast te stellen. In sommige gevallen is het woningwaarde ringsstelsel niet geschikt om de woning kwaliteit te bepalen. Dat is bijvoorbeeld het geval bij woningen met een monumen taal karakter, bij zeer kleine maar luxueus uitgevoerde woningen, bij woningen met een buitengewoon aantrekkelijke ligging, bij woningen in serviceflats enzovoorts. In die gevallen doen de huurder en de ver huurder er verstandig aan de huurprijs of een wijziging daarvan af te spreken op grond van vergelijking met de huurprijzen van vergelijkbaar onroerend goed, bij voorkeur in dezelfde plaats. Wanneer huurder en verhuurder het niet eens kunnen worden kan de verhuurder op de gewone manier aan de huurcommissie vragen een uitspraak te doen. Hij moet dan het verzoekschrift (D 1067) indienen, verge zeld van een afschrift van zijn voorstel aan de huurder en van diens bezwaarschrift (of achterzijde D 1065 A). Uit het afschrift van het voorstel moet in ie der geval blijken waarom de verhuurder van mening is dat het woningwaarderings stelsel in zijn geval geen goede uitkomst geeft. Ook in deze gevallen zal de huurcommissie ten hoogste een huurverhoging van 9% redelijk achten. Soms kunnen aan een wo ning meer dan 140 punten worden toege kend. De redelijke huurverhoging valt dan niet uit het huuraanpassingenschema af te lezen. In zo'n geval is het bovenstaande ook van toepassing. krijgen deze formulieren automatisch toegestuurd. Wanneer de verhuurder het verzoekschrift niet op tijd instuurt hoeft de- huurder de huurverhoging niet te betalen. In uitzonderlijke gevallen kan de huurprijs worden verlaagd. Met name als de huidige huurprijs duidelijk veel te hoog is in ver houding tot de kwaliteit van de woning volgens het waarderingsstelsel Meestal komt deze mogelijkheid aan de orde wanneer de verhuurder een voorstel tot verhoging van de huurprijs doet en de huurder daartegen bezwaar maakt. De huurcommissie stelt dan een onderzoek in en geeft in haar uitspraak de huurprijs aan, die redelijk is. Wanneer de verhuurder geen voorstel tot wijziging van de huurprijs doet kan de huurder het initiatief nemen door een voor stel tot huurverlaging in te dienen. Op de secretariaten van de huurcommissies kan men over dit onderwerp verdere inlichtin gen krijgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 30