Blad „Günaydin" trekt aan de beS Turkse „Grijze Wolven" aktief? Menu van de week Foto 's nabestellen Moskee Emmastraat politieke broedplaats IB' m§ Toonkunst kinderkoor hervat repetities HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 15 - VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 NIET ALLEEN GODSDIENST Ook in Vlaardingen zouden de „Grijze 11 Wolven" aktief zijn en dan met name tijdens de godsdienstoefeningen in de moskee in de Emmastraat. Deze mos kee werd zondag 22 juli geopend in het bijzijn van zo'n 250 gelovigen. Deze ge lovigen worden volgens Parlak en Dur- maz tijdens de gebedsdiensten regel matig op politieke praatjes „getrakteerd". De moskeebezoekers zouden het daarmee volstrekt niet eens zijn, maar komen er vanwege de Turk se gebruiken niet tegen in protest. Het zouden met name de dominee van de moskee in het Turks Hoca, uit gesproken als hodja en de bedrijfs leider van de gebedsruimte zijn die hiervoor verantwoordelijk zijn. „De hoca is overigens niet door de gelovigen gekozen", aldus Parlak en Durmaz, maar er in gezet. Onder de Turkse ge lovigen heeft hij een groot gezag en de twee k driehonderd moskeebezoekers schijnen met open mond naar hem te luisteren. De beide persvertegenwoordigers Par lak en Durmaz vinden het ongewenst dat er op een dergelijke manier aan politiek gedaan wordt en willen dan ook binnenkort een vergadering beleg gen met de bedrijfsleider van de mos kee en de hoca. Zij vinden dat het in de moskee gevolgde systeem moet ver anderen. Overigens is dit niet de eerste maal dat de naam van de „Grijze Wolven" in Vlaardingen wordt genoemd. Enige tijd geleden verscheen er al een artikel in het blad „Motief", waarin de naam van deze organisatie opdook. De twee medewerkers van het Turkse dagblad „Günaydin", Parlak en Durmaz, zijn het niet eens met de (politieke) stand van zaken in de moskee in de Emma straat. Twee vertegenwoordigers van de Turkse pers in Nederland willen binnenkort een gesprek hebben met de leiders van de moskee in de Emmastraat. Volgens de he ren A. Parlak en M. Durmaz van het Turkse dagblad „Günaydin", dat In Ne derland een oplage van 3.000 exemplaren heeft, wordt er in de moskee in de Em mastraat aan politiek gedaan zonder dat de bezoekers van de moskee het daa' uitdrukkelijk mee eens zjjn. Parlak en Durmaz vinden dit onaanvaardbaar. Vermoedelijk gaat het hier om een extreem-rechtse politieke steliingname die in verband kan worden gebracht met de organisatie van de zogenaamde „Grijze Wolven". Deze „Grijze Wolven" zijn verbonden aan de MHP, een Turkse rechtse nationalistische partij, die in Turkije zelf steeds minder van zich laat horen vanwege de nieuwe socialistische regering van premier Ec- cevit. Steeds meer lokalen van de „Grijze Wolven" worden in Turkije ge sloten, terwijl de leden van de organi satie zich verschuilen. VERKIEZINGEN Volgens Parlak en Durmaz exporteren de „Grijze Wolven" hun idealen steeds meer naar het buitenland en dan met name naar West Europese landen als Duitsland, Denemarken en Nederland, waar vrijheid van politieke meningsui ting heerst. Alleen in Duitsland zouden .al zo'n twintig- k dertigduizend leden van de organisatie zich ophouden. Hun aktiviteiten moeten in verband worden gebracht met de