Goede ventilatie even belangrijk als isolatie Era ontwikkelt eigen filosofie woningbouw Beurs Aftrekbaarheid hypotheekrente Koophuis Schuilend onder Ogem paraplu Volledig autonoom werkend bedrijf Ook kleine utiliteitsbouw Era bouw J. P. van Eeste ren B. V. nieuwe stijl heeft open huis gehouden. Dit gebeurde ten kantore te Zoetermeer waarbij de ge nodigden een interessant programma kregen voor geschoteld. Tot nu toe be woog het bedrijf zich uit sluitend op het gebied van woningbouw, thans heeft men activiteiten op het ge bied van de kleine utili teitsbouw. kan worden dat de weten schap, ook bij de relatie te /s,/ behoren tot een groot concern bepaalde voorde len biedt. We zijn echter een zelfstandige poot met een eigen acquisitie afde ling, projekt voorberei ding, calculatie, inkoop, tekenkamer etc. We zijn gevangen als het ware on der een grote paraplu. Het voordeel van onze ma nier van werken is dat Men veranderde de pre sentatie naar buiten en er kwamen enkele nieuwe ge zichten bij in het team van medewerkers. Reden ge noeg om het vorig jaar in gebruik genomen kantoor den volke te tonen en in zicht te geven in het doen en laten van de onderne ming. Era mag zich rekenen tot de grotere bouwers van de - Randstad. Een kleine twintig jaar geleden startte men als een zelfstandige vennootschap met woning bouw. Sedertdien reali seerde men zo'n dikke tienduizend woningen. Men is onderdeel van de bouwgroep Ogem. In to taal vinden er bij Era zo'n 350 man een boterham. We spraken met directeur P. S. D. van Ommen, me dedirecteur C. A. M. Hol- link aksmede commercieel directiemedewerker B. Th. <t. J. Landman. De heer Hol- link: „We zijn een volledig autonoom werkend bedrijf. Hoewel zeker niet ontkend je een niet te log en al te groot zelfstandig bedrijf bent maar dat er ook die extra specialisme is huis is, waarop je kan terugvallen. Voor de relatie is het pret tig te weten dat men niet mer een aannemer in zee gaat, die halverwege on deruitgaat". FILOSOFIE Van Ommen: „We hebben een eigen filosofie ontwik keld ten aanzien van de marktontwikkeling. Ik zou die als volgt willen formu leren. We bouwen goede en goedkope woningen. Die energiebesparend zijn en onderhoudsarm. En waar van het basistype uitbreid baar is. Dat staat er nu zo in een paar woorden maar er komt heel wat voor kij ken zo'n formule te hand haven. Uiteraard dien je in de so ciale sector de blik gericht te houden op de maximale premietoewijzing. Het jon ge gezin dient men met zo min mogelijk lasten op te zadelen. Vandaar ook de mogelijkheid tot groei van de woningen met het gezin mee. Men kan uitbreiden als het nodig is en finan cieel haalbaar. Normaal gesproken stijgen met de jaren ook de inkomsten van zo'n gezin. We bouwen woningen met een eigen identiteit". Era heeft een projekt van bijna negenhonderd wo ningen onder handen en in Zoetermeer circa achthon derd. DOORDACHT Era, afgeleid van van Ee steren Rationeel Bouwen, bouwt woningen van een doordacht concept. Daai staat de in huis zijnde know how borg voor. De heer Landman: „Het is zeker niet zo dat we iedere opdracht zomaar aanpak ken. Terdege wordt in eigen bedrijf de moge lijkheid onderzocht in re latie tot het project. De hoogbouw is in feite een aflopende zaak. De bouw plannen zijn gedifferen tieerder en ambachtelijker van vorm geworden. Er wordt van de bouwer de nodige flexibiliteit ver langt. Men bouwt niet meer in het wilde weg. Er is het hoofdstuk apart van de inspraak. Gelukkig maar overigens. Het inspelen op