Open dag bij brandweer „Antiekade" 14 september van start Première voor Schiedam: grote antiekmanifestatie __in Sporthal Margriet^^^ Vluchtelingen in Schiedam? Wijlijsten alles voor u in DE KOEMARKT Magazijn Vakkundig, vlug en voordelig Rotterdamsedijk 445 Schiedam Telefoon 269548 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 17 - VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 Fonograaf, fireside model A. Leeftijd plm. 1909. Dit model werd ontwikkeld uit de standaard van Edison en is geschikt voor twee snelheden, nl. de 2 en 4 minuten rollen. De machine is voorden van een opvallend 10-panelige zwamenhaishoorn. Volgens „Antiekade" zijn antieklief hebbers zowel onder jongeren als ouderen te vinden, maar is vooral bij jongere gezinnen een „honger naar antiek" te bespeuren. Dit verklaart men uit de veronderstelling dat men het jagen naar materialistische waar den moe is en dat gezocht wordt naar iets „dat warmte en inhoud aan het leven" kan geven. Velen vinden deze warmte in een antiek gebruiksvoor werp, dat generaties lang gewreven en gepoetst is. Naast deze categorie antie kliefhebbers bestaat de groep die an tiek verzamelen uit oogpunt van beleg ging of omdat het hun hobby is. TAXEREN Behalve gelegenheid tot kopen is er op de Schiedamse „Antiekade" ook de mogelijkheid-het door het publiek me degebrachte antiek te laten taxeren. Deze taxatie is gratis en wordt verricht door een taxateur uit Den Haag, de Zaterdag houdt de gemeentebrand weer van Schiedam „open dag". Het programma begint 's ochtends om tien uur en zal geopend worden door brandweercommandant ing. A. Me taal. Een gedeelte van het programma wordt gehouden bij de brandweer aan de Breedstraat 1. Het volledige programma ziet er zo uit: 10.00 uur: Opening door de Comman dant i.g. A. Metaal. 10.15 uur: Demonstratie adembe- scherming. 10.30 uur: Demonstratie autobrand en hulpverlening. 11.30 uur: Demonstratie waterlevering van de nieuwe autospuit, groot vermo gen aan het Doelenplein. 12.10 uur: Demonstratie duiken aan het Doelenplein. 14.00 uur: Demonstratie adembe- scherming. 14.15 uur: Demonstratie autobrand en hulpverlening. 15.15 uur: Demonstratie waterlevering van de nieuwe autospuit groot vermo gen aan het Doelenplein. 15.30 uur: Demonstratie duikers aan het Doelenplein. 16.00 uur: Einde „Open Dag" met de monstratie schuimblussing. Van 10.00 uur tot 16.00 uur is de brandweerkazerne tevens opengesteld voor: -Een tentoonstelling van „antiek brandweermateriaal" waarbij de Ah- rens Fox te bezichtigen is. -Het bekijken van een voorlichtings film. -De werving van vrijwilligers. -„Quick Service" voor de beantwoor ding van vragen met betrekking tot brandpreventieve zaken in en om de woning. Engelse Victoriaanse muziekstandaard van mahonie. Engelse Georgian pianokruk van mahonie. Na de landelijke aktie voor hulp aan vluchtelingen, die in Schiedam ruim eenenveertigduizend gulden opbracht, ontvingen wij van de Vereniging voor Vluchtelingen een schrijven dat wij hieronder afdrukken. De brief wordt gevolgd door enige informatie over de landelijke Vereniging. Het adres van deze vereniging vindt u onderaan. Men schrijft ons: „Steeds meer mensen moeten uit hun land vluchten om hun leven te redden. Gelukkig nodigt onze regering velen van hen uit, naar Nederland te komen. In dat geval komen ze meestal als groep hier aan en zorgt de overheid met hulp van vele vrijwilligers voor eerste opvang van de vluchtelingen, bijvoorbeeld van groepen Vietname- zen. Maar er zijn ook politieke vluch telingen, die op eigqp gelegenheid ko men, zónder uitnodiging. Na aankomst vragen ze hier asiel aan en moeten maar afwachten of ze dat krijgen. Offi ciële opvang is er voor hen niet; wel zijn er in vele plaatsen vrijwilligersgroepen, die speciaal deze mensen helpen bij de eerste problemen. Ze gaan met hen naar vreemdelingenpolitie, zieken fonds, sociale dienst, en helpen bij het vinden van tijdelijk of definitief onder dak. Ook in Rotterdam-Schiedam is, vanuit particulier initiatief, zo'n op- vanggroep. Op het ogenblik heeft deze contact met alleenstaanden en gezin nen uit: