Stichting De Schiedamse Gemeenschap INSCHRIJVING CURSUSSEN KONTAKMRMOEDZAAIERS DRUMBANDFESTIVAL Overschiesestraat 1, Tel. 26.80.43 of 26.60.00 „de Oude Pijpers" POP-nieuws DE OUDE HAP 'De Oude Pijpers' 'De Oude Hap' Défilé HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 U kunt zich nog inschrijven voor enkele cursussen (overdag en 's avonds): Engels beginners en gevorderden Frans beginners Duits beginners Spaans beginners Herhalingscursus Nederlands Spinnen, weven, verven met natuurlijke grondstoffen, enz. Speel je vrij! Taai-expressie Bewegings-expressie Volksdansen Algemene Basisopleiding Sport Bij voldoende belangstelling zullen we ook nog proberen een extra cursus Algemene Ontwikkeling te starten. Inlichtingen: Schiedamse Gemeenschap, tel. 268043 We beginnen, geloof ik weer een beetje van onszelf en van anderen te hou den. Het lijkt of de ergste golf van het allemaal alleen wel kunnen klaren aan het voorbijgaan is. Het gaf in het begin natuurlijk wel een prettig ge voel onafhankelijk te zijn. Nauwelijks meer armoe, minimum-loon (begon het niet met vierentachtig schoon?), een televisie, een auto, een caravan. We hadden de anderen niet meer nodig. Financieel niet en om onze tijd te vullen niet. We vertelden iedereen hoe goed we het wel hadden en staken de buren de loef af met onze mooie spullen. Het is alweer zo ver: morgen zal onze stad weer opgevrolijkt worden door vele drumbands, tamboer-trompetter korpsen, drumfanfares en majoretteshowgroepen. U begrijpt het al: 2e zaterdag in september. Het traditionele drumbandfestival vindt weer plaats. Ook dit jaar is de afdeling muziek .weer druk in de weer om er een goed festival van te maken. Vele korpsen moesten teleurgesteld worden, omdat het festival anders wel de hele nacht door had kunnen gaan. Er zijn nu in totaal 43 deelne mende korpsen en groepen. En dat beloofd natuurlijk een spannende strijd te worden. Voor degenen die niet begrijpen wat zo'n festival nu eigenlijk inhoudt is het zeker raad zaam om het programmaboekje -dat voor 1,— te koop is- aan te schaf fen. Hierin staat uitgebreide infor matie, het reglement (dan ziet u me teen dat de jury echt niet alleen maar naar de mooie benen van de majorettes kijkt!) en gegevens over alle deelnemers. Ook kunt u de uit slagen bijhouden. Het festival begint zoals gebruike lijk om 12.00 uur. Er wordt dan ge start met de wedstrijden op Plein Eendragt. Voor de majorettewed strijden moet u in de Plantage zelf zijn, want die worden gehouden op het eerste veld. Natuurlijk zal aan het begin van de middag weer een de- filé worden gehouden. Dit défilé vindt plaats langs het stadhuis op de Grote Markt. Om 15.00 uur trekken alle deelne mers hier voorbij. Voor het publiek dat staat te wachten tot dit défilé be gint is er ook dit jaar weer een spe ciale attraktie. Of eigenlijk niet één, maar twee attrakties. Degenen die het jubileum van de Rijnmondband hebben meegemaakt zullen zeker blij zijn te horen dat speciaal voor het drumbandfestival „De Oude Hap" weer aan het repeteren is ge slagen. En jawel: er is een „Oude Happen" wedstrijd, want ook de -in Schiedam zeer bekende- Pijpers uit Vlaardin- gen laten zich niet onbetuigd. De „Oude Hap" en „De Oude Pijpers" zullen van 14.30 tot 15.00 uur optre dens verzorgen, voor het Stadhuis. Zorgt u dus dat u op tijd bent wan neer u dit niet wilt missen. Wanneer alles volgens het schema loopt dan zouden de wedstrijden om ongeveer 20.00 uur afgelopen kun nen zijn. Er is dan een korte pauze waarin punten geteld worden. De spanning stijgt dan uiteraard ten top: want wie heeft er in zijn afdeling het hoogst aantal punten en gaat dus met de wisselbeker naar huis?' Dat hopen we dan omstreeks 20.30 uur te kunnen meedelen. Voor de supporters nog even de Schiedamse bands die deelnemen: TT Gusto- band, drumband Ambrosius, tam boers Wilton Fijenoord, Rijnmond band en Jeugdrijnmondband en OBK met zowel jeugd als senior showbands en majorettepelotons. Er valt dus veel aan te moedigen. En daar rekenen de Schiedamse korp sen op, want ook al lijkt het een „thuiswedstrijd", moeilijk blijft het. De organisatoren wensen zowel deelnemers als publiek een fijn en spannend festival. 