foto- en filmwegwijs in nederland mensen ontmoeten in foto's mooie foto's ...vaak een kwestie van kontrast de wereld bekijken door een vergrootglas Jf: Waarom trekt een mens er op uit? Die vraag heeft vele antwoorden. Om er eens lekker uit te zijn bijvoorbeeld. Of om bijzondere dingen te beleven. Of om vreemde streken te leren kennen. Een extra reden kan zijn: om mooie, leuke of opmerkelijke foto's of filmscènes te kunnen maken. Vooral voor die laatste groep is er goed nieuws: zojuist verscheen er een folder, die spe ciaal is bestemd voor mensen, die er graag met de ka mera op uit trekken. De titel van deze kleurrijke folder is heel toepasselijk Foto-en-film-wegwijs in Nederland. □D Iemand heeft eens uitgerekend dat op 98% van de foto's, die we met z'n allen maken, mensen worden afgebeeld. De mens is - kun je wel zeggen - het belang rijkste motief om te fotograferen. Niet al die foto's zijn echter portretten. Een portret wordt zo'n foto pas, als de mens zo wordt afgebeeld, dat we hem- of haarzelf door dat beeld heen leren kennen. Een por tret is - als het goed is - een mens weergeven zoals hij is. Over de mooie maar niet zo gemakkelijke kunst van het portret-maken gaat het zojuist verschenen boek van René Bouillot: De Techniek van de portret fotografie. 0 Een mens maakt in z'n leven veel foto's. De meeste zijn bedoeld om dingen, die je hebt beleefd, vast te leggen. De belangrijkste eis, die er aan deze foto's wordt gesteld is: dat ze duidelijk weergeven wat er is gebeurd. We willen graag de gezinsleden en onszelf herkennen in leuke en kleurige foto's. Daarnaast zijn er echter ook mensen, die er naar streven om echt mooie foto's te maken. Prenten, die de wereld om ons heen op een boeiende of treffende manier in beeld brengen. Een belangrijke vuistregel voor deze foto grafen is: zoek naar motieven met een goed kontrast. Eigenlijk is het een wonder: in een bloem kruipt een insekt van nog geen vijf milimeter groot. Er komt een mens met een kamera en een speciaal vergrotend lens je voor het objektief. Die maakt op een goed moment een dia van die bloem. Als later de film is ontwikkeld en de dia's worden vertoond, is dat kleine insekt een meter groot, op het scherm zichtbaar. De kleine vleu gels lijken nu grote doorzichtige vlakken. Dat is één van de wonderen van de makro- of dichtbij-fotografie. Hebt u wel eens een slipjacht de herfstflora gezien in het Sin ger Museum in Laren (NH)? Of de rally van de antieke stoom- voertuigen in Drunen (N.Br.)? Meer dan honderd tips Dit soort onderwerpen vindt u in dit gidsje; in totaal honderd en dertien tips. Een bezoek aan „Gouda bij kaarslicht" bij voorbeeld. Of aan de „Onno zele kinderen-optocht" in Ven- lo en Roermond. Of de „Bolle- tongersdag" in Bolsward. Of gewoon „een dagje herfstkleu ren fotograferen" in eigen om geving. Speciaal voor de kamera De samenstellers van deze fol der hebben zich echt bezig ge- meegemaakt met een echte „meute" van jachthonden op het landgoed „Den Treek" bij Amersfoort? Bent u wel eens op de jaarlijkse ganzenmarkt geweest in Coevorden? Hebt u houden met de vraag, waar voor fotografen en smalfilmers leu ke of boeiende beelden te schie ten zijn. Het is in een land, waar nog veel oude gebruiken in ere zijn, niet zo moeilijk zo'n lijst samen te stellen. Het hele jaar door Een voordeel van deze folder is ook, dat alle evenementen per maand zijn gerangschikt, zodat wie er bijvoorbeeld in de maand oktober op uit wil trekken, kan zien wat er dan voor fotoge nieke onderwerpen zijn. Daar naast bevat de folder ook een kaartje van Nederland met daarin aangegeven in welke ge deelten er in de