Uitvallen stroom stelt velen voor problemen Onderscheidingen bij Wilton-Fijenoord Drumbandfestival: ouwe hap doet mee C.K0K Brand in centrale Rotterdam VOS verzorgt cursussen en optreden van „Diskus" Film in Jeugdhaven Nieuwland I? Stadsblad va. 1 7 HAND GESCHILDERDE TEGELS IN EIKENLIJST Juwelier SINDS 1895 ANTI ROEST BEHANDELINGEN INCOS B.V. STEDELIJK MUSEUM SCHIEDAM hoogstraat 112 toegang gratis HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 Een storing in het stroomnet, legde gisteren tegen het einde van de middag een groot gedeelte van de noordelijke Waterwegoever plat. In Rotterdam bleven de klokken stlhtaan op vijf minuten over vier, het tijdstip waarop de storing begon. Niet alleen de klokken bleven stilstaan: ook trams hielden stil en konden met geen mogelijkheid meer in beweging worden gezet. Verkeerslichten vielen uit. De gemeentelijke energiebedrijven van Vlaardingen konden omstreeks vijf uur nog geen nauwkeurige inlichtingen ge ven over de oorzaak van de storing. Men kon toen niet zeggen of de oor zaak gezocht moest worden in de cen trale dan wel in het transport van de elektriciteit en hield het op een storing in het 25 cafénet (hoogspanning). Later werd bekend dat de storing werd ver oorzaakt door een brand in de stroom- centrale in de Rotterdamse Gallilei- straat. Slechts een gedeelte van de cen trale kon worden behouden. SPITSUUR Ondertussen stelde het uitvallen van de stroom honderdduizenden mensen voor problemen. In Vlaardingen, een gedeelte van Schiedam en een gedeelte van Rotterdam en Hoek van Holland, vielen spontaan alle op elektriciteit lo pende voorzieningen uit. Op kantoren moest men het werk staken dat met elektrische rekenmachines en elektri sche schrijfinachines en dergelijke werd gedaan en voorzover mogelijk overschakelen op handbediening. In fabrieken vielen de machines stil en in winkels-de koelinstallaties. Liften ble ven tussen twee etages steken. Aan het verkeer ging het uitvallen van de stroom ook niet onopgemerkt voor bij. De stoplichten functioneerden niet meer en de politie moest in allerijl en met man en macht uitrukken om de drukste verkeerspunten van agenten te voorzien die het verkeer moesten rege len. Trams konden niet meer voor of achteruit en blokkeerden op sommige plaatsen de verkeersstroom. De storing in het stroomnet ontstond op een bij zonder ongunstig tijdstip, namelijk toen het spitsuur op gang begon te ko men. Op diverse plaatsen ontstonden grote verkeersopstoppingen, terwijl het ver keer ook hinder ondervond van brug gen die plotseling niet meer neergela ten konden worden. Alleen de treinen loop verliep normaal, omdat de Neder landse Spoorwegen hun stroom be trekken van een aparte voorziening. BEDRIJVEN Een telefonische steekproef onder een aantal Vlaardingse bedrijven, leverde verschillende reacties op, die uiteenlie pen van ,,een regelrechte ramp" tot „niets aan de hand, we zijn overge schakeld op stroom van het noo- daggregaat". Bij Unilever taxeerde men de situatie als „Niet zo best". Het uitvallen van de stroom veroorzaakte hier weliswaar geen grote financiële verliezen, omdat het noodaggregaat na zes seconden in werking was getreden, maar het kan toorpersoneel moest het werk met elektrische apparatuur toch staken, terwijl ook de verlichting uitviel en men zich moest behelpen met de zwak kere verlichting van het aggregaat. Bij de Rotterdamse Margarine Indus trie aan de Koningin Wilhelminaha- ven, noemde men de situatie „desastreus". Door het uitvallen van de koelinstallaties, verbrandde een ge deelte van de olie die voor de produktie van margarine was bestemd. De stroomstoring veroorzaakte daardoor grote verliezen. In het Holyziekenhuis was de toestand normaal. Alle ziekenhuizen beschik ken over een sterk noodaggregaat, dat onmiddellijk in werking treedt als de stroom uitvalt. VERONTRUSTING Bij het gemeentelijk elektriciteitsbe drijf, kwamen honderden telefoontjes binnen van verontruste Vlaardingers, die