Trekker Trek groeide uit tot sportgebeuren RE - EEN SPORT die mo menteel veel opgang maakt is Trekker Trek, een uit Amerika overgewaaid ge beuren. Trekker Trek heeft alles te maken met kracht en techniek. Het zijn wedstrij den waarbij flink opgevoer de tractor-motoren tegen el kaar strijden om uit te ma ken wie de meeste paarde- krachten kan leveren. Voor vele Trekker Trek-knutse- laars kost deelname aan Trekker Trek wedstrijden dan ook vele en vele avond en sleutelen om de tractor dusdanig aan te passen opdat er inderdaad indrukwek kende prestaties geleverd kunnen worden. Zelfs het inbouwen van complete vliegtuigmotoren is geen zeldzaamheid. Zoals gezegd is de Trekker Trek sport over komen waaien uit Amerika en en kele jaren geleden geïntro duceerd door Gerrit Alting uit Oud-Alblas. Resultaat is de oprichting geweest van de Nederlandse Trekker Trek Organisatie, nu al weer zo'n twee jaar geleden. Tijdens zijn vakantie in Amerika kwam hij enige ja ren geleden in aanraking met dit gebeuren en een jaar later ging hij met enkele vrienden terug naar Amerika om zich te verdiepen in de Trekker Trek sport en de mogelijk heid om dit in Nederland te starten. Door LEON ZOETEMAN Foto's: RINI BOON EENMAAL TERUG in Neder- 'land, besloot hij dat er ook in ons land een vereniging moest komen voor Trekker Trek en middels een advertentie in een blad riep hij geinteresseerden op contact met hem op te ne men. Natuurlijk was dit een hele or ganisatie, maar het resultaat bleef niet uit. Na een klein jaar had de Trekker Trek vereni ging reeds vijfhonderd aktieve leden, een aantal dat momen teel snel groeit. Trekker Trek Techniek De vereniging """li Drie klassen Het parcours Sensatie v Opgevoerde traktors met vliegtuigmotoren Maar wat is nu eigenlijk dat Trekker Trek, vraagt u zich wellicht af? Wel, al jaren kennen we in Nederland trekkerbehendigheidswedstrijden. Dit zijn wedstrijden, waarin voornamelijk plattelands-jongeren, met meer of minder vaardigheid een eng parcours tussen strobalen afleggen of dertig meter langs een wiebelende melkbus hun aanhangertje overeind moeten houden. Bij de Trekker Trek wordt de behendigheid echter geheel over boord gegooid en komt het aan op pu re kracht. Trekker Trek wil zoveel zeggen als: met je trekker een bepaald gewicht verplaatsen, zover als de kracht van de motor toe laat. Wie het verst komt, wint. Waar het dus op neer komt bij de Trekker Trek, is dat men zoveel mo gelijk technieken op de tractor toe past, zodat de kracht van de machine zoveel mogelijk wordt opgevoerd. Het zijn dus lang niet alleen de wed strijden die verreden worden, die de sport voor de deelnemers aantrekke lijk maken, maar veel meer het rom melen met techniek. "Dat knutselen is één van de belang rijkste dingen bij de leden van de Trekker Trek vereniging", zo vertelt Johan Hijkoóp, die het één en ander coördineert op persgebied voor de vereniging. "De mensen zijn maanden bezig en sparen zich als het ware, het brood uit de mond, om een optimale trekker te kunnen bouwen. En het zijn echt niet alleen de leden zelf die daar mee bezig zijn, want voor de trekker klaar is, zijn er vaak tientallen belang stellenden en kennissen met hun han den aan geweest. Het is wel een dure sport" zo vertelt Johan verder, "en het is te hopen, dat nu de TrekkerTrek sport een beetje meer in de belang stelling komt, ook bedrijven wat steun gaan geven. Nu moeten de mensen de sloperijen nog af om aan betaalbare materialen te komen". Toch, ondanks dat het trekker-bou wen vrij duur is, neemt het aantal ver enigingsleden snel toe. De vereniging werd in 1977 opgericht en kreeg de naam Nederlandse Trekker Trek Or ganisatie (N.T.T.O.) mee. Deze orga nisatie, waar Gerrit Alting voorzitter van is, heeft een aantal regelementen opgesteld, waarin tal van wedstrijdre gels en diverse veiligheidseisen. Zij organiseerde in korte tijd diverse re gionale