seizoenen iets te doen is. Gratis verkrijgbaar De gids „Foto- en filmwegwijs in Nederland" is. voorzien van een groot aantal kleurige foto's van toeristisch bijzondere plek jes, bekende maar ook minder bekende. De folder is samenge steld door de Stichting Ama teurfotografie in Amsterdam in overleg met het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. Als u een exemplaar van veel bereiken en kontrasten verzachten of versterken. De flitser kan meer dan we vaak denken, ook door de toepassing van de reflex-flits. Dat woordje „techniek" in de titel zou er op kunnen duiden, dat het hier om een erg tech nisch boek gaat. Dat is een ver keerde konklusie, want wie in dit boek begint te lezen, ont dekt hoe boeiend er hier wordt geschreven over dit onderwerp. Tweehonderdvijftig foto's Dat komt natuurlijk vooral door de overstelpende hoeveel heid foto's in zwart/wit en in kleur, die in dit boek zijn sa mengebracht. Die foto's dienen als toelichting op de tekst en zijn vaak op zich bijzonder ge slaagde voorbeelden van por tretkunst. Het gezicht Vanzelfsprekend wordt in dit boek de nadruk gelegd op het gelaat van de mens. Verklaard wordt hoe de uitdrukking van een gezicht eigenlijk ontstaat, hoe belangrijk de spieren daar bij .zijn en hoe ook de verschil lende gevoelens kunnen worden uitgebeeld. De vormgeving van een portret is belangrijk; ook de schouders, armen en handen kunnen in dit opzicht een be langrijke rol spelen. De lichtbron Niet iedere vrijetijdsfotograaf beschikt over een kamer met een studioverlichting. Toch kan In een foto'een mens ontmoe- men met één lichtbron en ook ten dan pas is een portret met het beschikbare daglicht geslaagd. v^» jl m* Goede belichting en een juiste achtergrond belangrijke elementen voor een portret. dit handige gidsje wilt ontvan gen: vraag het aan uw foto/ filmadviseur, die het gratis voor u beschikbaar heeft als een aar dige geste voor mensen, die er graag met de kamera op uit willen trekken. Twee foto's uit de folder Fo to- en film-wegwijs in Neder land". De eerste foto is een hoekje van deZaanse Schans in Koog/Zaandijk. De tweede foto is een tegenlicht-opname in een herfstbos bij Naarden. pg» NP. *yf - fzt- w V - - V - - Vr~' a Een levende mens In verdere hoofdstukken wordt nader ingegaan op de verschil lende soorten portretten, die er te makgn zijn: bij daglicht of binnenshuis, portretten van kinderen e.d. In het slotwoord zegt René Bouillot, dat het er bij een portret niet om gaat al leen maar een mens af te beel den, maar dat een goed portret ook moet zijn: een ontmoeting met een levende mens. (Het boek „De Techniek van de portretfotografie", geschre ven door René Bouillot is ver schenen bij Focus-Elsevigr in Amsterdam; het kost plm. 45,— en is verkrijgbaar bij uw fotohandelaar. Kontrastdat is de tegenstel ling tussen licht en donker. Of tussen verschillende kleuren. Of tussen een motief en de ach tergrond. Of tussen een speels patroon en strakke lijnen. Een voorbeeld van dat laatste is de foto' van het reuzenrad, waar een mooie en onstuimige wol kenlucht wordt verdeeld in het rechte lijnenspel van het bouw sel. Door iets onder te belichten tekenen lijnen en bakjes zich bijna zwart af tegen de lucht. Een dubbele kontrastwerking dus. Licht en donker Dat kontrast belangrijk is, blijkt ook uit de foto van de oude mannen op de bank. Op zich zelf is het niet zo'n bijzondere foto, maar de donkergeklede mannen vormen met elkaar een opvallend element tegen die lichte muur, waardoor ze stuk voor stuk goed uitkomen. De foto heeft daarnaast een goede beeldopbouw, eigenlijk vooral .door dat .zwarte raam en omdat een van