Wijzigingen in de Rijnmondwet Eerste paal bouw gekoelde wijnopslag M. Dirkzwager Fietsen voor Midden-Delfland en tegen Rijksweg 19 ZAKEN- VIZIER Foto's nabestellen Tien jaar „Nieuweland" Speelgoed Prins in ruim pand HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 22 - VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18X24 knipt u de be-uste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koommarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor pubiikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per aftiruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. Met ingang van 1 september wordt een wijziging van de Rijnmondwet van kracht. De belangrijkste punten van wijziging zijn de volgende: - op het terrein van de ruimtelijke or dening krijgt het Rijnmondbestuur vrijwel alle bevoegdheden die thans het provinciaal bestuur heeft; - de Kroon kan bepalen, dat bevoegd heden van het provinciaal bestuur op het terrein van de milieuhygiëne over gaan naar Rijnmond; - het aantal terreinen, waarop Rijn mond actief coördinerend kan optre den, is uitgebreid, zodat Rijnmond op het terrein van het milieu, de woning bouw, de economische ontwikkeling, het verkeer en vervoer, aspecten van het onderwijs, de gezondheidszorq, de recreatie, de brandweer en de rampen bestrijding, de gemeentelijke beleids voering kan beïnvloeden door middel van richtlijnen als het regionaal belang dat vraagt; - De Rijnmondraad kan. onder goed keuring van de Kroon, bepalen dat ge meentelijke bevoegdheden ten aanzien van de recreatie, de gezondheidszorg, de vuilverwerking en de brandweer overgaan naar Rijnmond; - departementen en de provincie die nen bij specifieke maatregelen voor (delen van) het Rijnmondgebied, het Rijnmondbestuur te horen; - het Financieel statuut wordt gewij zigd. Rijnmond krijgt een eigen budget - deels bekostigd door de rijksover heid, deels door de gemeenten dat echter aan een maximum gebonden wordt Verder is er de mogelijkheid zelf bela stingen te gaan heffen tot een maxi mum van circa 14 miljoen gulden. Door deze wijziging zal Rijnmond op het terrein van de ruimtelijke ordening en in de nabiie toekomst op het milieuterrein de plaats van de provin cie Zuid-Holland in gaan nemen. Voor de drieëntwintig gemeenten in het Rijnmondgebied betekent de wetswij ziging een financieel voordeel. De bij drage, die betaald moet worden in de algemene kosten van Rijnmond zal verminderd worden met ongeveer 1,50 per inwoner. De wetswijziging is het resultaat van 5 jaar besprekingen tussen Rijnmond, de provincie Zuid-Holland en het ministe rie van Binnenlandse Zaken en is in de ogen van Rijnmond een goede verbete ring. Minister Wiegel heeft in de Kamer meegedeeld, dat deze wetswijziging de laatste stap is. In zijn visie wordt Rijn mond op niet te lange termijn één van de provincies-nieuwe stijl in het kadei van de reorganisatie van het binnen lands bestuur. Een fotomontage van het slaan van de eerste paal voor de bouw van een gekoelde wijnopslag aan de Noord- vest voor Distilleerderij M. Dirk zwager b.v. Links de heer Dirkzwa ger vanuit de heistoei gezien. De heer Dirkzwager zelf sloeg de eerste paal voor de bouw van een gekoelde wijnopslag aan de Noordvest, in op dracht van Distilleerderij M. Dirkzwa ger b.v. te Schiedam. De eerste plannen voor dit gebouw, ontworpen door de afd. Vormgeving Projectontwikkeling van Aannemings bedrijf J. v.d. Tempel Zn. B.V. te Schiedam dateren reeds van 1977. Daar de situering is betrokken bij het gebied, waaromtrent door de gemeente Schiedam