De kamer en open keuken Brokx werkt aan beleid ^voor goedkeuringen Nodeloos alarm gilt om een oplossing Eetbar is goed voor „vluggertje" In nieuwbouwwoningen om kosten te drukken Voor woningbouw in vrije sector ?o-v*.t r-*; V I I REDAKTIE: P G den Broeder Telefoon 01820-19742 maken. Er zijn voor dit doel elementen in de han del die rondom zijn afge werkt en dus vrij in de ruimte kunnen staan. Hiertoe behoren ook zoge naamde „doorkijkkastjes". Kastjes zonder achter schotten. Een paar van de ze elementen tussen de ge sloten kastjes geven een speels effect en de keuken wat meer sfeer vooral als u de open vakken gebruikt voor het uitstallen van oude en eigentijdse voor werpen. Ook een decora tief servies of goed ge vormd glaswerk doet het uitstekend in zo'n open kastelement. NAUW CONTACT En zo zijn er heel wat mo gelijkheden om een open keuken te maken die in nauw contact staat met de woonruimte zonder dat (fit onder bepaalde omstan digheden hinderlijk is. In eik geval is het wei raad zaam om de zitgroep zo ver mogelijk van de open keu ken te zetten en dit geldt natuurlijk ook voor het zit je bij het open vuur. Misschien woont u in een oud huis, waarin nog heel wat moet worden opge knapt. Eén van de eerste dingen is dan meestal de keuken en natuurlijk speelt men dan even met de gedachte van een open keuken. Talloze nieuwbouw-woningen heb ben open keukens en die voorbeelden zijn ietwat mi sleidend, want in de gesub sidieerde bouw worden vaak open keukens toege past, omdat het metsel werk, tegels en een kozijn plus deur uitspaart. En als het gaat om een paar hon derd huizen, telt dat lekker aan. Dus open keukens om de kosten te A-ukken. Voor bepaalde gezinnen en huisvrouwen is de open keuken ideaal, maar in an dere gevallen weer niet. De aparte keuken vormt vaak een uitwijkmogelijkheid voor de kinderen en een knutselende pa. Zo'n keu ken mag best een beetje rommelig zijn. Je doet de deur dicht en niemand die dit ziet. Een open keuken moet altijd opgeruimd zijn en alles hoort acht» geslo ten deurtjes te worden weggestopt. Je kunt im mers zo vanuit de kamer in de keuken kijken. EETBAR OF EETHOEK? In een open keuken wordt heel vaak een eetbar ge maakt. De ervaring leert dat een eetbar met hoge krukken weinig comfort biedt en dit geldt vooral voor kinderen en ouderen. Krukken op een rij belem meren de conversatie om dat je elkaar moeilijk kunt aankijken. Een eetbar is goed voor een „vluggertje", maar niet voor een meer uitgebreide maaltijd. Een andere mogelijkheid is om een gewone tafel met stoel en met de keukenmeubels te combineren. U hebt dan toch een soort eetbar, maar dan met het comfort van een gewone eethoek. De echte eethoeken dus met banken zoals over onze grenzen dikwijls wor den gebruikt, bieden wel meer zitplaatsen, maar de tafels zijn gewoonlijk te klein voor wat er tijdens de maaltijden op komt te staan. En het van en aan tafel gaan, is minder han dig en vooral als dit tijdens het eten moet gebeuren, bepaald storend. HETZELFDE NIVEAU De open keuken is vanuit de woonrun: meestal goed zichtbaar. Dit wil zeggen dat de keuken ruimte meestal en woon ruimte wat de inrichting betreft op hetzelfde niveau moet liggen. Ook dient er sprake te zijn van een ze kere stijleenheid. Dus geen keuken in rustiek eiken en een woonruimte met een Queen Anne bankstel, eet hoek of wandmeubel. Is de woonruimte „klassiek" in gericht dan doet een mo derne keuken al gauw wat steriel aan. Dit komt door het contrast. Ofschoon het bijzonder aardig kan staan als voor keuken en woon ruimte dezelfde houtsoort wordt gebruikt, kunt u ook zoeken naar tegenstel lingen mits u maar in de zelfde stijl