Onvoltooid werk van A. van der Poest Clement Cor Don schrijft boekje over carillon van Schiedam „Senectute" hervat de repetities Hhifrroühvefyk EEN BOORTOESTEL kopen is een zaak van vertrouwen alles voor u in DE KOEMARKT MISSISSIPPI Rechtswinkel wacht op de subsidie DIJKSHOORN. Beïer horen... HTéter zien Presentatie van hedendaagse kunst Beiaardconcert en torenbeklimming Magazijn WA\ D/CHT U VAN DIJKSHOORN? Al jaren een vertrouwde naam in Schiedam. Dijkshoorn geeft betrouwbaar advies. Dijkshoorn komt zonder extra kosten bij U thuis U wilt zekerheid met een hoor toestel. De j zékerheid die Dijkshoorn geeft, kunt U nergens kopen^ Vakkundig, vlug en voordelig Rotterdamsedijk 445 Schiedam Telefoon 269548 BAR-DANCING JULIANALAAN122, SCHIEDAM TELEFOON 010 - 269797 OPEN VAN 20.00 TOT 04.00 UUR TOEGANG VANAF 18 JAAR HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 O o O Oud-beiaarJer Cor Dan heeft het onvoltooide werk van wjjlen gemeente archiva ris A. van der Poest Clement, voorganger van drs. G. van der Feijst afgemaakt en de druk hiervan in handen gegeven van de Bedrijfsgemeenschap „Schiemond" aan de Vijgensteeg 2. Met name Jan Pieters is hiermede belast en beleeft daar veel plezier aan. Er ver schijnen 500 exemplaren, waarvan de verkoopprijs 17.95 gaat bedragen. De huidige archivaris van het gemeente - archief drs. G. van der Feijst schreef er een voorwoord voor en zijn naaste medewerker A. C. de Voogd van der Straten heeft kleine correcties aangebracht, zodat de ,,rauwe opmaak" praktisch zetklaar is. Cor Don was woensdagmorgen aanwezig voor de laatste foto-indeling, een slordi ge 40. Welwillend afgestaan door het gemeente - archief, privé- foto's van Cor Don, Aad van der Drift, (Randstad Edities) Jack van Raay en J. C. Putter, Schie dam, twee tekeningen van Jaap de Raat en Theo Wiegman, Schiedam en voorts van Joke Anema Bake en T. J. Meilink-Hoedemaker. Half september zal het bij de boekhandelaren verkrijgbaar zijn. Met verschillende fraaie letters is het boekwerk op een IBM-schrijfmachine getikt. Het bijzondere is dat men het werk van de heer Van der Poest cle ment zoveel mogelijk heeft aangehou den. Zo tikte hij de twee nullen van een bedrag altijd met kleine kleine letters. Dat vindt u hier in dit boek ook terug. De omslag voor ditboekwerk: de Grote Kerk heeft Jan Pieters zelf ontworpen. Al eerder kreeg hij hier in deze be drijfsgemeenschap „Schiemond" de gelegenheid zich waar te maken. Zoals bijvoorbeeld met de uitgave van het kantoorgebouw 's Graveland. Strakke fleurige lijnen op een witte achter grond. Zelf geeft hij toe dat hij in Hans van der Sloot een goed leermeester gevon den heeft. Hij was destijds de leider van de grafische afdeling, maar gaf zijn werk aan Jan Pieters door, die Cor Don (rechts) al druk in het vooroverleg betrokken bij de samenstelling van het boekje over het wei en wee van het carillon van Schiedam. Schiedam. St Lidumastraat 1, tel. 010-26.76 49 Schiedam, Kethel, Hof van Spaland 5, tel. 010-70.17.3Qt Maassluis, NoordvLet 25, teh 01899-1.22 88 Rotterdam, Vierambachtsstraat 73, tel. 010-77.25.45 Een gedeelte van de collectie heden daagse kunst, aankopen en bruik leen in de drie jaar verworven vor men het middelpunt van de opstel ling in het Stedelijk museum aan de Hoogstraat 112, waarvan de opstel ling tot 10 september te bezichtigen is. Op de zondagen 19 augustus en 9 september zal de'directeur van het museum. Hans Paalman om 2 uur een toelichting op deze presentatie geven. De dirigente van het gemengd koor „Senectute" mevrouw C. Mekes- Rosman maakt bekend dat de repe tities van „Senectute" op woensdag middag 15 augustus a.s. om half 2 weer beginnen in gebouw Chr. So ciale Belangen aan de Lange Haven 73. Alle leden worden ver wacht; ook nieuwe leden zijn van harte welkom. daar