Ook nieuwe regels erfpacht Schiedam pakt speculatie koopwoningen keihard aan üw nieuwe bril fero OVERDI JK°pt<" qlja Pasar Malam en Indonesische pop in Margriet hal Expositie van volkstuinders in Thurlede De nieuwe najaars- koüektie van is binnen. Portemonnee gestolen Stadsblad GEMEENTELIJK POTJE Dif modehuis j HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 Het college van burgemeester en wethouders van Schiedam heeft enige maatregelen voorgesteld op speculatie in koopwoningen (premie koop en vrije sektor met gemeentegarantie dus nieuwe woningen waarvan de aan schafprijs maximaal 225.000,bedraagt) tegen te gaan. Dat blijkt uit de nota gronduitgifte- beleid, die gisteren door de verant woordelijke wethouder voor deze zaak Reinier Scheeres ten doop is gehouden. Voorgesteld wordt een privaat rechtelijk geregeld verbod tot ver koop van een woning gedurende de aanbouwperiode gecombineerd met een drie jaar durende plicht tot het zelf bewonen van de woning. Ont heffing van dit verbod is slechts mogelijk in zeer bijzondere aan bur gemeester en wethouders ter beoor deling staande gevallen. Wordt deze ontheffing verleend, dan mag de wo ning uitsluitend worden aangeboden aan een door burgemeester en wet houders voor te dragen gegadigde en tegen een eveneens door hen vast te stellen, doch minimaal kostendek kende, prijs. Een ander punt uit de nota is de erf pacht, dus het geld wat de eigenaar en of bewoners betaalt voor de grond ajs de grond gemeente-eigen dom is. In plaats van om de 25 jaar zal in het vervolg de canon om de 5 jaar wor den herzien. Hierbij zal de ontwik keling van het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie in aanmerking worden genomen. Het ligt daarbij niet in de bedoeling om de canon doorlopend te indexeren. Telkens na 20 jaar vindt een aanpassing plaats aan de werkelijke waarde-ontwikke- ling van de grond en het alsdan gel dende markt-rentepercentage. De looptijd van het erfpachtsrecht zal van 75 tot 60 jaar worden terug gebracht. Op deze wijze wordt een betere afstemming verkregen op de erfpachtsperiode voor terreinen met een industrieel en/of commercieel doel. Dit is vooral van belang omdat een vermenging van wonen en werken steeds meer wordt nagest reefd, waardoor gebieden een gro tere planologische samenhang zul len gaan vertonen. Ter compensatie van de vermin derde rechtszekerheid, die van een verkorting van de erfpachtsduur het gevolg is, krijgt de erfpachter in be ginsel een recht toegekend op ver lenging van de erfpacht met 20 jaar. Dit recht kan worden uitgeoefend wanneer de gemeente de erfpachter niet tien jaar voor de afloop van het Wethouder Reinier Scheeres: „geldontwaarding noopte ons tot deze nieuwe nota recht te kennen heeft gegeven, dat zij weer de beschikking nodig heeft over die grond. De canon van terreinen bestemd voor de bouw van woningwetwonin gen kan worden afgekocht. De erf pachtsduur kan het best samenval len met de exploitatie-duur van de woningwetwoningen nl. 50 jaar. Een derde punt uit de nota is een speciaal gemeentelijk potje om finan ciële risico's tegen te gaan bij de erf pachtexploitatie. Voorgesteld wordt ter vermindering van het risico een gedeelte, bijvoorbeeld tien procent van het batig saldo erfpachtsgron- den te bestemmen voor het schuld- vrij maken van de gronden. Dit heeft, aldus de nota, als voordeel dat ook reeds in erfpacht uitgegeven terreinen op de duur van het schul denlast worden geschoond. Overigens heeft de gemeente Schie dam, die aldus wethouder Scheeres een bevredigende exploitatie van het grondbedrijf heeft, vorig jaar besloten om jaarlijks 100.000,toe te voegen aan de reserves van het grondbedrijf. Dit om gedekt te zijn tegen onverwacht opduikende ver liezen. De gedachten achter de herziening van de erfpachtsvoorwaarden is dë snelle ontwikkeling van de geldont waarding tijdens de laatste tien a vijftien