Jonge stemmen als instrument ...als klankbord voor koor- en orkestrepetities Een repetitiebezoek aan KinderkoorJong Begin' Tekst: Mieke Woerdenbagch Tekst: Mieke Woerdenbagch Foto's: Tim Hielkema HANDGEBAAR HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 11 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 zou de stad van de vrede zijn, kun je er komen al ben je ook klein? Is het ver weg over land, over zee? Is het er ja of is het er nee?" Vier coupletjes achter elkaar. Ja, dit kinderkoor heeft echt leuke stem metjes, die ten volle benut worden. Het „Hoe" wordt de „sterren" van dit koor met veel verve gebracht. VERZOEKLIED Ze mogen nu een verzoeklied noe men. En dat brengt natuurlijk een geschreeuw van jewelste. De een wil nu even boven de ander uit. De heer Kooy kijkt ernaar. Maar Martin Stroetinga weet wat hij aan „zijn zangerds" heeft Een tel later zijn ze dan ook weer rustAg. Vol overgave zingen ze nu: „Hoog tegen de bergen van mCEoi Israel planten wij een wijngaard, 't groeit hier wonderwel, heija, heija, heija, dans nu hand in hand, heerlijk zijn de vruchten van 't beloofde land". Met handgeklap wordt dat „heija" uit bundig gebracht. Maar dan wijst de klok ook kwart voor acht. De diri gent dankt zijn jonge zangertjes en dan krijg ik voor het eerst van mijn leven op een repetitie een spontaan applaus. En dat is toch ook wel fijn! Dat „Jong Begin" is echt een fris koor. En natuurlijk kunnen er nog nieuwe leden bij. Eeven een tele foontje naar de heer Kooy of Stroe tinga (overdag 260760) en het komt dik in orde. Of u loopt maandag avond op repetitietijd eens even binnen in „De Ark". Alle begin is moeilijk, ook bij het kinderkoor „Jong Begin", maar dan staat daar nog altijd een begrijpen de dirigent voor je... SLAPPE LACH Lachebekjes zijn het wel, die van Jong Begin" Dan klinkt heel ernstig: „Er is een goede herder, die weidt het schapen tal". Heel zuiver het refrein: „Kom dan tot Hem en luister naar zijn stem". Of in het „Avondlied" „Heer bij het scheiden van de dag d/nken wij U voor hetgeen de dag ons bracht, 't kwam al van U. Nu de dag wijkt voor de "nacht vragen wij U: Houd U over ons de wacht, „blijf bij ons nu". „Jongens, dat is wel een beetje moei lijk, dat Hoen we even over". Onze fotograaf heeft inmiddels zijn plaat jes geschoten en het colbertjasje kan nu best uit. En als er één lacht, schatert zij, tussen het zingen in De heer C. Kooy weet als pianist van ,Jong Begin" precies de juiste toon én toets aan te slaan. Willeke Quartel (11) is al 3 jaar op het kinderkoor „Jong Begin", dat elke maandagavond van 7 tot kwart voor 8 repeteert in „De Ark" aan de Hargsingel. Maar Robert Winkel (7) en zijn zusje Marielle beleven dit evenement pas voor de tweede keer. En Melemaal nieuw op de repetitie is deze keer Annemarie Struyk, die door de jonge dirigent Martin Stroetinga naar voren wordt ge haald en een gul applaus krijgt. Een kinderkoor is natuurlijk wel heel iets anders dan een koor met vol wassen mensen, of dan een mu ziekvereniging met indrukwek kende instrumenten. De instrumenten zijn hier hun jonge stemmen, die vakkundig getest wor den, voordat men voluit aan het zin gen gaat. Zo kunt u bijvoorbeeld 9 september naar „Jong Begin" luiste ren tijdens dé speciale Gezinsdienst om 5 uur in de Magnalia Deikerk. Er zijn hier meer meisjes dan jon gens. Wat dat betreft verschilt het niets van de grote koren. Als je de gehele dag op school geze ten hebt kan je moeilijk erg stil blij ven zitten of je mond houden. Er is altijd nog wel iets leuks te vertellen Martin Stroetinga heeft daal" volle dig begrip voor. Ook de pianist, de heer C. Kooy. Als de dirigent als Zo maakt dirigent Martin Stroetinga zich breed voor zijn jong zangvolkje. opening van de avond zegt: „We zijn er weer. Laat dat eens horen", dan breken ze zo wat de tent af. Een handgebaar en ze zijn weer rust%g. Braaf laten ze het „do-re-mi- fa-sol-la-si-do" met naklank horen. „Ee$n paar bromstemmen hoor ik nog" zegt Martin lakoniek. Om dan te vervolgen: „Goed zo: twee op éên tel". Sneller klinkt het nu. De kinde ren zijn een en al aandacht. Als ze echter te vroeg inzetten, klaagt de dirigent: „Even- op mij wachten, an ders kan ik wel naar huis gaan". En dan wordt er natuurlijk weer zwaar gegiecheld! Als het even uit de hand loopt achteraan, zegt Martin „Heren achteraan, een beetje kalmer". De „mini-heren" gnuiven. „Laat nogeens horen. Niet bang zijn dat je een fout maakt", moedigt Martin Stroetinga aan. Monique krijgt er de slappe lach van. Martin herhaalt de tekst. „Begeleid ons in 't verkeer, vragen wij U, breng ons veilig thuis o Heer, bidden wij U". En dan denk je in een flits aan al die ongelukken die dagelijks gebeuren met kinderen. Staan ze daar weieens bij stil? Een ander lied wordt inge zet: „Als je geen liefde hebt voor el kaar". Luister maar eens: „Als je geen liefde hebt voor elkaar, vallen de dromen in duigen, dromen van vrede worden niet waar, kwaad is niet om te buigen". IJLLE STEM Verschillende solisten laten zich nu horen. De ene jongen zingt heel overtuigend „Als je geen antwoord geeft op verdriet, zullen de tranen niet drogen. Als je het leed in de we reld niet ziet, worden Gods woorden verbogen". Een ander zet in: „Als je geen oog hebt voor het gemis, als je geen brood weet te delen, denk dan aan Jezus die brood en vis uit liefde deelde met velen". Een ijle meisjes stem vervolgt: „Als je geen liefde hebt voor elkaar, is er geen hoop op zegen, kinderen maak die liefde toch waar, schrijf 't op alle wegen!. Een goede tekst van Hanna Lam op mu ziek van Wim ter Burg, een lied met een echte boodschap. Hé, even moeten ze zich weer onts pannen. Geroezemoes. De stoelen worden verscho$en. Eventjes moe ten zij zich uitleven. „Die papiertjes hoef je niet meer voor je neus te houden" zegt Martin Stroetinga, die het volgende lied aankondigt. La chen is het weer geblazen. Maar op dat ene gebaar zijn ze weer muisstil en klinkt nu met aller inzet: „Waar Je vinger opsteken mag, ook als de nood (of de noot) het hoogst is. Eén handgebaar en ze zijn weer rustig.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 11