Vrouwenclub „Onder Ons" binnenkort 25 jaar Allerlei aktiviteiten in Jeugdhaven Nieuwland DE NATUUR In memoriam Broeder Asterius ZAKEN- VIZIER Speciale wijnmand in „De Beurs" van Schiedam Werk aan bruggen Onze krant mikt vandaag op: 0 het NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 23 - VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 Een kwart ren «waneeuw vrouwenclub „Uns Ons" wordt hier tijdens een feeste lijke bijeenkomst gevierd. Of moge lijk is het een van de gewone bijeen komsten waarhij de „slingers" al vast de aandacht vestigen op het 25- jarige bestaan. Er wfts een 25 jaar geleden duidelijk behoefte aan een eigen afdeling voor de' vrouwen als leden van de Algemene Bond voor Bejaarden, afdeling Schie dam. Men stak de hoofden bij elkaar en op 16 september 1954 was het dan zover. Het bestuur werd toen gevormd door de dames E. Koeten-Ooms, voorzitster, A. Brouwer, tweede voorzitster, A. Ka merling penningmeesteresse, A. van Beek, secretaresse en J. Peternoff. Aangesteld als leidster van de hand- werkclub. En 57 leden. De contributie bedoreg een dubbeltje per week en omdat er totaal niets in kas was voor het benodigde materiaal, schonk de heer J. Biesheuvel van de Ontspanningscommissie toen het vor stelijk bedrag van 100, Maar er werd niet alleen gehandwerkt op die soosmiddagen, waarvan het aantal leden rap opliep tot 80. Aan de zieken en thuiszittenden werd gedacht, zodat daarvoor een speciale commissie werd benoemd, bestaande uit de dames Hatte, Hersbach, Vertin de en Catoen. 85-JARIGE OUD-VOORZITSTER In die bijna 25 jaar is heel wat ver anderd. Zijn er heel veel leden en oud bestuursleden overleden.Maar er zijn aan de andere kant ook nog wel leden uit die jaren. Het enige bestuurslid van die tijd, eer ste tweede voorzitster geweest, later voorzitster: de 85-jarige mevrouw J. Se- meyn bladert in een vergeeld notulen boek. „Ik vond het altijd gezellig", zegt ze met een milde glimlach. „We hebben hier in dit Blauwhuis menig gezellig uurtje gehad. Nog houden we een speciale dag voor alle verjaardagen, die wel in één keer vieren. Aan de St. Nicolaasviering be steden ze nog veel aandacht. Aan de kerstvieringen. Daar wordt als het wa re naar uitgezien. Toen ik 80 was vond ik het genoeg. Maar met hun wel en wee blijf ik volle dig op de hoogte. Ik ben er ook altijd zo nauw betrokken bij geweest". EERSTE BAZAR Burgemeester mr. J. W. Peek had de stijds toegezegd onze eerste bazar in op 31 maart 1955 officieel te openen. Daar waren we wel een beetje zenu wachtig van. Maar de eerste verkoop middag een week tevoren was heel goed gedaan. Daar hadden we geen zorgen over. Maar zou de burgemees ter ons niet vergeten? Mevrouw Koeten zei toen heel reso luut: „als hij niet komt ga ik hem wel even halen". Dat is dan niet nodig geweest. Want natuurlijk kwam Schiedams eerste burger en uit de notulen lees je dat hij zelfs „een flesje" heeft opgehengeld in een kraam. BISCOOP EEN DUBBELTJE „Er waren nogfneer speciale gasten op die dag", vertelt mevrouw Semeyn. Commissaris K. Rijpma, de directrice van de huishoudschool aan de Pr. Mauritsstraat, de directeur van Sociale Zaken: Jaap Oostlander, die dit zich best zal herinneren en de directeur van het Monopoletheater op de Hoogstraat de heer L. Daniels. De leden mochten toen voor een dub beltje naar de bioschoop! Of dit op hun eigenlijke feestdag: donderdag 13 sep tember a.s. ook mogelijk is? Van het eerste gel i van de opbrengst van de bazar werd een piano aange schaft. Want zingen heeft men altijd graag gedaan en doet men nog op don derdag. Eerst is het jaren de heer C. Vrede- bregt geweest die de toon aangaf. Nu doet de heer H. Bronneman het. En het plezier. Zo werd gistermiddag het „Lang zal ze leven" gezongen voor mevrouw S. Kwaadsteniet, die jarig was geweest en voor mevrouw J. Dirkse, 45 jaar ge trouwd. De contributie bedraagt nu 60 cent per week en het aantal leden ongeveer 50. In zijn felicitatiebrief t.g.v. het 12 Vi jarig bestaan schreef destijds voorzitter Bas Kerssen: „de saamhorigheid en kamerraadschap met Batenburgse thee en koekjes van Vulpen, daar moet ik altijd aan denkenll. Nu: thee en koekjes zijn er nog altijd! Maar ook gebak of hoogtijdagen. „als je goed draait ga je uitbreiden" zegt bedrijfsleider R. van Wetten van Slijterij „De beurs van Schiedam" op de