Vaarwel, burgemeester 0 or**»*' HOGENOODt HOND IN| DE GOOT I Waarschuw als u dode (water)vogels ziet 7 speelterreinen en -weiden zijn verboden voor honden Palen uit plastic-afval komen bij Gemeentewerken in gebruik Schoolsportdag van de V.O.O. Wijkspreekuren van Gem. Sociale Dienst Onze burgemeester drs. A. J. Lems heeft onze goede stad Schiedam verla ten om een gelijke funktie te aanvaarden in de gemeente Zaanstad. In de afgelopen weken hebben burg. Lems en zijn charmante echtgenote af scheid genomen van de gemeenteraad, de gemeentelijke instanties en van de burgerij. Dat is reeds uitvoerig in de pers vermeld geworden, zodat we op deze plaats willen volstaan met: Het ga u goed in uw nieuwe funktie. Vaarwel! Vergadering Cie R.O. Tentoonstelling over zonne-energie-bronnen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 32 - VRIJDAG 22 JUNI 1979 gemeente informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Gemeentelijke-Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 Het wordt hoe langer hoe meer noodzake lijk om met de grondstoffen waar we over kunnen beschikken, zuiniger om te sprin gen. De laatste jaren is al veel onderzoek verricht naar de mogelijkheid om uit afval zoveel mogelijk materiaalen te scheiden, die opnieuw gebruikt kunnen worden. Af valstoffen bevatten veel grondstoffen die als zodanig of in een andere vorm opnieuw gebruikt kunnen worden. Deze „recycling" wordt al veelvuldig toegepast bij papier en glas. Maar plastic-afval, dat een niet ombe- langrijk deel uitmaakt vu het huisvuil, is moeilijk te scheiden en vaak ook erg ver vuild. Om deze redenen kunnen plastics uit afvalstoffen moeilijk of helemaal niet her gebruikt worden. Maar bij het onderzoek naar de verwerking van plastics uit afval, is thans een poging gedaan om het materiaal toch opnieuw te gebruiken. Aan het plastic-afval is oud pa pier toegevoegd en dit mengsel wordt fijn gehakt. In een zg. extrustiemachine kunnen daaruit dan „kunststof palen" worden ge maakt. Bij het vervaardigen van deze palen zijn geen nieuwe grondstoffen nodig en het proces vergt weinig energie. Het procédé is bovendien niet schadelijk voor het milieu. De kunststof palen kunnen gebruikt wor den op hoofdzakelijk dezelfde plaatsen als waar hout (o.a. Azobé) wordt toegepast. Hout is echter een natuurproduct, dat steeds schaarser gaat worden. Daarnaast is hout aan rotting onderheving en is het ge voelig voor insectenaantastingen. De le vensduur van hout is daarom beperkt. De kunststof palen zijn ongevoelig voor insec ten en kunnen net als hout worden behan deld. Dus spijkeren, boren, zagen en schroeven is eveneens mogelijk in de kunst stof palen. Deze kunststof palen kunnen voor een groot aantal doeleinden worden gebruikt, zoals voor walbeschoeiingen, oeververster- kinge, waterbouwkundige werken, aanleg steigers, afscheidingen, etc. Bij Gemeente werken worden grote aantallen houten pa len gebruikt voor walbeschoeiiingen en oe verversterkingen. In de komende zomer maanden zullen kunststof palen worden ge bruikt voor een oeverbeschoeiing in een stadsvijver van Groenoord. Op speelplaatsen worden eveneens grote hoeveelheden houten palen toegepast, die regelmatig onderhouden moeten worden. Bij kunststog-palen is verven overbodig. Op een speelplaats in Bijdorp zullen eveneens op korte termijn, bij wijze van proef, kunst- stofpalen worden toegepast. De ervaringen in Groenoord en Bijdorp zul len van belang zijn voor de verdere aanpak op dit gebied. De zomermaanden juni, juli, augustus en september zijn bij uitstek de tijd dat het botulisme veel slachtoffers maakt onder de eenden, maar ook onder de andere wa tervogels. Dit komt omdat het