verkiezingen die in 1981 in Turkije zullen plaatsvin den. Niet alleen wordt verwacht dat veel Turken in dat jaar naar hun va derland zullen terugkeren, maar bo vendien is het zo dat ook Turken die zich tijdens de verkiezingen in het bui-' tenland bevinden stemgerechtigd zijn en vanuit hun buitenlandse woonplaats aan de verkiezingen kunnen meedoen. De moskee in de Emmastraat waar zo'n 200 k 300 Turkse gelovigen hun gods dienstoefeningen houden. De scholen in ons land zijn allemaal weer gestart. De kleuter- en lagere scholen alweer wat eerder dan de scho len voor het voortgezet onderwijs. Vooral de leerlingen uit de eerste klas sen van de verschillende schooltypes moeten weer even wennen aan het leef patroon op school. Het doen waar je zin in hebt, wordt op de achtergrond geschoven. Velen zullen het hier wat moeilijk mee hebben. Een goede voeding is in deze tijd dubbel belangrijk. Hierbij speelt melk een belangrijke rol, omdat de voedingsstoffen die onze opgroeiende jeugd nodig heeft, erin voorkomen zoals o.a. eiwitten, mineralen en vita minen. Afhankelijk van leeftijd en groei is een halve totdriekwart liter per dag nodig. Daarom is het plezierig dat op steeds meer scholen, zowel kleuter-, lager- als voortgezet onderwijs, de mogelijkheid geboden wordt deel te nemen aan de schoolmelkvoorziening. Om de melk voor de leerlingen goed te bewaren en op aangename drinktemperatuur te houden, stellen de schoolmelk leveren de bedrijven gratis een koelkist ter be schikking aan de scholen die melk wil len verstrekken aan de leerlingen. Dit is mogelijk door een subsidie van de EG en rijksoverheid. En zoals wij ais volwassenen ons kopje koffie in de ochtenduren weten te waarderen, zo heeft ook de jeugd be hoefte aan een goede ochtendsnack. Wilt u meer weten over deze school- melkregeling, neemt u dan eens kon- takt op met het Centraal Schoolmelk Comité, Cort van der Lindenstraat 7 te Rijswijk, tel. 070-985200. Zongag: grapefruit met sour cream, doperwtjes, gehakte biefstuk, aardap pelen, bitterkoekjesdessert. Maandag: ramequin met tomatensla, flensjes. Dinsdag: koolrolletjes met gehakt, aardappelen, Bulgaarse yoghurt met rozijnen. Woensdag: slavink, bloemkool met kaassaus, aardappelen, beschuit met vaillevla. Donderdag: bloemkoolsoep met ge raspte kaas gulyas, aardappelpuree. Vrijdag: rauwe andijviesla met toma ten, gebakken kaasplank, gebakken aardappelen, appelschotel. Zaterdag: macaroni met ham en kaas, fruit. RAMEQUIN Acht sneetjes brood zonder korst, 200 gr. belegen kaas, 100 gr. in dikke plankken, 3 eieren, l/i liter melk, zout, paprikapoeder, paneermeel, 40 gr. bo ter. Snijd het brood, de kaas en de ham in kleine dobbelsteentjes en leg ze laag om laag in een beboterde vuurvaste schotel. Klop de eieren met de melk, snufje zout en wat paprikapoeder los en giet dit mengsel over de massa. Strooier paneermeel over en leg er wat stukjes boter op. Bak de ramequin in een op 175 gr. C. voorverwarmde oven in 30 min, gaar en lichtbruin. BITTERKOEKJESDESSERT 100 Gr. bitterkoekjes, 1 dl. melk, 2 eet lepels marmelade, 1 dl. advokaat, Vi 1. chocoladevla, 1/8 L slagroom. Week de bitterkoekjes in de lauwe melk. Leg ze onderin een glazen schaal. Bestrijk ze met marmelade en schenk er de advokaat over. Bedek al les met