Zuster Fidelia: 'mijn sluier ben ik altijd trouw gebleven' bulthaup L m mm Schets voor nieuw beleid van Stedelijk Museum Werkgroep voor WAO-ers A Jubileumconcert van Museum vrienden in Schiedam „stedelijk" LI n Tn 1795- Johnny Coppin bij „Instuivers" Schiedam gaf gul voor KWF {vanURK bulthaup EDUCATIEVE TAAK AMERIKAANS ORGEL HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 9 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 normandië Woensdag 26 september heeft zuster Fidelia van „Huize Frankenland" de leeftijd van 65 jaar bereikt en gaat zij het wat rustiger aan doen. Eerst te midden van de bewoners van het huis aan de Liduinastraat deze leeftijd vieren en dan haar intrek nemen in het klooster van het huis. Hetgeen hierop neerkomt dat zij met ingang van 1 oktober aan haar nachtrust toe zal komen, want als verpleegkundige na 28 dienstjaren heeft zij daar recht op. Vier honderdjarigen heeft deze zuster hier meegemaakt. Vers in haar ge heugen ligt nog de feestdag van mevrouw M. Vogelaar-de Vries, de eerste honderdjarige toen (zij werd 101 1/2 jaar) en de entourage daarom heen. Bijna de gehele zondag werd hieraan besteed. Met 's middags zelfs een mu zikale hulde in de tuin en een drukbezochte receptie. Later werd ook volledig aandacht besteed aan de honderdjarigen me vrouw Hommes, de heer Van Rooyen en mevrouw Stoutenbeek. Hoogtijdagen waarop zuster Fidelia met vreugde terugziet, maar ook op haar opleiding als verpleegkundige en haar tijd als novice (1 1/2 jaar) in het moederklooster te Voorschoten. Ervaring opdoen in het Fransiscus- ziekenhuis, dat zij toen al stokoud vond! Om daarna uit te vliegen naar het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. Het sanatorium, toen voor de tb-patienten, waar ze gecon fronteerd werd met langdurige ziek tegevallen en de begintijd van de longoperaties meemaakte. Zij herinnert zich dat het destijds dokter Klingenberg uit Utrecht was die hiermede een aanvang nam. Jonge en oudere patiënten lagen vaak lang in het sanatorium. Het is haar wel vaak opgevallen dat pa- tienten die enorm bang waren voor de ingreep die operatie soms niet overleefden. Haar overplaatsing naar Schiedam, waar ze alleen het wel en wee van de bejaarden van het „gesticht" en het pension geconfronteerd werd, le verde haar geen probleem op. In het gehele complex heeft ze gewerkt. Al is ze erg blij dat er heel veel in het voordeel van de bejaarde is veran derd. Een „sukkelkamer" bestaat niet meer. Er is een gerieflijke zie kenzaal en menige bejaarde heeft zij bij hun laatste ademtocht begeleid Moed ingesproken. Vaak fijne ge sprekken met hun gehad voordat het zóver was. Vanzelfsprekend valt het woord eu- nastie. Hoe staat deze zuster met haar bijna 40-jarige praktijk als ver pleegkundige daar tegenover? „Er zijn ziektegevallen waarbij veel geleden wordt", zegt ze- rustig, „maar al dat leed wordt verzacht door de beste medicijnen die er zijn. Zeg je tegen iemand die eunastie wil: hier heb je de spuit, doe het zelf maar, gebeurt dit niet". Zingen en orgelspelen zijn altijd haar grootste hobby's geweest. Sinds acht jaar is het kloosterleven verbeterd. We zijn ook in loondienst gekomen. We kregen de gelegenheid het habijt af te leggen. Zelf ben ik mijn sluier trouw gebleven. Ik voel me er het gelukkigst in. Voor mij hoeft dat allemaal niet. „Mijn ideaal: kosteres en organiste zijn gaat nu in vervulling. Ik hoop hier nog vele jaren te blijven werk en. Ik ben er zo mee vertrouwd En nu de kapel ook door anderen bui ten het huis gehuurd wordt geeft dat voldoende werk. Het ziet er echt wel naar uit dat ik genoeg werk zal blij ven behouden", zegt ze, „zo is het echt wel goed". deen fur kuchen- innenarchitektur Showroom en adviezen I -GROTE MARKT 37 TEL I 3111 NH SCHIEDAM 26 88 20 1 Zondag 23 september is de band van Johhny Coppin te beluisteren bij de „Instuivers" in zaal Arcade aan de Lange Haven 71. Johnny Coppin heeft met zijn groep een aantal radio- en tv- programma's verzorgd in Engeland en zijn formatie doet denken aan The Eagles en een beetje aan de Crosby Stills, Nash and Young. Op vertoon van lidmaatschapskaart toegangsprijs vier gulden. Aanvang omstreeks half negen. Zuster Fidelia volgende week 65 jaar ^|llllllltllllllllllHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllMII||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIH^ Werken van Eric de Nie in het Schiedamse stedelijk museum. Omdat de behoefte om tot nadere uitgangspunten voor een museumbeleid te komen in Schiedam duidelijk wordt gevoeld, heeft de directeur van het Stedelijk Museum, Hans Paalman, hiertoe een beleidsschets opgesteld. Deze schets is inmiddels aam het gemeentebestuur aangeboden. De opstelling van deze beleidsschets valt min of meer samen met de lande lijke discussie, die moet uitmonden in de nota „Naar een nieuw museum beleid" van het ministerie van CRM. Volgens Hans Paalman zal deze nota echter weinig invloed hebben op de Schiedamse situatie. Ook in Rotterdam is reeds geruime tijd een discussie gaande over de uit gangspunten van het museumbeleid, en omdat Schiedam niet geheel los wil en kan functioneren in het Rijnmondgebied, zal de uitkomst van deze discussie volgens Paalman van invloed kunnen zijn op het Schiedamse be leid. Met zijn beleidsschets wil Paalman proberen een discussie op gang te brengen, waarbij het museumbeleid van het collegeprogramma 1978- 1982 één van de uitgangspunten zal zijn. PLAATSELIJKE GESCHIEDENIS Dat betekent dat met betrekking tot het museum er een beleidsplan moet worden opgesteld dat is afge stemd op de belangen en de verlan gens van de bevolking. Hierbij gaat men uit van het dagelijks leven van de mensen zelf, en dat houdt in dat het museum zich meer bezighoudt met plaatselijke geschiedenis en ak- tuele maatschappelijke thema's. Te vens zal aan het werk van Schie damse kunstenaars meer aandacht worden geschonken. Rekening houdend met een alge meen aanvaarde omschrijving van het begrip museum, kunnen drie hoofddoelstellingen van het beleid worden aangegeven, te weten so ciaal, stimulerend en vormend. Hier uit afgeleid wordt het tentoonstel- lingsbeleid, dat volgens de beleids schets moet bestaan uit: de eigen collectie (onder andere Cobra en an dere abstracten), tentoonstellingen van jonge Nederlandse kunst waar bij de Schiedamse kunstenaars hun plaats hebben; beeldende kunst ten toonstellingen die raakvlakken heb ben met het dagelijk leven; tentoon stellingen waarbij aktuele maat schappelijke thema's aan de orde worden gesteld en tenslotte histori sche tentoonstellingen en plaatse lijke geschiedenis. In de beleidsschets krijgt ook de educatieve taak van het museum de nodige aandacht. Men denkt daarbij onder andere aan het toegankelijk maken van de exposities voor zowel de individuele bezoeker als voor groepen en aan het organiseren van projekten voor groeperingen die buiten het onderwijs vallen. Het verzamelbeleid was en is gebon den aan een gescheiden budget, en daarom" dient men het verzamelge bied duidelijk af te bakenen. Tot nu toe verzamelt het Stedelijk Museum het abstrakt expressionis me, de koele abstracten, de funda mentele schilderkunst en de plaatse lijke geschiedenis (dit laatste in sa menwerking met het gemeentear chief). In zijn beleidsschets pleit Paalman voor een gestructureerd aankoopplan voor de laatste catego rieën. Paalman vindt dat er aan dacht zou moeten worden, geschon ken aan de gedachte, landelijk afs praken te maken over de kollektie- vorming van musea. Om de betrokkenheid met het mu seum verder te vergroten, zou een zo breed mogelijk samengestelde stu die-commissie in het leven moeten worden geroepen, waarin een groot aantal Schiedamse instellingen ver tegenwoordigd zou moeten zijn. Op korte termijn doet Paalman de volgende voorstellen: het verbete ren van de depóts en het openstel len van een zogenaamd „open-de pót" in de rechter bovenzaal van het museum, de eventuele inrich ting van een studieruimte waar de kollektie kunstliteratuur kan wor den ingezien en het vastleggen op dia's en foto's van de kollektie beel dende kunst in het museum. Paal man stelt ook voor, de funktie van de kunstklassen in het museum te bekijken in het geheel van het edu- katieve museumbeleid en pleitten- slotte voor de aanschaf van audio visuele middelen ten behoeve van het edukatieve werk. Enige maanden geleden is in Schie dam door de FNV een WAO-werk- groep opgericht, die onder meer de volgende doelen nastreeft: -het FNV en het regeringsbeleid met betrekking tot de uitkeringsge rechtigden kritisch te volgen en hier zonodig op te