WIT - ZWART BIJ HET BEGIN VAN EEN NIEUW SEIZOEN m Preek en zang GESCHIEDENIS VAN DE SINGELKERK OPROEP BIJKERK-PERIODE (1881-1896) II Aflevering 6. 9 september 1886: 5 oktober 1886: 24 december 1886: Weekeinde 8 en 9 september Zang: Weekeinde 15 en 16 september (vredesthema) Weekeinde 22 en 23 september (sterritdag) Weekeinde 29 en 30 september HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 6 - VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 bi nnenstadsblad Er zijn soms van die situaties en tegenstel lingen die we in de symboliek van een kleur uitdrukken. Kleur bekennen is een bekende uitdaging in onze moderne maatschappij. Overwegend is de kleur van het rood. Het rood roept vooral de solidariteit op tussen de mensen, die vechten om recht. De vaandels van de revolutie zijn altijd rood gekleurd. Men roept er de verbeten heid van de strijd mee op, want rood is nu eenmaal de felste kleur. Rood is ook de kleur van de liefde. Het teken van hun liefde reiken geliefden elkaar over met rode rozen. Rood is in onze kerkelijke liturgie de kleur van de liefde en Gods Geest. Het is tevens de kleur waarmee we onze martelaren ver eren, die uit liefde voor hun geloof bereid waren hun rode bloed te offeren. Be kleur van de priesterlijke toga's ver taalde de waardigheid, waarin de drager verkeerde. De klim van weleerwaarde tot hoogeerwaarde ging samen met een kleur- wisseling. De laagst geklasseerden droegen zwart. De bisschop droeg paars tot op zijn sokken toe. De kardinaal kreeg het rood. De paus tooit zich in het wit. De wit-zwart onderscheiding is evenwel niet van louter kerkelijke aard. Er wordt nog vaak genoeg een huwelijksfeest gevierd met een witte bruid en een zwart geklede brui degom. Wit is vooral de kleur van de reinheid (de witte was) en de onschuld (de witte lelie); zwart is de kleur van de ernst en de waar digheid, maar ook van de schuld. We kun nen immers iemand zwartmaken of hem zwarte piet toespelen. Je kunt ook het zwarte schaap in een fami lie zijn. Ik ben aan deze kleurenfilosofie begonnen toen ik mijn „KRONIEK ENER PARO CHIE" de schrijver van de bijna honderdja rige historie van de Singelkerk op deze pa gina naast mij kreeg. Ik houd van mensen, die van geschiedenis houden. Ik houd meer van een levensver haal van een debat om het gelijk. Een levensverhaal is altijd kleurrijker. Ik kom terug op de geschiedschrijver van de bijna honderdjarige Singelkerk. Onze huidige penningmeester, Charlie van der Zant, is niet alleen een bekwaam beheerder van de penningen, hij interesseert zich ook bijzonder voor de geschiedenis van onze pa rochiekerk. Hij schrijft zijn geschiedenis vooral vanuit de schriftelijke gegevens en de notulen van de eerste 90 jaar. Tot haar 90-jarig bestaan heeft de Singelkerk als een betekenisvol evenement in Schiedam de vlag nogaleens kunnen uithangen. In het verhaal van onze historische speurder wapperen er vaak vlaggen. Hij heeft ze zelf niet uitgehangen. Hij geeft slechts de feiten weer. Het waren ten dien dagen vlaggen met blijde kleuren. Er viel iets te vieren. De vlag van het „zwart Nazareth" bleef in de kast; die hoorde niet bij het feest. Als kroniek schrijver van de laatste tien jaar hang ik de vlag niet zo snel meer uit. Er kan soms in het leven een merkwaardige samenhang al ler dingen zijn. De glorie-tijd van de Singelkerk is voorbij. Ze raakt in zekere mate in verval als bouw werk, maar ook in andere zin. Als in zovele steden raakt ook onze binnen stad in de verpaupering. We delen daarin mee. de getrouwen trekken steeds meer weg. We raken verlaten. Daarnaast is ook het kerkelijke leven aan een sterke inflatie onderworpen, de laatste tien jaar hebben de aard van de geschiedbeschrijving van een parochie sterk veranderd... Dit laatste tijdperk