u staat er midden in Atlas met een Europoort trekje J.S. VAN LEEUWEN Twee toneelstukken in Stadsgehoorzaal Spectrum Atlas van de Nederlandse Landschappen BOEKHANDEL GELD NODIG? Agenda voor de Stadsgehoorzaal 1 andschappen Panorama van Nederland in 23 landschappen «m BROERSVEST 44. SCHIEDAM TELEFOON 268152 010-264477 Üf Mw. G. M. C. Franke, Mw. M. van der Linde- de Koning, AANWIJZING WOONERVEN VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 18 Landschappen die een atlas waard zijn U staat er midden in. U woont er U werkt er U leeft er In dit kleine land met een onmeteli|ke verscheidenheid aan natuur en landschappeli]k schoon Waard om te ontdekken Waard om te behouden Hoe karakteristiek is elk van de 23 landschappen? Hoe zien ze eruit' Wat doen we eraan' Wat doen we ermee' Monument van het Nederlandse landschap anno 79 Deskundig, begrijpelijk, mooi, totaaloverzicht Elk landschap beschreven door een kenner van de regio Zeldzaam fraaie.foto's, kaarten, 500 illustraties in kleur. Groot atlas-formaat. Uitqeqeven door Het Spectrum met medewerking van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) Want deze atlas moest iedereen hebben Daarom de f OA Q|) ongelooflijk (blijvend) lage prijs van 1. Had normaal het dubbele gekost. Gewoon bij elke boekhandel De boekhandel verschaft u op verzoek ook informatie over landschapsaktiviteiten in uw regio. Het boek van het jaar Kijk en koop Spectrum Atlas van de Nederlandse Landschappen RIJNMOND Het komt niet iedere dag voor dat er een uitgebreide atlas van de persen rolt waarin een deel is gereserveerd voor de Rijnmond in de uitgebreidste zin. Ditmaal is ech ter een deel in de Spectrum atlas „De Nederlandse Landschappen" voor dit belangrijkste industriege bied van Nederland gereserveerd. Dr. M. J. Adriana is de schrijver van het hoofdstuk „onder de rook van Europoort" waarin dit karakteris tieke gebied uitvoerig wordt belicht. Wie aan Europoortdenkt denkt aan industrie, maar onder de rook van Europoort zijn genoeg plekjes te vinden die iedere vergelijking met wat voor vaderlands recreatiegebied ruimschoots kan doorstaan. Op merkelijk is ook dat het mondings- gebied van de grote rivieren, dus de waterwegmond voor gekenmerkt door getijdenrivieren. Kortom een boeiend gebied de Europoortmond. Uiteraard houdt deze uniek vader landse atlas met veel kleurenfoto's en tekeningen zich met vele Neder landse landschappen bezig. Tientallen eeuwen hebben miljoe nen Nederlanders in het Neder landse landschap geleefd en ge werkt. In de loop van die eeuwen is het natuur landschap onder handen van die miljoenen omgevormd tot een cultuur-land. Tot na 1900 kan men dit een verrijkend proces noe men. De mens gebruikte zijn handen en een aantal eenvoudige werktui gen: grote veranderingen kon de mens niet in het landschap aanbren gen. Dat komt de 20ste eeuw met zijn techniek en zijn chemie. De boer, hij ploegt voort, maar nu met tractoren, maai- en dorsmachines. De land bouwgronden worden te klein en worden bij elkaar gevoegd. Alles wat er tussen ligt (bosjes, struiken, houtwallen, sloten, waterkeringen, etc.) verdwijnt. Wat de mens niet ge bruiken kan, weert hij. De mens heeft in feite niets meer met zijn na tuurlijke omgeving te maken. Land moet er zijn, bruikbaar land. Verka velingen, inpolderingen e.d. zijn er het gevolg van. Tegenwoordig is het niet alleen meer de natuurvriend, die beseft, dat het zo niet langer door kan gaan. De meesten begrijpen, dat als we zo doorgaan, wij onszelf en ons nage slacht met de „verkavelde brokken" laten zitten. Het is nodig, dat we goed nadenken, over hetgeen we aan het doen zijn. Het is nuttig, dat we eens op een rijtje zetten, wat we (nog) aan natuurwaarden bezitten. Tot op heden was er geen Neder lands boek te vinden, dat hier een totaal overzicht van gaf. De Spec trum Atlas van de Nederlandse Landschappen voorziet hier in. In dit 'fraai uitgevoerde boek wor den op duidelijke en indringende wijze de Nederlandse landschappen behandeld. Er worden 23 regio's on derscheiden, die elk zo iets streekei- gens hebben, dat ze duidelijk van de andere verschillen. Elk wordt be