reden Fiat Ritmo 75 CL door Leo de Ruiter De Fiat Ritmo is eind vorig jaar door Fiat in Nederland geïntroduceerd. Fiat bracht daarmee na lange tijd weer eens een geheel nieuwe auto op de markt, want tot dat moment hadden alleen nog maar wat modificaties van bestaande modellen plaats gevonden. Tot op heden is dat, met uitzondering van de introductie van de nieuwe Fiat diesel nog zo, de Ritmo is dus nog steeds Fiats laat ste nieuwe model, hoewel vanzelf alle modellen een face-lift hebben ondergaan. De Ritmo blijkt echter ook nog bijzonder goed aan te slaan. Op de autoverkiezing van het jaar, werd de Ritmo met een eervolle tweede plaats bedeeld. Rij-impressie HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 18 - WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 De Ritmo is eigenlijk Fiat's ant woord op de middenklasse auto met 3e resp. 5e deur, zoals de VW Golf, de Simca Horizon, de Renault 14, enz. Fiat zat daar nog niet zo goed in, zij hadden wel de 127 met de 3e deur, maar deze auto hoort toch duidelijk in de kleine klasse thuis. In de middenklasse had Fiat all één de 128 en 131, twee conventioneel gebouwde auto's dus. Het ziet er niet naar uit dat de Ritmo de 131 op gaat volgen, daarvoor is de Ritmo toch iets te klein, het is veel meer waarschijnlijk dat de Ritmo de 128 gaat opvolgen. Daarmee weet men dan gelijk in welke richting men de Ritmo moet gaan zoeken, qua grootte staat hij ergens tussen de 128 en 131, met dan de voorkeur naar de 128. Waarom niet gelijk aan de 128, welnu men heeft natuurlijk tegelijk met het nieuwe model, nieuwe prak tische ideeën verwerkt. Er is veel kunststof toegepast, vooral in het interieur, de deuren zijn enigszins naar buiten gebogen, zo ontstaat binnen meer ruimte. De stoelen en de zit in de Ritmo doen dan ook veel meer denken aan de 131, grote comfortabele stoelen, een ruime zit. De afmetingen, wielbasis enz. zijn evenals de motor meer gebaseerd op de 128. Zo kan men hem enerzijds toch als 128 opvolger zien, ander zijds als echt heel nieuw en ruim middenklasser model in de versie van 3/5 deurs auto's in combinatie met de neerklapbare achterbank. Enfin Fiat heeft zich hoe dan ook in de rij geschaard van de merken met de grote achterklep en de neer- klapbare achterbank. Toch heeft Fiat er echt wel een beetje eigen gezicht aan kunnen geven, men zal de Ritmo niet gauw verwarren met de Horizon, Renault 14, Citroen Visa, VW Golf, Sunbeam, Fiesta, Starlet, Mazda 323 enz. Vooral de kunststof voor- en achterbumpers, schokabsorberend en bestand tegen aanrijdingen tot 6 km/u, de voor en achterlichtpartij, de deurgrepen en de niet direct mooie wielen geven de auto een heel eigen uiterlijk. Er zijn drie versies van de Ritmo, het onderscheid komt dan door de motor. Het zijn de Ritmo 60, de 65 en 75, de getallen geven het aantal Din PK aan. De Ritmo 60 wordt echter niet in Nederland geleverd zodat de 65 en 75 overblijven. Qua motoren kan men dan kiezen uit een 1301 cc motor met 65 PK en een 1498 cc motor met 75 PK. Verder zijn er dan nog twee uitvoeringen een L en een CL (Luxe en Comfort Luxe), de CL heeft een meer omvat tende uitrusting, daarnaast kan men in elke uitvoering kiezen uit een 3 of 5 deurs. De prijzen van de Ritmo zijn, de 65 L, 3 deurs, 13.559,-; de 65 CL 3 deurs, 14.619,- en de 75 allée'n in CL, 5 versn., 3 deurs, 15.859,-. Voor ons stond klaar de Fiat Ritmo 75 CL, in feite dus de duurste uitvoering, zij het dat het een 3-deurs was, 5 deuren kost nog een 700 gulden meer. Wel had deze Ritmo nog standaard extra brede wielen en een gedeelde achterbank, iets wat wel betaald moet worden. We willen wel gelijk stellen dat de goedkoopste uitvoering de 65 L be slist niet minderwaardig is, maar wel enkele duizenden guldens goed koper, want bijna 16.000 of 13.000 wil wel wat schelen. Natuur lijk heeft men dan wel de 1300 cc motor, dus iets minder vermogen, iets meer toeren dus iets meer ge luid, maar toch alleszins redelijk,- dus goede acceleratie, redelijke top 149 km/u., beslist geen herrie. Qua uitvoering valt alles zeker mee, de L heeft nog heel wat extra's te