Mgr. Nolensiaan. En dat is nu gebeurd. Zuiveren alleen om onze klanten méér keus te geven. Om ze vooral meer bekend te maken op heg ge bied van een goede glas wijn, waar voor we een speciale hoek hebben ingericht. Als we thuis gezellig zitten. Of in het weekend dan komt er meestal een glaasje bij. We hebben ze hier in alle soorten. Men kan hier op z'n gemak een kijkje nemen. Al is het geen zelfbedieningszaak. Heeft men vragen dan staan we te aller tijde klaar. Rden temeer om er eens binnen te wippen. U kunt uw auto kwijt. Vanaf maandag 3 september is er weer van alles te doen voor de jeugd en jon geren van 4 tot en met 23 jaar in Jeugdhaven Nieuwland. De jongens van 10, 11 of 12 jaar (de „stomers") kunnen om 7 uur van alles doen, zoals voetballen timmeren en kleien. Tot kwart over 8. Ze mogen zelf met de lei ding een eigen programma maken. Dinsdag- en donderdagmiddag kun nen jongeren vanaf 13 jaar hier gezellig binnenlopen en biljarten, tafeltennis sen of zomaar een praatje maken met vrienden of bekenden. Van 15-17 uur, toegangsprijs slechts een kwartje. Dinsdag- en zondagavond is er voor de jongeren tussen 16 en 23 jaar ook wat te doen. Met dien verstande dat de zondagavond een vaste disco-avond is, en wel tot 23.30 uur. Er kan gedanst worden, maar ook gebiljart of getafel tennist. Dinsdagavond vindt hier sport en spel plaats. Maar er worden ook films vertoond. Van 20-23 uur. Jongens en meisjes van 4 tot en met 9 jaar hebben op woensdagmiddag een instuif. Dan wordt ook van alles hier gedaan. Sport, spelletjes, handenar beid. Daar tussendoor (van 2-4 uur) krijgen de kinderen thee of limonade en de toegangsprijs bedraagt een gul den. Jongens en meisjes van 13-15 jaar kun nen elke woensdagavond van half 8 tot half 10 terecht in hun eigen sociëteit „Octopus". Er is een uitzondering voor jongeren van 12 jaar die op de middel bare school zitten. Ze kunnen dansen, praten, voetballen, kaarten. Misschien hebben ze ook wel andere ideeën. Voor hun geldt: dit even kenbaar maken. En wie voor de eerste keer komt iets meeb rengen als legitimatiebewijs. Toegang sprijs een gulden. OOK IETS VOOR MEISJES Het clubhuis Jeugdhaven is elke don derdagavond van 7 tot 8 uur geopend voor meisjes van 10 tot 12 jaar. Zij kunnen ook aan sport en spel doen. Maar ook handenarbeid. Alle jeugd en jongeren tussen de 4 en 23 jaar, die in Nieuwland wonen en graag iets om handen willen hebben kunnen op de aangegeven tijden eens kijken wat er allemaal gebeurt in de Jeugdhaven aan de Albardastraat 65-69. Broccoli en Venkel van Nederlandse bodem Wie met vakantie in het zonnige zuid en is geweest, bewaart misschien goede herinneringen aan lekkere groenten als broccoli en venkel. In ons land zijn de ze ook te koop, maar wat menigeen niet weet is dat zij hier nu ook worden geteeld. De Nederlandse tuinders blijven altijd zoeken naar mogelijkheden om nieuwe produkten te telen en in binnen- en buitenland aan de man te brengen. De laatste tien jaar zijn er zo heel wat pro dukten van eigen bodem bij gekomen. Denk maar aan paprika's, aubergines en vleestomaten, aan koolrabi, rettich, radijs, courgettes, ijsbergsla en aan Chinese kool. En sinds enige tijd horen daar nu ook broccoli en venkel bij. De ze produkten worden in ons land niet in kassen, maar in de vollegrond, dus buiten geteeld. De broccoli is een verbeterde vorm van de uit Azië afkomstige wilde bloem kool. Daar vandaan is het zaad van de ze groente via Kreta en Cyprus in de 17e eeuw in Italië terechtgekomen. Daar is men voor het eerst met de teelt van dit produkt begonnen en nog steeds komt daar het grootste gedeelte van de geconsumeerde broccoli van daan. Broccoli lijkt wat smaak en vorm be treft op bloemkool. Maar waar de bloemkool een grote, vaste bloemkroon heeft, zijn de groene roosjes van de broccoli echte dikke trosjes, losse bloempjes op vrije lange, vlezige sten gels. De hoofdstengel, waaruit de klei ne zijstengels zich losmaken, is ook veel langer dan die van de bloemkool en wordt, in tegenstelling tot die van laatstgenoemde groente, wel gegeten, evenals de groene blaadjes. In de 'ok sels' van die bladeren groeien kleine roosjes. Er bestaan vele soorten, waar onder paarsachtige en alleen al in Ita lië worden zo'n dertig variëteiten ge kweekt. De broccoli die in ons land vooral op de ma komt is de groene