Uit in Schiedam Schenkt meer dan u denkt Programma Theater de Teerstoof Proloog in Spiegeling op 9-10- 1979 Neerlands Hoop Code op 7 december 1979 in Passage Theater geen abb. voorstelling en niet in speciale voorbespreking t. S: ir Guus Ponsioen en Aernoud Witte veen. Een nieuw seizoen in twee theaters Het Lage landen ka baret Joseph ie ne van Gasteren, Manfred de Graaf e. amet Glazen Speelgoed Anita Heins en Jacco van Renesse in Die Csardasfürstin Hans Boskamp en Lex Goudsmit in Potasch en Perlemoer Glazen speelgoed is een beroemd ge worden toneelstuk van de al even be roemde Tennessee Williams. Het is een boeiend en ontroerend to neelstuk waarin het leven wordt ge schilderd van een gezin, dat de werke lijkheid niet onder ogen durft te zien en daarom wegvlucht in een droomwe reld. De moeder leeft voornamelijk in het verleden en houdt zich daardoor enigszins op de been, maar vooral de dochter Laura kreupel door een ziekte in de kinderjaren gedraagt zich vreemd als er anderen in de buurt zijn. Ze is een stukje geworden van haar ei gen collectie glazen speelgoed, teer en breekbaar als zij met de harde realiteit van het dagelijks leven in aanraking komt. Josephine van Gasteren, Marja Lieu- wen. Eddy Brugman en Manfred de Graaf treden in dit toneelstuk op wan neer het op 4 maart op het toneel in ons theater staat In vrijwet alle voorgaande seizoenen was het de Hoofdstadoperette die het seizoen opende. Nu echter sluit de Hoofdstadoperette het seizoen in het Passage Theater af met de operette ,,De Csardasfürstin" Naast het koor, orkesten ballet mogen we op 13 mei bekende solisten als Anita Heins, Marga de Boer, Jacco van Re- nesse, Aad Jans e.v.a. in Schiedam wel kom heten. De hoofdstadoperette koos deze ope rette uit om daarmee het 35-jarig be staan van het gezelschap op feestelijke wijze te vieren. Deze operette, die zoveel bekende me- lodiën in zich heeft dat zij dagelijks nog over de hele wereld te horen zijn, zal wederom door Alexander Pichler wor den geregisseerd. De muzikale leiding is in handen van John Kapper. vanaf de 9e eeuw tot en met de „roa ring twenties". De teksten worden soms gedanst, soms gezongen, soms gespeeld 13 oktober THEATERGROEP SPLIEN met „Indian Tours" Deze Zoetermeerse theatergroep brengt een stuk over de cultuur van de Amerikaanse Indiaan. In deze „dramati sche collage" wil schrijver Fons Eick- holt duidelijk maken, dat deze cultuur rijker, omvangrijker en diepgaander is dan doorgaans wordt aangenomen. 19 en 20 oktober KABARET IVO DE WIJS met „Formule 2". In dit programma krijgen de dertigers Marnix Kappers, Pieter Nieuwint en Ivo 31 augustus en 1 september. DON QUISHOCKING met „Trappen op" Edisonwinnaars Anke, George, Fred en Jacques brengen een reprise van het succesvolle, satirische en maatschappij kritische programma, dat in het hele land vo'le zalen trok. Een avond lachen en om over na te denken. 7 en 8 september HENK VAN ULSEN met „Van het een komt het ander" Een avondvullende voorstelling voor diegenen die toneelspel van hoog ni veau waarderen. De acteur Henk van Ulsen presenteert deze toneelcollage samengesteld uit het gehele oeuvre van de schrijver Gerard van het Reve. 14 en 15 september VANGRAIL met „De jonge weduwe zoekt een stapelbed" (try-out) Na „Diverse groentes" brengt deze ta lentvolle- groep de try-out van een nieuw programma. Vangrail ontstond in 1974 en won op het Camarettenfestival te Delft een eer ste prijs Vanavond een redelijk optimistisch programma, waarvoor Cees Rutgers wederom het grootste aandeel zal leve ren wat betreft tekst en muziek 21 en 22 september MORJOL FLORE met „Zo ben ik" De sprankelende, bruisende Marjol Flore brengt dit seizoen een nieuw pro gramma Het is een mengeling van ca baret, komische eenakters, luisterlied jes, parodieën, songs en chansons. Pia nist Mario Eduardo begeleidt haar Theater de Teerstoof gaat haar achtste seizoen in. Dit seizoen gaat halverwege over van de jaren zeventig in de jaren tachtig. Dat dit nieuwe decennium een nieuwe trent zal inluiden mag wel worden aangenomen, al weten wij niet wat die nieuwe lichting zal gaan inhouden. De programmacommissie van Theater de Teerstoof zet het komende seizoen in ie der