uw huisdier is een ideale filmster! plaats van de horizon is niet van belang maak 's een foto-zwerftocht door Nederland het fotograferen van mensen Een goed advies voor mensen, die van ons kleine landje houden en die graag foto 's maken: trek er eens een dag of week-end op uit met de trein, fiets of auto en met een nieuwe film in de kamera. Op zoek naar romantische plekjes, oude pleintjes of mooie verge zichten. Nederland is gelukkig nog altijd een bron van inspiratie en zó fotogeniek, dat u thuiskomt met een hele serie geslaagde foto's. We hebben het een week end gedaan: fotozwerven door Nederland. Dit is een (klein) dee! van de foto-oogst. Er zijn mensen, die zijn gaan filmen omdat ze niet wilden, dat hun vakantie in het vergeetboek verdwijnt. Anderen hechten veel waarde aan het leven van hun gezin, dat ze in een regelmatige filmkroniek proberen te vangen. Er zijn óók mensen, die zich een filmka mera hebben aangeschaft om het leven van de dieren, waar ze op gesteld zijn, vast te leggen. Deze filmers hebben een goede hoofdrolspeler of -spelers gekozen, want dieren zijn ideale filmsterren, die zoveel beleven, dat je ze vaak een rol kunt laten spelen in een film. Er zijn een paar regels, die afkomstig zijn uit de eerste jaren van de fotografie. Eén daarvan is: fotografeer met de zon in de rug. Vandaag de dag is dat niet meer van toepassing, want foto's, die met zijlicht of zelfs tegenlicht zijn genomen, slagen meestal beter. Een an dere regel is: de horizon moet iets boven het midden van de foto komen. En ook dat is niet zonder meer waar. Je krijgt er inderdaad een harmonische beeld- opbouw door, dat wel. Maar wie een opvallende foto wil maken, hoeft zich niet aan deze regel te houden. En zal zelfs met een horizon helemaal onder- of bo venin de foto, goede resultaten bereiken. Zoals de fo to's aantonen, die bij dit artikel zijn geplaatst. kTwnfrVm?* een bladzij vol wetenswaardigheden en tips over fotograferen en filmen De reis begint bij het station van onze woonplaats en brengt ons bij de Zaanse Schans in Koog/Zaandijk. Dat is een heel merkwaardige buurt aan de oe ver van de Zaan, die is ontstaan dank zij de aktiviteiten van mensen, die zich interesseren voor het leven in de Zaanstreek. Van vele plaatsen in deze streek zijn oude huizen en molens naar deze buurt overgebracht en gerestaureerd. De huizen worden bewoond en de molens draaien weer. Er is een klok kenmuseum, een oud kruide nierswinkeltje, er zijn houten koopmanshuizen en een oud weeshuis, dat als restaurant is ingericht. Langs dat schilder achtige buurtje stroomt de Zaan, een rivier vol leven en be drijvigheid. Wie dat wil kan er een rondvaart maken en alles bekijken vanaf de waterkant. En fotograferen Zo'n karakteristiek buurtje en de tocht langs het water geven veel motieven voor uw kamera. De vrolijk groen/geschilderde huizen, de molens, bruggetjes en waterpartijen de kamera krijgt er niet veel rust omdat je eigenlijk overal een motief in kunt ontdekken. Holland van weleer ln de Streek in Noord Hol land liggen de stadjes Hoorn en Enkhuizen, waar de Gouden Eeuw nog duidelijk terug te vinden is, in al zijn glorie. Wie hier ronddwaalt, geniet van al het moois uit de 16e en 17e eeuw, dat gelukkig, door res tauratie, bewaard is gebleven. In Hoorn is er de fraaie St. Pie tershof, het stadhuis, de Waag en het West-friese museum. En in Medemblik dat onverge telijke uitzicht vanaf de Dro medaris over de haven. Ook het stadhuis met z'n fraaie voorge vel is een bezoek en een foto waard. In Hoorn fotograferen we naast de Hoofdtoren bij de haven het fotogenieke stand beeld van de scheepsjongens van Bontekoe met op de achter grond de huizen met trapge- veltjes. Hollandser kan het niet: de mo lens bij Kinderdijk in de buurt van Rotterdam. Vanuit de hele wereld komen duizenden toe risten kijken naar dit plekje Op de fiets door 't polderland Met de trein verder door Hol land, op weg naar Dordrecht, waar bij de stationsrijwielstal ling een fiets kan worden ge huurd voor een