14.30 uur: Grote markt stadhuis: en 15.00 uur: Zonder te overdrijven kunt u de komst van het tamboer- en pijper corps „De Oude Pijpers" uit Vlaar- dingen uniek noemen. Ter gelegen heid van het 50-jarig jubileum van de showband „De Pijpers" uit onze buurgemeente is een corps van oud leden gevormd, wat zijn weerga niet kent. In de uniformen naar het model van 30 jaar geleden, met de troms, hoorns en andere muziekinstrumen ten van diezelfde tijd en ouder heeft dit corps tijdens de jubileumtaptoe in juni jl. in Vlaardingen de show gestolen. Het 100 man tellende corps is in drukwekkend door zijn massaliteit. Dat Schiedam dit corps kan zien en beluisteren heeft het te danken aan de goede verhoudingen tussen de „Rijnmondband" en „De Pijpers". Het optreden van „De Oude Pij pers" in Schiedam is het enige op treden buiten Vlaardingen. Op zaterdag 22 september zal t.g.v. een groots georganiseerde reünie dit corps zich voor het laatst aan de Vlaardingse burgerij tonen. Dus Schiedam kan zich gelukkig prijzen „De Oude Pijpers" binnen zijn wallen te hebben. De Oude Hap van de Rijnmondband v/h Harmonie is opgericht ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de Rijnmondband. Na twee succesvolle optredens t.w. de jubileumavond en de jubileum taptoe werd de wens te kennen gege ven dat de leden van de Oude Hap graag nog eenmaal met de Jeugd- en de Grote Rijnmondband een mars door de stad te willen maken, en dit dan gelijk aanpakken als het laatste optreden van de Oude Hap. Wat was er geen mooier gelegenheid om de mars door Schiedam te ma ken gelijk met het Drumband Festi val. De leden werden ingelicht omtrent de mogelijkheden om hun laatste mars door het centrum van Schie dam te doen plaats vinden gelijk met het Drumband Festival op 8 september. De reactie was groot, want op een enkeling na (door div. omstandighe den) zal de gehele Oude Hap deelne men aan het Drumband Festival en het défilé. Na het défilé zullen de drie bands samen gaan en daarna gezamenlijk door het centrum marcheren. De Oude Hap bestaat uit leden die mini maal 5 jaar geen lid van de huidige Rijnmondband zijn. De leden komen uit geheel Neder land zoals: Sneek, Zwolle, Eindho ven, Weert en Rotterdam. De band bestaat uit: 1 Tamboer-maitré; 9 Tamboers; 1 Muziektamboer; 10 Fluittisten; 10 Blazers; 2 Bekkennisten; 1 Grote trom; 1 Vaandeldrager. Tevens is er op zaterdag 1 septem ber een repetitie in het Blauwe Huis, waar iedere Ouwe Happer aanwezig zal zijn om zich zo optimaal moge lijk voor te bereiden voor het optre den van 8 augustus. Langzaam werden we uit elkaar ge dreven. We zagen steeds minder fa milie, minder kennissen en minder vrienden op bezoek komen. We kon den het wel rooien zonder ze en zij zonder ons. En als je eens een keer behoefte had aan gezelschap, dan belde je op en sprak met de agenda of kalender voor je neus een datum af. We zijn daardoor contact-arm ge worden. Weinig contacten en opper vlakkige contacten. We zijn niet meer in staat onszelf te geven en open te staan voor anderen in onze ontmoetingen. We hebben een be langrijk deel van onszelf verloren en we probeerden het terug te vinden bij de huisarts die ons met potten valium weer naar huis stuurde. Wat eerst voor de geesteszieken was, staat nu in ieder huis. Maar tranqui lizers geven niet terug wat we verlo ren; het vermogen echt contact te hebben met anderen en het vermo gen contact te hebben met onszelf. Het is iets wat we opnieuw moeten leren. Weer leren om te gaan met anderen op een manier dat je jezelf er prettig bij voelt. Weer leren om te gaan met je eigen innerlijk. Je gezond en ener giek voelen. Genieten van je eigen manier van leven. Genieten van an dere mensen. Je prettig en warm voelen. Sommige mensen hebben daar geen hulp voor nodig. Zij gaan zelf aan de slag met de mensen om hun heen. Anderen hebben die hulp wel nodig. Ze weten niet wat ze zouden moeten doen om het contact met zichzelf en met anderen terug te krijgen en ze hebben de veiligheid van een hun vertrouwd geworden groep nodig om te experimenteren met hun ge drag. De laatste groep, de mensen die een steuntje nodig hebben,, vormen ver uit de meerderheid. Er bestaat een enorme run op groepstrainingen. De trainingscentra werken met enorme wachtlijsten ondanks de vaak zeer hoge kosten. Met enige schroom wegens die hoge kosten wil ik toch wat over die trai ningen vertellen. Ik doe dat omdat er veel vraag naar is, omdat ikzelf goede ervaringen heb met dat soort activiteiten en omdat ik dat soort ac tiviteiten erg belangrijk vind voor de ontplooiing van je eigen moge lijkheden. Die trainingen komen onder de meest verschillende en soms schrik wekkende benamingen voor. Som mige trainingen dragen het woord „therapie" in de benaming, maar