DE HUURAANPASSINGEN IN 1979 Stelsel van woningwaardering Geen verhoging bij slecht onderhoud of ernstige gebreken TABEL VOOR PERCENTAGES Hoe men bezwaren kan maken Het woongenot uitdrukken in punten aan de hand van elf factoren Bij het vaststellen van de juiste huur en van de juiste huuraanpassing, speelt het woningwaarderingsstelsel een grote rol. De Huurcommissie gebruikt dit stelsel ook voor het beoordelen van geschillen over woningkwaliteit en huurprijswijzi gingen. Daarom doen huurder en verhuurder er verstandig aan hun standpunt over de wijziging van de huurprijs te bepalen aan de hand van dit stelsel, dat we hieronder zeer verkort afdrukken. Wie meer wil weten over het woningwaarderingsstelsel kan zich wenden tot het secretariaat van de Huurcommissie. Er spelen elf factoren een rol bij het waarde ren van het woongenot. Heeft men aan de hand van deze elf factoren de waarde ring van de woning vastgesteld, dan kan men met het verkregen aantal punten en de huidige netto-huurprijs in het huuraanpassingen-schema het percentage van de huuraanpassing vinden. ^^cSST£ 5 Z* HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 31 - VRIJDAG 22 JUNI1979 niet binnen loopafstand_ binnen loopafstand op korte afstand beneden 4 punten; duplexwoning boven 1 punt. 8. Veroudering. Aanbevolen wordt in het al gemeen een aftrek voor veroudering toe te passen naar het bouwjaar, maar ten hoog ste 20 punten. 9. Kwaliteitsbijstelling. Dit geldt voor ele menten die een meer dan gewone kwaliteit hebben, vergeleken bij even oude andere woningen, maar ten hoogste 20 punten bij voegen. 10. Ligging en woonomgeving. Dit onder deel ontkomt niet aan een subjectieve waar dering door huurder en verhuurder. B. en W. hebben reeds 1978 een aanbeveling ge daan, die echter niet bindend is. Er zijn ma ximaal 25 punten te waarderen. a. aankleding of gebruiksgroen niet aanwezig0 in beperkte mate aanwezig2 in ruime mate aanwezig3 b. speelgelegenheid kinderen (jong en oud) niet binnen loopafstand- g. verkeersoverlast/onveiligheid woning ligt aan straat met: overwegend doorgaand verkeer- overwegend buurtverkeer gemotoriseerd verkeer h. onderhoudstoestand van woonomgeving slecht onderhouden woonomgeving redelijk onderhouden (zeer) goed onderhouden. ligging bij bedrijven veel hinder weinig hinder geen hinder 1. Oppervlakte van vertrekken. De vertrek ken moeten afzonderlijk in punten uitge drukt worden en wel: 1 m2 is 1 pnt. 19 m2 is 19,5 pnt. 2 m2 is 1,5 pnt. 20 m2 is 21 pnt. 3 m2 is 2 pnt. 21 m2 is 22,5 pnt. 4 m2 is 3 pnt. 22 m2 is 24 pnt. 5 m2 is 4 pnt. 23 m2 is 25,5 pnt. 6 m2 is 4,5 pnt. 24 m2 is 27 pnt. 7 m2 is 5 pnt. 25 m2 is 27,5 pnt. 8 m2 is 6 pnt. 26 m2 is 28 pnt. 9 m2 is 7 pnt. 27 m2 is 28,5 pnt. 10 m2 is 7,5 pnt. 28 m2 is 29 pnt. 11 m2 is 8 pnt. 29 m2 is 29,5 pnt. 12 m2 is 9 pnt. 30 m2 is 30 pnt. 13 m2 is 10,5 pnt. 31 m2 is 30,5 pnt. 14 m2 is 12 pnt. 32 m2 is 31 pnt. 15 m2 is 13,5 pnt. 33 m2 is 31,5 pnt. 16 m2 is 15 pnt. 34 m2 is 32 pnt. 17 m2 is 16,5 pnt. 35 m2 is 32,5 pnt. 18 m2 is 18 pnt. Elke m2 meer is 0,5 pnt. binnen loopafstand aanwezig- op korte afstand aanwezig c. scholen (kleuter en basis) niet binnen loopafstand binnen loopafstand op korte afstand d. winkels niet binnen loopafstand binnen loopafstand op korte afstand e. parkeergelegenheid niet voldoende aanwezig voldoende aanwezig. in ruime mate aanwezig. f. halte openbaar vervoer 0 2 4 0 2 4 11. In buitengewone situaties kan een af trek plaastvinden van ten hoogste 20 pun ten in verband met zeer ernstige