de mannen staat. Ook dit vormt een tegenstelling, die een foto sterker kan maken. De achtergrond belangrijk Ook de foto van de uitgebloei de bloemen illustreert, dat mooie foto's vooral te maken hebben met het bewust nastre ven van tegenstellingen. Een belangrijke faktor was hier het gebruik van een telelens, waar door één tak scherp in beeld kwam en de tweede onscherp, maar ook dat is weer een kon- Eeh speelse wolkenlucht en de strakke lijnen van een reuzen rad een geslaagde foto! Donkere mannen tegen een lichte achtergrond en één staan de figuur naast de groep twee tegenstellingen. trast, dat de foto versterkt. Ook de wazige donkere achtergrond werkt mee aan h'et goede resul taat. Een erg geslaagde foto, die je kunt maken als je bewust zoekt naar de tegenstelling, in dit geval in de natuur om ons heen. Om te onthouden Mooie foto's vooral 'n kwestie van kontrast. Van te genstellingen in de beeldopbouw en de onderwerpkeus, in het spel van zonlicht en schaduw. Of in die van onderwerp en ach tergrond. Een paar punten, die de moeite waard zijn om te ont houden als u bijzondere foto's wilt maken. Scherp en onscherp, witte ele menten tegen een donkere ach tergrond een kwestie van kontrast. MAKRO-FOTOGRAFIE IS In tegenstelling tot wat veel mensen denken kan eigenlijk iedereen zulke foto's maken en je hebt er geen speciale kamera voor nodig, alleen wat extra hulpmiddelen. Dat kan zijn een voorzetlensje, dat voor de mees te kameratypen los verkrijgbaar is. Met een reflex-kamera Wie een kleinbeeld reflex-ka mera heeft, kan behalve uit voorzetlenzen, uit meer moge lijkheden kiezen, bijvoorbeeld een balg of tussenringen. Beide worden tussen het kamerahuis en het objektief geplaatst. Een nieuwe ontwikkeling is de zoomlens met makro-bereik, waardoor met één lens zowel een telefoto als zo'n dichtbijfo to kan worden gemaakt. Daar naast zijn er bij de pocketka mera's ook uitvoeringen waar mee men zowel normale als ma- krofoto's kan maken. Scherptediepte is klein Makrofoto's zijn net zogemak kelijk te maken als gewone fo to's. Met slechts één belangrijk verschil: jemoeterrekeningmee houden dat de scherptediepte op een zo korte afstand klein is. Dat heeft tot gevolg dat meestal maar een klein deel van het onderwerp echt scherp wordt afgebeeld. De iets dich terbij liggende of verder van de kamera verwijderde gedeelten zijn onscherp. De belichting Wie een voorzetlens gebruikt, hoeft daar bij de belichting geen rekening mee te houden, want die is gelijk aan die van een normale opname. Bij tussen ringen of een balg wordt het iets anders omdat die verlenging van de afstand van lens tot film maakt, dat ook de belichtings tijd verlengd moet worden. Parallax is mogelijk Nog één punt, dat bij bepaalde typen kamera's wat extra aan dacht vraagt als u dichtbij fo to's wilt maken is: het verschil in beeldveld tussen wat u door de zoeker ziet en wat de kamera straks in beeld brengt. Hoe kor ter de opname-afstand, hoe groter de kans op een afwij king. Wanneer het beeld in de zoeker via de lens wordt door gegeven, zoals dat bij de spie- gelreflex-kamera gebeurt, is er geen parallax. Boeiende hobby Wie belangstelling heeft voor de dichtbij-fotografie zal spoe dig de fijnere kneepjes van scherptediepte en belichting en van die parallax leren kennen. En zal ook heel vlug gegrepen worden door de hobby om de wonderlijke wereld van het kleine met de fotokamera in beeld te brengen. Dophei van heet dichtbij ge zien. De vleugels scherp afgebeeld - de haren op het lijfje al on scherp zo klein is de scherp tediepte bij deze makro-foto.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 51