Het Nieuwe Ondanks tekort genoeg geld in gemeentekas I Schiedam betaalt in 1980 3,5% meer voor diensten I Europa centraal bij wereldspaardag 1979 ERTAN FLEGMA Goedkeuring van Gedeputeerde Staten T.V. DEFEKT? RADIO ABA GELD LENEN Tel. 010-736262 NAAR LOKALITEIT DE MALLEMOLEN! „Arie" in „Q.T." Autobedrijf Snel en voordelig FINANCIERINGEN B.V. UITGAAN IN SCHIEDAM IS: Orgelconcert in Passagetheater Dam 26 - Schiedam-C Telefoon 262001-266817 Bondsgoud voor Frans Bakkeren 32e JAARGANG - .OPLAGE 37.600 WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 'OBER 1979 Stadsblad OP WOENSDAG EN VRIJDAG HUIS-AAN-HUIS IN: SCHIEDAM. KETHEL EN ROTTERDAM (WIJK OUD MATHENESSË) Kantoor: Broersvest 125 - Postbus 257 - 3100 AG Schiedam - Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland Oplage 175.500 Randstad-Edities verschijnen in het grootste deel van Zuid Holland. 25 Edities. Wekelijkse oplage 811.800 voor betrouwbare Bovag occasions met 12 mnd. garantie. v. Deventerstraat 17 Tel 731144. Koopa vond geopend. Wij helpen direktü! Specialisten op CAI-gebied Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting v.Deventerstraat 17, Rotterdam. Vlaardingerstraat 17, Schiedam telefoon 010-263447 Geopend iedere dag vanaf 10 uur. Zondag vanaf 12 uur. Het maandelijks orgelconcert in het Passage Theater heeft nu niet op zondagmorgen maar op zaterdag morgen 13 oktober plaats. De Ne derlandse organist Jan van Weelden laat zich horen en brengt een zeer gevarieerd programma. Kaarten da gelijks verkrijgbaar bij de heer P. Foncke, van Ruysdaellaan 35a en op zaterdagmorgen vanaf half 10 aan de kassa van het theater. Leden van bovengenoemde organisatie, 65 plussers, CJP houders en kinderen tot en met 12 jaar betalen 2,niet leden 3,50. Aanvang concert half 11, zaal open 10 uur. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll II lil III lil H ill mill III II III lllllllllllll III llllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilülll II111111111111= ^iiiiiiiiiiin De Schiedamse burger zal volgend jaar voor de gemeentelijke diensten niet meer dan 3 'A% meer moeten gaan betalen. Hieronder vallen dus b.v. niet alleen het halen van een paspoort, maar ook de watertarieven, de VROM (reiniging) en de gastarieven. Vooral het niet verder verhogen van de reinigingsrechten, het afhalen van huisvuil, dus is opmerkelijk aangezien alle 23 Rijnmondgemeenten worden geconfronteerd met het miljoenenverlies van de Afval Verwerking Rijnmond dat voor een deel op de burger moet w orden verhaald. gedragen. Zo kwam er bv. J19.0U0, meer geld in kas door meer onroerend goedbelasting en was er een batig saldo van het gasbedrijf van 819.000, door de strenge winter en het feit dus dat de gashaard of centrale verwar ming wat hoger werd gestookt. Wethouder Scheeres: „Toch moeten we eventueel rekening houden met een verhoging van de gas- en electriciteit- sprijs. Dat zijn zaken die niet door ons worden bepaald maar door de gemeen te Rotterdam en het ministerie van economische zaken. Een voordelig saldo leverde ook de so ciale dienst op. Zo werd er 1.846.000,bespaard op de bij standsuitkeringen aangezien er minder aanvragen kwamen. „Maar dat heb je nooit in de hand", al dus wethouder Scheeres, de bijstand suitkeringen worden voor een deel door het rijk vergoed, maar 10% komt voor rekening van de gemeente. Ook het niet aantrekken van personeel bij de sociale dienst leverde mede dit voordelig saldo op. Wethouder Schee res: „het is niet zo dat wij geen mensen willen aantrekken, maar ze zijn er niet". Hetzelfde kan worden gezegd van de dienst gemeentewerken van Schiedam. Daar was het voordelig sal do maar liefst 1.044.000,en daar geldt hetzelfde als bij de sociale dienst. Al