overlast van bijvoorbeeld verkeer, stank of hinder lijke bedrijven. Voor Schiedam heeft de mi nister de stankoverlast willen aanmerken als zo'n „buitengewone situatie" voor 2 zo nes in de stad. Zone 1 heeft als grens de Slachthuisbuurt, Vlaardingerdijk en Nieuwe Haven, tot de Nieuwe Maas en om vat dus o.m. Slachthuisbuurt en Schiedam- Zuid. Aftrek max. 20 punten. Zone 2 ligt ten oosten van bovenomschre ven grens en ten zuiden van de Rijksweg 20 en omvat o.m. alle woningen in Nieuwland en Schiedam-Oost. Aftrek maximaal 10 punten. 2. Oppervlakte van berging en zolder. Per 1 m2 is dat 0,5 punt. Indien de zolder niet be reikbaar is via een vaste trap dan ten hoog ste 5 punten aftrekken. Oppervlakte van bij de woning behorende garage: per 1 m2 is 1 punt; voor een carport: per 1 m2 is 0,25 punt. 3. Centrale verwarming. Per vertrek waarin een radiator is 3 punten. Voor meet baarheid van verbruik per woning, per wo ning 5 punten. Voor regelbaarheid van tem peratuur per vertrek met thermostaten of thermostatische ventielen, per woning 5 punten. 4. Sanitair. De puntenwaardering is: per bad 10 punten; per douche 6 punten; per toilet 3 punten; per wastafel of fonteintjes, 2 punten. Lengte van het aanrecht: minder dan 1 meter, 0 punten; 1 tot 2 meter, 4 pun ten; 2 meter of meer 8 punten. 5. Eigen voortuin. De waardering is 2 pun ten. 6. Eigen zij- of achtertuin: tot 25 m2 3 pun ten; van 25 tot 50 m2 6 punten; 50 m2 of meer 10 punten. 7. Woonvormen. De waardering is: vrij staand huis 20 punten; hoek/eengezinswo ning 15 punten; tussen/eengezinshuis 12 punten; etagewoning begane grond 8 pun ten; etagewoning met lift 8 punten; etage- /woning zonder lift; le verdieping 7 punten; 2e verdieping 5 punten; 3e verdieping 3 punten; 4e verdieping 1 punt, duplexwoning Het blijkt, dat bezwaren tegen huurverho gingen veelal verband houden met de staat waarin de woning verkeert. Vaak heeft men dan klachten over het onderhoud. Bij de behandeling van deze klachten moet de huurcommissie nagaan welke invloed dit heeft op het woongenot van de huurder. Als de onderhoudstoestand zodanig is dat het woongenot ernstig wordt geschaad kan de huurcommissie uitspreken dat de huur verhoging niet redelijk is. Daarbij zal de huurcommissie van geval tot geval moeten beoordelen of de onderhoudsgebreken aan de verhuurder zijn te wijten. Er moet dan gelet worden op de verdeling van de onderhoudsplichten tussen huurder en verhuurder. De huurcommissie zal ook moeten onderzoeken of de huurder de ver huurder tijdig over zijn klachten heeft inge licht. Naast onderhoudsgebreken kunnen ook an dere gebreken aanleiding zijn om tegen een huurverhoging bezwaar te maken. Bijvoor beeld ernstige hinder van vocht, water of wind. Van sommige gebreken is zonder meer duidelijk dat zij zo ernstig zijn dat een huurverhoging niet redelijk is. Dat is het geval als de veiligheid of de gezondheid van de bewoners wordt bedreigd. Deze gebre ken worden „nulpunten" genoemd en zijn als volgt omschreven: 1. Op de woning rust een aanschrijving als bedoeld in artikel 25, eerste lid van de Woningwet; dat wil zeggen dat de eige naar door de gemeente wordt verplicht tot het verrichten van achterstallig on derhoud of het aanbrengen van voorzie ningen. 2. De woning is ongeschikt voor bewoning door de slechte toestand van de funde ring, de muren (ernstige scheuren of scheefstand), het dak, de trappen, de vloeren of de balkons (ernstige scheef stand of onvoldoende draagvermogen). 