wilden weten hoe de storing ontstaan was en hoelang zij ongeveer kon duren. Ook bij de politie regende het telefoontjes. De politie moest een zojuist begonnen cursus afbreken en het personeel de straat opsturen om het verkeer te regelen. Eén vrouw, die aan een longmachine lag, dreigde in levensgevaar te komen en moest met de grootst mogelijke spoed naar het Holy ziekenhuis worden overgebracht. Om vijf minuten voor half zeven, kon een groot gedeelte van Vlaardingen weer ruimer ademhalen, then bleek dat de situatie genormaliseerd was. Na de brand in de centrale aan de Gallilei- straat, had men de stroomvoorziening omgeleid naar de centrale aan de Schiekade. Slechts een kldn gedeelte van Vlaardingen zat tot kwart voor acht zonder stroom. Beelden ais deze, een verlaten halte van de tramlijnen 1 en 8 deden zich voor de Broersvest, toen tijdens de stroomstoring. Vrijdagmorgen 31 augustus 1979 zijn in de kantine Hoofdkantoor van de Dok- en Werf-Maatschappij Wilton-Fijenoord weer jubilarissen gehuldigd. Zij werden toegesproken door het lid der directie, de heer W. Bos, die het gebruikelijke geschen ken onder couvert, de vererende ge tuigschriften en de daarbij beho rende insignes uitreikte. Namens de Koningin reikte de Loco-burge meester van Schiedam, de heer drs. R. Scheeres, de Koninklijke Onder scheidingen uit, welke ceremonie hij gepaard liet gaan van een pas sende toespraak. 40 DIENSTJAREN B. BORGSTIJN, Kraanrijder B.D., Vlaardingen net Nieuwe KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 P K Verheugd telefoon 010-732877 Privé 010-706463 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor BUROLEIDER: J. J. Warbie telefoon 010-732877 Privé 01891-4733 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE: Mieke Woerdenbagch Adri Boer Peter de Lange Eindredaktie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh telefoon 015-124331. toestel 35 privé 01807-18513 BEZORGING: Indien deze krant niet bij u bezorgd wordt, verzoeken wij u 010-153874 te bellen De deelname aan het Drumband Fe stival van zaterdag in Schiedam, van de Tamboers- en Pijperkorpsen de „Oude Pijpers" uit Vlaardingen en de Ouwe Hap Rijnmondband v/h Har monie van Schiedam is zonder meer uniek te noemen. Ter gelegenheid van zowel het 50-jarige bestaan van de Vlaardingse Pijpers als dat van de Rijnmondband, zijn er korpsen van oudleden gevormd. De „Oude Pijpers" bestaat uit een 100 man tellende formatie en is een indru kwekkend geheel door zijn massaliteit Tevens zijn de uniformen naar het mo del van 30 jaar geleden met troms, hoorns en dwarsfluiten. De Ouwe Hap van de Rijnmondband bestaat uit 35 man en heeft eveneens de authentieke uniformen en muzie kinstrumenten als 30 jaar geleden. De muziek die beide korpsen ten ge horen zullen brengen is eveneens uit die tijd. Dat het optreden uniek genoemd kan worden blijkt wel daar uit dat dit het enige optreden van de Oude Pijpers buiten hun gemeente-grenzen is. Voor de Ouwe Hap Rijnmondband is dit de finitief het laatste optreden. Om de beide bands uitgebreid te tonen aan de Schiedamse bevolking spelen de beide korpsen voor aanvang van het défilé bij het Oude Stadhuis. De Ouwe Hap Rijnmondband speeltvan 14.30 uur tot 14.40 uur. De Oude Pijpers spelen van 14.40 uur tot 14.55 uur waarna het défilé om 15.00 uur geopend zal worden door de Oude Pijpers. De Ouwe Hap Rijn mondband sluit met de jeugd- en grote Rijnmondband het défilé. Na het défilé zullen beide korpsen deelnemen aan het Drumband Festival als 2e en 5e korpsen. De korpsen doen buiten me dedingen mee,maar iedere Ouwe Hap- per krijgt een persoonlijke herinnering van het S.G. ter herinnering van hun deelname aan het festival. W. J. Lobensteyn, Kotteraar Rep., Hoogvliet. Ere-medaille in Brons be horende bij de Orde van Oranje Nassau J. J. Stok, Plaatwerker N.B., Rotter dam L. Versluis, Werkvoorber./calculator N.B., Schiedam Ere-medaille in Zil ver behorende bij de Orde van Oranje