met al is er bij de gemeente Schie dam zo'n slordige 20 miljoen in kas, een deel hiervan wordt via de saldire- serve afgebouwd. Zo'n twee miljoen wordt besteed voor slechtere tijden, maar het voordelig resultaat van de laatste begroting wordt niet bij de sal- direserve gevoegd. Wethouder Scheeres: „juist vandaag hebben wij tijdens de collegevergade ring besloten om ook enkele wensen onder de rode streep in te willigen. Zo worden er enkele personeelswensen vervuld. Er komt bv. een medewerker voorlichting preventie GG en GD, ter wijl ook andere wensen voor uitbrei ding van personeel zullen worden ver vuld. Begroting 1980 in procenten INKOMSTEN zorg 28 begrotingste- kort 1% Financieel wethouder Reinier Schee res: „ik ben principieel tegen betaling tekorten AVR, maar ak het je van ho gerhand wordt opgelegd... uitkeringen bedrijven 1,6% UITGAVEN Schiedam neemt op dat terrein echter een uitzonderingspositie is omdat men daar het huisvuil naar het Drentse Wijster laat brengen en alleen uit soli dariteit aandeelhouder is van de AVR. De gemeentebegroting over het jaar 1980, waarin dit alles staat, sluit overi gens met een tekort van 2.300.000, Op zichzelf ook niets bijzonders om dat er in Schiedam nogal wat gemeen telijk geld in kas is. De soldireserve die overigens wordt af gebouwd aan allerlei wensen die door de gemeenteraad naar voren zijn ge bracht, bedroeg al zo'n 13 miljoen. Nu blijkt dat het voordelig saldo tussen ra ming en realisatie over de begroting over 1978 6.438.055,47. Geen vuiltje aan de lucht dus voor de Schiedamse gemeentelijke belastingbetaler. Wethouder Reinier Scheeres: „Neem nu bv. de AVR dat hebben wij er ex pres niet opgezet omdat wij principieel tegen betaling van de tekorten zijn, maar wordt het ons van boven af opge legd, dan kun je de gemeentelijke por temonnee wel opentrekken". Er zijn nogal wat belangrijke posten die tot het voordelige saldo hebben bij- overi-onderwijs ge uit-\ 15,5% ven 5.7% openbar werken 12,8% ociale zorg maat schappelijk werk 36,1% openbare veiligheid algemeen beheer 11% De uitgaven en inkomsten van de gemeente Schiedam zijn duidelijk op heide cir kels aangegeven. Wethouder Scheeres: „laten we echter niet al te optimistisch worden je weet nooitwatje boven het hoofd hangt, bv. een renovatie van de binnenstad en dat is een miljoenenzaak zoals zo langza merhand wel bekend is. Volgenue neen uiaitnung „orden de verhogingen in de gemeenteraad be handeld. De begrotingsbehandeling vindt in de periode van 19 november tot 22 november in middag- en avond zittingen van de Schiedamse gemeen teraad plaats. Nederland gaat op dinsdag 16 oktober voor de 55e maal wereldspaardag vieren. In Schiedam is het de Bondsspaarbank die op deze zaak jaarityks inhaakt en ook na uiteraard geen verstek Iaat gaan. Directeur K. van de Geest: „Net zoals we ieder jaar een dag stilstaan bij b.v. dierendag moeten we ook een dag stil staan bij het sparen! Op Wereldspaar dag 1979 zijn de 56 personeelsleden op de hoofdvestiging aan de Lange Nieuwstraaten de acht bij-kantoren de hele dag en een groot deel van de avond in touw om het de bezoekers zo aangenaam mogelijk te maken, want een wereldspaardag heeft ook voor een instelling als de Schiedamse Bonds spaarbank voordelen gezien de jaar lijkse cijfers. „Ook over 1979 zijn wij tot op dit mo ment niet ontevreden", aldus directeur Van der Geest. De resultaten zijn vrij wel gelijk aan dat van 1978, hoewel het topspaarjaar 1977 vrijwel niet meer in gehaald kan worden". De Bondsspaarbanken stimuleren het sparen van harte hetgeen blijkt uit het grote assortiment van spaarvormen dat thans bij de Bondsspaarbank wordt aangeboden en waarbij ook de kleine spaarder kan profiteren