onderhandellingen plaats vonden met de Rijksdienst voor Monu mentenzorg ter voorbereiding van een mogelijke aanwijzing tot beschermd stadsgezicht, dienden hoge architecto nische maatstaven te worden gehan teerd. Het gebouw, geprojecteerd op de hoek van de Noordvest-gracht, beslaat een oppervlak van ca. 550 m2. De twee ge lijkvormige vleugels met z.g. zadelda ken, worden op de ho-k samengevoegd tegen een haaks op de Noordvest- gracht geprojecteerde inspringende bebouwing, eveneens met zadeldak. Alle raamkozijn kunnen aan de bui tenzijde worden afgesloten met ven sterluiken. De gewapend-betonvloeren en balken worden gefundeerd op totaal 148 hou ten palen met betonoplangers. Op de funderingsbalken worden de stalen kolommen met dakspanten ge steld, welke een nokhoogte bereiken van ca. 8.50 m. De gevelmetsëlwerken worden tot goothoogte (4.00 m.) als geïsoleerde spouwmuren opgetrokken. Op het geïsoleerde dakbeschot worden zgn. blauwe pannen aangebracht. Zoals bekend dienen wijnvoorraden op een constante temperatuur (ca. 12 gra den celcius) te worden gehouden; hier toe wordt het pand voorzien van een koel- en verwarmingsinstallatie, welke de binnentemperatuur op een constan te waarde houden. Wat de uitvoerder van deze bouwop dracht betreft zijn daarbij de volgende bedrijven betrokken: Opdrachtgever: Distillerderij M. Dirk zwager B.V., Schiedam. Constructeur: Beton- en Staalcon structies: Raadgevend ingenieursbu reau ir. H. Nip B.V., Rotterdam. Hoofdaannemer: Aannemingsbedrijf J. v.d. Tempel en Zn., Schiedam. Onderaannemers: Fa. Chr. v.d. Hoe ven, Electriciteitswerk, loodgieters- werk en verwarming, Schiedam. Schel- lekens, staalconstructies, Schiedam, Grenco, Bedrijfskoeling, Rotterdam. Eigenaar van speelgoedzaak Prins, al jaren gevestigd op de Hoogstraat 68, 72 en een fraai filiaal in het Hof van Spa land, heeft zijn zaak geheel gemoderniseerd en het pand uitge- bried. Voorvechter van goede zaken op de Hoogstraat heeft de heer Prins kos ten noch moeite gespaard om de heroepening zo feestelijk mogelijk te doen geschieden. Dat gebeurde gisteravond met een vriendelijk woord van de wethouder van stadsontwikkeling ir. Ch. Zijde veld en de vrolijke tonen van de Rijnmondband. En om ook de klant van zijn aan wint te laten genieten heeft hij tal loze aanbiedingen. Van playmobil- pojes van 8,75 tot bijvoorbeeld een complete M ar kl in trein. En na tuurlijk nog veel meer. Met de festdagen in zicht klinkt dit voor de huisvrouwen als éxtra fees tmuziek. De Scholengemeenschap Nieuwelant, gevestigd aan de Burg. Honnerlage Gretelaan, bestaat binnenkort tien jaar. De school gaat aan dit jubileum niet zonder meer voorbij, en heeft een feestprogramma samengesteld. Dinsdag 4 september is er om 20.00 uur in de kerk van St. Jan de Doper een eucharistie-viering voor leerlingen, ouders en personeel. Op woensdag 5 september om 14.00 uur vindt de officiële opening- van de feestelijkheden plaats. De staatssecre taris van Onderwijs en Wetenschap pen, drs. K. de Jong Ozn., zal daarbij een toespraak houden. Diezelfde woensdag worden de buurt bewoners (de mensen die in de onmid- delijke omgeving van de school wonen) en de winkeliers van de mgr. Nolens- laan uitgenodigd voor een open avond waar zij onder genot van een drankje en levende muziek iéts van de school kunnen zien en een praatje maken met direktie en personeel. Wij realiseren ons namelijk zeer goed dat het wonen en werken in de buurt van een school niet altijd een onverdeeld genoegen is. Bij deze gelegenheid zijn ook de ouders van de leerlingen van