Nassau. A. M. Vroegh, Techn. Administra teur Rep., Rotterdam. Ere-medaille in Brons behorende bij de Orde van Oranje Nassau. W. Westerhoff, Perser N.B., Vlaar dingen 25 DIENSTJAREN W. M. Andela, Scheepsbeschieter N.B., Delft J. M. Baay, Brander Rep., Vlaardin gen A. Batz, Fitter-pijpenmont. B.D., Schiedam W. Castel, Bankwerker Rep., Vlaar dingen A. G. Dingenouts, Doktimmerman Rep., Schiedam T. v. Eek, Tuiger Rep., Vlaardingen T. v. Ekelenburg, Scheepsbeschieter N.B., Vlaardingen J. P. Palandt, Plaatwerker N.B., Schiedam R. Flohr, Inkoopass. Techn. Ink. M.M., Rotterdam J. F. den Houting, Meet- en contr. techn. N.B., Schiedam J. M. Lammers-Groeneveld, Telefo niste B.D., Vlaardingen W. Meeling, Chauffeur B.D., Capelle a/d IJssel E. Middelbosch, Bankwerker N.B., Schiedam C. A. Mulder, Bankwerker Rep., Schiedam L. C. Riesmeyer, Bankwerker N.B., Rotterdam J. Schot, Projectbaas N.B., Rotter dam J. F. M. v.d. Velde, Ass. baas App.bouw, Schiedam J. Visser, Chauffeur B.D., Rotter dam E. A. Wohler, Ass.baas Rep., Schie dam. De Ouwe Hap van de Rijnmondband blaast zaterdag op het festival nog een deuntje mee definitief voor de laatste maal. In Jeugdhaven Nieuwland wordt dins dagavond de film „The Good the Bad and the Ugly" vertoond. De film is be doeld voor jongeren van zestien jaar en ouder. De aanvang is tussen ongeveer acht uur en half negen. De Jeugdhaven is elke zondagavond en dinsdagavond geopend voor jongeren. Jeugdhaven Nieuwland is gevestigd aan de Albar- d astraat 65-69. Broersvest 87-93 Telefoon 267937 Schiedam Op 11 september brengt toneelgroep Diskus voor geintetesseerden in de VOS-cursussen het stuk „Ik zeg het nu hardop". Plaats: dienstencentrum de 4 Molens. Aanvang 8 uur. Toegang gra tis. Na afloop van de voorstelling kan er informatie verkregen worden over de VOS-kursussen. 18 september starten weer 3 VOS-cur- sussen. 2 ochtend cursussen; in Groen- oord Boerderij Landvreugd, Swee- lincksingel 7: in Zuid, Zuiderkwartier, Dwarsstraat 33. Deze cursussen zijn van 9.15 uur tot 11.15 uur. 1 Avond cursus in West in de „Bever" Van Be verenstraat 4c van 20.00 tot 22.00 uur. VOS betekent: Vrouwen oriënteren zich in de samenleving. De cursus is bedoeld voor de vrouwen die tot nu toe weinig kansen en mogelijkeheden tot vormingen scholing hebben gehad. De VOS-cursus bestaat uit 12 bijeenkoms ten. Kosten 25,voor de gehele cur sus. Aan de cursus gaat een informa tieochtend (18 september) vooraf die bedoeld is om kennis met elkaar te maken en om in onderling overleg het programma vast te stellen. De onder werpen die aan de orde komen, hebben betrekking op de rolverdeling tussen man en vrouw, de opvoeding en om gang met de kinderen en de maat schappij om ons heen en onze plaats als vrouw daarin, 's Morgens is er kin deroppas waar geen extra kosten aan verbonden zijn. Een leeftijdsgrens is er niet. Aan de cursus kunnen maximaal 15 vrouwen deelnemen. U kunt zich opgeven of inlichtingen vragen bij Len van Berkel, Prof. Ka- merlingh Onneslaan 125a, telefoon 260332. Voor nieuwe en gebruikte automobielen. Gustoweg 71 Telefoon 732246 SCHIEDAMSE NOTITIE Op 6 september om tien uur drinken de dames van de Nederlandse Christen Vrouwenbond een kopje koffie om de kennismaking te hernieuwen. Dit ge beurt 's morgens om tien uur in de Voorhof van de Julianakerk aan de BK-laan. De eerste ledenvergadering van NCVB vindt plaats op woensdag 12 september om acht uur 's avonds aan de Lange Haven 73. Ds. Penne- kamp zal dan spreken over „De Schepping". Zondag 9 september a.s. om 14.00 uur zal Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Museum, een toelichting geven op de presentatie van een gedeelte van de collectie hedendaagse kunst. Getoond wordt: Rotterdamse figuratie, abstract expressionisme, constructivisme, fundamentele schilderjkunst en F. Erfmann Belangstellenden zijn van harte welkom. De opstelling blijft te bezichtigen tot 10 september 1979.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 3