Chili, Erithrea, Ghana, Guyana, Hongarije, Irak, Joegoslavië, Polen, Rhodesië, Roemenië, Rusland, Somalië, Uruguay, Zuid Afrika. De sa menwerking met de verschillende Ne derlandse instanties verloopt prima; maar het vinden van een enigszins ge schikt onderdak is erg moeilijk. Som migen „logeren" in een pakhuis, zon der aan- en afvoer van water enz. maar met ratten. Toch zijn er waarschijnlijk heel wat mensen, die best bereid zou den zijn, een vluchteling tegen een kleine vergoeding, een paar weken of maanden in zijn huis op te nemen en hem (of haar) wat aandacht en zorg te geven. Dit is zeker geen kleinigheid, die je zo maar even op je neemt! Maar als u er althans over wilt denken, belt u dan eens één van ons op, we zullen u graag meer informatie geven. Portret van een vluchteling: Saloun, 25 jaar, geboren in Erithrea, Afrika. Spreekt vloeiend Engels; was op Italiaanse missieschool. Beroep: autoplaatwerker. In 1977 werd hij door de Ethiopische regering gevangen ge nomen, wegens het in bezit hebben van pamfletten tegen deze regering; het in bezit hebben van medicijnen, die hij aan zieken gaf; en het repareren van zijn telefoonlijn, die was doorgesneden. Na twee jaar te hebben gevangen geze ten kon hij ontsnappen gedurende een bombardement. Hij rende naar de ha ven en verstopte zich op het eerste het beste schip. Dat bracht hem naar Ne derland. Hij vroeg asiel aan; maar het kan nog maanden duren, voor Saloun toestemming heeft om hier te blijven. Voor die tijd zoeken we woonruimte voor hem. Wie helpt? Een kamer met kookgelegenheid of met d? moge lijkheid om mee te eten? - en niet te duur! Commissie van aanbeveling: pastoor G. Goes o.p.; M. Klinkum, arts; J. H. Plugge, Interkerk. Diac. Kontakt; R. Scheeres; M. A. C. Taverne-van Cam- pen. Vereniging „Voor Vluchtelingen", afd. Rotterdam-Schiedam: E. M. Marcus- Spring in 't Veld, Schiedam, tel. 707372; M. Snoek, Schiedam, tel. 260691; mr. G. de Jonge, Rotterdam, tel. 650966. VLUCHTELINGEN De vereniging „Voor Vluchtelingen" is in 1974 opgericht door o.a. het Univer sitair Asyl Fonds (UAF) en Amnesty International. Doel van de vereniging is kortweg de opvang en begeleiding van politieke vluchtelingen. Dit werk wordt, vanaf het begin, gedaan doorde vele vrijwilligers in de 21 opvanggroe- pen verspreid over het hele land. Het landelijk bureau in Amsterdam koör- dineert en ondersteunt de werkzaam- hedenvan deze groepen. Op dit bureau werken twee part-time betaalde en een aantal vrijwillige medewerkers. Aan het bureau is ook een opvanggroep verbonden. OPVANGGROEPEN Een opvanggroep draagt in principe de gehele verantwoordelijkheid voor de opvang en begeleiding van de vluchte lingen) waar zij kontakt mee onder houdt. Een groep bestaat gemiddeld uit 6-12 mensen die gezamenlijk de volgende taken op zich nemen: -aanmelding bij en kontakt met de plaatselijke Vreemdelingendienst -regelen van onderdak bij een gastge zin -aanvragen van een uitkering krach tens de Alg. Bijstandswet -hulp bij juridische procedures -hulp bij het Nederlands leren -vinden van definitieve woonruimte -hulp bij het zoeken naar werk -de vluchteling vertrouwd maken met de Nederlandse samenleving -steun en opvang bij persoonlijke pro blemen van de vluchteling. Wat is een vluchteling? Volgens het internationale recht zijn vluchtelingen mensen die buiten hun geboorteland leven omdat ze bang zijn voor vervolgingen, bijvoorbeeld door een revolutie, door een verandering van het politieke regime of door binnen landse onlusten, die voor sommige groepen onzekerheid met zich meeb rengen. ,.f Vereniging „Voor vluchtelingen", Sin gel 56. 