3. De schoorsteen voor de hoofdverwar ming van het hoofdwoonvertrek kan niet op veilige wijze worden gebruikt, door bijvoorbeeld lekkage of doorslag. 4. Er is geen raam in het hoofdwoonver trek. 5. De elektrische installatie of de gasleiding is zó onveilig dat het energiebedrijf niet langer bereid is elektriciteit of gas te le veren. 6. In een woon- of slaapvertrek of in de keuken zijn geen lichtpunten of wand contactdozen. 7. De woning is niet aangesloten op de wa terleiding, terwijl op minder dan 50 me ter afstand een leiding van een distribu tienet ligt. 8. In de toiletruimte (niet een eventuele tweede toiletruimte) die uitsluitend van uit een woon- of slaapvertrek of uit de keuken toegankelijk is, is geen ventila tiekanaal of een beweegbaar raam. 9. In de keuken of de bad- en doucheruimte is geen ventilatiekanaal of een beweeg- I baar raam. '10. In een woon-of slaapvertrek is geen be weegbaar raam en geen mechanische ventilatie. 11. Er is geen toilet met waterspoeling. 12. Een op de omvang van de woning afge stemde keuken of andere gelegenheid voor het bereiden van maaltijden ont breekt binnen de woning. 13. In een woon- of slaapvertrek of in de keuken zijn blijvend of vrijwel blijvend vocht- of schimmelplekken van meer dan een kwart vierkante meter of ver rotte vloerdelen of plinten aanwezig als gevolg van optrekkend of doorslaand vocht. iUi minder dan 87 87 tot 104 104 tot 127 127 tot 150 150 tot 173 173 tot 202 202 tot 229 229 tot 258 258 tot 299 299 tot 344 344 tot 402 402 tot 487 487 tot 594 Geldende huur Als men eenmaal bere kend heeft hoeveel punten de woning krijgt in ver band met de kwaliteit kan in bijgaand schema wor den afgelezen welke huuraanpassing in 1979 redelijk is. In de linkerkolom staat de huurprijs die men nu be taalt. Vervolgens zoekt men in het rechterge deelte van het schema de kolom waarboven het aantal punten staat dat aan de woning wordt toe gekend. In die kolom vindt men op de regel waar ook de geldende huurprijs is vermeld het percentage dat rede lijk is. De huuraanpassing is ho ger naar mate de huur prijs verder is achtergebe- leven bij de kwaliteit. In die gevallen kan de huurprijs met 6% of m éér worden ver hoogd. Om echter te voorkomen dat te grote huurverhogingen ineens plaatsvinden mag de huurcommissie bij het beoordelen van geschillen geen grotere huurstijgingen toestaan dan met 9%. Huurder en verhuurder mogen echter wel vrijwillig een huurverhoging met een hoger percentage afspreken. Uit de tabel kan ook blijken dat de huur prijs ongeveer juist is. Dan is een huurver hoging redelijk die gelijk is aan het wette lijke percentage van 5. Is de huidige huur prijs gezien de kwaliteit aan de hoge kant dan vloeit uit de tabel een bescheiden huur verhoging voort met 3% of een bevriezing op het bestaande peil (0%). Is de huurprijs duidelijk te hoog dan kan de huurprijs in sommige gevallen zelfs worden verlaagd. 594 lot 701 701 en hoger Kwaliteit in punten 140 punten en meer 2 OQ rt> S3 CL ft 3 Sr 2-3 g O 125 tot 140 110 tot 125 100 tot 110 90 tot 100 - *5 Er staat dan een liggend streepje (-) in het betreffende vakje. Een voorbeeld: de kwali teit van de woning in de Randstad wordt gewaardeerd op 105 punten. De huurder betaalt een huurprijs van 135, per maand (kale huur). Uit de tabel blijkt dat hier een verhoging met 9% op zijn plaats is. Wanneer de verhuurder en de huurder het niet eens worden over een huurverhoging zal de huurcommissie in dit geval een huurverhoging van hoogstens 9% vaststellen. Betaalt de huurder echter 260,— per maand dan is een