KRUISVERENIGING SCHIEDAM Ledenraad behandelde belangrijke zaken Vragen rond financiering kruiswerk VAKANTIE OPGAVE LIDMAATSCHAP Geneesmiddelen Angst is een slechte raadgever Dit doen onze wijkverpleegkundigen/ziekenverzorgenden: Kruisvereniging Schiedam Ik wens lid te worden Kk MAANDELIJKS INFORMATIEBULLETIN Redaktie-adres: Vlaardingseweg 18a, telefoon 701936 Op 28 mei vergaderde de ledenraad, de rechtstreeks gekozen vertegen woordiging van de leden van onze kruisvereniging. De agenda vermeldde niet minder dan achttien punten, waaronder zeer be langrijke zoals de vaststelling van de begroting 1980. In ons vorige bericht gaven wij daarvan een samenvatting. In de jaarverslagen van 1977 en 1978 gaf het bestuur een verantwoording van het in die jaren gevoerde beleid en financieel beheer. Als vertegenwoordigster van het per soneel in de ledenraad werd benoemd de verpleegkundige mevrouw A. Bran- denburg-de Waard. De ledenraad benoemde uit zijn mid den de heer T. Keuzenkamp als afge vaardigde in het bestuur van de Stich ting Raad voor Bejaardenwerk. Onder het agendapunt „mededelin gen" werd de ledenraad uitvoerig geïn formeerd over de jongste ontwikkelin gen rond de verschillende kruisgebou- wen van waaruit een zeer belangrijk deel van het kruiswerk zich voltrekt. De meeste aandacht heeft momenteel de voorziening in de wijk oost en cen trum, waarvoor wel een noodoplossing is gevonden, maar waarvoor toch spoedig een nieuw kruisgebouw nodig is. Het onderwerp dat stellig alle kruisverenigirigen in het land en wel in bijzondere mate ons bestuur bezig houdt, is de per 1 januari a.s. in te voe ren wijziging in de financiële basis voor het kruiswerk. De regering heeft immers besloten op die datum het kruiswerk te brengen onder de AWBZ, de algemene wet bijzondere ziektekos ten. Een afzonderlijke bijdrage op deze pagina vertelt hierover meer. On danks de vele publicaties en gedach- tenwisselingen hierover, verkeert het kruiswerk nog -zo kort voor de datum van in werking treden van de nieuwe regeling- in een grote mate van onze kerheid over de consequenties daar van voor de zelfstandigheid en de ruimte van handelen voor de kruisor ganisaties. Want ondanks de voordelen die wor den toegeschreven aan de onderbren ging in de AWBZ, zoals een grotere ze kerheid van inkomsten, is een grotere centralisatie van het beleid te ver wachten. De vitaalste onder de be staande kruisorganisaties zullen dit niet zonder meer een gunstige ontwik keling noemen. Onze bestuursvertegenwoordiging heeft in het overleg binnen de provin ciale kruisvereniging -en via deze ook in de richting van de nationale kruisvereniging- door scherpe analy ses van de tot nu toe bekende feiten op indringende wijze aandacht gevraagd voor een aantal zaken die moeilijk te verteren lijken voor een goed functio nerend plaatselijk kruiswerk. Tot die zaken behoren het systeem van de aan gekondigde premie- en contributie-in ning, de nog steeds bestaande onzeker heid omtrent het „basispakket" van voorzieningen die door de AWBZ wor den gefinancierd en omtrent de rech ten en verplichtingen van leden en niet-leden van een kruisvereniging. De ledenraad heeft zich duidelijk ver enigd met deze wijze van opstelling van het bestuur en dit zal al zijn moge lijkheden aanwenden om een optimaal profijt voor het kruiswerk bij onder brenging in de AWBZ te bewerkstelli gen. Ongetwijfeld zal een volgende verga dering van de ledenraad wederom in belangrijke mate gewijd zijn aan dit onderwerp. Reden genoeg voor veel le den van de vereniging om aan dit be raad deel te nemen. Op de vergadering van 28 mei was -door tal van bekende en onbekende omstandigheden de op komst niet evenredig aan het belang van de behandelde onderwerpen. Door de beslissing van het kabinet de financiering van het kruiswerk on der te brengen bij de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten verkeren de kruisverenigingen in een onzekere overgangsfase. Alom wordt koortsach tig gedacht over en gewerkt aan nadere regelingen omtrent de nieuwe ba sis: erkenningsregeling, omvang basispakket der voorzieningen, kwantita tieve en kwalitatieve eisen aan het kruiswerk, onderlinge verhoudingen fussen landelijke, provinciale en plaatselijke kruisorganen en uitwerking van de financiële basis met handhaving van de contributie der leden. Het bestuur heeft nog weinig zicht op de uitkomsten van alle studie en discus sie. Deze wordt thans nog in hoofdzaak