geval in het teken van de vernieuwing. Enerzijds, omdat in tegenstelling tot voorgaande jaren toneelprodukties meer de aandacht krijgen en anderzijds, om dat het programma vooral veel meer ruimte biedt aan de „nieuwkomers" in de ca baretwereld. Om u te bewijzen dat dit nieuwe programma wel degelijk een nieuw geluid laat ho ren, heeft Theater de Teerstoof vijf nieuwe cabaretgroepen in een speciaal abon nement samengevoegd voor een uiterst vriendelijke prijs. Aan u ter beoordeling in hoeverre deze nieuwe cabaretgroepen aan Uw verwachtingen tegemoet komen of zelfs ver overtreffen. Aangezien de seizoenprogrammatie geruime tijd van te voren wordt samenge steld, ligt het voor de hand dat eventuele wijzigingen niet uitgesloten zijn Wij vra gen hiervoor begrip en zullen er van onze kant alle zorg aan besteden, dat bij een eventuele programmawijziging het kwaliteitsniveau van de vervangende voorstel ling gehandhaafd blijft Verder zult u bemerken dat enkele week-ends nog niet geprogrammeerd zijn Hieraan wordt hard gewerkt en deze nu nog ontbrekende voorstellingen zullen wij U zo spoedig mogelijk bekend maken Ook in het nieuwe seizoen vinden de voorstellingen plaats op vrijdag- en zaterda gavond, in de foyer van ons theater open om 20 00 uur en beginnen de voorstellin gen om 21 00 uur 5 en 6 oktober KABARET SIETO HOVING met „Viva Europa" Voor de liefhebbers van vlijmscherp, geëngageerd en actueel cabaret, bren gen de bekende Tingel-Tangal'-arties- ten Marijke en Sieto Hoving en Guidor de Groot de try-out van een nieuw pro gramma. 12 oktober THEATERGROEP SPLIEN met „Ars Amandi" De titel van dit programma betekent „de kunst van liefhebben". Het programma is samengesteld uit ge dichten, proza en fragmenten uit to neelstukken van eigen bodem, met als onderwerp de liefde, de passie, het leed en alle andere erotische of platoni sche belevenissen om het minnespel Ivo de Wijs de kans, zich te uiten over hun moeilijkheden zoals fysieke aftake ling, faalangst en relatieproblemen. De titel zegt het al: Formule 2 is vaart en vuurwerk, een race tegen het uurwerk. 26 en 27 oktober HET WERKTHEATER met „Mar en Sien op Kattegat 10" Het Werktheater presenteert een to neelstuk, waarin een zeer goed gebruik gemaakt wordt van licht, dans en mu ziek. Shireen Strooker en Marja Kok vertolken twee meisjes, die zich in de loop van het stuk ontwikkelen tot vol wassen vrouwen. 2 en 3 november FUNHOUSE met „Funhouse Fun- house" De allernieuwste van Funhouse, waarin een enorme verscheidenheid aan ver schillende theatervormen: mime, hu mor, ballet, zang, muziek, marionetten, spel, nachtclub-acts en „special ef fects". Het is een show, waarin Fun house op de haar bekende wijze mo derne tijdsverschijnselen doorprikt. 9 november POËZIE HARDOP met „Stel dat Sha kespeare een zuster had" Niet alleen voor de liefhebbers van de nederlandse letterkunde, maar ook voor degenen die van toneel houden, komt Poëzie Hardop opnieuw met dit programma. Het zijn wederom fragmenten uit de Nederlandse literatuur, die in een ge dramatiseerde vorm gebracht worden. 10 november DOLF DE VRIES met „We mogen niet klagen". Na zijn reis door Zuid-Amerika viel het Dolf de Vries op, dat Nederlanders veel klagen In een solo-caberetprogramma wil hij via sketches, liedjes en conferen ces zijn publiek laten lachen en naden ken, zodat men het na afloop eens is met de titel van het programma. Hij wordt begeleid door gitarist Gerry Truppe Legendarisch zijn de toneelvoorstellin gen geworden van Potasch en Perle- moer. Waren het in eerste instantie Cor Ruys en Louis de Bree die Potasch en Perlemoer gestalte gaven, later waren het de namen Kaart en Boskamp die in één adem genoemd werden met Pota sch en Perlemoer. Het is een goede gedachte geweest van het Amsterdams Volkstoneel om het beproefde gegeven en de vertrouwde personages in een nieuw verhaal en een andere enscenering op het toneel te brengen. Potasch en Perlemoer nu als een muzi kale komedie waarin de onvergetelijke sfeer, de Jiddische warmte, de gein, zorgvuldig bewaard is gebleven. Pota sch en Perlemoer is twee dagen te zien in Schiedam en wel op 18 en 19 maart.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 28