Wol tapijt loopt goed Waterstof Moderne zitmeubel wint schoorvoetend terrein Trade Mart in Brussel koploper? Hoe verkoop ik mijn huis DeWJmerk kwaliteitswijzer. Hele opgave de weg te vinden Informatie voor deze rubriek wordt gaaarne ingewacht door de samensteller; Gravin Jacobastraat 44, Gouda. REDAKTÏE: P G den Broeder Telefoon 01820-19742 V. \v\- t v- m sleutel tot uw eigen i -»T-aOi -ü£*»VS»» 1. LICHT GEBRUIK Tapijten in deze klasse kunt u alleen in die kamers leggen, waarin weinig mensen verblijven die boven dien een rustige levenswijze hebben. Normaal 3. ZWAAR GEBRUIK Het tapijt is geschikt, voor eei groot gezin, wanneer er veel over de vloer komen. NORMAAL GEBRUIK Dit betekent dat het tapijt ge schikt is voor een doorsnee gezin met enkele kinderen. Decoratieve Kwaliteit 4. ZWAAR PROJEKT Het tapijt is geschikt voor winkels, kantoren, hotelhallen, theaters en andere ruimten waar regelmatig veel mensen komen. 5. ZWAAR (WOON)GEBRUIK Dit betekent dat een speciale constructie van het tapijt deze kwaliteiten ook geschikt maakt oi op trappen te gébruiken. 6. DECORATIEVE FUNCTIE Tapijten voorzien van dit etiket zijn fflèt getest óp duurzaamheid, omdat ze primair een decoratieve functie hebben. Het is voor de doorsnee konsnment tegenwoordig een hele opgave om een weg te vinden tussen het aanbod in zachte vloerbe dekking. Velen hebben in het verle den een onprettige erva ring opgedaan, vaak door suggestieve advertenties met aantrekkelijke prijzen, die lieten doorschemeren, dat een miskoop onmoge lijk was. Het vervelende is, dat bij zo'n teleurstelling alles over een kam wordt ge schoren en de opmerking „nooit meer vast tapijt" is dan het gevolg. Maar zegt u nu eens eer lijk: wilde u niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten? En ligt dus de schuld ook niet hl beetje bij uzelf? Ja maar, zult u dan weer zeggen, ik verwacht toch wel een deskundig ad vies en als ik alles van tevo ren had geweten, was ik er nooit aan begonnen. WARMTE- EN GELUI- DISOLEREND We zullen in dit artikel het wollen tapijt onder de loep nemen. Waar kunt u al zo op letten, wanneer u wollen tapijt wilt gaan aanschaf fen. Want heus, 'n goed ta pijt is een lang en waar ge noegen. En in een tijd waarin we energie moeten besparen, is tapijt al een zeer grote hulp. Wollen tapijt wil de eerste weken nog wel eens wat pluizen, maar in verhou ding tot de hoeveelheid materiaal van het tapijt, stelt dit pluizen nauwelijk iets voor. Het hoort er trouwens bij en verdwijnt na verloop van tijd. Het is ook geen probleem om vanaf het be gin de stofzuiger te gebrui ken. Verder niets dan goeds over wol. Het is immers een dierlijke haarsoort, die het schaap in de meest barre omstandigheden bescher ming biedt. Wol is evenzo warmte- als koudewerend. Dit komt doordat de stil staande lucht tussen de sterk gekroesde en ge schubde veerkrachtige ve zels werkt als een fantasti sche isolator en dus zitten we wat energiebesparing betreft direkt goed. Doordat wol zwaar en dik is, dempt zij het geluid, heel belangrijk voor de ge luidisolatie. Een andere goede eigen schap van wol is, dat zij zelfdovend is. Een bran dende lucifer zal op een wollen tapijt geen brand veroorzaken. GARANTIE Dat wol sterk is, weet iedereen, maar bij tapijt is dit toch wel afhankelijk van de kwaliteit, hoe veelheid wol die erin ver werkt is en de constructie van het tapijt. Nu is het gelukkig zo, dat de Nederlandse warenwet voor wol vastgestelde nor men heeft en