maak er werk van voor doe-het-zelver en vakman Zonne-energie Huizen beter isoleren Veilig en snel Zelfloger Vereniging milieudefensie wil interesse woningbouwverenigingen Windmolens voor elektriciteit REDAKJIE: P G. den Broeder Telefoon 01820-19742 Gewassen grinttegels zijn zo ongeveer de meest voor de hand liggende be strating, wanneer tuinbe- zitters een pad of terras gaan aanleggen. Maar ook voor sierbestra ting van pleinen, winkel centra en tal van andere objecten worden zij veel gebruikt. De creatieve toepassing van gewassen grinttegels wordt nog verhoogd door de grote keuze in grint- deklagen waaruit men kan kiezen: van het „ge wone" witgele berggrint tot dieprood, helder groen, een mengsel waarin zwart overheerst, in totaal wel zo'n zestien kleursoorten. Die gewassen grinttegels hebben eigenlijk maar één bezwaar: door hun niet geringe gewicht la ten zij zich moeilijk ver werken, vooral door de doe-het-zelver. Een van de grootste fabri kanten op dit gebied, Be- tonfabriek Den Boer in N ieuw-Lekkerland slaagde er al enkele jaren geleden in, de standaard- dikte van zes cm. terug te brengen tot 5 cm. Men is echter blijven zoe ken naar verdere moge lijkheden om het gewicht terug te brengen en zo juist heeft Den Boer de 4 cm.-tegel ge«ntroduceerd. GEWICHTSBESPARING VAN 20-30% Dat geeft opnieuw een ge wichtsbesparing van zo'n 20-30%. Het geeft ook een materiaalbesparing en dat heeft weer te maken met een aantrekkelijker prijs. Maar verreweg—het be langrijkste is toch die ge wichtsbesparing. Als leek is men geneigd te zeggen: een lichtere tegel, nou én? Je neemt gewoon minder materiaal en perst die din gen dunner. ZÓ eenvoudig ligt dat echter niet, wan neer je dezelfde maatvast heid, dezelfde fraaie dek laag van de dikke tegels wilt handhaven. De nieuwe 4 cm.-tegels van Den Boer hébben de zelfde eigenschappen als de 6 of 5 cm.-tegels. Dat hebben maandenlange proeven op eigen terrein uitgewezen. TWEE MATEN Bij de introduktie van de dunne, lichte tegels start Den Boer met de twee meestgevraagde maten: 40 x 60 en 50 x 50 cm. De deklaag is eveneens de populairste: namelijk ge wassen berggrint. Blijkt er veel belangstel ling te zijn en diverse tuincentra bevestigen nü al dat die er is dan ko men er ook andere maten en deklagen. Dat zal dan geleidelijk gaan, want er komt bij de produktie van zo'n ogenschijnlijk simpel produkt als een grinttegel héél wat meer kijken dan de leek vermoedt. Vooral wanneer je kwaliteitsei sen stelt. Iedereen die ooit met de loodzware 6 cm.-tegels ge- jongleerd heeft, zal in elk geval de komst van deze dunne, lichtere tegels ent housiast begroeten. Nederland, zo verzuchten we haast dageltyks, Is toch maar een kond en kil kik kerlandje. Maar volgens de Vereniging Milieudefensie schijnt er toch genoeg zon, om ook ln Nederland een groot gedeelte van onze be hoefte aan energie mee te dekken. Via de toepassing van zon necollectoren, windmolens en zogenaamde methaan- vergassing is het mogeltyk om zoveel energie te .maken", dat we atoome nergie waarvan de geva ren alom bekend zijn in het geheel niet nodig heb ben. Het begrip zonne-energie verdient ker in Neze/ der- land, enige toelichting. Dat van de zon energie komt, is ons wel bekend: in de zo mer profiteren we ervan om lekker bruin te worden. We kunnen echter de ener gie van de zon ook op een andere manier gebruiken. Eén van de mogelijkheden daarvoor is de zonnecollec tor. Dit is een soort platte kist meteen zwarte bodem, waarover een pijp loopt, waardoor lucht en water