tocht door het Zuid-Hollandse polderland. Een tocht langs dijken en rivie ren. Soms word je met een veerboot overgezet en zo kom je bij de molens v«ii Kinder dijk, die wereldberoemd zijn. Vanaf één punt zijn ze alle ne gentien te zien. Fotografen kunnen hier hun hart ophalen -en wie met de fiets dit gebied intrekt, kan van alle kanten plaatjes schieten van deze unie ke verzameling molens, die in het seizoen elke zaterdag vro lijk draaien. Goede herinneringen jNe bewaren - in de vorm van veel bijzondere foto's - veel goede herinneringen aan deze kleine zwerftocht door het Wes ten van ons land. Want dat is het plezierige van fotograferen: je kunt er alle mooie dingen, die je tijdens zo'n tocht ont dekt, mee vastleggen om er la ter, thuis, nog vaak van te ge nieten. 'n Goed idee: zo'n foto zwerftocht door Nederland kunt u maken in alle delen van het land. 't Kan met de trein (vraag om brochure "NS Dag- toerisme" bij elk NS-station) of met de auto of de fiets (dank zij de fotoroutefolders, waar over u in bijgaand kader alle in formatie vindt). Oude Zaans^huizen langs een rivier in kleur vooral zijn die groen/wit geschilderde hou ten huizen bijzonder mooi. fotoroute-folders Elke provincie heeft z'n ei gen fotoroute-folder. Daar in wordt een route beschre ven speciaal voor mensen, die graag mooie plekjes fo tograferen. Die elf folders zijn verkrijgbaar in een plastic mapje; u kunt de set folders, die veel interessante informatie bevat, bestellen door op postgiro nr 338 een bedrag over te maken van 9,50 ten name van de Stich ting Amateurfotografie in Amsterdam. Misschien kent u de grammo foonplaat, die is verschenen toen Simon Carmiggelt vijfenzestig jaar werd. Daarop staat een verhaal met de titel Woef", dat wordt gelezen door de on vergetelijke acteur Ko van Dijk. Een kostelijke vertelling over de hond Woef, die zo graag lol wil trappen, desnoods met de poes, die daar helemaal niet op gesteld is. Zo'n verhaal van een door het huis rennend brok energie is eigenlijk een kom pleet en levendig draaiboekje voor een film over een huis dier. Een levensverhaal 't Mooiste is natuurlijk om zo'n beest te volgen vanaf de eerste dagen na de geboórte. Maar dat hoeft niet, want eigenlijk is elke dag van zo'n spring-in-'t-veld een filmverhaal. Van de en thousiaste, "ha, ben je d'r weer!"-begroeting in de vroege morgen tot de dagelijkse wan deling met de ontmoeting van een aantal soortgenoten. En van de wekelijkse borstelpar tij en de wedren om een tak tot de slaap bij de kachel aan de voeten van de baas. Ook poezen En vergeet ook de poezen niet! Ook zij zijn volmaakte model len voor dé kamera. Eigenzin nig als een filmster, dat 'wel. -Maar mag dat misschien als je zoveel aanleg hebt als film diva; altijd goed voor een aan tal geslaagde scènes? Trou wens: juist dat onberekenbare van katten maakt het extra boeiend om er al filmend, iets bijzonders van te maken. Daar zijn vele mogelijkheden voor, van wat extra lekkere hapjes tot het spelen met klosjes, waar ze op af springen of het een prooi is. Dê dieren buiten akteren; wie zo'n beest een poosje bestudeert, ontdekt dat er best een leuk filmpje in kan zitten. Goede samenwerking Wie zo'n filmpje van een huis dier wil kombineren met een film over het gezinsleven zal in het motief "kind en dier" veel inspiratie vinden. Kinderen en dieren, die samen spelen of el kaar ontmoeten daar zitten altijd boeiende kansen in voor grappige of aandoenlijke scè- nes. Dieren en kinderen een goede kombinatie als je leuke filmscènes wilt maken. Ook geiten kunnen een rol spe len in een huisdierenfilm. Voor later Het is duidelijk, dat de opna men van uw huisdieren of even tueel gekombineerde filmbeel den van dieren en kinderen, een heel bijzondere waarde voor u zullen verkrijgen. Iets filmen waar je van houdt alles la ter wéér kunnen zien op het scherm de geluiden kunnen horen het is 't waard om er nu mee te beginnen. EEN ERG LEERZAAM BOEK OVER Wie graag mensen op de foto zet, weet dat dit niet altijd ge makkelijk