bieden, de bekleding is echter iets minder, er iseen sproeier en wisser op achterruit (wel noodzakelijk), er is geen sigarettenaansteker, geen dagteller, geen temperatuurmeter, geen afsluitbare tankdop, geen por- tieropbergvakken, geen houder voor brandblusser en meer kleine puntjes, wel is Standaard de hoofd steunen, de gelaagde voorruit, de achterruitverwarming, achteruitrij- lichten, mistachterlicht, klokje, 13 verklikkerlampjes, armsteunen, handgrepen enz. Kortom men moet echt zelf beslissen of men een L dan wel CL uitvoering neemt, de meerprijs is het wel waard omdat men bijvoorbeeld voor dat geld nooit de hele wagen kan stofferen en opnieuw zwaar bekleden, wie dat echter van de L. goed genoeg vindt kan de andere extra's dan altijd bijkopen en daarvoor hoeft men niet duur uit te zijn. Niettemin met de 1498 cc 75 PK motor is de Ritmo 75 er alléén maar in CL uitvoering. De motor gege vens heeft u hierbij al, nu even wat deze presteert, de acceleratie van 0- 100 km/u verliep in 14 sec., de topsnelheid is 159 km/u, beide dus zeer redelijk. Het verbruik was ech ter nog redelijker bij 100 km/u constant verbruikte de Fiat 1: 14,9 wij presteerden het in onze eerste ronde-test kilometers in stad en op buitenweg 1: 14,7 te scoren, m. a. w. gemiddeld moet men 1: 13 kunnen merken. Wie het wat week vindt kan er eventueel zwaardere schokdem pers onderzetten. De stoelen van de Ritmo werken daarbij ook mee aan een comfortabele zit. De zit achter het stuur is goed, de stoelen zijn ruim en geven goede steun ook in zijwaartse richting. De stoelen zijn in ruime mate verstel baar, niet in hoogte. Hoofd- en voetruimte vóór is er voldoende. Ook achter valt dit mee evenals de zit op de bank, die zeker ook goed geprofileerd is. Tevens hier weer een comfortabele zachte zit met voldoende ruimte voor twee perso nen. j Aan veiligheid noteerden wij stan daard hoofdsteunen en 3 punts vei ligheidsgordels met automaat, drie delige veiligheidsstuurkolom, ge scheiden remcircuit met rembe- krachtiger en remkrachtbegrenzer, gelaagde voorruit, achterruitver warming, achteruitrijlampen, mis tachterlicht, alarmlichten, goede wegligging en rustige besturing. Het algemeen comfort staat daar mee op een hoog peil. Vooral de geluidsoverlast is tot een minimum beperkt. Over het gehele toerenbe- reik is de wagen redelijk stil en vooral de 5e versnelling in de Ritmo 75 CL maakt de auto nog eens extra geruisloos. Verder dragen bij de comfortabele zit, de rustige bestu ring, de goedé wegligging mede door de Mac Pherson wielophanging voor en achter, en de zeer complete uitrusting. Over die uitrusting hebben we in de test al veel gesproken, zodat we dat dit keer tot besluit niet doen, zowel de L als de CL zijn zeer rijkelijk uitgevoerd en wat op de Cl nog extra zit kan best als extra beschouwd worden op althans de ruitenwisser achter na, want op de achterruit is wel een wis-sproei in stallatie nodig. Kortom de Ritmo is beslist een welkome aanvulling in het Fiat programma en heeft tov zijn concurrenten toch weer wat meer dan wel wat anders te bieden, terwijl de prijs helemaal niet gek is. belverschijnselen doen zich niet voor. Zowel in de slalom als in flauwe bochten hield de Ritmo zich goed Op de rechte weg ondervon- len wii ook geen enkele hinder De Ritmo blijft goed in koers en trekt zich weinig aan van wegoneffenhe- den en zijwind. De vering is goed, soepel en comfor tabel, wellicht merkt een trouwe Fiat fan op dat de vering zelfs erg soepel is, zeker de wat stuggere en sportieve Fiat 128 rijder zal dit De besturing is redelijk direct met een neutraal tot licht onderstuur karakter, de bediening is licht. Het gedrag in bochten is redelijk goed, uitbreken komt niet voor, ook drib- halen. De motor is trouwens niet helemaal nieuw, het is een afgeleide van de oude betrouwbare 128, de Ritmo 65 heeft zelfs dezelfde 1300 cc motor, de 75 heeft een motor die tot 1498 cc is opgehoord, de krukas is veranderd. Boring x slag voor de 65 is 86,4x55,5 en voor de 75; 86,4x63,9, dus het verschil is duide lijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 18