iedere fabri kant die wol verwerkt is verplicht aan te geven uit welke samenstelling de pool bestaat. Bijvoorbeeld uit 100% scheerwol of uit een menging van 80% wol en 20% nijlon. De juiste vermelding van de kwali teit van de grondstof vindt u bij een kwaliteitstapijt op de achterkant van het ta pijt vermeld. Het Interna tionale Wolsecretariaat heeft in samenwerking met de Vereniging van Neder landse Tapijtfabrikanten een kwaliteitswijzersym- bool in het leven geroepen, dat nu internationaal ge hanteerd wordt. Voor wat betreft Ne derland wordt elk Wol- merktapijt, alvorens het in produktie gaat, getest op twee plaatsen: te weten bij TNO-Delft en bij het Technisch Centrumllkl» In Engeland. Iedere tapijt- fabrikant dient het kwallteitswijzer-symbool op zijn wolmerktapljt (sta len) aan te brengen. Door middel van symbolen kan men dan zien voor welke ruimte(n) en gebruik dit tapijt geschikt is en de goede fabrikant geeft u hierop dan ook een fa brieksgarantie. Daarbij is het goed te weten, dat aan deze garantie wel voor waarden zijn verbonden. Als voor het gestelde doel een te lichte kwaliteit wordt genomen, vervalt de garantie. Mocht u hierover nadere informatie wensen, dan kunt u zich wenden tot het Internationale Wolse cretariaat te Amstelveen. De bekende Nederlandse woltapijtfabrikanten staan borg voor goede kwaliteit. Mochten er fa- bricage- fouten optreden, dan zal de betreffende fabrikant zich verplichten uw klacht1 op de juiste wijze op te los sen. In laatste instantie kunt u zich wenden tot de Stichting Centraal Tapijt bureau te Velp. RUGZIJDE Nu is er nog iets waar velen het moeilijk mee hebben en dat is de rugzijde van het tapijt. Want wat is nu goed of beter: een foam rug of een ondertapijt? Dat is een gewetensvraag, maar wel is het zo, dat het betere wollen tapijt een goede kwaliteit ondertapijt of ve zelplaat verdient, waarbij het geheel strak gespannen op spijkerlatjes wordt aan gebracht. Bij een goedko pere kwaliteit wollen tapijt kan men volstaan met een foamrug. We willen direkt erkennen, dat een dikke foamlaag en dan nog van een dichte sa menstelling, veel voordelen biedt, o.a. de prijs, want die rug is daarbij inbegre pen en bij ondertapijt of vezelplaat is dit een bijko mende post die nog flink in de papieren kan lopen. Maar er zijn ook wel wat gegronde bezwaren tegen die foamrug. Elke vloer' heeft een speciaal loopge deelte en het is logisch dat dit gedeelte het meest te verduren krijgt. Bij inten sief gebruik wordt het lo sliggende tapijt op die plaatsen altijd enigszins uiteen getrokken, waar door lelijke plooien ontstaan die niet eenvou dig te verwijderen zijn en extra slijtage veroorzaken. Optimaal is het om tapijt met foamrug in zijn totaal vast te plakken. Dit kan wanneer het tapijt voor een langere tijd zal kunnen blijven liggen. Is dit niet het geval, dan is het aan te bevelen, het alleen hier en daar vast te plakken. Verwijderen van geplakt tapijt kan gepaard gaan met problemen en kosten. Vandaar het ondertapijt en de spijkerlatjes die en dat moet gezegd een eenmalige aanschaf zijn, want bij vervanging van het boventapijt hoeft het onderliggende tapijt niet vernieuwd te worden. Ver der herstelt een strakge spannen tapijt zich direkt van elke druk en plooivor- ming of ruimte kan nooit optreden. SLIJTAGE Een laatste goede tip be treft de slijtage. Door af en toe eens de meubelen, bij voorbeeld het T.V. meubel op een andere plaats te zetten, wordt ook de „loop" en