harte uitgeno digd. De avond zal duren van 19.30- 22.00 uur. Op donderdag 6 september is er voor alle leerlingen een sport- en speldag gepland. Als de weergoden ons goed gezind zijn vinden deze aktiviteiten plaats in Bad Groenoord en op het ter rein van F.xcelsior*20. Zo niet, dan is er een „Alternatief spelprogramma" in de school. Na de prijsuitreiking (ca. 16.30 uur) worden alle leerlingen en perso neelsleden uitgenodigd voor een Disco- Barbeque op de hopelijk zonovergoten speelplaats. Voor wie wil is er 's avonds een filmvoorstelling in de aula van de school. Op vrijdag 7 september vindt er een fietsrally plaats voor leerlingen en per soneel. Alle leerlingen kunnen hier op vrijwillige basis aan deelnemen. Op 28 april jL organiseerden de sa- De werkzaamheden aan Rijksweg IV Lengtetocht: naar keuze 15 k 35 km. menwerkende Milieugroepen Midden- zijn in 1976 gestaakt nadat de Tweede Startgeld: 1,— (herinneringsposter Delfland een fietstocht en aansluitende Kamer de motie-Voortman had aan ge inbegrepen). manifestatie met een tweeledig ka rak- nomen waarin om een onderzoek werd Einde tocht: op het manifestatieterrein ter. Enerzijtfc werd de gelegenheid ge- gevraagd naar alternatieven voor deze kruising Woudweg/Zandlichaam 19. boden om te ervaren hoe mooi Midden- weg. Zowel de vorige als de huidige re- Manifestatie: Delfland is, anderzij ch werd geprote- gering hebben echter tot op heden deze Spelershoek, informatiemarkt, vlieger- steerd tegen de dreigende aanleg van motie niet uitgevoerd. En gezien de re- feest, volksmuziek. Rijksweg 19. geringsbeslissing op het Structuur- Inlichtingën: telefoon: 010-706648; schema Verkeer en Vervoer zal dit ook 015-124128. niet gebeuren. Het belangrijkste uit- (De Samenwerkende Milieugroepen gangspunt voor de regering is, zoals Midden-Delfland zijn: Stuwgroep blijkt uit het in juli verschenen rap- Midden-Delfland Schiedam, Werk- port, dat het particuliere wegverkeer in groep Delfland Vlaardingen, E.N.F.B. de komende (welke?) tijd zal verdub- Del ft/Rotterdam/Schiedam/Vl aar- belen. De stroom die nu 90.000 voer- dingen, Milieu Defensie Delft, Stich- tuigen per dag telt, zal volgens het ka- ting Het Zuid-Hollandse Landschap, binet in de toekomst 180.000 voertui- Vereniging tot Behoud van natuurmo- gen bedragen! numenten, Natuur en Milieu, Stichting Alle aanmaningen tot energiebespa- Centrum Milieubeheer Zuid-Holland, ring ten spijt. N.J.N. A.C.N. Delft/Rijswijk, Milieu- Rijksweg 19 moet er komen volgens het groep Maasland), kabinet, maar de Tweede Kamer krijgt Omdat het een herhaling betreft zijn in maart 1980 het laatste woord. We de financiën beperkt. Giften zijn wei hebben dus nog tijd om de Kamer te kom op girorekening 321634B van bewegen vóór behoud van het laatste Everard ter Haar, Schietbaanstraat 12 stiltegebied in dit deel van de randstad te Schiedam, onder vermelding van te stemmen. Eén van de onderdelen „Ne RW 19". van het actieprogramma is een herha ling van hetgeen op 28 april plaats vond. Reden hiervan is met name het zeer slechte weer op die dag. Toch trotseer den toen nog ongeveer 300 fietsers re gen, wind en kou. Hoeveel zullen dat er op 9 september niet zijn wanneer de zon mocht schijnen... Belangrijke gegevens voor zondag 9 september: Fietstocht: Start: van 11.30 tot 13.00 uur. Startplaatsen: Schiedam/Kethel-Har- reweg bij Volkspark. Vlaardingen-hoek Vlaardingerv aart/Woudweg. Maasland-taveerne De Pynas, 's He renstraat 20. Delft/Den Hoorn-café Delfland, Hoornsewee 4.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 22