valt merkwaardiger wijze samen met de overname van de geestelijke verzorging van de witte habijten door de zwartrokken. Welk toeval speelde hierin een rol? Deze kleurtvisseling is toch moeilijk aan te geven als de oorzaak van een neergang. Iedereen geeft een stuk geschiedenis een ei gen kleur. Je kunt een verhaal nu eenmaal slechts schilderen met een variatie van kleuren. Een verhaal van een instituut of van een mensenleven wordt altijd weergegeven in de schakering van licht en donker. Een mensenleven ligt opgesloten tussen het wit van de bruidsjapon en het zwart van de rouwkleding. Ik kies een tussenkleur. Ik wil niet zwartgallig zijn. Ik kies voor groen. Groen is de kleur van de hoop. Het is ook de overheerdsende kleur van Gods schepping. Zijn wil ligt erin vast. Er zit een duidelijke betekenis in het groen. Groen en groenten bepalen de eerste le vensbehoeften. Het zijn de vitaminen van het levenbestaan, maar ook van liet leven der geest. Ik hoop bij het eeuwfeest een groene vlag uit te steken. Het groen is de kleur van de hoop. Het groen is het mooist in de lente. Misschien kan de viering van ons eeuwfeest ons weer wat lentelucht verschaffen, Wie het groen van de hoop verliest, komt in een zwarte wereld terecht. J. A. L. Laurent, pastoor Misschien leest u het af en toe in het weke lijks Informatieblaadje, nl. Vergadering Commissie Pastorale Zorg. Dit gebeurt één maal per maand. Ter oriëntatie van de commissieleden en ter informatie aan het Parochiebestuur moeten van deze vergaderingen notulen gemaakt worden. En dat is momenteel voor ons een groot probleem. We hebben nl. geen vaste notulist(e) en we zoeken die wel. Zou er in onze parochie, groot door de sa menvoeging van drie binnenstadsparochies, niet één persoon zijn, die dit voor zijn of haar rekening zou willen nemen? Ik vraag me nl. ook af, of er in juni niet een meisje haar diploma behaald heeft als steno-typiste of als secretaresse. Uiteraard heeft zij dan nog geen jarenlange ervaring, maar misschien welfde bereidheid om dit eens te proberen. Je hoeft het niet in eens helemaal alleen te doen, we helpen je echt wel, maar misschien vind je het op de duur zo interessant, dat je er werkelijk bij betrokken raakt, waardoor het ook eenvou diger wordt, om de notulen te maken. De eerstvolgende vergadering is op maan dag, 1 oktober a.s. Wie meldt zich aan? Te lefonisch kan ook. Het nummer van de pas torie is; 268228 Voorz. Comm. Past. Zorg. Tijdens het vorige weekeinde zijn in alle pa rochiekerken folders beschikbaar gesteld met informatie over katechese-aktiviteiten in Schi^iam en Kethel en zo ook in onze pa rochie. Ongetwijfeld herinneren degenen, die twee jaar geleden aan de Bijbelcursus hebben deelgenomen in de pastorie aan de Singel zich, hoe boeiend en interessant die avonden waren en hoe enthousiast men was, om daarop een vervolg te krijgen. Vorige winter waren er'zoveel gegadigden, dat ze in twee groepen verdeeld werden, teneinde de gesprekken onderling goed te kunnen doen verlopen. Ook toen waren de reakties positief. De cursus was toen in één van de parochiezaaltjes in de Mgr. Nolens- laan. Uiteraard is het geen cursus, waar u de Bij bel volledig leert kennen. U krijgt wel infor matie over achtergronden van een bepaald bijbelgedeelte, waarna u de gelegenheid krijgt er onderling over te discussiëren en tijdens de vorige cursussen is gebleken, hoe belangrijk de mogelijkheid is met lekaar over deze dingen te kunnen praten. De cursus bestaat uit acht maandagavon den en begint op 8 oktober a.s. 