blijft werken. Bijvoorbeeld een blank ei ken of essen keuken en woonkamermeubels in de zelfde houtsoort, maar dan donkerbruin gekleurd. VLOER EN WANDEN Bezien vanuit de woon ruimte kan de open keu ken nogal wat problemen geven en we denken nu aan vloer en wanden en niet te vergeten de verlichting. Hoe moet dat nu met uw gezellige berbertapijt? Hebt u een klein, rustig ge zin en grenst de open keu ken aan een bijkeuken met extra kookplaat denk aan het klaarmaken van vis en uien en is er gele genheid voor het verzorgen van de gezinswas dan kunt u het tapijt best in de keu ken laten doorlopen. Des noods neemt u gedeeltelijk berbertapijt-tegels die zich bij een ongelukje gemak kelijk laten reinigen of ver vangen. Door tijdig omwis selen voorkomt u plaatse lijke slijtage voor het aan recht. Een andere mogelijkheid is om in de woonruimte tapijt en in de keukenruimte pla vuizen te nemen of vinyl dat veel warmer aanvoelt. Het is bij gebruik van pla vuizen raadzaam om bij de aansluiting van beide ma terialen een hardhouten lat als afscheiding aan te brengen. U kunt de vloer van uw keuken ook een traptrede verhogen zodat een opstapje ontstaat. Het combineren van verschil lende vloeren geeft dan geen enkel probleem meer. F.n het is ook nog mogelijk, tussen keuken en woon ruimte een lage kast als ge deeltelijke afscheiding te plaatsen. Dit kan een deel van het aanrecht zijn. Bij de smalle doorloop die dan overblijft, legt u een lage drempel en ook dan kunt u uiteenlopende vloerbedek kingen combineren. Denkt u aan parket dan kan dit zonder onderbreking door lopen in de open keuken. DE WANDEN De traditie wil dat in een keuken de wanden voor een groot deel worden be zet met geglazuurde tegels. Een modern verzorgd, goed geventileerde keuken blijft onder alle omstan digheden kurkdroog en daarmee vervalt de nood zaak van tegels een beetje. Boven het aanrecht zijn te gels erg praktisch, maar voor de rest van de wanden kunt u eigenlijk nemen wat u wilt. We denken nu aan wandtextiel, hout, kurk, sierpleisters, schoon met selwerk en vinyl. Hieruit volgt dat in veel gevallen de wandbekleding van de woonruimte gewoon kan doorlopen in de open keu ken. En in elk geval is het piet nodig, vanuit de woonruimte tegen grote betegelde wanden aan te kijken. Zelfs boven het aanrecht kunt u andere materialen toepassen, mits u deze maar gemakkelijk nat kunt afnemen. Denkt u Vian kurk en vinyl. A LS U TWEE VERSCHIL LENDE MATERIALEN KIEST VOOR DE WAN DEN VAN WOON— EN KEUKENRUIMTE ZORG DAN VOOR EEN JUISTE AANSLUITING. Dit kan de zijkant van een keukenkast zijn, een hoek tussen twee wanden of een kleine versprining in de wand. SFEERVERLICHTING De sfeer van de woonruim te wordt 's avonds geheel bepaald door de verlich ting. Nu gaat het erom voor de open keuken een verlichting te kiezen die de sfeerverlichting van de woonruimte ongemoeid laat. Een combinatie van een sterke algemene keu kenverlichting en een sfeerverlichting in de woonruimte is gewoon af schuwelijk. De open keu ken dient dan ook dezelfde sfeerverlichting te hebben met werkverlichting boven het aanrecht. Dit kan wor den bereikt door een paar laaghangende kelken bo ven het aanrecht. U moet dan lampen kiezen, die al leen licht op het aanrecht werpen. Een andere oplos sing is om onder de kastjes die boven het aanrecht hangen een doorlopende lichtkoof te plaatsen. Ook in dpt geval gaat het erom dat het licht hoofdzakelijk op het aanrechtblad valt. Als u TL-buizen kiest met lichtkleur 27 krijgt u het zelfde warme licht als van een gewone gloeilamp. Soms schermt de lichtkoof de buizen niet voldoende af en zijn ze zichtbaar als u in uw gemakkelijke