Burgemeester John te Loo (50): „wij willen graag iets voor de bevolking gaan betekenen" Burgemeesters benoemingen ongewisse zaak HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 42 - VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 Dat het voorspelten van nieuwe burgemeesters nog steeds een on gewisse zaak is blijkt uit de be noeming van de burgemeester van Winschoten mr. John te Loo (50) tot burgemeester van Schie,- dam. Ons blad was de enige die reke ning hield met de benoeming van de heer Te Loo in Schiedam, zo wel bij het eerste uitlekken van de nieuwe burgemeesterskandi daat van Schiedam als bij de hoorzitting van de commissaris van de Koningin noemden wij hem als één van de mogelijke kandidaten de nieuwe Schie- damse burgemeester, hoewel wij ook gistermiddag er van over tuigd waren dat niet John te Loo burgemeester van Schiedam zou worden, maar de 32-jarige Gro ningse wethouder Sjaak Wallage. Deze laatste was immers door de PvdA-fraktie in de Schiedamse gemeenteraad verzocht te sollici teren naar de funktie van burge meester van Schiedam. Hij be hoorde ook tot de belangrijkste kandidaten, maar zoals zo vaak bij burgemeestersbenoemingen kan men alles wikken maar de Haagse regeerders beslissen. John te Loo is een beroepsburge meester, m.a.w. hij is een figuur die veelvuldig tussen de bevol king in te vinden zal zijn. Een man ook met een veelzijdige be langstelling en iemand die het po litieke klappen van de zweep kent en dat in Schiedam ook no dig is. Ook het christelijke volks deel van de stad kan tevreden zijn. HijHs een doorbraak figuur binnen de Partij van de Arbeid, iemand die in zijn huidige woon plaats als beleidend lid van de Nederlands Hervormde Kerk op onregelmatige tijden naar de kerk gaat. Hij zal echter niet vaak een intrede of een afscheid van een predikant in Winschoten over slaan. „Je praat daar met mensen die je anders nooit tegen komt", zegt hij zelf. Kortom de Schiedamse be volking kan tevreden zijn met John, Jacoba,. Ronald en Saskia Te loo. „Ik ben een overtuigd lid van de Partij van de Arbeid, maar men moet mij geen etiket opplakken dat ik tot de rechter- of linkervleugel of tot de mid dengroep van deze partij behoor. Ik heb een hekel aan etiketten opplak ken. Dat wil niet zeggen dat ik niet met hart en ziel achter de doelstellin gen van de Partij van de Arbeid sta". „Vlak na de tweede wereldoorlog ben ik lid van de PvdA geworden. Ik was wat men vroeger binnen de PvdA zei een doorbraak socialist. Ik zal ook nooit mijn mening onder stoelen of banken steken. Dat heb ik nooit gedaan en zal dat ook niet in Schiedam doen". Dat zegt de nieuwe Schiedamse bur gemeester mr. Gijsbert Johan te Loo (50), tot 16 oktober burgemeester van de Groningse gemeente Win schoten en vanaf die datum burge meester van Schiedamj, Een benoeming die nog al verras send af kwam. „Ach verrassend"' zegt hij er zelf van. „Ik wist het min of meer al een week. Eerst heb ik mijn medecolle geleden in Winschoten ingelicht en vandaag (dus donderdag) zijn wij met de jaarlijkse excursie met de Winschoter gemeenteraad op stap geweest. Gelukkig waren we vlak in de buurt toen ik het bericht kreeg dat mijn benoeming in Schiedam of ficieel zou worden bekend gemaakt. Een van de wethouders, die met een herstellende gebroken heup in zijn aangepaste auto aan de excursie deel nam was bereidwillig genoeg om deze auto tijdelijk af te staan. Ik heb deze toen voor zijn woning gezet en ben snel naar huis gegaan. Hoe kijkt mr. John te Loo tegen Schiedam aan. Is hij er al eens ge weest? Volgende week gaan wij op kennis makingsbezoek, ik ken de stad uiter aard niet, maar wat ik in de profiel schets heb gelezen komen de proble men daar erg overheen met die in Winschoten. Winschoten met zijn 21.500 inwoners zit als Oost-Groningse provincie, ook met een hoog werkloosheid cij fer ook wij hebben een binnenstads probleem dat overigens regoreus is opgelost". COLLEGIAAL BESTUUR John te Loo moet zich uiteraard nog helemaal inwerken als burgemees ter van Schiedam. Hetis een aardige promotie van een stad van 21.500 in woners naar een stad van iets meer dan 75000 inwoners. Hoe ziet John te Loo overigens zijn funktioneren binnen een college van burgemeester en wethoudersn. „Ik ben voor en collegiaal bestuur. In Winschoten hebben wij zo'n col lege en in Schiedam is het ongetwij feld ook zo. Daarbij ben ik als bur gemeester ter beschikking van de bevolking. Dat wil zeggen dat als men mij nodig heeft en er is ruimte in mijn agenda ik ter beschikking van de Schiedamse burgerij zal staan. Het kan mij niet schelen of het nu zaterdag, zondag of 's avonds is. Dat betekent overigens niet dat ik iedere winkelier, die een toonbank verplaatst, met een openingsbezoek zal veréren. Daarbij speelt ook nog dat derge lijke zaken altijd eerst in het college van burgemeester en wethouders moeten worden besproken en zijn het zaken die de betreffende porte feuillewethouders toe komen dan hebben zij uiteraard eerste keus". De twee grote problemen waar Schiedam mee worstelt zijn de werkgelegenheid en de binnenstad, dus in politieke termen de economi sche aangelegenheden en de ruimte lijke ordening. Heeft burgemeester John te Loo daar inzicht in". „Deze twee portefeuilles heb ik bin nen het gemeentebestuur van Win schoten in mijn bezit en ik geef iedereen de verzekering dat wij het hier op dit gebied ook flink voor onze kiezen hebben gehad. De binnenstad was b.v. zo'n pro bleem. Daar zijn we regoreus gaan slopen, er waren allerlei straatjes en doolhofjes. Kortom niemand kon er meer wijs uit en het was één grote bouwval. De enigste oplossing was er als het waren met tank over heen gegaan en het bouwen van een nieuw stadscentrum. Dat hebben we dan ook gedaan en het gevolg was dat we hier in mijn ogen een fijn stads centrum hebben dat de toest van alle kritiek kan doorstaan. Er zijn allerlei groot winkelvoorzie ningen, terwijl wij hier in Winscho ten een rijk cultureel leven hebben, terwijl er ook allerlei andere voor zieningen zijn, zowel op het terrein op de volksgezondheid als andere zaken. We hebben zelf een mini-ge vangenis waar plaats is voor 20 ge detineerden. Al deze zaken hebben te maken met de funktie van Win schoten als centrale gemeente voor

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 42