de chocoladevla. Garneer met toefjes geslagen room. APPELSCHOTEL 4 Zachte appelen, 1/4 dl. water, 1 eet lepel citroensap, 75 gr. bruine basterd suiker, 50 gr. havermout, 75 gr. boter, 1 theelepel kaneel. Schilde appelen, verwijder de klokhui zen en snijd de appelen in schijfjes. Leg deze in een beboterde vuurvaste scho tel. Schenk er het water bij en druppel het citroensap over de appelen. Meng de basterdsuiker met de havermout, de gesmolten boter en de kaneel en bedek hiermee de appelen. Plaats de schotel 45 min. in een op 175 gr. C. voorverwarmde oven. Serveer warm met geklopte slagroom of een bolletje roomijs. Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18X24 knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koommarkt 34, te Delft. .Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. Gevraagd: werkster voor één ochtend per week. Mevr. M.J.Th. Beijnes- Reijnders, Koekoekslaan 23 te Schiedam. Tel. 706145 (b.g.g. 260500, tst. 147). Te koop: Simca 1100 LX spe cial, veel luxe, radiocassette, vraagprijs 8750,Tel. 260595. Te koop gevraagd: lompen en metalen, tevens zolder en kelder opruimin gen. Tel. 268978. WONINGRUIL. Aangeb.: hoekwoning a.d. Schieweg te Rotterdam, 1ste etage, 3 kamers, leuken, badkamer met ligbad. Gevr.: 3 kamerwonirig te Schiedam. Te bevragen tel. 665736 vanaf 22 - 28 aug. na 19.00 uur. Te koop: meisjes fiets 8 tot 12 jaar 70,Philips portable zw.w. t.v., z.g.a.n., 150,aquarium 100x45x45, volglas, geheel compleet, o.a. Eheim pomp, in meubel 120x120x50), 375,—. Tel. 705582. Te koop: Batavus Gogo, 300,tel. 267419, Aleidastr. 148. Te koop: Mercedes 220 D, bj. 69, nieuwe uitlaat, 1500,—Tel. 707487. Te koop: stereo-casset te recorder, song 85, Tel. 705749. Te koop: 1 dressoir en 2 t.v. tafels, vaste pr. 35, Tel. 010- 265305. Te koop: 2 dubbele keukenkastjes, t.v. tafel, pick-up met boxen, zonder versterker. Tel. 378005. Te koop aang.: kleuren t.v., spelend te zien, 175,Cort v.d. Linde laan 78. Te koop: Solina orgel, incl. cassetterecorder en kruk, t.e.a.b. Tel. 265228. Te koop: witte scha penwol. Tel. 711173. Te koop: z.g.a.n. 8-ar- mige smeedijzeren kroon t.e.a.b. Tel. 263083. Te koop: 2 kamerap- paratement, Boerhaavelaan. Pr. 50.000,—.k.k. Vast goed v. Dorst B.V. Tel. 732555, na 17.00 uur: 712?33. Naar Florida of Ba- hama's. ANVR Reisb. DE BEER, Appelmarkt. Treinreizen Oostenrijk naar wintersport. ANVR Reisb. DE BEER, Appel markt. Te koop: 5 jarige Mer rie met zadel en hoofdstel, ir. 2500,—. Inl. tel. 1813 na 18.00 uur. Te koop: bontjas nerts (half) naturel, mt. 42-44, vaste prijs 600,—. Tel. 706127. Te koop: kinderwajgen met wandelwagenbak. Tel. 700122. Antieke buro's; Me- chelse eethoeken; spiegels; complete slaapkamers; spie gelkasten; nachtkastjes; keuken en kamerbuffetten; ladenkasten, enz. Hajé An tiek, Singel 105 en 120, tel. 265736. Dinsdag 28 augustus hervat het Toon kunst Kinderkoor zijn repetities in het gebouw Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 en wel van half 7 tot kwart over 7. Er is nog plaats voor jongens en meis jes vanaf 8 jaar. Alle inlichtingen hier over worden u graag verstrekt door mevrouw B. van Stigt Thans - van Bre da, Lange Nieuwstraa' 9, telefoon 265517. I

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 15