oppervlak tewater dan warm is. De boosdoender, de bacterie „Clostridium botulinum", kan zich het best bij een temperatuur van 20 graden Celsius of hoger ontwikkelen in de kada vers van dode vogels. Verantwoordelijk voor de vogelsterfte is de Clostridium botulinum van het type C en dat is een type waarvoor de mens nauwe lijks gevoelig is. Doch bij onderzoekingen is gebleken, dat wanneer de kadavers in ver regaande staat van ontbinding verkeren, daarin ook bacteriën van het type A, B en E kunnen voorkomen en daarvoor is de mens wèl gevoelig, vooral voor het type B. Be smetting kan optreden wanneer bacterie sporen voorkomen op voedsel dat niet goed is behandeld. Ook is besmetting mogelijk via de huid (bij wondjes of dergelijke) of via de slijmvliezen. Van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam komen met ingang van 1 juli 1979 de volgende bestaande wijkspreeku ren te vervallen: voor Schiedam-Noord in- het wijkgebouw aan het Bachplein 588, op dinsdagen van 14.30 tot 15.30 uur en voor Schiedam-Zuid aan de Dwarsstraat 33, op dinsdagen van 14.30 uur tot 15.30 uur. Ongewijzigd blijven de volgende spreek uren: het wijkspreekuur in het Diensten centrum De 4 Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766, elke donderdag van 14.00 uur tot 15.00 uur en de spreekuren op het kantoor van de Gem. Sociale Dienst, 's-Graveland- seweg 567, telefoon 010-732111 dagelijks van 8.30 uur tot 11.00 uur. De sportcommissie van de Vereniging Openbaar Onderwijs te Schiedam organi seert voor de 13e maal een Schoolsportdag voor alle leerlingen van de 4e en 5e klassen van het openbaar lager en buitengewoon onderwijs in Schiedam. De opzet van deze dag is alle kinderen in het gebeuren te be trekken. Het programma wordt afgewerkt op donderdag 21 juni a.s., aanvang 8.45 uur, in het Sportpark Harga op de terreinen van Hermes-DVS. Bij slecht weer, een verschuiving naar don derdag 28 juni. De onderdelen zijn: ver springen, hoogspringen, behendigheidsoe fening, 60 meter hardlopen, korfbal gooien en grote bal werpen. Voor de prestaties wordt een vaardigheidsdiploma uitgereikt. De jongens werken 's morgens het pro gramma voor het diploma af en 's middags spelen ze trefbal; de meisjes doen het in omgekeerde volgorde. Omstreeks 11.45 uur wordt de grote schoolestafette gehouden; de scholen vaar digen hiervoor elk een ploeg van 4 jongens en 4 meisjes af. Veel speelweiden en -terreinen in Schie dam worden in toenemende mate ernstig verontreinigd door hondepoep. Daar is al vele malen tegen geprotesteerd. Onder an dere ook door Jeugdland, die bij de activi teiten ernstig wordt gehinderd door het feit dat vele speelweiden eigenlijk niet meer geschikt zijn om op te spelen. Om hier paal en perk aan te stellen hebben Burgemeester en Wethouders een aantal speelterreinen, speelweiden en trapvelden, waar kinderen geregeld komen en dan be vuild raken door de honde-uitwerpselen, aangewezen als zijnde „terreinen verboden voor honden". Deze terreinen en weiden zijn: - de Maasboulevard, het gedeelte tussen de Deltadijk en de weg die parallel loopt aan de Nieuwe Maas; - in het oude deel van het Volkspark de speelplaats en het trapveld; - in het nieuwe deel van het Volkspark, de speelplaats en d*> weide bij de Juliana- laan; - het gehele buurtpark Stricklede, op de hoek Vlaardingerdijk Nieuwe Damlaan; - het speelterrein aan Lange Singelstraat- Marconistraat - in het Prinses Beatrixpark het speelter rein bij de kinderboerderij - het speelterrein aan het Noordeinde. Bij deze terreinen zijn inmiddels borden ge- plaats, rechthoekig met een witte onder grond en de tekst „Verboden voor honden, art. 75b A.P.V." Door de gemeente-politie zal nauwlettend worden toegezien op de stricte naleving van het verbod. Met deze maatregel worden de hondeneige naren, de bazen en bazinnen, er nog eens goed op gewezen dat het toch de bedoeling is dat zij hun honden er op africhten dat het dier de behoefte doet in de goot. Of in de speciaal daarvoor aangelegde „hondetoilet ten". Nog deze maand zal er een nieuw hondetoi let worden aangelegd bij het buurtpark Stricklede, aan het pad tussen het park en de voormalige R.K.