het „zitplekje voor de T.V." anders. Niet alleen krijgt de kamer weer een geheel nieuw aan zien, ook het tapijt zal hierdoor veel langer mee gaan. Wilt u alles eens een goede schoonmaakbeurt geven dan zult u veel gemak en plezier hebben van de ta pijtreinigers die momen teel haast overal voor wei nig geld te huur zijn. In kombinatie met buren of familie wordt die huurprijs nog aantrekkelijker. En het resultaat overtreft de stoutste verwachtingen. Op het onderhoud van tapijt gaan wij in een volgend ar tikel nader in. Als men de moeite eens zou nemen na te gaan hoe veel waterschade er In Ne derland wordt veroorzaakt door onzorgvuldigheid, dan zou men schrikken. In miljoenen gezinnen staat de kraan van de was automaat en/of vaatwasser altijd open, terwijl dit wordt ontraden. In miljoe nen gezinnat doet de was automaat en/of vaatwasser zijn werk terwijl niemand aanwezig is of terwijl iedereen te bed ligt. Toevoerslangen kunnen scheuren, inlaatventielen of drukschakelaars kun nen defekt raken en het water blijft maar stromen, tot groot ongenoegen van de bewoners en de bene denburen. Deltimex introduceert dan nu het ei van Columbus: „Het Deltimex waterslot". Een wasautomaat en een vaatwasser regelen auto matisch hun eigen water toevoer en dat is per-keer nooit meer dan ca. 25 resp. 15 liter water. In normale omstandigheden doet het waterslot dus niets. Een ingenieus stelsel van tandwieltjes en schoepjes wordt bij geopende water kraan in werking gesteld tót het moment dat 40 liter water is gepasseerd (voor de vaatwasser 15 liter). Dón sluit de kraan herme tisch af tot de vergrende ling weer wordt opgeheven. Een waterslot kost 48,50. Inlichtingen tel. 010- 113532. UTRECHT Alhoewel het rustiek eiken meubel nog steeds in trek is bij de consument, is toch een ze kere verschuiving merk baar in de richting van het moderne zitmeubel, dat overigens in combinatie met massief eiken toch een harmonieus interieur kan vormen. Dit mode-element is als verschijnsel waarneembaar op de Internationale Meu belbeurs Utrecht, waar het complete aanbod van de Nederlandse meubelindu strie en een respectabele inzending uit de ons om ringende landen geduren de zeven dagen is uitge stald. Het gevoel voor huiselijk heid, de hoge levens standaard en het persoon lijk wooncomfort van de Nederlandse consument, zorgden vorig jaar voor een meubelafzet op de binnen landse markt van in totaal 3,5 miljard gulden en het is dus geen wonder, dat voor al de buitenlandse inko pers deze Utrechtse vak beurs beschouwen als een soort test-case, temeer daar de op de Meubelbeurs 1977 door de deelnemers behaalde omzet van ca. 200 miljoen gulden in feite gerealiseerd werd in vijf beursdagen! Terzake van het eiken meubel kan worden opge merkt, dat volgens velen in de branche weliswaar sprake is van een stabiliteit in de afzet, maar dat de salniettemin een hoge pe netratiegraad is bereikt. Met name het Rotterdam se meubelstoffenbedrijf Dehnert Jansen B.V. heeft veel verkocht in go belin voor stijlmeubelen en bedrukte velours voor ro tan en tweezits-bankjes. De nieuwe kollektie van Deja Bekleding is dan ook dui delijk toegespitst op pool- stoffen die zich in het bij zonder lenen voor verwer king op het kwalitatief be tere meubel, dat uiteraard een goede prijs kent. Toch wint het huidige mo derne zitmeubel terrein, geruggesteund door die meubelstoffenleveranciers die de meeste aandacht kunnen geven aan het vaak wisselende smaakpatroon van het