nu een gretig gebruik van maakt. Vroeger maakte Jan Pieters wel teke ningen voor gestencilde blaadjes, maar dit werk beschouwt hij als een uitda ging zich waar te maken. Een geheel ander voorbeeld hiervan is het vijge blaadje, afgebeeld op het suiker zakje hier. Een vijgeblaadje, ontleend aan het merkartikel destijds van je jenever stokerij van Melchers. Omgebogen tot een soort klaverbad, maar pakkend en dat niet alleen door de groene kleur! Connecties heeft hij ook nog met „Het Venster" in Rotterdam, een kuns tenaarsgroep. Hij heeft dus volop de gelegenheid zich in zijn artistieke ga ven uit te leven. VOORBEELD Leonard Gibhart schreef jaren geleden de „Herdenkingscantate", op muziek gezet door Joh. F. Palla. Hij schreef ook een gedichtenbundel „De deuntjes op het levensorgel", met een voorwoord van de heer J. Kilian betrokken bij „Schiemond". öij deed een beroep op hem dit bundeltje in druk te laten ver schijnen. Vandaar dat Cor Don ook op deze gedachte kwam en de samenwer king met Jan Pieters is prima. Met veel zorg hebben ze samen keus gemaakt uit de verschillende foto's, hetgeen het boekwerk zoveel aantrek kelijker zal maken. U Omdat geen an der als Cor Don. die het carillon in Schiedam maar liefst 35 jaar bespeelde en aan wiens voet van de Grote Kerk hij zelfs een aantal jaren gewoond heeft, besloot hij bij de restauratie van het carillon in 1975 het werk van Van der Poest clement af te ronden. Omdat een buitenstaander, een echte Schie dammer eigenlijk zo weinig van het ca rillon afweet. ZOMERAVONDCONCERTEN Cor Don is verheugd dat Addie de Jong begonnen is met de zomeravond- beiaardierconcerten op voorstel van de WV te Schiedam, waarvan er maan dagavond weer één plaats heeft. „De toren daarna beklimmen is meer dan de moeite waard", is zijn mening. Om na het spel van de beiaardier te ge nieten van het machtige uitzicht over Schiedam. „Want Schiedam is mooi" zegt Cor Don uit het diepst van zijn hart. En toch is hij een geboren Vlaardinger. Met een hart waarin plaats is voor de (muzikale) belangen van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Tot slot de mening van de heer W. Mooy van de Bedrijfsgemeenschap „Schiemond": „We zijn blij dat we de heer Don in de kosten van dit foto - boekwerk tegemoet kannen komen. Hij is altijd de bescheiden man op de achtergrond en zal dit ook wei blijven. Zijn eigen geld heeft hij hierin gesto ken. Noch wij, noch de heer Don ver dienen hier iets aan. Wel weet ik dat de heer Don van de opbrengst een fondsje wil wil stichten, teneinde anderen ook in de gelegenheid te stellen iets derge lijks te doen. Hij heeft al een bestelling van 50 exemplaren voor het gemeente archief'. Maandagavond 13 augustus a.s. ver zorgt Gerard de Waardt, stads- beiaardier van Maassluis een con cert in de St. Janstoren. Hij zal dan werken laten horen van M. v. d. Gheyn, liederen uit „Vale rius" in 4e bewerking van Leen 't Hart en verder nog meer bewerkin gen van Leen 't Hart, zoals variaties voor een 3 octaafs, arrangementen voor beiaard, volksliederen uit ver schillende landen en tot slot „Rondo al la Turca" van W. A. Mozart. Aan vang kwart over acht, einde negen uur. Daarna krijgt men de gelegen heid de toren te beklimmen van de Grote Kerk, met een magnifiek uit zicht over Schiedam. ÈS» 5 De stijging in het aantal geregis treerde zaken ten opzichte van 1977 bedraagt 67%, staat in het jaarver slag van de Rechtswinkel aan het Broersveld 140 vermeld. De geregis treerde zaken in 1978 bedragen 633. Maar daarin zijn ook de eenmalige adviezen opgenomen. Men betreurt het dat er nog zo wei nig ruimte voor hun beschikbaar is, n.l. een lokaal in het pand van de so ciaal raadsman, zodat men er maar éên persoon tegelijk te woord kan staan. Een eigen grotere werkruimte is dus wel gewenst. In Schiedam