Voorzift „provin komt er dan ook „Als het er niet was zou het moeten worden uitgevonden Gecommiteerde Piet de Ruiter "We gaan het kleine milieu nu goed aanpakken" Rijnmond op kruispunt van wegen Door onze Randstad- redakteuren Ruud van Houwelingen en Aat Zandstra Foto's Tim Hylkema llillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllililllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii Rijnmond-voorzitter Ad Oele en zijn nieuwe voorlichter Jan Willem de Boer in het hartje van Rijnmond. „Als Rijnmond er niet was zou het moeten worden uitgevonden". Een duidelijke uitspraak van iemand die in de gewestelijke gedachte gelooft die Rijnmond uitstraalt. Dr. ir. Ad Oele (PvdA) is de door de kroon be noemde voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond die binnen een aantal jaren ook de eerst commissaris van de koningin in de provincie Zuid Holland zal gaan worden. Dr. ir. Ad Oele: „als Rijnmond hebben wij de belangen te verdedigen van meer dan een miljoen burgers die groten deels tussen en naast de raffinaderij wonen; geen geringe opgave"! Toch ontkomt voorzitter Oele niet aan het zorgelijk kijken als het on derwerp van Rijnmond van oktober 1979 ter sprake komt, namelijk het miljoenen verlies van de Afval Ver werking Rijnmond, een instelling waar het Gewestelijke Openbaar Li chaam Rijnmond met handen en voeten aan is gebonden. Voorzitter Oele: „ik kan niet ontken nen dat er in het verleden sprake is geweest van verkeerd management. Zo'n AVR kan per jaar zo'n 800.000 ton huishoudelijk afval verwerken, nu als het deze capaciteit heeft dan moet je deze benutten. Daarbij moet men echter niet aankomen dat de prijs voor de vervuiler te hoog is. In vrijwel alle delen van het land be taalt men tussen de 40,— en 50, per jaar, maar ik geef toe het is voor Rijnmond burger een harde noot is en ik geef ook toe dat er fouten zijn gemaakt". Rijnmond op weg naar de twaalfde provincie van Nederland. Voelt Ad Oele zich gelukkig bij deze ge dachte? „Uiteraard" zegt hij. „Alleen moeten we Rijnmond nog beter naar de bur ger verkopen. Afgelopen zaterdag is open dag geweest bij de DCRM „de meld en regelkamer" aan de 's Gra- velandseweg in Schiedam, dat is één van die dingen waarbij je de burger kan vertellen wat Rijnmond nu pre cies doet. Het aantal bezoekers, bijna 600, bewijst dat men wel dege lijk belangstelling heeft voor het werk van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Hoe werkt Rijnmond nu in grote lij nen en hoe maak je dat de burger duidelijk. Voorzitter Ad Oele: „Wij zijn nu zo ver dat vrijwel alle aangesloten 23 Rijnmond gemeenten hun hinder wetsbevoegdheden aan ons hebben Het eerste gewest, dat Neder land officieel kent, het Open baar Lichaam Rijnmond, staat op een kruispunt van wegen. Binnen afzienbare tijd komt de provinciale status eraan en dat betekent dat Rijnmond van een hoop financiële zorgen is ver lost, aangezien een provincie zijn eigen gelden van het rijk ter beschikking krijgt en Openbaar Lichaam Rijnmond momenteel is aangewezen op de 23 Rijn mond gemeenten. De nieuwe provincie Rijnmond, de aanvankelijk uitgedachte mini-provincie Rijnmond is los gelaten, bestaat uit een gebied met als hoofdplaats Rotterdam en verder alles wat daar ten westen, ten oosten en ten zuiden van ligt binnen het grondgebied van de huidige provincie Zuid- Holland dus inclusief de Drechtsteden. overgedragen. Daarbij is het zo dat in het leven zijn geroepen om de 23 Rijnmond gemeenten te helpen". Toch zijn er in de loop der jaren no gal wat conflicten gerezen tussen de 23 Rijnmond gemeenten en het bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Vooral de strijd tussen Rotterdam en Rijnmond haalde regelmatig de voorpagina's van de kranten. Ad Oele: „ik kan zeggen dat er een goed kontakt is tussen