actiegroepen betekent toch een toename van de moei lijkheidsgraad. De wensen van de toekom stige bewoners spelen te recht mee in dit geheel. Met het toenemen van die moeilijkheidsgraad en de hogere eisen, die gesteld worden, vond ook een sa nering in het bouwersgilde plaats". Teneinde de continuïteit in het bedrijf te waarborgen, is de kleine utiliteitsbouw in het programma opgeno men. Niet nadat men zich terdege hierop heeft voor bereid. De Van Eesteren Rationele Bouwers houden de vinger aan de pols van de mark tontwikkeling. Regeren is, zeker ook in de bouw, vooruitzien. m De stijgende energiekosten en de dreigende energie- schaarste eisen dat we ons huis maximaal isoleren en tochtdicht maken om kou van buiten zoveel mogelijk te weren. Tegelijkertijd wordt dan ook de mogelijkheid tot de nodige, natuurlijke venti latie grotendeels buitenge sloten. Om toch voldoende verse lucht in huis te krijgen, zetten we, vooral zomers vaak deuren en ramen te gen elkaar open, met als resultaat onaangename tocht, stof, muggen en hin derlijk straatlawaai waar bij niemand zich prettig voelt. Het kan echter ook anders. Centrale luchtverwarming is een systeem dat de funk- tie van mechanische venti latie automatisch in zich heeft, waarbij het tevens voldoet aan de eisen van klimaatkomfort binnens huis als verwarming, recir culatie van de lucht en stoffiltering. De basis van een Brink luchtverwarming is een konstante, niet voelbare luchtcirculatie door het hele huis, waarbij de lucht in beweging wordt gehou den door een centrifugaal ventilator, ingebouwd in het luchtbehandelingstoe stel. Deze maakt dus deel uit van het totale luchtverwar- mingssysteem waarbij de luchtverwarmer, wanneer dat nodig is, de lucht snel tot de juiste temperatuur verwarmd. In de zomer als de lucht verwarmer niet brandt, blijft de ventilator fluiste rend zijn werk doen, zodat j men verzekerd blijft van goede ventilatie. De wel of niet verwarmde lucht wordt via een stelsel 1 van geïsoleerde kanalen en f In 1975 werd voor de eerste maal door de Jaarbeurs te Utrecht de beurs Koop- Huis georganiseerd; een beurs vow onroerend goed. Deze eerste beurs telde 38 deelnemers en had een op pervlakte van 1850 m2. In de loop van de jaren is KoopHuis niet alleen qua oppervlakte en deelnemers gegroeid, ook het karakter van de beurs is veranderd. Het doel was en blijft het samenbrengen van vraag REDAKTIE: P G den Broeder Telefoon 01820-19742 en aanbod op het gebied van onroerend goed in bin nen- en buitenland. In de loop der jaren is echter de groeiende markt van twee de huizen in het bui tenland ook op de beurs KoopHuis duidelijk ge worden. Lag in de eerste jaren het accent op het nationale aanbod thans is een belangrijke groei waar te nemen van het internatio nale aanbod van woningen voor partikulieren en be leggers. KoopHuis 1979 biedt be halve het aanbod van nieu we en gebruikte eerste en tweede woningen in Ne derland een ruime keus van objekten in Andorra, België, Luxemburg, Duitsland., Frankrijk, Goot Brittannië, Ierland, Italië, Oostenrijk, Portu gal, Spanje, Zwitserland, U.S.A. en Canada. Een ruime keus van finan ciering, verzekering en al gemene voorlichting zal de beurs kompleteren. De openingstijden zijn da gelijks van 10.30-17.30 uur, vrijdag 28 september en maandag 1 oktober tot 21.00 uur. „Er gaan nog steeds ge ruchten, dat, naar aanlei ding van het rapport Hof- stra, de fiscus opnieuw overweegt de aftrek baarheid van rente op schuld en met name van hypotheken te beperken. Bevatten