Hengelsporttoerisme Steeds meer Nederlanders brengen hun vakantie door buiten de eigen landgrenzen. Dit is ook het geval met de sportvissers en zo het niet om een specifieke visvakantie gaat, wordt als men met de familie er op uit trekt, stiekum wel een vishengel in de bagage gestopt. Je kan het im mers nooit weten, want op de be stemming is er misschien wel visge- legenheid? Jarenlang was Ierland het Mekka voor de sportvissers en men moest daar beslist geweest zijn om mee te kunnen tellen. Het groene eiland is dan ook prachtig en vooral als het om zeevissen gaat bijzonder visrijk. Het zoetewater is niet meer dat wat het geweest is en de kip die de gou deneieren moest leggen, de gewel dige hoeveelheid grote snoeken die in de meren aanwezig waren, heeft men voortijdig geslacht. Deze rovers moesten volgens de Ie ren zelf zo snel mogelijk uit het wa ter om er de forel voor in de plaats te stellen. De laatste jaren zijn er ook nog al wat beperkende bepalin gen in het leven geroepen ten aan zien van de sportvisserij. Toerisme is industrie voor Ierland en er zijn nogal wat bijkomende kosten, zoals auto en boothuur waardoor Ierland net als Nederland zelf voor toerisme eigenlijk duurder geworden is, dan jaren geleden het geval was. Steeds meer sportvissers komen dan ook teleurgesteld terug en als regel zijn ze er zelf schuld aan, omdat zij het ze f waren die te hoge verwach tingen stelden. Bovendien, als men in eigen land tot de middelmatige sportvissers behoort zal men er in den vreemde juist veel meer voor moeten doen om succes te boeken. Sommige sportvissers zouden voor het vliegtuig zijn landing inzet voor Shannon of Cork, reeds de hengels in gereedheid willen brengen om di rect naar het water te snellen. Na tuurlijk fout en overal waar men geen locale kennis of gedegen voor lichting van heeft gekregen, moet men eerst de boel rustig verkennen. De schattige jonge dames achter de balie van een reisbureau hoe ko men ze er steeds weer aan weten nu eenmaal als regel alles af van de Top Tien, maar weinig van het vis sen. Desondanks wisten veel sportvissers op de duur toch hun stekkie" in Ierland te vinden, maar kwamen ook daar op de lange duur er wat op uitgekeken en gingen het elders zoe ken. Vooral de Scandinavische landen en het bijzonder Noorwegen kwamen steeds meer in trek gezien de cijfers van het toerisme daarheen. Gingen er vorig jaar uit ons land 34.000 toe risten naar Ierland, voor Noorwegen waren dit er maar liefst 136.000. Jarenlang heeft er „van horen zeg gen" over Noorwegen een misver stand bestaan dat dit land erg duur zou zijn. Dit gaat slechts op voor sterke drank en sigaretten, die men overigens zelf mee kan nemen. Een sportvisser die er heen zou gaan uit sluitend om te kunnen drinken, kan dit beter doen in het café om de hoek van zijn eigen straat en hier voor gaat men niet naar het buiten land. Tweehonderd duizend stifle visrijke meren. Etne-gebied en elders betaald men slechts 25 Kronen. Bovendien zijn velen particulieren viswater-bezit ters bereid u gratis op de forel te la ten vissen. Verbodsbordjes zal men er zelden aantreffen en als men zich aan de regels wil houden kan men overal vrij kamperen. Bovendien kan men een z.g. Hythe (houtenhuisjes) huren welke accomodatie bezitten voor 4 personen en voorzien zijn van een keukentje met gascomfoor en welke plm. 25 krone (10.per nacht kos ten. Vissen in de fjorden met hengels met een maximale buiging. Noorwegen is zelfs met zijn levens middelen veel goedkoper dan ons land en zelfs benzine is er veel goed koper dan bij ons. Het heeft in de zo mer bovendien veel constanter en vast weer dan bij ons het geval is. Met zijn langste