stoel zit. Dan moet een andere lichtlijst worden geplaatst. Ontvangt het inwendige van de keukenkasten te weinig licht, dan kan daar in meestal worden voorzien dooreen onopvallende pla fondlamp te plaatsen. Die lampt brandt natuurlijk alleen als het even nodig is. En als u er een goed plekje voor kunt vinden, zet dan 's avonds een schemer lampje in het keukenge deelte. U moet er gewoon vanuit gaan dat een open keuken de sfeer van de woonruimte niet mag aan tasten. Dit geldt niet alleen voor 's avonds, maar ook voor overdag. MINDER OPEN Open keukens hoeven niet altijd helemaal „open" te zijn. Bekend is de L-vormi- ge kamer met in het korte deel van de L de open keu ken. De inkijk die dan nog overblijft, kan verkleind werden door in de woon ruimte een hoge kast dwars op de wand te zetten. Ook met een vertikaal plan ten- rek, een jaloezie met verti- kale lamellen, een decora tief gordijn, een siermuurt- je van patioblokken of handvormsteen of een stuk schrootjeswand kunt u de keuken vanuit het zitge deelte minder zichtbaar maken. U kunt ook uit gaan van een aparte keu ken met een extra brede doorloop van bijvoorbeeld 125 4 150 cm. Er blijft dan voldoende contact tussen keuken en woonruimte, terwijl in de keuken wat meer vrijheid van handelen krijgt. Zo no (fig kan zo'n brede doorloop worden voorzien van een schuif deur, een vouwwand of een gordijn. AANBOUWELEMEN- TEN Het is ook mogelijk om met behulp van aan bouwe lementen een gedeelteijke afscheiding tussen open keuken en woonruimte te „Om het beroep op de kapi taalmarkt niet te overschrij den, zijn we bezig met een rijksgoedkeuringenbeleid voor de vrije sectorwoning- bouw in te voeren. Als je de inflatie wilt bestrijden en daardoor de werkgele genheid wilt bevorderen, kun je de overheidsuitgaven niet ongelimiteerd laten groeien. U moet van mij aannemen dat ik buitenge woon gelukkig zou zijn als iedereen in (fit land een re delijke huisvesting had, er geen woningnood zou zijn en er allemaal redelijke hu ren waren. Maar als er dan veel meer mensen in steeds mindere mate aan het ar beidsproces zouden kunnen deelnemen... ik weet niet wat dan erger is. Die over weging moeten we steeds weer maken". Dat zegt staatssecretaris mr. G. P. Brokx van Volkshuis vesting in het nieuwste nummer van Bouwfonds In druk, een uitgave van de nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken. Sinds anderhalfjaar en zo'n tachtig tot honderd uur per week helpt hij de woning nood bestrijden. „Ik heb een zware taak, maar ik heb niet het gevoel dat ik een kruis draag", vindt hij. Oplossen van de woningnood is im mers geen sinecure. MEER VAKMENSEN NO DIG Bij dat oplossen ondervindt staatssecretaris Brokx extra problemen. „Doordat de' laatste jaren de differentia tie in de woning veel uitvoe riger, veel intensiever is ge worden heeft dat wel een rol gespeeld op het arbeids- marktpotentieel. Veel van het werk concentreert zich op de Randstad en er ge beurt daar veel meer dan al leen woningbouw. Maar het zijn wel dezelfde timmer man en dezelfde metselaar die het werk moeten doen. Bouwvakkers liggen niet voor het oprapen en boven dien is er in de voorgaande jaren kennelijk vaak ge dacht: „Die bouw, da's een bedrijfstak waarin ik het niet tot m'n 65ste volhoud". Je moet daarom voorzichtig zijn in hoeverre je de druk mag opvoeren". TEKORT INLOPEN „In het westen van ons land zou 25 procent meer wo ningen kunnen worden ge produceerd dan in 1978 om reden van de bestemming splancapaciteit, omreden ook van de arbeidsmarktca paciteit en ook gezien het ter beschikking staande bud get. In de meerjarenraming zit een inhaal van het tekort. Het zit erin, zoals