reageren; zich inzetten voor de belangenbe hartiging van de WAO-er binnen de FNV. Hieronder verstaat men het als praatpaal dienen voor WAO-ers en dezen zonodig doorverwijzen naar vakbondsafdelingen of andere orga nisaties. Voorts wil men bijeenkom sten organiseren met het doel infor matie en voorlichting te geven aan WAO-ers. Ook wil men bij diverse instanties kritieke punten aanpak ken. Tenslotte wil men ook trachten te ontkomen aan het stempel dat de WAO-er regelmatig krijgt opgedrukt en wil men werken aan de mogelijk heid de WAO-ers te begeleiden als zij uit het arbeidsproces worden ge stoten. De Werkgroep bestaat voorlopig uit twaalf leden. Voorzitter is Cor Fa- brie. Het secretariaat is onderge bracht bij Jan Rosman, Ridder- kerksestraat 26a, tel. 733705. Om tot deze werkgroep te komen is een grote bijeenkomst gehouden, waar FNV-WAO leden aanwezig waren. Omdat men niet over alle adressen beschikte, zou de werkgroep deze graag alsnog krijgen en zij roept daarom alle FNV-WAO leden op, hun adres door te geven aan het se cretariaat, of zich te melden bij Dick Stam, Bachplein 190, tel. 701410. De eerstvolgende bijeenkomst van de werkgroep wordt gehouden op 25 september (dinsdag), 's middags om twee uur in het Dienstencen trum „De Vier Molens" aan de Nieuwe Damlaan 766. Op deze bijeenkomst zal de heer W. van Geest, District Arbeidsdeskun- dige van de .Gemeentelijke Medi sche Dienst een inleiding houden over de problemen van de WAO-er. Na de pauze is er gelegenheid tot vragen stellen. De collecte voor het Koningin Wilhel- mina Fonds is dit jaar een groot succes geworden. De huis-aan-huis collecte en de straatcollecte bracht totaal op f 49.956,97. Dit resultaat is te danken aan de akti- viteit van de diverse wijkhoofden en collectanten(trices) en de geslaagde verspreiding van de collectezakjes door de P.T.T. Het bestuur dankt iedereen voor hun spontane medewerking. I PRIJSCADEAU 1979 2x3V2 octaaf, roterende luidspreker rol deksel etc recT\t Hoor rond van *°op MODEL 200G 9 verschillende orgelstemmen, sustain, automatisch ritme, etc. f SINDS 1898 WESTERSINGEL 42, ROTTERDAM TEL. (010)363500 Dagelijks geopend van 9 tot 17.30 uur Donderdag koopavond van 19-21 uur SOI INA EMINENT nnsMnvox LOWREY haMmono De Vereniging Vrienden van het Ste delijk Museum Schiedam bestaat 25 jaar en naar aanleiding daarvan wordt op donderdagavond 27 september a.s. een feestconcert gegeven. Het programma leest u hieronder: „Op dit feestprogramma staan echter nu juist allen werken van een primitie ve componist, met muziek voor de meest uiteenlopende bezettingen, altijd gemaakt voor vrienden of bekenden en het daarmee uitgevoerd. Een concert voor fagot en contrabas, blazers, strijkers en klein slagwerk muziek voor violoncello met 3 fluiten en strijkers concertino voor altblokfluit met strijkers etc. etc. De instrumentale stukken worden afgewisseld door enige vocale composities op teksten van Ko pland, Hendrik de Vries of uit het chinse boek der oden, de Sji Tsjing. Die zondagscomponist is Bob van der Wel, die al meer dan 25 jaren de belangrijke stimultaor organisator van de concerten in het museum is geweest. Dit werd financieel mogelijk gemaakt door de contributie van de leden van de vereniging vrienden van het stedelijk museum Schiedam en subsidie van ge meente en provincie. Enkele jaren ge leden ontving Bob van der Wel hier voor de penning van verdienste vare de S.G. Maar zijn muziekhobbie beperkt zich niet tot het organiseren en zelf musiceren. Hij componeert ook, spe ciaal voor eigen groep. Enkele malen hebben er werken van hem op het pro gramma gestaan en deze werden steeds door spelers en publiek enthousiast ontvangen. Op ons feestconcert zullen de composi ties van Bob van der Wel worden ge speeld door zijn eigen kamermuziek gezelschap Intertexta, bekend van de kerstconcerten en voor deze gele genheid aangevuld met allerlei vocalis ten en instrumentalisten. De dirigente is weer Riet van den Rungen. Vrienden gratis toegang, niet-leden f 5,- In de week van het concert Is et In de aula een kleine tentoonstelling van de collectie volksmuziekinstrumenten, die Bob van der Wd, verzamelde In Turki je, Tunesië, Rusland, Buig ar (je, Roe menië, Griekenland en Noorwegen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 9