stroomt. In deze collector wordt het zonlicht gecon centreerd, omgezet in warmte en afgegeven aan het stromende water. Veel zon hebben we hier voor niet nodig. We kun nen zelfs het gehele jaar hiervan profiteren. In pe riodes, zoals de winter maanden en 's nachts, kunnen we de warmte ge bruiken die we op zonniger dagen hebben opgeslagen. Verscheidene huizen in Nederland zijn al ingericht met deze zonne-collecto- ren. In Zundert staat bij voorbeeld een huis met zonne-collectoren, waarin men reeds 80% bespaart op de behoefte aan gas. Het huis is uiteraard goed geïsoleerd. Ook zijn er nu reeds „zon neboilers" in de handel, ten behoeve van de voor ziening van warm water en de centrale verwarming, die zich binnen enkele ja ren terugbetalen. Een groeiend aantal huizenbe zitters schakelt over op het gebruik ervan. De Vereniging Milieude fensie zou graag zien, dat woningbouwverenigingen meer aandacht gaan beste den aan deze milieuvrien delijke en eindeloze (de zon houdt immers nooit op met schijnen) manier van ener gieopwekking. Een afgeleide vorm van zonne-energie is wind energie. De zon verwarmt plaatselijk de lucht, waar door er een luchtstroom ontstaat. Met windmolens kam men de beweging van de wind omzetten in elektriciteit. Voor ons winderige landje zou benutting van winde nergie een hele goede en rendabele mogelijkheid zijn. Bij wijze van demonstratie is er op het dak van het Bureau van de Vereniging Milieuwdefensie een kleine windmolen geplaatst, waarop twaalf lampen zijn aangesloten. Dat het gehele land moet worden volgezet met wind molens is volgens de VMD in het geheel niet nodig' Wel kan op veel grotere schaal gebruik worden ge maakt van deze windmo lens dan dat nu het geval is In de landbouw is toepas sing het gebeurt nu al vrij veel - zeer wel mogelijk. Maar ook in de steden en dorpen zou via centraal opgestelde windmolens elektriciteit opgewekt kun nen worden. EINDELOOS Onder de eindeloze ener giebronnen, die de Vereni ging Milieudefensie aan draagt, valt ook de met haan vergassing. Uit organische materialen als afval van de landbouw (overtollige mest, planten resten) en voedseliesten kan men bruikbare brand stoffen als methaan en al cohol halen. Deze vorm noemen blo- energie en het is een van de zon afgeleide energiebron, omdat het gaat om oor spronkelijk plantaardige produkten, die Immers zonder zon niet kunnen groeien. In Zweden een land dat in 2015 voor 60% op zonne- energie overscöakeld zal zijn wil men grote, snel groeiende bomenplantages aanleggen om daarna het hout te vergassen tot met haan. Toepassing van zonne- energie en haar afgeleide vormen is volgens de VMD alleen mogelijk en renda bel als ook de verspilling van energie wordt aange grepen. Zo zal besparing onze grootste energiebron kun nen zijn. Huizen moeten beter geïsoleerd worden. De gemeente Gasselte is bezig met de uitvoering van een „isolatie-plan". Tegen de herfst wil men daar 75% van de woningen zodanig geïsoleerd hebben, dat de besparing aanzien lijk is. Er moet tevens doelmati ger met elektriciteit wor den omgesprongen. Dat betekent niet, dat de Ver- e.iging Milieudefensie ver wacht dat iedereen in het schemerdonker moet gaan zitten kleumen. Wel is vol gens de vereniging elek trisch koken een ernstige vorm van verspilling: om één liter water elektrisch te koken zijn na melijk al twee liters water in de vorm van koelwater in de rivieren bij de centra le geloosd. Voor dit soort doeleinden kan veel beter aardgas of methaangas worden gebruikt. Tevens is zonne-emergie