1015 AR Anist im (telefoon 020-234420). NIEUWE OPZET vervaardigd, land van oorsprong, tijd van vervaardiging, restauraties of an dere behandelingen die het heeft on dergaan. Wanneer later blijkt dat het artikel niet voldoet aan de omschrijving, dan is de verkoper verplicht het artikel te rug te nemen en het volle bedrag te re stitueren. RUIM ASSORTIMENT Het assortiment van de „Antiekade" bestaat uit onder andere aardewerk, goud, zilver, glas, kristal, klokken, horloges, meubelen, olielampen, por selein, smeedwerk, tin, oude munten, poppen en speelgoed, sieraden en astronomische en medische instru menten. Op de Antiekade zijn zelfs prijzen te winnen. De 5000e bezoeker/ster van de beurs krijgt een „avondje uit" aange boden, te besteden naar eigen keuze, voor twee personen. De 10.000e bezoeker/ster wint een weekendreis naar Londen of Parijs voor twee perso nen. Verder zijn er prijzen te winnen als abonnementen op antiek-tijdschriften (door het invullen van een coupon). Eerste, tweede en derde prijzen zijn er voor de drie best verzorgde stands. De „Antiekade" biedt een groot assor timent 17e, 18e en 19e eeuws antiek, een collectie die wordt aangevuld met curiosa tot 1945. De beurs in de Margriethal is geopend op 14 september van zeven tot tien uur, op 15 september van elf tot zes uur en op 16 september van elf tot zes uur. De toegangsprijs is 5,per persoon; terwijl 65-Plussers en kindera» onder de 14 jaar 3,entree betalen! Met het nieuwe seizoen zijn ook de op zet en presentatie van de Antiekade veranderd. Vroeger heel gewoon, deze vélopipède, tegenwoordig object voor verzamelaars. Tweedaagse beurzen zijn voorzover mogelijk uitgegroeid tot driedaagse evenementen. Een hoekje met meube len zonder standbouw zal men ditmaal niet meer tegenkomen, want alle deel nemers worden geïnstalleerd in kleur rijke stands, voorzien van vloerbedek king en verlichting, zodat het meer in tieme en sfeervolle winkel- of huiska meridee bereikt wordt. Daartussen door komen de kramen, voorzien van fleurig zeildoek. Om de herkenbaarheid van standhou ders voor het publiek te vergemakke lijken, worden alle stands van naam borden voorzien, terwijl voor de duide lijkheid over de standplaats de looppa den van straatnamen worden voorzien. In het weekende van 14,15 ai 16 september (vrijdag, zaterdag en zondag) vindt in de Schiedamse Sporthal Margriet een grootse antiekmanifestatie plaats. Voor Schiedam is deze „Antiekade" een première. De beurs wordt georganiseerd door Nederlands grootste Antiekbeurs-organisatie, de „Antiekade" uit Limmen, Lim burg. Dat de belangstelling vow antiek niet tanende is, maar nog steeds groeit is gebleken uit de bezoekersaantallen van het afgelopen Antiekade-seizoen. Ook de antiekbeurs in de Rotterdamse Doelen, die de antiekliefhebbers nog vers in het geheugen zal liggen, trok veel bezoekers. heer D. J. B. van Vliet. Tijdens de 3- daagse beurs kan dit geschieden op vrijdagavond van zeven tot tien en op zaterdagmiddag van twee tot zes. Een aparte attraktie van de beurs vormt Lucien van der Pluym uit Berg en (N.H.) die voorwerpen beschildert met motieven uit Hindelopen.. Assen- delft, de Zaanstreek, Beieren of Noor wegen. Lucien van der Pluym verkreeg landelijke bekendheid met zijn be schilderde arresleden en muurschilde ringen. Ook calligraferen behoort tot zijn werkterrein. Op de beurs kan men de hele zaterdag en zondag aan het werk zien. Ook regionale antiekhandelaren wor den door de organisatie uitgenodigd. Dit is een nieuw element dat dit sei zoen voor het eerst verwezenlijkt kon worden. Op vrijdag, voor de beurs de deuren opent voor het publiek, zijn tij dens de voorkeursuren van vijf tot ze ven de regionale antiekhandelaren door de organisatie uitgenodigd om kennis te komen maken en kontakten te leggen met de standhouders van de antiekade. zoals Frans Halsplein, Empirelaan, Louis XVI plantsoen, enzovoorts. KEURING De keuring van de artikelen, voor de beurs, zal niet meer geschieden door een ballotagecommissie, maar door een beëdigd en onafhankelijk makelaar/taxateur. Daarbij blijft de keuringsdatum van 1945 gehandhaafd, wat wil zeggen dat alle voorwerpen die na 1945 zijn gedateerd, van de stands zullen worden verwijderd. Bovendien wil men er naar streven alle artikelen te prijzen en daarbij het jaartal te ver melden. Omdat de kwaliteit van oude voorwer pen sterk kan wisselen, bijvoorbeeld door beschadigen of gedeeltelijke ver nieuwing, heeft het publiek het recht bij aankoop van een artikel van f 200,of meer een Antiekade-Ga rantiecertificaat te verlangen. Hierop moet door de antiquair o.a. worden in gevuld van welk materiaal het artikel is

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 17