jaar. „Dit leidt tot de gevolg trekking", aldus wethouder Schee res, dat de herzieningstermijn van de canon voor terreinen met een wo- ningbouwbestemming niet op de huidige 25 jaar kan worden gehand haafd. De kortere levensduur van de be bouwde omgeving en de sneller opeenvolgende wisselingen van het ruimtelijk patroon voeren burge meester en wethouders tot de con clusie, dat een kortere erfpachtspe riode voor de woningbouw dat 75 jaar als wenselijk moet worden be schouwd. Een financieel verantwoord grond beleid vereist, dat de in erfpacht uit gegeven gronden geleidelijk aan van hun schuldenlast worden bevrijd. Het wordt echter niet juist geacht daartoe een bestanddeel op te ne men ln de canon. Afkoop van de canon wordt be houdens in geval van uitgifte van grond in erfpacht aan de woning bouwverenigingen slechts in uit zonderingsgevallen overwogen. Fi nanciële risico's worden daarbij zo veel mogelijk geëlimineerd. REGIONAAL Regionale coördinatie van het grondbeleid zal zich naar de mening van burgemeester en wethouders moeten toespitsen op de navolgende punten: Invoering van het principe van uit gifte van gronden in erfpacht voor het gehele Rijnmondgebied; harmo nisatie binnen de regio van de voor waarden waaronder gronden in erf pacht worden uitgegeven; het bevor deren van een zodanige verdeling van rijkssubsidie- en financierings- gelden over de gemeenten binnen het Rijnmondgebied, dat daardoor onevenwichtige ontwikkelingen worden tegengegaan. Het blijkt dat deze onevenwichtigheden in belang rijke mate betrekking hebben op de oversubsidiëring van de nieuwe groeikernen, hetgeen ten koste gaat van het voorzieningenpeil in de ou dere steden. Egalisatie en beinvloeding van grondprijzen door het openbaar li chaam Rijnmond dient wanneer daartoe zou worden overgegaan te geschieden in samenhang met de algemeen financieel-economische problematiek van de gemeenten. Het Nieuwe KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 P K Verheugd telefoon 010-732877 Privé 010-706463 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor BUROLEIDER: J. J Warbie telefoon 010-732877 Privé 01891-4733 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Mieke Woerdenbagch Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh telefoon 015-124331. toestel 35 privé 01807-18513 BEZORGING: Indien deze krant niet bij u bezorgd wordt, verzoeken wij u 010-153874 te bellen (mits glazen voorradig) u\aai Uogmetirig Eersteklas vakwerk Grote kollektie monturen Persoonlijke bril begeleiding SCHIEDAM GR01E MARKT .23 TEL. (010) 2575 i De 19-jarige leerling-verpleegster M. v. d. B. uit Vlaardingen, werkzaam in het Gemeente Ziekenhuis, deed aangifte bij de politie dat haar da mestasje met als inhoud een lederen portefeuille, rijbewijs, kentekenbe wijs en wat andere persoonlijke be scheiden ter waarde van 160.is weggenomen uit het Gemeente Zie kenhuis. BROERSVEST109 SCHIEDAM TEL.: 267416 donderdagavond tot 9 uur geopend vervolg van pagina 1 Wat zijn na feitelijk modules? De heer Van Leeuwen" „modules heb ben alles te maken met olieplatforms. Ze zijn hierop en in alle soorten en ma ten te vinden en worden o.a. gebruikt om de bemanning in onder te brengen, enz. enz.". Tijdens het open huis is uiteraard ook de gelegenheid om zo'n module van binnen te bekijken. In di versen hiervan is bv. een bioscoopzaal ondergebracht, om de bemanning van de olieplatformen tijdens hun vrije tijd bezig te houden. Direkteur Van Leeu wen, bijgestaan door zijn adjunkt Van Marle zegt: „we zijn een groeibedrijf, vandaar dat we ook alle pogingen doen om nieuw personeel aan te trekken:". De 100 nieuw aan te trekken medewer kers van HCG dienen dat alleen hoog gekwalificeerde vaklui te zijn? „Welnee", zeggen de heren Van Leeu wen en Van Marle. „Er zijn vakatures van corveeër tot afdelingsschef toe". Hoe is overigens de samenwerking met de gemeente Schiedam