publiek, dat geen „meubel voor het leven" meer wil, maar meubelen koopt bij andere meubelen en bovendien prompte le vering wenst. Deja heeft op basis van de ze nieuwe tendenzen, die een toenemende meubel verkoop voorspellen, het assortiment voor 1980 aan gepast. Speciaal de be drukte velourstypen krij gen veel aandacht, evenals de duurdere wollen pla- tweefsels in berbertinten, waaronder de „Aalsö" die op handweefstof lijkt als gevolg van bijzondere ef- fektgarens die er in ver werkt zijn. Geheel nieuw is tenslotte de aan meubelstofdessins herinnerende ,,Laif' be- kledingstof: zeer professio neel materiaal dat voor 70% bestaat uit katoen met een deklaag van 30% polyurethaan, gecoat vol gens het coagulatieprocé- dé. Als gevolg van de structuur is het volledig ventilerend, vochtwerend en antistatisch en mede daardoor ideaal voor losse kussens, overgestoffeerde bankstellen en andere zachte stofferingen. Bij de reiniging schijnen zich minder problemen voor te doen dan bij de conventionele meubelstof fen, zodat mag worden aangenomen dat met deze jongste loot aan de be faamde Skaistam driftig zal worden geëxperimen teerd Zeker door bedrijven met een hoog kwaliteitsbe wustzijn en de wil om nieu we impulsen aan de markt te geven wanneer echt leer bijkans niet meer te beta len is De Meubelbeurs is ge opend van Maandag 10 t/m Vrijdag 14 september van 09.00 - 17.00 uur; Za terdag 15 en Zondag 16 september heeft het pu bliek toegang van 10.00- 17.00 uur. BRUSSEL Amper een week voordat in Utrecht de deuren open gaan van de Internationale Meubel beurs, wordt in de Trade Mart te Brussel al door een 500 Belgische en buiten landse exposanten uitge pakt met „creatief wooncomfort''. Van 2 tot en met 4 septem ber zullen er de nieuwe collecties voor het seizoen 1980 worden gepresenteerd om zodoende nog vóór het einde van het jaar de le vering te kunnen bewerk stelligen. De drie laatste maanden zijn vooral voor de detail handel erg belangrijk en met name de Belgische meubelfabrikanten zullen er veel aan gelegen laten liggen hun nieuwe model len zo vroeg mogelijk op de markt te brengen. Wat dat betreft zou de Trade Mart met zijn Meu- beldagen in bepaalde ge vallen wel eens koploper ten opzichte van de Utrechtse Vakbeurs kun nen worden. Dehnert Jansen B.V. uit Rotterdam, houdt er alt hans ernstig rekening mee, dat verschillende relaties gedurende deze dagen op „ontdekkingstocht" gaan en heeft voor die gele genheid vier nieuwe veel gevraagde weefstoffen en een mooie acrylvelours in drie kleuren aan de kollek tie toegevoegd. „Hoe verkoop ik m(jn huis?", is de titel van een Bouwfondsinfobulletin. De brochure is gratis ver krijgbaar bij de 23 info centra van het Bouwfonds. Er wordt in geschreven over de werkwijze van de makelaars en over hun twee beroepsorganisaties, het tarievenboekje van de ze ofganisaties en over het bestaan van andere bemid delaars dan makelaars. Er worden enkele punten ge noemd, waarop men moet letten bij het uitkiezen van een makelaar. Verder worden in de bro chure een aantal tips gege ven om de woning er bij de verkoop zo aantrekkelijk mogelijk te laten uitko men. Algemeen advies aan het eind van de brochure: mocht de verkoop moeilijk lukken, raak niet in pa niek. Neem tijdig contact op met de instelling die het nieuwe huis financiert. Het Bouwfonds heeft spe ciale regelingen om zo'n fi nancieel soms moeilijke periode te overbruggen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 45