zeer milieuvriendelijk en schept nieuwe mogelijkhe den in de huizenbouw, de fabricage van zonne collectoren, en dergel(jke voor meer werkgelegen heid. Nederland loopt erg achter met de toepassing van de overvloedige zonne-ener gie. In de Verenigde Staten heeft de minister van ener giezaken aangekondigd, dat het zonnc-energietijd perk is aangebroken. De staat Califomlë geeft 50% van de kosten van een zonne-installatie via de be lasting terug. Sinds kort heeft de Haar lemse Pine Pottery Store de exclusieve verkoop voor de Benelux van de revolu tionaire loog pasta „zeif- loger" gekregen. Een arti kel, dat een handige en vlugge uitkomst betekent voor doe-het-zelvers en vakspecialisten, bij het lo gen van onde verflagen, tot nu toe een groot probleem. „Zelf-loger" is ontworpen door de engelse chemicus Philip Poels in samenwer king met de Nederlanders Henk Koper en Bert De vies van de Pine Pottery Store. Zij zijn vijf jaar be zig geweest, om de ideale pasta te vinden. Na vele testen is zelf-loger" thans een milieu vriendelijke pasta met als eigenschap pen, dat het snel en goed werkt, niet stinkt en onge vaarlijk is. Het lijkt op stopverf. „Zelf-loger" smeer je met een plamuurmes enige millimeters dik op een te logen verflaag. Je laat het al naar gelang dikte en aard van de verflaag 15 minuten en bij zeer dikke verflagen tien uur op de verf zitten. Daarna wordt de bovenlaag er weer afge streken en gaat terug in het blik. De pasta kan name lijk een tweede keer ge bruikt worden. Door te borstelen verdwijnt de ver flaag als sneeuw voor de zon. De borstel moet daar bij wel met water nat ge houden worden. Aan te ra den is om voor het logen eerst even een klein verf vlak uit te testen om te zien hoe dik de oude verflaag is en hoe lang het duurt alvo rens de „zelf-loger" afge borsteld kan worden. „Zelf-loger" werkt op hout, steen, marmer en ijzer werk. De pasta druipt niet, zodat de gebruiker ook zonder ongemak balken kan logen. Ook brandt het niet aan de huid. Wel na het gebruik de handen wassen. „Zelfloger" is zelfs tot in de kleinste hoekjes bruikbaar. Na het borstelen ontstaat perfekt geloogd hout. De „Pine Pottery Store" heeft - enkele honderden blikken uitgedeeld om de eerste reakties te peilen. Alle gebruikers toonden zich bijzonder tevreden. „Zelf-loger" wordt geleverd in blikken van 2 Vi kilo 23,00) en van 5 kilo 37,50). Adviesverkoop prijs. De Vereniging Milieudefensie is de campagne „Zonne-energie, maak er werk van" begonnen om meer voorlichting te geven over deze zwaar on derschatte energiebron en om de toepassingen >en dat zijn er al vele te stimuleren. Een belangrijke rol spelen de plaatselijke kern groepen van de verenigingen, die met kraampjes, tentoonstellingen, voorlichtingsavonden enz. zul len trachten meer mensen te winnen voor de toe passing van zonne-energie. Tevens heeft de VMD een informatief boekje uitgebracht waarin alle voor- en nadelen op een rijtje zijn gezet. Een hoogtepunt in de gehele campagne is de zonne dag op 23 juni. Op die dag zullen overal in het land maar ook in de Verenigde Staten en de EEG-landen ma nifestaties plaatsvinden met een vrolijk en voor lichtend karakter. „Over het milieu wordt al genoeg somber ge daan", zo meent de Vereniging Milieudefensie, „het wordt tijd om op een vrolijke manier te laten zien hoe het dók kan"! Voor meer informatie of om lid te worden kunt u terecht bij: Vereniging Milieudefensie, posibus 20050, 1000 HB Amsterdam, giro 102000.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 83