wedstrijden en het Nederlands Kampioenschap Trekker Trek. Dui zenden mensen bezochten deze spektakulaire wedstrijden en onder andere ook Prins Claus was één van de vele enthousiaste aanwezigen. "Op dit moment bestaat het publiek, dat altijd wel in grote getale op komt draven, voornamelijk nog uit boeren en tuinders", zo vertelt Gerrit Alting Het paradepaardje in de vrije klasse: een traktor met een complete vliegtuigmotor. -'.jo Een racewagen van robuuste uitvoering? Nee, gewoon een traktor, weliswaar wat omgebouwd maar dat is ook wel nodig want er moeten tijdens de wedstrij den heel wat paardekrachten geleverd worden. Met man en macht wordt avond aan avond gewerkt om de traktors klaar te krijgen voor de wedstrijden. "Maar we hopen ook de aandacht van de stadsmensen te trekken", aldus Gerrit. Bij de wedstrijden worden de trekkers in drie klassen ingedeeld, te weten de standaardklasse, super-standaardklas se en de vrije klasse. In de vrije klasse zijn alle types motoren toegestaan en er zijn reeds vele trekkers met tank motoren en vliegtuigmotoren. Sommige van deze trekkers in de vrije klasse leveren meer dan duizend p.k. trekkracht. De trekkers moeten dan ook bijhoorlijk worden beveiligd. Ze zijn voorzien van beugels, die eventueel kantelen en steigeren belemmeren en zelfs een dodemansknop is voorgeschreven. De machines krijgen van de eigenaars ook verschillende namen mee. Het parcours, waar met de trekkers op wordt gestreden, is 60 tot 100 meter lang en bestaat uit een harde aarden baan, die na iedere race weer wordt afgevlakt en aangereden. Het gewicht, dat moet worden verplaatst, bestaat uit een sleepwagen en op deze wagen de ballast bak. Deze bak staat even achter het midden op een tandemstel met dubbele lucht. Aan de voorkant rust het chassis op een slee, die, door dat bij aanvang van de race het ge wicht zich boven de wielen bevindt, nauwelijks de-grond raakt. Wanneer het startsein wordt gegeven en de trekker begint te trekken, wordt door een bepaalde overbrenging het ge wicht over de rails naar voren bewo gen. Naarmate de afstand vordert, wordt het gewicht hoe langer hoe meer op de slee gedrukt, totdat de slee diep in de grond vreet. Dit gaat dan, tot het moment dat de trekker de aan hanger niet meer kan trekken. De tractor steigert of de motor slaat af, de wielen slippen door en op dat moment wordt de deelnemer afgevlagd. De af gelegde afstand is bepalend voor de rangschikking in het klassement. De aanhanger is verstelbaar, zodat deze voor alle klassen kan worden ge bruikt. Het is een geweldig gezicht de mon sters aan het werk te zien. Tijdens de Nederlandse kampioenschappen op Flevohof waren meer dan 14.000 en thousiaste toeschouwers er getuige van hoe tot het uiterst toe opgevoerde motoren een oorverdovende herrie maakten in de korte krachtsexplosie. Roetzwarte uitlaatwolken dwarrelden over het terrein. Het is voor de deel nemers een uitdaging hun trekker tot het uiterste op te voeren om zich met hun collega's te meten en de teleur stelling moet wel enorm groot zijn, wanneer een trekker het soms al na enkele meters laat afweten. Het ziet er naar uit dat de Trekker Trek sport een grandioze toekomst in Nederland te gemoet gaat. Trekker Trek zal bijdra gen tot meer kennis van, en inzicht in het in perfecte conditie houden van de trekker en het optimaal omzetten van motorvermogen in trekkracht. Het is een sport met didactische waarde. Het prepareren van een trekker is leerzaam, vereist technische kennis, brengt aldoende de knutselaar van al- les bij over compressie, vermogen, overbrenging, de grenzen van moto risch en mechanisch kunnen. Wat de sensatie betreft, mag dit beloond wor den met grommende, dreunende, rookpluimen de lucht insturende, brullende trekkers Even proefdraaien, voordat de traktor kan deelnemen aan de Trekker Trek wedstrijden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 30