is. Natuurlijk kan ieder wel een goed gelijkend portretje maken, maar dat is niet de bedoeling van wie echt een mens wil uitbeelden. Por tretten maken, die geslaagd zijn en waar je met genoegen naar Wat fotograferen we? Dat is de beginnen - de lichte lucht, die vraag die je moet stellen als je niets bijzonders heeft? Het door de zoeker kijkt. Is het - antwoord is duidelijk: de ka- om met de foto van de boot te mera richt zich op de boeiende "vf w De vermaarde scheepsjongens van Bontekoe het fotoge nieke standbeeld op de kade van Hoorn. Een vaak gefoto grafeerde beeldengroep, op de achtergrond de gevels van een aantal huizen uit de Gouden Eeuw. kijkt... dat is boeiend werk, maar 't is wel goed om er iets van te weten. Voor mensen, die dat graag willen, is er een leerzaam boek, dat is geschreven door Michael Gnade. Het heet heel simpel: "Het fotograferen van mensen" maar de inhoud is erg knap en instruktief, vooral ook omdat er vele (ongeveer 200) foto's en tekeningen in zijn verwerkt. Vijftig daarvan zijn in kleur uitgevoerd. Het gaat in dit boek over de kamera en het licht, de omge ving van het portret en de beeldopbouw, de verschillende onderwerpen zoals het kind, groepen, naaktfoto's e.d. en de afwerking van het portret. Een boek, dat erg veel op de prak tijk gebaseerde informatie geeft en dat ieder, die graag mensen fotografeert, een schat aan goe de informatie zal verschaffen. Het boek "Het fotograferen van mensen" van Michael Gnade is een uitgave van Focus Elsevier in Amsterdam, het telt 200 bladzijden en is te bestellen bij de fotohandel. De prijs be draagt 51,25, een heel bedrag maar voor wie zich voor dit onderwerp interesseert is het wèl besteed. voorgrond - die stenen, de kol ken met water er in, het strand dat door iets tegenlicht een ex tra zwart/wit-effekt verkrijgt. En natuurlijk hoort de boot wèl in het beeld: dat zwarte ele ment geeft de foto een rustpunt en diepte. Daarom werd de ho rizon door de fotograaf zo hoog in 't beeld geplaatst. Vergeet bij dat filmen ook de "om-het-huis"-dieren niet. Dat kunnen de kippen zijn, al is het moeilijk met deze artiesten een filmverhaal te maken. Maar een geit heeft wel aanleg voor Honden zijn goede filmakteurs zonder dat ze het weten. Lucht belangrijk Bij de tweede foto van de zeil boot is de horizon helemaal on der in het beeld terecht geko men. De reden is, dat de water partij tamelijk vlak is en geen bijzondere kenmerken heeft. De lucht is echter wel interes sant: de licht/donker kontras ten zijn groot, de wolken geven de foto een extra charme. Om dat de blauwe lucht en de wol ken op een zwart/wit-foto vaak met te weinig kontrast worden weergegeven, heeft de foto graaf een licht (geel-groen) fil ter gebruikt om de tegenstel ling iets te versterken. En ook dit is een mooie plaat al is de horizon erg laag in beeld ge bracht. De hoogspanningskabels Het beste voorbeeld, dat het motief en niet de plaats van de horizon van belang is: de foto van dc hoogspanningskabels. Een klein strookje zwarte grond, een horizon met wat bomen en verder dat fijne spel van draden Hier werd de horizon laag in 't beeld geplaatst omdat de water partij niet interessant was en de wolkenlucht wel. en de metaalkonstruktie. Als je een foto zou maken van dit on derwerp met de horizon net bo ven het midden dan is het een plaatje waarvan er dertien in het dozijn gaan. Nu is het een evenwichtig en sierlijk lijnen spel, dat de wijdsheid van het land en de lucht in beeld brengt. De konklusie Die is duidelijk: de plaats van de horizon is niet van belang. Wie mooie foto's wil maken, zoekt allereerst naar beeldele menten, die boeiend zijn. Die vergeet gewoon de horizon en maakt foto's die verrassend zijn en die je daarom met ple zier bekijkt. Wat fotograferen we? Een boeiende voorgrondparlij of een nietszeggende lichte lucht. De keus was niet moeilijk. Ook deze foto bewijst, dat de horizon zich niet altijd iets bo ven het midden hoeft te be vinden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 21