's avonds om 8 uur in de „Wilgenburg", gelegen in de tuin achter de Singelkerk. jVoor onze eigen parochianen zijn we geluk kig, dat het deze keer voor hen weer wat idichtër bij huis is, maar natuurlijk zijn alle belangstellenden van harte welkom. De andere data zijn: 22 oktober, 5 en 19 no- jvember, 7 en 21 januari, 4 en 25 februari. De begeleiders zijn evenals vorig jaar: J. Groot en A. de Lange. Verdere gegevens, ook over andere aktivi- teiten, kunt u vinden in de gele folder, welke ook in het weekend van 8 en 9 sep tember voor u in de kerk en in de kapel ge reed zal liggen. Overwin uw schroom en doe meë! U zult er beslist geen spijt van hebben. Comm. Past. Zorg. Zoals in onze vorige aflevering is beschre ven werd in oktober 1883 als tweede rector van de Bijkerk aan de Singel benoemd: pa ter Mattheus Langewen. Voor hem was de uitbouw van het parochie-leven van de Sin gelkerk, ook vanwege zijn lange ambtspe riode (van 1883 tot en met 1919) welhaast een levenswerk. Zijn naam is onverbrekelijk verbonden aan de beginperiode van de Rozenkransparo chie. Onder zijn leiding zou de bijkerk tot een bloei komen als zelfs de grootste opti mist zich niet zou hebben kunnen voorstel len. Verschillende sieraden, als altaren en para menten werden aan de Singelkerk geschon ken, zoals o.a. een communiebank, 2 altaren en in 1885 een bedrag van 5.000,voor een nieuw orgel door een gift van de al eerder genoemde Oom Jan van der Burg. Helaas overleed deze weldoender een jaar later. In de „Nieuwe Schiedamsche Cou rant" van 31 augustus 1886 lezen we: „He den nacht overleed een van de oudste inwo ners dezer gemeente, om zijne groote liefda digheid algemeen bekend, de heer Joannes van der Burg Az., in den ouderdom .van ruim 97 jaar". In de kronieken van de kerk lezen we hier over: „Toen de hoogbejaarde man kwam te sterven, werd hij bij uitzondering door zijn klokken o verluidt". Immers enkele jaren te rug had hij ook deze klokken geschonken. Om ons een voorstelling te maken van an dere voor de Singelkerk belangrijke ge beurtenissen en om enigszins de sfeer te proeven van het katholieke leven in die tijd, lijkt het ons interessant enige andere kran tenknipsels uit die tijd (beknopt) te citeren: „Onze stadsgenoot, de eerw. Heer J. Exler S. J. heeft gisteren in de kerk bij het studie huis der paters Jesuieten in Maastricht de H. Priester-wijding ontvangen. Zijn eerste H. Mis zal door de eerw. Heer Exler op dinsdag 21 september 1886 in de Havenkerk worden opgedragen". „Het Bestuur van het zangkoor I.H.D. stelt U in kennis dat er een nieuwe cursus zal worden geopend voor jongens van 8 tot 12 jaar. De heer Joh. G. van Ette, organist aan de Singelkerk, zal met het gratis onderricht worden belast". „De Heer J. G. van Ette, organist van de bij kerk, heeft voor het koorgezelschap van die kerk, een kerstcantate gecomponeerd. Op het kerstfeest zal deze compositie in ge noemde kerk worden uitgevoerd". Tot zover enkele aanhalingen uit kranten publicaties uit die jaren, waaruit grote toe wijding en trouw voor de katholieke zaak blijkt. In onze volgende aflevering zult u het vervolg van deze publicaties aantreffen. C. H. van der Zant. In de maand september herdenken wij vele feestdagen van Maria: 8 september De Geboorte van Maria. 12 september de 7 Smarten van Maria 15 september de Heilige Naam van Maria. in de kapel: zondag 10.30 uur Creedsingers in de parochiekerk: zaterdag_)9.00 uur volkszang zondag 9.00 uur Hoogmis I.H.D. in de kapel: zondag 10.30 uur I.H.D. Hoogmis latijn in de parochiekerk: zaterdag 19.00 uur Valeriuskoor in de kapel: zondag 10.30 uur Valeriuskoor in de parochiekerk: zaterdag 19.00 uur zondag 9.00 uur 11.15 uur Z.I.B. Hoogmis latijn I.H.D. gastkoor Euphonia Preek: J. Laurent F. Kempen F. Kempen J. Laurent J. Laurent F. Kempen in de kapel: zondag 10.30 uur in de parochiekerk: zaterdag 19.00 uur zondag 9.00 uur Valeri iskoor F. Kempen Creedsingers J. Laurent Hoogm. lat. herenkoor I.H.D.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 6