Stichting De Schiedamse Gemeenschap Toonkunstkoor in Grote Kerk LUNCHCONCERT aula stedelijk museum schiedam door Addie de Jong 5 OKTOBER aanvang 12.45 uur toegang gratis koffie gratis Eenakters in Passage Toneelgroep Proloog 'Spiegeling' Passage Theater Overschiesestraat 1, Tel. 26.80.43 of 26.60.00 9 oktober 1979 Aanvang 09.30 uur Toegang: ƒ5,- De afdeling toneel opent seizoen (Gratis kinderopvang in theater aanwezig) met een programma speciaal voor vrouwen Kaarten verkrijgbaar aan de kassa van het theater De afdeling Toneel van onze stichting opent het amateur toneelseizoen met een Eenakterfestival in het Passage Theater op zaterdag 29 september a.s. Toneelgroep ALBERDINGK THIJM is te zien met het stuk 'De zestiende van deze maand' Toneelgroep UTILEDULCI brengt 'Impromptu' Toneel groep '71 vraagt 'Moet U ook naar Amsterdam?" en GROETON tenslotte brengt 'Mixed Double' op de planken. Ongetwijfeld wacht het publiek een bijzonder interessante amateurtoneel avond. Amateurtoneel op hoog niveau, zoals U dat van onze Schiedamse verenigingen ook wel gewend bent. Kaarten voor deze voorstelling kosten f5,- en zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Passage Theater. Tel. reserveren kan onder nummer 269563. Mag je iemand dwingen Begrijpt de ander jou bewust te worden HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 28 - WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 De Engelse sopraan Hilary Reynolds, werd in Venezuela geboren, en keerde op zesjarige leeftijd naar Engeland te rug. Zij studeerde aan de Royal Academy of Music in Londen bij Marjorie Tho mas, John Carol-Case en Flora Niel sen. Tijdens en na haar studie trad zij op in vele oratorium en opera concerten en lieder-recitals in Londen, en maakte zij tournees door Engeland, Schotland en de Channel Islands. Ook won zij ver schillende belangrijke prijzen. Vorig jaar vestigde zij zich in ons land en trad hier reeds verschillende malen als soliste op. Het Toonkunstkoor Schiedam brengt op 9 oktober a.s. in de Grote Kerk 'DIE SCHÖPFUNG' van Jos. Haydn- met medewerking van Het Gewestelijk Or- kest Solisten zijn HILARY REYNOLDS, jopraan, HEIN MEENS, tenor, MARCO BAKKER, bas en TIJN van EIJK, clavecimbel. De toegangsprijs bedraagt 12,50. Koorleden, jeugd en 65-plussers beta len 10,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij koorle den en de V.V.V., Overschiesestraat 1. U kunt ook telefonisch kaarten reser veren onder nummer 268270. Het concert begint om 20.00 uur. 'HEIN MEENS studeerde aanvankelijk piano en schoolmuziek aan het Maas trichts conservatorium. Vanaf 1971 studeerde hij tevens hoofdtak zang bij Mya Besselink. In 1972 behaalde hij het diploma piano akte B en in 1975 het einddiploma solozang met onder scheiding. Tijdens het internationale vocalisten concours 1974 in 's Hertogenbosch be haalde hij de Toonkunst Vocalisten- prijs. In 1977 zag hij zijn zangstudie bekroopd met de Prix d'Excellence. Als iemand je vraagt: 'Heb jij geen trek in iets lekkers?' kun je in feite volstaan met ja of nee. Maar er steekt meer achter! Die an der kan bedoelen: 'Ik heb trek in iets lek kers, wil jij dat voor me klaarmaken?' of 'Ik heb trek in iets lekkers, zal ik voor jou ook iets klaarmaken?' Als je de ander goed ge noeg kent, weet je waarschijnlijk wat ie be doelt. Als.... Het lijkt zo eenvoudig: je kent elkaar toch? En toch zitten daar erg veel haken en ogen. Hèt grote misverstand! Je denkt elkaar te kennen en jij maakt uit wat de ander be doelt. En als je fout blijkt te zitten, voel je je gekwetst. Je had kunnen vragen wat de an der bedoelde te zeggen. Heb je zelf nooit ervaren, dat je iets vraagt of zegt en Jat de ander dat helemaal ver keerd opvat? Ga dan voor jezelf eens na wat je precies hebt gezegd. Heb je precies gezegd wat je wilde, wat je voelde of heb je eigenlijk iets