Schapen in Beatrix sinds zaterdag „in hun blootje" EEN HOORTOESTEL kopen is een zaak veto vertrouwen DIJKSHOORN. Beter horen... Beter zien <WM rólCHT U V/IN DIJKSHOORN?' Al jaren-eer], vertrouwde naam in Schiedam Dijkshoorn geeft U betrouwbaar adtfes. Dijkshoorn komt zonder extra koiten bij U thuis U wilt zekerheid °/m_ met een hoor toestel. De l zekerheid die dijkshoorn geeft kunt U,nergens kgpen^JJ Lange Kerkstraat 13a Schiedam Telefoon 010-262454 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 9 - VRIJDAG 22 JUNI 1979 - 2A Over bijenkorven gesproken, en over het vlechten van die en andere manden, het werd allemaal voorgedaan, zodat je het geheel uit die ambachtelijke handen zag groeien. 4 3 Schiedam, St. Liduinastraat 1, tel. 010-26 76 49. Schiedam, Kethel. Hof van Spaland 5, tel. 010-70.17.3Qt Maassluis, Noord vliet 25, tel. 01899-1.22 88. Rotterdam. Vierambachtsstraat 73, tel 010-77.25.45. Aan de overkant van de kinderboerde rij staat een kraan, waar druk verschil lende soorten potten honing worden verkocht en daar kan men ook zien hoe de imker te werk gaat. Kinderen krijgen zelf de gelegenheid van vellen was een kaars te maken, te rollen van een driehoek, iets wat veel aftrek vindt. Zoals bij Antonio de Lan ge (9), Marianne van Dam (6), Therése van Ressen (8), Pascal Aarts (8), Tommy Jansen, aanwezig geweest bij het schapen scheren, en Jacco van Gef- fen (5). Onder het toeziend oog van zijn zusje. Vérs van de vocht, wordt een eindje verder gesponnen door Willy Reppel en Amaal Voets. Beiden doen dit zui ver als hobby. Amaal, in het dagelijks leven kantoorbediende, vertelt dat zij bijna een uur doet over het spinnen van een bol, en is blij dat deze wol steeds meer in de belangstelling komt. Willy Reppel onthult dat het fluite- kruid met zijn witte bloemen een hoge plant is, vooral te vinden langs de pol dervaart en op het smalle weggetje naar het kerkhof in Kethel. Het fluite- kruid is een belangrijk onderdeel voor de naturelkleur. „Vorig jaar waren er 12 vachten", zegt ze enthousiast, „en nu zitten we ook in die buurt". Ook de demonstratie van de imker en de bijbehorende potjes pure honing gingen er als koek in tijdens het feest rond de kinderboerderij. Mi«i® En zo zag de schapenscheerderskring er van buitenaf bekeken uit. Het scbapenscheerdersfeest rond de kinderboerderij in het Beatrixpark met schaapscheerder Van Dijke op wie alle ogen gericht zijn. „We hebben een rapport gestuurd naar de gemeente over de toekomst van Kethel Noord. Maar het ligt waar schijnlijk wel ergens in een laadje", zegt hij een beetje mismoedig. „De oude boerderij van Kees Lansbergen bijvoorbeeld, centraal gelegen, zou ideaal zijn om de kinderen ot de jonge ren op de middelbare scholen een beet je wegwijs te maken met het leven op een boerderij. Het past uitstekend in het gebied van Midden-Delfland. Op Tweede Paasdag is hier op de kin derboerderij een lammetje geboren, waarvan wij een buiten gebeuren heb ben gemaakt Met een kring van kin deren erom heen. Kinderen moeten meer van deze dingen meemaken, dan raken ze vertrouwd met de natuur", is zijn oordeel. SPINNEN EN KAARSEN Temidden van vele belangstellendenwaaronder vooral kinderen, werden zater dag verschillende schapen (veelal afkomstig uit Kethel) vakkundig door schapen scheerder C. J. van Dijke (van beroep grafdelver maar dit schapenscheren als hobby beschouwend) van hun overtollige vacht ontdaan. De schapen ondergingen dit lijdzaam, soms tegenspartelend. Zelfs een schaap neemt niet alles en heeft zijn wensen. In haar tegenstand werd een schaap af en toe bijgestaan door een zwart of wit lammetje. Tot grote vreugde van de jeugd, die intens bij dit gebeuren was betrokken. Reden genoeg om naar hun mening te vra gen. Martien Jansen (7) vindt het erg leuk om ernaar te kijken, maar Mona Ou- werkerk (7) vindt het voor het schaap wel een beetje zielig, want het zal het nu zo koud hebben, veronderstelt zij. DESKUNDIG Marijke Stok (11) heeftdaar niet zoveel moeite mee en Janny van Willigen, op de gemeente-cursus geweest, vertelt dat kleine kinderen geleerd wordt met een spintolletje te werken. Zij vindt het plezierig dat er ook lande lijk veel aandacht aan geschonken wordt en beschouwt zichzelf als een „Doe-Het-Zelver". Als een schaap in zijn blootje wordt af gegeven, klinkt er spontaan een ap plaus van de kinderen. Marco van Dorst (8) en zijn broertje Marty, zijn één en al bewondering en Mannolito Lorsheijd (10) vertelt heel deskundig dat de bruine kant van een schaap aan de onderkant zit en de lichte kant bo venop. Eerst wordt de wol gewassen en dan geverfd. Tommy Jansen (9) vult aan: „Er moet wel zout in dat water en dan moet de wol er twee dagen in blijven staan". DRIEMANSSCHAP Piet van Mill, beheerder van de kin derboerderij met assistentie van Ar nold van Puffelen en Piet de Jager, een driemansschap dus, is blij dat het schapen scheren een echte traditie ge worden is. „Volgend jaar blijft hel hoop ik", veronderstelt Piet, „niet al leen bij deze schaapscheerder^. Als men naar één schaap gekeken heeft, vindt men het wel genoeg en wiJ men wat anders. Ik denk bijvoorbeeld aan volksdansen, dat zou hier best leuk zijn. We hebben hetweer tégen gehad", zegt hij met een blik op de drassige grond. „Maar we hebben hier vlakbij het Pan- nekoekenhuis, de speeltuin. De schapenscheerder hebben we hier ook weieens op een woensdag gehad voor kleuters en leerlingen van lagere scholen. Eigenlijk zou deze kinder boerderij veel meer aandacht moeten hebben", besluit Piet van Mill. „Toen »het gaas verrot was, heb ik eerst een gemeenteraadslid in moeten schakelen voordat er nieuw voor in de plaats kwam". HOOIBERG In het pannekoekhuis „De Vijver", zegt de heer J. Pannekoek, onderhoud- sopzichter bij de plantsoenendienst, dat er in 1953 al plannen bestonden voor een kinderboerderij in het Bea trixpark. De watersnood kwam er toen tussen en alles werd uitgesteld. Net als Piet van Mill, vindt hij ook dat de kinderboerderij veel te weinig aan dacht krijgt. „Hier komen niet alleen Schiedammers, maar ook mensen van ver uit de omgeving. Heel veel mensen ook uit Rotterdam, zoals laatst uit Kralingen, terwijl ze daar toch het Kralingse Bos hebben". „Het was voor mij een grote teleurstelling", gaat hij verder, „dat er niemand op de gedach te gekomen is iets van het geld van het 700-jarig bestaan van Schiedam aan de kinderboerderij te besteden. Ik denk bijvoorbeeld aan een hooiberg. Dat is tenminste een tastbaar iets". Langzaam, maar zeer zeker wordt het wollige schaap van z'n vacht ontdaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 57