bestaat momenteel geen alternatief voor rechtshulp aan sociaal zwakkeren, wordt in dit ver slag vermeld. Zo kan in de toekomst in deze leemte worden voorzien door en/of in samenwerking met het op te •richten Advocatencollectief Schie dam, het Bureau voor Rechtshulp Schiedam en de sociaal raadsman Schiedam. Wat betreft het Bureau voor Rechtshulp Schiedam wil men aandringen op een duidelijker stel- lingname ten gunste van de sociaal zwakkeren en op een verruiming van de taakstelling. „Het Bureau dient zich in de door haar gebezigde ziekenhuisbeelds praak niet te beschouwen als een ju ridische E.H.B.O., waar men snel even pleisters plakt en vervolgens wel of niet doorstuurt naar een „echte arts", maar als een juridische polikliniek, waar een volwaardig e behandeling mogelijk is, die dich ter bij het leven van alledag staat dan de geisoleerde opnameafdeling" wordt gemeld. Beperkingen gelden vanzelfspre kend niet voor adviezen. Iedereen die met een probleem zit wordt zo goed mogelijk geinformeerd. Is ver dere bulp nodig dan wordt u door verwezen of begeleid. Eind 1979 is besloten de specialistengroep perso nen en familierecht op te vangen door de groep vreemdelingenrecht, die nu funktioneert naast de groe pen arbeidsrecht, huurrecht en so ciaal verzekeringsrecht. Er wordt over gedacht onder de vleugels van de rechtswinkel ook een klachten bureau ten aanzien van politieoptreden te laten werken. Dergelijke klachten werden tot nu toe verwezen naar het justitueel klachten bureau te Rotterdam. Het vertrek van de maatschappelijk begeleider betekent niet dat de aan dacht voor de niet- juridische kan ten van problemen zijn vergeten. Aan de sociale rechtshulp wordt meer dan noodzakelijk aandacht be steed. Bureau Rechtswinkel aan het Broersveld 140 is geopend op woens dagmiddag van 2-4 uur, op donder dagavond van 6-9 Uur, eveneens tele fonisch te bereiken op die uren in de Van Beverenstraat 40 Schiedam West) houdt men elke tweede en vierde dinsdagavond van de maand spreekuur van 7 tot 9 uur. Het post adres is postbus 312 Schiedam, tele foon 730308 Voor 1978 werd vorig jaar op 10 maart een subsidie-aanvraag inge diend bij B. &W. Daar is nog geen antwoord op gekomen. Het negatief saldo over 1978 bedraagt 1219.02. Vandaar dat diverse geplande akti- viteiten tot een nader tijdstip wer den opgeschort. Noodzakelijk zijn de aanschaf van nieuwe literatuur, het vernieuwen van het archiefsys teem enz. Vorig jaar werd met succes een eucharistieviering georgani seerd in de St. Martinuskerk te Groenoord, waarbij alle gehan dicapten en mensen die prakti sch nooit meer buiten komen van de parochies in Groenoord (Martinus) O. L. Vr. Visitatie van de Dr. Schaepmansingel, Singelkerk, Joh. de Doper van de Mgr. Nolenslaan en H. Jaco bus te Kethel bijeen kwamen, dit gebeurt zondag 28 oktober weer. Met dien verstande dat ook an deren van harte welkom zijn en man na de dienst plus een kopje koffie gelegenheid krijgt met elkaar van- gedachten te wisselen, iets wat vorig jaar erg op prijs werd gesteld. De heer H. P. van de Koppel vraagt of er mensen op die dag een gast mee kunnen nemen in hun auto. Er wordt overal voor gezorgd. Zo zullen er verpleeg sters beschikbaar zijn, maar ook een huisarts. Heeft u interesse? Neemt u dan even kontakt op via mevrouw de Jager, Henr. Bosmanplein 125, telefoon 701065, mevrouw Visser Vlaardingerdijk 135, te lefoon 266354, mevrouw van Leeuwen, Veenlantstraat 8 te lefoon 265940, mevrouw Tromp Willem Pastoorstraat 40 tele foon 706668, mevrouw Budding Bosboomlaan 3a telefoon 267310, en voorts het echtpaar van Adrichem en mevrouw de Jager voor Kethel: telefoon 705911 en 701065. Het duurt nog wel even maar men heeft graag bijtijds het aantal deelnemers binnen. Mieke

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 10