soort. Broccoli moet, net als bloem kool, niet te lang worden gekookt. Vooral als de stelen worden geschild is viif minuten koken voldoende. Deze groente heeft een ongekend hoog ge halte aan vitamine Brocc?li moer er fris en stevig uitzien, de bloempjes mo gen niet geel of geopend zijn en ze moet zo snel mogelijk worden gegeten. Deze groente kan overigens enkele da gen in de koelkast worden bewaard. Ze smaakt het lekkerst met een sausje. DRONKENSCHAPBEVORDE- REND? Net als de broccoli stijgt ook de venkel in populariteit. Deze groente dankt haar naam aan de Romeinen, die von den dat de geur van de venkel zo sterk deed denken aan die van vers hooi. Hooi heette foenum in het Latijn en daar stammen venkel en alle andere namen waaronder deze plant elders bekend is van af. Of venkel, zoals men in de Middeleeuwen dacht, dronken schap zou bevorderen is niet duidelijk, maar de zaden van deze plant worden wel in dranken, met name in Franse li keuren als anisette en chartreuse en in de Scandinavische aquavit verwerkt, tezamen met anijs en karwijzaad, planten waar de venkele familie van is. De venkel is een laaggroeiende, tame lijk forse éénjarige plant, waarvan we de zachte, verdikte, sappige bladsche den, die bovengronds tot een soort wit te en bleekgroene ui in elkaar groeien, als groente eten. De verse jonge blaad jes, de zogenaamde veertjes, kunnen rauw als decoratie of als kruid in sala des, soepen en sauzen worden ver werkt. De groente zelf kan ook uitste kend rauw als salade worden gegeten, ze kan worden gekookt en gestoofd en zelfs gebakken. In een open, geperfo reerde zak kan venkel een paar dagen in een koelkast (liefst zo dicht mogelijk bij het vriesvak) worden bewaard. Venkel koken gaat als volgt: ontdoe de venkelknollen zo nodig van het buiten- se blad, snijd een gedeelte van de sten gel af, halveer ze of verdeel ze in vieren en zet ze op met water en zout. Breng de groente aan de kook en laat ze in ongeveer 15 20 minuten gaar worden. Giet het vocht af, bestrooi de knollen met nog iets peper en zout en druppel er citroensap over. Giet er voor het op dienen wat gesmolten boter over. schrijvende lezers zeggen er t hunne van Men schrijft ons: „Op 24 augustus 1979 overleed in zijn woonplaats Roermond, de heer J. A. J. Weetink. De heer Weetink, in Schiedam en om streken beter bekend ais Broeder Aste rius, heeft vele schoolgeneraties leer lingen opgeleid voor het Mulo/Mavo diploma. Van 7 januari 1946 tot 21 augustus 1950 was hij directeur van de St. Anto- niusschoolvoor Mulo aan de Warande. Van 1950 tot aan zijn vertrek in 1969 was hij directeur van de St. Jozefschool voor Mulo/Mavo aan de Mer. Nolens iaan 97. In 1969 hield de St. Jozef Ma vo op te bestaan als zelfstandige school en ging deel uitmaken van de nieuwe Scholengemeenschap Nieuwelant. Vele oudleerlingen en oudcollega's zul len Broeder Asterius gedenken als een zeer bescheiden maar vastberaden man. Een kundig en scherpzinnig le raar met een bijzonder gevoel voor hu mor. Zijn vele onderwijsbevoegdheden: Frans, Duits, Wiskunde, Handelsken nis en Boekhouden getuigen van zijn veelzijdigheid. Landelijk genoot de heer Weetink be kendheid en waardering als de grote man achter de schermen van de Kat holieke Mulo-examens, als secretaris van de R.K. Vereniging voor Mulo en, niet te vergeten, als mede-auteur van vele schoolboeken op het gebied van Handel en Boekhouden. Ook in de jaren na zijn pensionering bleef hij zijn ervaring en werklust in dienst stellen van het onderwijs, niet alleen in zijn nieuwe woonplaats Roer mond, maar pok op landelijk niveau. Broeder Asterjus is 73 jaar geworden. Een rijk en Welbesteed leven". Scholengemeenscnap Nieuwelant, Burg. Honnerlage Gretdaan, Schiedam. I.v.m. do bouw van do Oost Abst brug ovor do Sohicdamso Sohio circa 400 motor ton westen, van do Delftschavonso Sohio dien! do scheepvaart rfj.i.v. 30 augustus 1970 tot nadere berichtgeving rekening te houden mot tijdelijke stremmingen. I.v.m. onderhoudswerk/aam heden aan do Ooiovaarsbrug in Schiedam, zal mot ingang van 10 september 1979 voor de tijd van circa drie we ken deze brug voor allo schoepvor koor gesloten zijn. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij do havendienst Schiedam, telefoon 010 2(18019 ol' 2(139(1."

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 23