verricht en gevoerd op landelijk en provinciaal niveau. Twee dingen zijn zeker: het kruiswerk blijft noodzakelijk en de financiële basis wordt principieel gewijzigd. De enorme ingreep in de gehele kruisorganisatie zal in de komende tijd veel aandacht van het bestuur vragen. Of de koerswijziging toch ook geen nadelige gevolgen zal opleveren, valt nog niet te overzien. Het is niet mogelijk dat de centralisatie in sterke mate zal toenemen, ter wijl juist alom voor decentralisatie van bestuur en beleid wordt gepleit. Het be stuur hoopt dat de overgangsfase zonder moeilijkheden en schokken zal verlopen en dat het kruiswerk zelve bij de financiële reorganisatie- baat zal vinden. Echter, het bestuur ziet de toekomst niet zonder enige zorg tegemoet. En de voorbereidingen moeten spoedig klaar zijn, opdat per 1 januari 1980 de AWBZ-financiering haar beslag kan krijgen. Het is niet onmogelijk dat de leden raad tussentijds bijeengeroepen zal moeten worden teneinde over de consequenties -4 van gedachten te wisselen en besluiten te nemen. De vakantie staat vlak voor de deur. Er zijn nogal wat mensen die ook tijdens de vakantie geneesmiddelen moeten gebruiken. Op het recept staat hoeveel en wan neer. Het zou niet voor het eerst zijn dat iemands vakantie minder plezierig verliep om- -dat op de „camping of in het hotel het doosje met pillen was zoekgeraakt. Zoiets is nooit helemaal te voorkomen. Een van de manieren om uit het ongerief te geraken is de latijnse benaming op een papiertje te schrijven en bij uw reisdocumenten te bewaren. In veel gevallen kan de apotheker in het vakantieland u aan dit middel helpen. Dat daar in de meeste gevallen nog een recept van een arts voor is vereist is begrijpelijk. Als u dan kunt laten zien wat uw arts heeft voorgeschreven wordt de taalbarrière overwonnen. Als u er nog wat meer moeite voor over heeft kunt u uw huisarts vragen om een medische informatiekaart. Hierop kunnen de aard van de ziekte en de naam van de medicijnen worden aangetekend. P. S. Vergeet u w reserve bril niet mee te nemen! Ei was eens een man die een grote reis wilde ondernemen. Hij had grote plannen gemaakt en een tocht uitgestippeld langs verschillende dorpen die hij wilde bezoe ken om daar handel te kunnen drijven en gesprekken te voeren met wijze mannen Heel vroeg inde morgen verliet hij zijn huis en trok de bergen in. Toen hij een paar uur gelopen had kwam hij bij een bergpas waar hij een bange broek van een man ontmoette, die op een steen aan de kant van de weg zat. De man met de goede voor nemens wenste hem een goede dag en informeerde naar de toestand van de pas die hij zo dadelijk zou moeten betreden. De bange broek trok echter 'n zeer bedenkelijk gezicht en zei: Wie door deze berg pas gaat ontmoet daar drie speren, vier speerwerpers, drie waters en zes vuren ledereen die langs komt wordt gevangen genomen en opgesloten". Toen de man dat hoorde werd hij wit van schrik, maakte rechtsomkeer en spoedde zich naar zijn huis terug Angst is een slechte raadgever en wie daarnaar luistert zal zeker nooit zijn doel bereiken. Zij komen bij u thuis. Zij verplegen, helpen wassen, geven injecties (op dokters advies), verzorgen wonden. Zij geven voorlichting: o.a. over medicijnen, voeding, verpleging. Zij bezoeken u desnoods na ontslag uit het ziekenhuis. Zij geven u thuis de hulp, waarvoor u anders misschien naar een ziekenhuis of andere instelling zou moeten. Zij begeleiden zieken en hun familieleden bij het accepteren van een ziekte of handicap. Zij proberen te ondersteunen bij het sterven en het verwerken van een verlies. Bij alles wat zij doen trachten zij u zoveel mogelijk zelfstandig te laten of weer te maken. Als zij zelf niet kunnen helpen kunnen zij u in contact brengen met mensen en instanties die dat eventueel wel kunnen. Zij regelen de gang van zaken rond de zuigelingen- en kleuterbureaux, waar arts en verpleegkundige met u samenwerken, waar u advies kunt krijgen over voe ding en opvoeding en u met uw problemen betreffende uw kind terecht kunt. Stuur deze bon in een enveloppe zonder postzegel aan: Antwoordnummer 17,3100 WB Schiedam van de Kruisvereniging Schiedam tegen contributie van 35.— (1979) Naam en voorletters: Adres: Telefoon: Korrespondentie over lidmaatschap: De La Marplein 2, Schiedam. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 22 - VRIJDAG 6 JULI 1979 r A*

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 22