kust van Europa, doorsnede met machtige fjorden, welke soms tot 200 km diep het land indringen en soms een diepte bezit ten van 1200 meter is het ideaal voor de sportvissers. Bovendien bezit het bijna 200.000 visrijke meren. In de fjorden vissen is vrij en in- tegenstelling tot Ierland waar een chronisch gebrek is aan visboten en ondanks dat men soms 8 pond per visdag extra moet betalen aan Ieren die zelden een afspraak na zullen komen, zijn er wel volop visboten te huur. Dat het vissen op zalm en forel in Noorwegen peperduur zou zijn ont kennen wij beslist, al worden voor bijzonder zalmpools door de finan ciële body-builders dan weieens forse dagpr'ijeen neer geteld. Voor het zoete water moet men net als bij ons een visbewijs bezitten, dat op ie der postkantoor daar verkrijgbaar is en in geheel Noorwegen een jaar geldig is en 20 Kronen (8.—) kost. Voor een seizoen viskaart o.a. in het Wil men bijvoorbeeld in Haugesund een dagje gaan zeevissen dan be taald men slechts 10 kronen (4.—) en wij willen nog altijd een Hollandse sportvissersreder ontmoeten, die net als de schipper dan zegt: „Als u geen vis vangt krijgt u het opstapgeld vanavond terug". Nu is het wél zo, dat men het nog nooit heeft behoe ven te betalen wat wel een aandui ding is van de visrijkdom daar! Wat kost 8 dagen Noorwegen? Wan neer u aan de Coenterminal in Am sterdam op een van de confortabele schepen van de Fred Olsen Bergen Line stapt begint reeds uw vakantie. Deze schepen bezitten stabilisatie- vlakken en er zijn weinig zeezieken. Op de schepen kan men tax free shoppen en na 21 uur staat men in Noorwegen, dat dun betfblkt is en uitstekende wegen bezit met weinig verkeer. Voor hen die een wat late vakantie gepland hebben of alsnog met va kantie willen gaan, hier een paar tips. Op 19 en 22 augustus zijn er twee extra bootreizen naar Noorwe gen. De bestemming is dan Bulken in het Vossdistrikt tussen Hardan- ger en Segnefjord. Naast het vissen in de fjorden is er bij het hotel een meer dat duizende forellen rijk is. De overtocht vind plaats in hut-accomodatie v.v. en de auto gaat gratis mee, zodat u geen auto behoeft te huren en u weet het, de benzine is er goedkoper dan bij ons. Men heeft 8 dagen volledig pen sion en de kosten zijn 420.per per soon. Op de zelfde data kam men ook naar Skanevik aan de fjord van dezelfde naam. Skanevik betekend „beschutte bay" en het is dan ook een paradijselijk plekje in een won dermooie natuur. De sportvisser kan er bovendien zijn hart ophalen in de fjord of in de meren van het Etne-gebied. De prijs is echter iets duurder en op basis van overtocht-auto gratis mee en mee en 8 dagen verblijf op basis van volpension 620,—. Nu is die auto niet strikt noodzakelijk omdat u die toch achterlaat en overgezet wordt naar het eiland. Maar voor tochten op het vasten land, na overgezet te zijn is het toch beslist aan te bevelen. Wij maakten in vrijwel de geheleN wereld onze vislaarzen nat en wier pen er onze lijnen uit. Sinds 1967 verblijven wij echter jaarlijks een aantal maanden in Noorwegen. Wij twijfelen er niet aan dat een ieder die van een schitterende natuur maar vooral van rust houdt, op slag verliefd zal zijn op dit mooie, dun bevolkte land. Als men in de maje stueuze fjorden zijn bootmotor afzet kan men als het ware zijn polshor loge en eigen hartslag horen, terwijl men op 15 meter diepte in het hel dere water reeds zijn vangst aan de haken kan waarnemen. Mocht u geïnteresseerd zijn, infor meer dan eens bij Norske Turist-ser- vice Zuid-Molenweg 25, Amsterdam- Ostdorp. Rein van Rutten. De forellenvangst van een voormiddag vissen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 51