-begraafplaats. Daar mee zal het aantal hondetoiletten in Schie dam op vier komen. De drie bestaande gele genheden zijn te vinden tussen de speelter reinen bij het Griegplein, op het Bart Ver- halleplein en het Newtonplein Vooral ondiep water, waar met botulisme besmette resten van vergane vogels op de bodem liggen, is een gevaar. Het botulisme is in 1970 voor het eerst in Nederland waargenomen in een verver singskanaal bij Den Haag. Daarna is het verspreid en in 1973 trad voor het eerst een massale sterfte onder de watervogels op. In 98 Zuid-Hollandse gemeenten is sindsdien botulisme vastgesteld, doch de meeste mel dingen komen uit het gebied rond de Nieuwe Waterweg (dus ook Schiedam), het eiland van Dordrecht, de Nieuwkoopse Plassen en de Haagse Waterleiding duinen. In Schiedam was de vogelsterfte in 1976 en 1977 erg hoog, in de jaren 1977 en 1978 was dat weer minder, waarschijnlijk omdat de water-.temperaturen lager waren. Bij de bestrijding van botulisme is het zaak om de dode (water)vogels zo snel mogelijk te verwijderen en de kadavers te vernieti gen. Het personeel van de Plantsoenen dienst controleert regelmatig alle singels, sloten en waterpartijen op dode vogels. Ook is het streven om de singels vaker door te spoelen, waardoor de temperatuur van het water daalt en de bacterie zich minder snel kan ontwikkelen. Ook de medewerking van het publiek wordt gevraagd. Zo wordt geadviseerd om de wa tervogels niet te voeren; djt om te voorko men dat veel vogels naar één punt worden getrokken, wat besmetting kan opleveren als op die plaats reeds botulisme is voorge komen. Blijf verder uit de buurt van dode vogels en ga vooral niet zwemmen in die omgeving! Verder wordt het publiek verzocht, wan neer dode eenden of andere watervogels, maar ook vissen, zijn opgemerkt dit te mel den. Dit kan op werkdagen gebeuren bij de Plantsoenendienst onder telefoonnummer 154605 of 260500 en in de weekeinden bij de wachtcommandant van de politie, telefoon 260760, die dan de Plantsoenendienst ver der zal inlichten. De Commissie voor de Ruimtelijke Orde ning houdt een openbare vergadering op woensdag 27 juni in het Stadhuis (trouw zaal) aan de Grote Markt die om 20.00 uur begint, tenzij de commissie vooraf een ex cursie maakt. Op de agenda staan onder meer de plannen voor de binnenstad. In het kader van de (inter)nationale „Dag van de Zon" op zaterdag 23 juni 1979 zal de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek in Schiedam, in samenwerking met de Ver eniging Milieudefensie, een tentoonstelling organiseren over schone en onuitputtelijke energiebronnen. Deze zal worden gehouden van vrijdag 22 juni tot vrijdag 20 juli in de hal van de bibliotheekcentrale aan de Lange Haven 131. De toegang is vrij voor iedereen. De nadruk zal komen te liggen op de moge lijkheden van zonne-energie. De tentoon stelling zal bestaan uit materiaal van Mi lieudefensie, waaronder een maquette van een zonnecollector en uit werken over dit onderwerp uit de collectie van de biblio theek. - 't is een kleine moeite en... een nette Hond heeft g t v een nette baas vraag die gratis trainingsfolder bij de reinigingsdienst

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 32