handeld door iemand, die ter zake en ter plaatse zeer deskundig is. Na een korte omschrijving van het ge bied wordt nagegaan., wat de in vloed van de mens erop is geweest. Daarbij wordt veelal gewezen op „o- verblijfselen", die daarvan nu nog in het landschap zichtbaar zijn. Zo wordt ondermeer volledig duide lijk gemaakt, wat de betekenis is van de schapenboeten en tuinheg- gen op Texel en de holle wegen in Zuid-Limburg. Een zorgvuldige in ventarisatie van de nog aanwezige natuurhistorische en landschappe lijke waarden in de verschillende streken maken het boek tevens tot een gids voor hen, die daarvan wil len genieten. Kaarten en een 500-tal kleurenfoto's van de bekende foto graaf Jan van der Kam illustreren het boek. Voor natuurliefhebbers, vakantiegangers in eigen land, lief hebbers van landschapsschoon en onderwijzers is dit boek onmisbaar. Voor ieder ander, die iets wil weten over het land, waarin hij woont en werkt is het boek zeer aan te beve len. Voor de prijs hoeft men het niet te laten. Dankzij een subsidie van het Ministerie van C.R.M. kost het boek slechts 24,90. VLAARDINGEN In de Stadsgehoor zaal worden volgende week twee to neelstukken gespeeld. Dinsdag 6 no vember is dat „Thuis" van Hugo Claus en donderdag 8 november „Wolken" van Michael Frayn. „THUIS" In het kader van het Nederlands-Belgi sch Cultureel Verdrag zal de Konink lijke Nederlandse Schouwburg Ant werpen een opvoering v. geven van de tragikomedi „Thuis" van Hugo Claus. Een echtpaar verzorgt een welgestelde oude dame tegen kost en inwoning en het vooruitzicht op haar erfenis. Het vooruitzicht op een fortuin voedt het idee om alles wat te bespoedigen. Zoiets pakt dan natuurlijk anders uit dan verwacht wordt. Het is de moeite waard om te zien hoe onze zuiderbu ren dit stuk, van de ook in ons land zeer bekende schrijver Hugo Claus, op de planken zetten. Kaartverkoop vanaf 31 oktober van 10-13 en van 19-21 uur. „wolken- op het zonovergoten eiland Cuba reist een groepje journalisten rond op uit nodiging van de regering. Het doel van de reis is een objecktieve reportage te maken van het hedendaagse Cuba. Spijtig voor hem (Jeroen Krabbe) schrijft zij (Linda van Dijck) voor een konkurerend weekblad. Gedwongen in een en dezelfde auto te reizen samen met iemand van het ministerie, een kollega en de uitsluitend Spaans spre kende chauffeur maken zij een tocht langs koeienfokkerijen, varkensvoerfa- brieken, suikerrietplantage enz. Deze „boeiende en leerzame" reis, de warmte en het tempo van de chauffeur drijven hem en haar uiteindelijk toch op een vrolijke en romantische manier in eikaars armen. Kaartverkoop vanaf 2 november van 10-13 en van 19-21 uur dagelijks. Slechts één telefoontje is voldoendt Broersvest 95C Schiedam na 6 uur 268708 financieringen en persoonlijke leningen. donderdag 1 nov. Stadsgehoor zaal, 20 uur, musical „Maud" door Carrousel. vrijdag 2 nov. Stadsgehoorzaal, 20 uur, musical „Maud". zaterdag 3 nov. Stadsgehoor zaal, 20 uur, toneelgroep ONI. dinsdag 6 nov. Stadséehoorzaal, 20.15 uur, „Thuis" van Hugo Claus, door de Kon. Neder landse Schouwburg uit Antwer pen. donderdag 8 novm Stadsge hoorzaal, 20.15 uur, „WOLKEN" met o.a. Jeroen Krabbé en Linda van Dijck. Harmonie, 19 uur, Ruilbeurs. vrijdag 9 nov. Stadsgehoorzaal, 20 uur, Concert Annchen v.d. Boskoor. zaterdag 10 nov. Stadsgehoor zaal, 20 uur, toneelgroep Othel lo. Gevestigd per 1 november 1979 verloskundige in associatie met verloskundige Praktijk-adres: St. Liduinaplein 12, 3117 BL Schiedam. Consult na telefonische afspraak, telefoon 010-269953-735273 Scène uit „Wolken» v.l.n.r. Plm Vosmaer, Linda van Dijck, Rudy Falkenhagen, Jeroen Krabbé, Donald Jones SCHIEDAM Burgemeester en Wethouders hebben besloten om de Nachtegaallaan, voor wat betreft het gedeelte tussen de Fazantlaan en de Koekoekslaan, en de Smetana laan, het gedeelte vanaf de panden nummers 35 en 62 tot het Sibelius- plein, tot woonerf aan te wijzen. Het Verkeersbesluit zal in deze zin worden gewijzigd. Deze nieuwe woonerven zullen met de gebruike lijke borden worden aangegeven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 18