de ramin gen nu zijn, dat we dan in een jaar of zeven of zoiets het tekort hebben ingelo pen. Wat niet wil zeggen dat de woningbouwmarkt daar na in zou storten. Dat heb ben ze in Zweden ook ge dacht, maar dat bleek niet zo te zijn". SUBSIDIEREGELING Over woningen voor êên- en tweepersoonshuishoudens zegt de staatssecretaris in het Bouwfonds-interview: „Ik heb me tot de gemeen ten gewend om in ieder ge val voor 1979 te proberen de aantallen zoals die op de be groting staan te halen. Van Dam, mijru ^voorganger, heeft gezegd dat er tot 1980 veertigduizend wooneenhe den moeten worden ge bouwd. Dat lijkt me iets te optimistisch ingeschat". En over de nieuwe subsidiere geling voor Premie-A-wo- ningen, die door het Bouw fonds onwerkbaar wordt ge noemd: „Ik denk dat het goed is mijn nieuwe regeling enkele maanden toe te pas sen. Hoewel nog niet is be wezen dat zij onwerkbaar is, is men bezig om haar zono dig om te werken". In verschillende landen is aangetoond dat via een strikte controle van over heidswege op gebruikers in installa teurs van alarminstallaties, het aantal ongewenste alarmen drastisch kan af nemen. Een dergelijk kontrolesysteem bestaat in ons land (nog) niet. Het ontbreken van duidelijke normen en de kotrole daarop heeft tot gevolg gehad dat wij nu werden gekonfronteerd met een tamelijk hoog percentage onge wenste alarmen. Hoewel de cijfers an ders liggen dan gemakshalve wordt aangenomen. INTELLIGENTE DOOR KNOW HOW SYSTEMEN Willen wij derhalve enige kontrole krijgen op de situatie en de overlast voor omwonenden beperken, dat is de voorgestelde modelverordening „luid- alarm" een stap in de goede richting. De leveranciers van beveiligingsinstal- latics hebben zich dan ook via de NVOB positief opgesteld ten aanzien van een spoedige invoering daarvan. Wel tekenen zij daarbij aan dat we er met een vergunning alleen niet zijn. Samen met de overheid zal de NVOB dan ook normen moeten opstellen waaraan installaties met luid-alarm en hun gebruikers minimaal behoren te voldoen. Alhoewel de kriteria in de praktijk zullen groeien, dient er reeds bij aanvang voor gewaakt te worden dat via de autonomie van de gemeente een verschillende interpretatie ontslaat. Daarmee zou de chaos alleen maar groter worden en zijn we alleen maar het aantal installaties en het aan tal alarmen aan het tellen, zonder iets op te lossen. De beveiligingsbedrijven beschikken over de knowhow en erva ring om technologische intelligente be veiligingssystemen te ontwerpen, waar bij nodeloos-alarmrisiko's tot een mi nimum worden beperkt. Het is zaak om dit te onderbouwen met normen en installatievoorschriften die voor alle beveiligingsinstallateurs gelden. Alleen dan kunnen wij ook daadwerkelijk het aantal ongewenste alarmen terugd ringen. NODELOOS ALARM: SLECHTS 10% De modelverordening „luid alarm" die op komst ist luidt als volgt: „Het is ver boden zonder vergunning van burge meester en wethouders op of aan een onroerend goed een alarminstallatie geïnstalleerd aanwezig te hebben die door middel van een lamp, een bel, een sirene of enig ander toestel een voor de omgeving opvallend geluid- of lichtsig naal kan produceren". In de toelichting op deze modelvermo- delverordening wordt erop gewezen dat slechts een uiterst gering percentage van alle alarmen (deskundigen schat ten dit op 2 tot 5%) vanuit politieel ge zichtspunt bonagide is. Déür komt ook het hoge percentage (95 98%) node loos alarm vandaan. Niemand telt ech ter de vele installaties mee en er zijn er naar schatting zo'n 100.000 in Ne derland die nooit of zelden nodeloos alarm geven!

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 26