en het Gewe stelijk Arbeidsbureau bij het aantrek ken van nieuw personeel? De heer Van Marle „we ervaren deze samenwerking als zeer positief. Men heeft een open oog voor onze uitbrei dingsplannen met de daaraan verbon den wens om nieuw personeel aan te trekken. Daarbij hebben wij bv. alle diverse oud Gusto werknemers aange trokken. De groei zit er duidelijk in" aldus beide heren „en dat willen we graag zo houden". Sporthal Margriet is op 22, 23, 24 en 25 augustus geheel in Oos terse sfeer, want dan viert de Pasar Malam „Baroe" hoogtij. Organisator Wongsodikromo uit Leeuwarden hoopt dan de 15.000ste bezoeker een retourreis Indonesië aan te bieden. Er komen 120 stands, waarbij van alles te zien en te koop zal zijn. Van allerlei lekkernijen uit het verre Oosten tot houtsnij werk, keramiek, schilderkunst, textiel, batik, enz. Mr. Elios met assistentie van Jac queline uit Tunis brengen op de ope ningsdag een speciaal kinderpro gramma en op vrijdagavond 24 au gustus helpt de heer Elios tijdens een internationale hypnoseshow u bijvoorbeeld helemaal van het ro ken af. Gastvrouw Rhea Fransz uit Den Haag zal het uitgebreide pro gramma aan elkaar praten en de verschillende artiesten aankondi gen, zoals Lee Towers, Willy Iskan- dar, de krontjong-Hawaiformatie van Rudy Waieata en Rudy van Daim, de Rotterdamse formatie „The Crown's", die o.a. Willy Iskan- dar en Anita Meyer life begeleiden, Sheherezade, een exotische buik danseres uit Amerika, The Family- zanggroep uit Rotterdam en nog vele anderen. Het wordt een Pasar Malam met een non-stop pro gramma en tweemaal per dag mo deshows. De openingstijden zijn da gelijks van woensdag tot en met za terdag van 12 tot 24 uur. De Indonesische popzanger Willy Is- kandar is bij vele Indische Neder landers bekend. Hij is één van de weinige Indonesische popzangers en trekt vanaf zijn woonplaats Den Haag het gehele land door. Op deze Pasar Malam Baroe zal hij zijn ei gen liedjes brengen, zoals „Kapan" en „Selamat Jalan". Het liedje „Ka- Een van de tweehonderdvijftig tuintjes van het Volkstuinencomplex Thurlede dat er momenteel in alle pracht bij ligt. De Indonesische popzanger Willy Iskandar, straks grote trekpleister op de Pasar Malam Baroe in de Sporthal Margriet. pan Kapan" schreef Willy Iskan dar specifiek voor zijn twee zoontjes Vincent en Jeroen. Er is een tijd ge weest dat hij geen tijd had om te zin gen, toen beheerde hij een restau rant, dat in 1977 opgeheven werd. De Schiedamse Volkstuindersvereni- ging houdt op zaterdag en zondag, 18 en 19 augustus haar jaarlijkse tentoon stelling van tuinprodukten. De exposi tie wordt ingericht in het verenigings gebouw en is er voor het publiek gratis toegankelijk. Op zaterdag na de officiële opening om 11 uur en zondag de gehele dag tot 18.00 uur. De door de leden in te zen den tuinprodukten worden ingedeeld in vijf rub.leken. Rubriek A: staaltjes bloemsierkunst met composities bloemen uit eigen tuin dan wel koopbloemen. Rubriek B: met snijbloemen uit eigen tuin samengestelde arrangementen in v.aas of glas. Rubriek C: eveneens uit eigen tuin planten in bak of pot. De rubrieken D en E zijn geheel gewijd aan zelf geteel de groenten en fruit. Doorgaans kun nen deze wedijveren in kwaliteit met die welke door de handelaars worden afgeleverd. Een bevoegde jury zal alle inzendingen beoordelen. Voor de rou lerende wisselbeker kunnen ook de be zoekers een eigen stem uitbrengen. De uitslag van de keuringen wordt zon dagochtend bekend gemaakt. Vooral het houtfruit is na de strenge winter in grote hoeveelheid aanwezig. Voor de exposeren snijbloemen is men grootdeels afhankelijk van het weer in de aan de tentoonstelling vooraf gaan de dagen. Aan assortiment zal het ech ter niet ontbreken, aldus de voorzitter Martin Brouwer. Rands tadedrties, wekelijks in 700.000brievenbussen

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 3