in feite is elke goed geleide groepstrai ning terapeuties. De heilzame krach ten komen immers uit het groepsge beuren zelf voort. Een paar veel voorkomende benamingen zijn: Ge- stalt-cursus, bio-release, bio-energe- tica, zelfexpressie, relatietraining, communicatie-workshop. Het zijn meestal cursussen van een korte tijd aaneen (3, 5 of 7 dagen); soms zijn het doorlopende cursus sen van een avond per week. Voor een weekend ben je gauw ƒ200,— kwijt. Voor een vijfdaagse Gestalt tussen de 450,en 700,Voor doorgaande cursussen 25,tot 40,per avond. Het is bescha mend duur, maar altijd nog stukken goedkoper dan een individuele tera- pie: 70,— tot 110,— per uur. Hoewel de trainingen vrijwel altijd hetzelfde doel hebben, namelijk het contact met jezelf (weten wat je wilt, wat je voelt, waarom je dat voelt) en met anderen te herstellen, zijn er wel verschillende benaderingswij zen. Het is daarom wel zaak dat je een training kiest die bij jou past. Bij de Stichting Trainings Coördina tie Centrum (TCC) in Amsterdam (020-970020), een onafhankelijke en kritische instelling, die informatie verstrekt over trainingen in Neder land en België, kun je je laten voor lichten over de inhoud van derge lijke trainingen. Bij de Schiedamse Gemeenschap (de V.V.V.-balie) ligt een agenda ter inzage met groepstrainingen. Het Pop-overleg floreert en bloeit als nooit tevoren. Sinds februari is een vaste kern van mensen druk be zig geweest met de vele frustraties en if dee én die er leven onder de Schiedamse bands en over de mu ziek. Het geheel van bezigheden vond zijn klimax in Pop-bouw-werk '79. Elk van ons heeft het er druk mee gehad. Maar we kunnen dan ook te rug kijken naar een zeer geslaagd festival dat aan zijn doelstelling vol daan heeft (ook al dachten sommi gen/slechts enkelen hier anders over, maar ja...); laten zien wat Schiedam aan bands in huis heeft en wat ze willen en kunnen. De samenwerking was prima. Vele verschillende muziekstromen ble ken goed met elkaar te kunnen sa menwerken. Al met al reden voor ons om voor volgend jaar weer sub sidie aan te vragen. Pop-Bouw-Werk '80 zien we best wel zitten! Afgelopen woensdag heeft de kern groep van het Pop-overleg zich over de vraag gebogen hoe we na deze eerste aanzet verder zullen gaan. Want we moeten hard blijven door- knokken voor pop-minnend Schie dam. Om de vele plannen die er al zijn verder goed uit te kunnen gaan werken hebben we uit de kerngroep vier werkgroepjes gevormd. Deze zullen we nu even voorstellen; werkgroep repetitieruimten. De grootste nood onder de Schie damse bands blijft wel het ge brek aan repetitieruimte. Het is en blijft een primaire levensbe hoefte van een band. Er is al enige correspondentie tussen het popoverleg en het Stadskantoor op gang gebracht, maar we gaan nu concretere plannen indienen. - de tweede werkgroep gaaf werken aan plannen voor een open-podium/muziekhuis. Aan de hand van voorbeelden van soortgelijke projecten elders in dit land en een hoop eigen ideeën en suggesties, willen we met een goed onderbouwd voorstel ko men. Om aan te geven in welke richting we denken: op het Open podium moeten muzikanten van velerlei slag elkaar muzikaal kunnen vinden en ontmoeten. Er zouden lezingen gegeven kunnen worden, cursussen, e.d. op een zo breed mogelijk muziekgebied, werkgroep subsidie. Deze gaat onderzoeken wat de mogelijkhe den zijn om tot .een subsidierege ling te komen. Deze groep bevat de juiste personen die zich zo ge motiveerd en geroepen voelen om voor de bands op te komen, dat ze zich eerst door allerlei stoffige en dikke ambachtelijke regelin gen, nota's, adviezen (enzo jawel!) heen gaan worstelen om aldus daarna een regelingetje voor Schiedam te creëren (die natuur lijk dan weer eerst goedgekeurd dient te worden). - werkgroep/redactie Schiedam- mofoon; deze groep gaat aan de tweede uitgave van dit unieke pop-krantje sleutelen Heb je dus nog inspiraties of anders- soortige schrijfkriebels, leef je dan maar uit op papier. We zijn happig op allerlei soorten artikeltjes maar het moet wel met muziek te maken hebben. Copy inleveren bij Jolie op het buro van de SG of bij Jasper, Lange Haven 40a. A propos: zijn er soms nog bands die we niet kennen? Kom maar langs, neem kontakt op. Binnenkort zal er nog een grote bij eenkomst zijn voor alle bands, met name ook de nieuw erbij gekomene. Daar kunnen jullie je ook nog opge ven voor een ,jn de werkgroepen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 8