anders gezegd dan je bedoelde en ging je er (onbewust) van uit dat de an der het juist zou opvatten. Een eerste reaktie op het niet begrepen worden is vaak ergenis. Je ergert je omdat hij je niet begrijpt. Hij kent me toch? Er zijn maar erg weinig mensen die elkaar echt door en door kennen. En het gebeurt veel te vaak dat mensen onenigheid, ruzie of misverstanden krijgen doordat ze aannemen dat de ander hun be grijpt. En als dat misverstand eenmaal is ontstaan kan het flink uitgroeien doordat de ene on duidelijkheid op de ander wordt gestapeld en je je maar niet begrepen voelt. Als je begrepen wil worden, wees dan duidelijk en vertel zo precies mogelijk wat je denkt, voelt en wilt. Hou voor ogen dat je jezelf niet eens volledig kent, laat staan dat een ander dat kan. En als een ander wat onduidelijkheid for muleert, probeer dan na te gaan of je zijn of haar bedoeling juist hebt begrepen. Duidelijk zeggen wat je denkt, voelt en wilt* heeft nog een voordeel: je gaat jezelf (nog) beter leren kennen. Dat lijkt gek, maar toch werkt dat zo. Als je voortdurend onduide lijk bent in wat je bedoelt, leg je ook voor jezelf een rookgordijn aan. Op den duur ken je dan je eigen gevoelens niet meer. Je hebt dan het kontakt met jezelf verloren. En je bent het eerder kwijt dan dat je het terug hebt, dus 'Bewust worden' is een vaak gehoorde kreet die eigenlijk nietszeggend is. Iemand is niet „bewust"; iemand is zich',van iets bewust". Dit lijkt een beetje op muggenziften, op spe len met woorden, maar het is vaak van we zenlijk belang je dat te realiseren. Als je stelt dat het goed is dat iemand bewust wordt, dan moet je gelijk erbij stellen waar van die ander zich bewust zou moeten zijn naar jouw idee. Jij kunt het bijvoorbeeld belangrijk vinden dat een bepaald iemand zich bewust is van de honger en ellende in India, van de mar telgang van de politieke gevangenen, van de dreigende gevaren van de neutronenbom, van de eenzaamheid van veel mensen, van de gevaren van bespoten voedsel, enz., enz. Maar dat zijn wel jouw keuzen. Jij maakt dan een selectie van zaken waar iemand zich bewust van zou moeten zijn. Als ie mand tegen mij zegt, dat ik bewust moet eten en ik eet bewust een broodje kroket, dan krijg ik te horen dat bewuste eters ma- crobioties eten. „Goh!" denk ik dan „zou be wust zijn hetzelfde betekenen als achter de trendsetters en de goeroes aanlopen?" Ik vind dat de mensen zelf kunnen kiezen, waar ze zich wel of niet bewust van willen zijn. Ik zou er niets voor voelen om me voortdurend de dreiging van een atoomoor log bewust te zijn. Afgrijselijk lijkt me dat! Ik ben wel blij dat er anderen zijn die zich daar wél druk om maken; misschien kun nen zij die dreiging wegnemen. Ik vind dat mensen zich om die dingen druk móeten maken waar ze zich graag voor inzetten. En dat verschilt nou eenmaal van mens tot mens. Gelukkig maar! Stel je voor dat iedereen zich zou bezighouden met het pro testeren tegen het massaal slachten van runderen en niemand met de onderdruk king van de vrouw. Het is trouwens erg ondoelmatig te probe ren anderen tot bewustzijn (van iets) te dwingen. Ik begrijp die drang wel. Als je je pas iets moois of iets onrechtvaardigs bent bewustgeworden, dan wil je dat met ande ren delen en je bent teleurgesteld als de an der dat niet zo ervaart. Maar ieder heeft zijn/haar eigen tijd nodig waarop hij/zij zich van iets bewust zal worden en dan moet je ook nog maar afwachten op dat de zelfde zaken zullen zijn als waarvan jij je bewust bent. Bovendien heb je een grote kans op het tegengestelde effect als je met veel geweld andermensens bewust zijn probeert open te breken. In plaats van je sympathie voor je streven krijg je afkeer en dan moet je naast je stre ven ook nog vechten tegen weerstanden er tegen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 28