Rotterdam en Rijnmond ik heb als voorzitter van Rijnmond regelmatig kontakt met Rotterdams burgemeester André van der Louw. Toch is het zo dat een grote haven stad als Rotterdam een klein deel van zijn bevoegdheden moet gaan overdragen aan Rijnmond en dat doet daar kennelijk wat pijn. Voorzitter Oele: „we laten een ge meenschappelijk belang preveleren. Zowel Rotterdam als Rijnmond heb ben beiden groot belang bij goede verhoudingen". Een ander probleem dat de burger raakt speelt zich af in Vlaardingen. De plaatselijk magistraat, burge meester Willem Kieboom verklaarde tijdens één van zijn opmerkelijke uitspraken: „ik zal eens zeggen hoe veel woningen er in de Broekpolder worden gebouwd, nul, nul, en nog eens nul. Wij willen rekreatie door middel van bebossing". Voorzitter Oele: „er is een compro mis op komst tussen Vlaardingen en Rijnmond. Dat betekent dat er toch voor een deel woningen in de Vlaar- dingse Broekpolder zullen komen". Een belangrijke taak voor Rijn mond is ook weggelegd op het ter rein van de ruimtelijke ordening. Voorzitter Ad Oele van het Open baar Lichaam Rijnmond: „Op het aanleggen van rijkswegen heb je zelf al ben je provincie natuurlijk helemaal geen invloed. Een ander geval is het aanleggen van provin ciale wegen. Zoiets kan je klaar sto men in samenwerking met de geHet is net als met de woningbouw daar- Rijnmond werd op 5 november 1964 opgericht, de verkiezingen binnen de huidige 23 Rijnmond gemeenten vinden plaats tege lijkertijd met de gemeente raadsverkiezingen. Binnen de huidige Rijnmond fungeert een dagelijks bestuur een soort gewestelijk college van burgemeester en wethou ders, dat bestaat uit vijf leden van de PvdA en één van de WD. Bij de vorige samenstelling van het Rijnmond d.b., zoals het in de wandelgangen wordt ge noemd, viel het CDA twee da gen voor de samenstelling van het Rijnmond bestuur met veel politieke herrie uit de bestuurs- boot. De voorzitter van de Rijnmond- raad en het totale openbaar li chaam Rijnmond wordt door de Kroon benoemd N de funktie wordt momenteel bekleed door voormalig Delfts burgemeester dr. ir. Ad Oele (PvdA). De zetel verdeling van de Rijnmon- draad, die de gewestelijke be langen moeten verdedigen van ruim één miljoen inwoners, be staat sinds 1978 uit: PvdA 38, CDA 20, WD 12, D'66 5, SGP 3, CPN 1, PSP 1 en PPR 1. voor hebben wij een streekplan ont worpen, maar alles gaat niet zo één twee, drie. Rekreatie is ook een zaak waarbij Rijnmond een stevige vin ger in de gewestpap heeft. Voorzitter Oele: „natuurlijk en dat willen wij ook graag houden de eer ste resultaten zijn al te zien in het re- kreatieschap Bernisse, dat 10 ha groot is". Toch geldt voor de heer Oele als geen ander dat hij druk in de weer is om Rijnmond een provin ciale status te geven. „Natuurlijk liever vandaag dan' morgen; we zijn financieel momen teel helemaal afhankelijk van de ge meenten die financieel jaarlijks ver plicht zijn een deel van hun finan ciële begroting ter beschikking van Rijnmond moeten stellen. Daarbij is het ook zo dat als je dade lijk provincie Rijnmond bent je een compleet zelfstandig financieel le ven kan gaan leiden omdat alle Ne derlandse provincies worden be taald uit het rijksprovinciefonds. Wanneer verwacht voorzitter Oele de provinciale status? „Laat ik het zo zeggen", aldus dr. ir. Ad Oele di plomatiek: „het eerste stapje is ge zet. Minister Wiegel heeft het aan gekondigd, nu moet het nog door het kabinet heen en vervolgens kan men met de inspraakprocedure be ginnen via allerlei hoorzittingen, maar wanneer... Ik ben er echter van overtuigd dat Rijnmond binnen niet al te lange tijd provincie wordt. Het is niet meer tegen te houden". Piet de Ruiter (PvdA) fungeert bin nen het gewestelijke openbaar Li chaam Rijnmond als één van de be langrijkste gecommiteerden. Ge- commiteerden