verhoging met 5% redelijk. Is de huurprijs momenteel 420,— dan zal de huurcommissie, als de huurder bezwaar maakt tegen een huurverhogingsvoorstel, bepalen dat geen huurverhoging mag plaatsvinden (0%). Tegen voorstellen tot verhoging van de huurprijs kan in een aantal gevallen bezwaar worden gemaakt. Allereerst als de verhuurder niet aan zijn verplichtingen voldoet. Dat is bijvoor beeld het geval wanneer dringende repara ties niet worden verricht. Of bij ernstige verwaarlozing van het onderhoud dat voor rekening van de verhuurder komt. Ook als er sprake is van zogenaamde „nul punten" kan de huurder bezwaar maken. Let wel, de bezwaarprocedure is bedoeld voor ernstige bezwaren ten aanzien van de manier waarop de verhuurder klachten over woninggebreken behandelt. Wanneer gebreken of onderhoudsklachten al voor de aanzegging van de huurverhoging bij de verhuurder zijn gemeld en deze niet tot herstel overgaat, kan de huurder van de bezwaarprocedure gebruik maken. Maar als de klachten niet behoorlijk aan de verhuurder zijn gemeld heeft het geen zin een bezwaarschrift in te dienen. De huurder zal dan eerst nog bij de ver huurder moeten aandringen op herstel van de gebreken of het verrichten van onder houd. De verhuurder kan immers alleen aan zijn verplichtingen voldoen als woning klachten op tijd bij hem worden gemeld. Een andere reden om bezwaar te maken kan de hoogte van de huurprijs zijn. Als de huurder vindt dat deze in verhouding tot de kwaliteit duidelijk te hoog is kan hij bezwaar maken. De huurder doet er verstandig aan derge- 'lijke bezwaren te baseren op het woning waarderingsstelsel, want dat zal de huur commissie ook doen. Wanneer de verhuur der de woning niet heeft gewaardeerd kan de huurder zelf zijn puntentelling bij het bezwaarschrift voegen. WANNEER NIET Men kan geen bezwaar maken tegen de verplichte huurverhoging met 5%. Deze geldt voor woningen die met subsidie van het rijk zijn gebouwd en nog geen vijf ver plichte huurverhogingen hebben gehad. In het algemeen kan men ook geen bezwaar tegen een huurverhoging met 5% maken omdat de woonruimte niet aan alle eisen van modern wooncomfort voldoet. Bijvoorbeeld wanneer een douche of bad gelegenheid ontbreekt. Of als men be paalde vertrekken (woonkamers, slaapka mers, keuken) in vergelijking met nieuwe woningen te klein vindt. Op zichzelf kan dat geen reden zijn om bezwaar tegen een huurverhoging te ma ken. De verhuurder is namelijk alleen ver plicht het bestaande wooncomfort te hand haven. Natuurlijk kan de huurder hem vra gen het woongerief te verhogen door het aanbrengen van bepaalde voorzieningen. In de meeste gevallen zal dan een extra ver hoging van de huurprijs worden verlangd. Bij het toepassen van het waarderingsstel sel wordt al rekening gehouden met een ge ringer wooncomfort van bepaalde wonin gen. Er kan evenmin bezwaar 'worden gemaakt op grond van omstandigheden die niet met de woning samenhangen, bijvoorbeeld het inkomen van de huurder of de grootte van het gezin. Wanneer het inkomen van de huurder te laag is komt deze misschien in aanmerking voor huursubsidie. Informatie over deze mogelijkheid kan bij de gemeen ten worden verkregen. Kleine gebreken die bij periodiek onder houd door de verhuurder worden hersteld zijn meestal onvoldoende reden om een huurverhoging te weigeren. Tenslotte kan in het algemeen geen bezwaar worden gemaakt als de huurder gebreken of onderhoudsklachten niet op tijd aan de verhuurder heeft gemeld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 31