die geruchten een grond van waarheid met name wordt gezegd, dat er een departementale stu diecommissie aan het werk is en hoe denkt u over dit punt in het algemeen?" Deze vraag is door het ver bond van verzekeraars in Nederland voorgelegd aan Mr. A. Nooteboom, staats secretaris van Financiën belast met fiscale zaken. „Om te beginnen zijn het indianenverhalen, dat wij rondlopen met wonderlijke ideeën over de aftrek baarheid van rente op hypothecaire schulden. Er is geen commissie die daarop studeert. Dat om te beginnen," zo zegt hij. „Wel heeft Hofstra op de inflatoire aspecten gewe zen die in renten doorklin ken en bij volledige aftrek baarheid tot distorsies aanleiding kunnen geven. De meningsvorming over deze zaak in het algemeen is nog niet afgerond. Som migen in de VVD zijn te gen; van anderen uit de VVD en het CDA hoor ik geluiden, dat, Als je er al iets aan wilt doen, gedacht dient te worden aan een zeer ruime overgangspe riode. Wij evalueren nog de af- via kleine roosters in vloe ren of wand naar de ver schillende vertrekken ge leid. Radiatoren zijn bovendien verleden tijd, waardoor de inrichting de juiste aan dacht krijgt en men boven dien van lelijke stofnesten is bevrijd. Eén of meer retourroosters brengen de lucht weer te rug naar het luchtbehan delingstoestel. SCHOON Een makkelijk schoon te houden en verwisselbaar filter zuivert de lucht van stof en vuil, voordat het opnieuw naar de kamers wordt geleid. Uiteraard worden geurtjes uit toilet, badkamer en keuken niet retourgeno men. Deze „luchtjes" verdwijnen via de bestaande ontluch- tingsopeningen naar bui ten. Hiervoor in de plaats wordt een juiste hoe veelheid verse buitenlucht aangetrokken. Ook deze verse lucht wordt gefilterd en gaat, afhanke lijk van het jaargetijde, wel of niet verwarmd circule ren. Zo ontstaat er het hele jaar door een konstante lucht circulatie, regelmatig aan gevuld met verse buiten lucht. Door deze kontinu-ventila- tie behoort de tijd van „lekker luchten" en „door tochten" tot het verleden. Zonder ramen te hoeven openen is men de hele dag verzekerd van verse lucht, terwijl men verstoken blijft van vliegen, muggen en straatlawaai. 's Winters gaat de dure warmte niet ongekontro- leerd verloren en zorgt de luchtcirculatie voor een ge lijkmatige warmteverde- ling door het hele huis. Zo heeft men dat dag in dag uit, te allen tijde hui selijke behaaglijkheid. In formatie tel. 05225-1444. fecten van de inflatie neutrale-belasting heffing en voordat die evaluatie beëindigd is, kan concreet niets gezegd worden an ders dan dat zo er al een inflatie-neutrale heffing zou worden ingevoerd voor winsten en ontvangen en betaalde renten een zeer ruime overgangstermijn nodig lijkt. Het is niet alleen een fi scaal en een cashflow-pro bleem we kunnen er evenmin aan boorbijgaan, dat iedereen die nu een koophuis bezit dt heeft gekocht in de veronderstel ling en op basis van bere keningen dat de hypot heekrente aftrekbaar blijft. Je moet ook onderscheid maken tussen wat puur- wetenschappeiijk juist is dan moet de aftrek baarheid van de rente voor zover het percentage daar van dat van de inflatie te boven gaat inderdaad na der worden bekeken en wat de politieke interpre tatie is. Tijdens het mooie zomer weer zullen er maar weinig mensen zijn die zich bezig houden met het klimaat in huis. 's Winters vraagt de kwali teit van het wonen alle aandacht, 's zomers laat men het, veelal, op de zon wering na, maar waaien.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 24