zijn de leden van het dagelijks bestuur, in gemeentelijke termen zou men wethouders zeggen. Binnen Rijnmond is de heer de Rui ter de eerste vice voorzitter en be heert daarnaast o.a. de portefeuilles van voorlichting en milieuzaken. Verder is hij in zijn funktie tevens president commissaris van de Af val Verwerking Rijnmond één van de grootste vuilverbranders van Europa in de Botlek. Daarmee is tevens het belangrijkste probleem anno 1979 voor Rijnmond genoemd. Deze AVR werkt met een miljoenen- verlies en dit miljoenenverlies werkt iedereen politiek zo op de zenuwen dat enkele maanden geleden de twee hoofdige direktie naar huis werd ge stuurd. Het verlies moest worden gedragen door de Rijnmond burger. Als eerste werd de gemeenteraad van Vlaar dingen afgelopen week met de finan ciële ellende van de AVR geconfron teerd. Daar werd besloten de huis- vuiltarieven met ingang van 1 ja nuari met maar liefst 45% te verho gen. De verantwoordlijke Vlaar- dingse wethouder drs. Ysbrandt van der Velden (PvdA) voegde daar fijntjes aan toe dat dit de eerste ver hoging is. Piet de Ruiter „ik vind het onterecht dat de zware piet over de AVR-cat- strofe steeds weer naar ons wordt toegespeeld. Wij zijn niet alleen ver antwoordelijk. We hebben een raad van commissarissen waarin ver tegenwoordigers zitten van alle 23 Rijnmond gemeenten". Wordt het gezicht van Rijnmond dus vandaag voor een groot deel be paald door de AVR ellende, één ding is zeker, er zijn in de loop der jaren wel de nodige positieve dingen be reikt. Piet de Ruiten: „laten we dan eerst de Dienst Centraal Milieubeheer, in de volksmond de meld en regelka mer, in Schiedam maar noemen, waar iedereen zijn klachten over vieze luchtjes kwijt kan. Deze DCRM neemt niet alleen de klach ten in ontvangst, maar heeft verre gaande bevoegdheden er rigoreus een eind aan te maken, een ander punt waarmee wij positief naar bui ten komen is het recreatieplan Ber nisse op de zuidelijk oeverkant van de Waterweg voor duizenden Rijn- monders t.z.t. hun vertier kunnen vinden. Wat heeft de heer De Ruiter hoog op zijn Rijnmond verlanglijstje staan? - „Ten eerste het openbaar vervoer" zegt hij. Ik ben afgelopen week in Kopenhagen geweest. Daar wordt het openbaar vervoer gerund door het gewest Groot Kopenhagen, het Deense broertje dus van Rijnmond. Daardoor krijg je een duidelijk ge zicht naar de burger toe en dat wil len wij graag". „Een ander punt dat ik wil noemen", aldus de heer Ruiter, is~ het zgn. kleine milieu. In de afgelopen jaren hebben wij het grote milieu in Rijn mond met succes aangepakt. De ko mende jaren moeten wij onze aan dacht richten op het kleine milieu. Wat bedoelt de heer de Ruiter met het kleine milieu. Piet de Ruiter: „laten we Schiedam maar weer als voorbeeld nemen. Daar heeft een deel van de stad overlast van de herrie die een mou terij De Koning produceert. Je kunt dus concluderen dat deze mouterij op een verkeerde plaats staat. Als zo'n fabriek in een industriegebied was gevestigd had niemand er last van, dus op dit soort zaken moet je allert zijn. Daarbij is het zo dat Rijn mond in afwachting is van de pro vinciale status. Momenteel zijn wij uitvoerder we hebben als Rijnmond geen beslissingsbevoegdheid omdat .deze nog steeds bij de prvincie Zuid Holland berust". Het weekend perspectief dus van de provincie Rijnmond de twaalfde provincie van Nederland, maar wanneer? Rijnmond gecommiteerde De Rui ter, dat zal nog wel een paar jaar du ren. We zijn te klein voor tafellaken en toe groot voor servet. Aan de pro vincie vorming gaat eerst een ka merdebat vooraf. Daarvoor of daarna volgen de inspraakprocedu res en pas daarna kunnen we star ten met Nederland's twaalfde pro vincie Rijnmond inclusief de Drechtsteden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 25