van een aan trekkelijke rente omdat ook kleine be dragen voor langere tijd kunnen wor den vastgezet. Zo kent de spaarbank thans 20 spaarmogelijkheden, met als hoogste rente 9,3%. De belastingvrije voet op inkomsten uit rente is vorig jaar omhoog gegaan naar 200,per jaar. Zoals reeds vele jaren wordt de jeugd bij de Bondsspaarbank niet ver geten. Het schoolsparen, in 1979 reeds 75 jaar wordt nog steeds door de kinderen erg op prijs gesteld. Nieuw is de dit jaar ingevoerde „Junior- rekening" voor 0 tot 10-jarigen waarbij reeds over de kleinste bedragen 6 '/i% rente wordt vergoed. Zodra de kinde ren 11 jaar zijn kénnen zij al met een echter bankrekening gaan werken. Als stimulans geeft de spaarbank op hun 15e verjaardag een premie van 5% naast de rente, mooi te gebruiken voor de opening van een Jeugdspaarwetre- kening, bestemd voor de 15 tot 21 -jari gen. Iedere cliënt, die op Wereldspaardag een van de kantoren bezoekt, krijgt de traditionele spaarbankkalender, uitge reikt die dit jaar weer fraai is uitge voerd en in het teken staat van de eer ste rechtstreekse verkiezingen voor een Europees Parlement. Twaalf kleuren platen tonen karakteristiek fotomate- rieel uit de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap. De kalender zal worden uitgereikt door dames die deze dag gekleed zullen zijn in voor de ze landen typerende klederdrachten en de cliënten, alweer traditiegetrouw, een geschenkje en een kopje koffie of een frisdrank zullen aanbieden. Alle kantoren van de Bondsspaarbank zullen die dag geopend zijn van 8.30- 16.30 uur en 's avonds van 18.30-20.00 uur. Vliegtuigjes zullen over onze stad cirkelen om de Schiedammers op deze heuglijke dag attent te maken. Ook zullen de schoolspaardertjes niet worden vergeten, want aan hen wordt op de scholen een geschenkje uitge reikt. Ieder nieuwe inlegger die een rekening opent met een minimum inlage van f 25,ontvangt van de Bondsspaar bank een aanmoedigingspremie van 7,50. De Bondsspaarbank Schiedam gaat in november overschakelen op het com putercentrum van de gezamenlijke Bondsspaarbanken in Woerden. Hier mede is een investering gemoeid van ongeveer drie en een halve ton. De hui dige terminals worden dan vervangen door de modernste die de techniek tot op heden heeft ontwikkeld. Het grote voordeel hiervan is dat iedere gewenste informatie binnen de minuut tevoor schijn kan worden gehaald. De oud-voorzitter Frans Bakkeren van de Schiedamse Aquarium- en Terra riumvereniging „Natuurgenot in Huis" is onderscheiden met de gouden speld van de overkoepelende bond „Aqua Terra". Op 1 oktober j.l. herdacht hij zijn 25-jarig jubileum als lid van zijn vereniging. Van 1960 tot 1975 was hij hiervan voorzitter en in deze periode steeg het aantal leden van 63 tot onge veer 200. Op eigen verzoek is de gou den speld hem in huiselijke kring door de huidige voorzitter A. Bezemer over handigd. Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben de goedkeuring verleend aan de volgende besluiten van de gemeenteraad van Schiedam, aan gaande: De Chili-schildering op een schutting aan de Broersvest; Capaciteitsplanning in het kader van de Interim-saldo-regeling; Subsidie voor 1979 ten behoeve het club- en buurtwerk en opbouwwerk; De bijdrage van de bevolking bij de bouw van het Wijkcentrum Schiedam- Noord. Muziek, grotendeels geïnspireerd op werken van Kevin Coyne, maar ook eigen geschreven nummers zijn te beluisteren in sociëteit „Q.T." aan de Nieuwstraat 12 op zaterdagavond 13 oktober. „Arie" bestaat uit Rinus van Willigen en geluidsman Hanni bal Jansen. In de pauze wordt een film van „Arie" vertoond onder de naam „Ponk". Aanvang rond half 10.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 1