GESCHIEDENIS VAN DE SINGELKERK LEVEN NA DE DOOD Z.H. DE PAUS IN IERLAND DIENSTEN IN HET WEEKEINDE WIST U DAT tisi'iii Josii'ii IIutims lliimmwi:. ""J —J- VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979. O Ut? Jl HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 24 - VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 binnenstadsblad Maandelijkse uitgave voor de Rooms Katho lieke binhenstadsparo- chie St. Liduina - O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam, Redaktie-adres: Rotter- damsedijk 234b, Schie dam. Telefoon 263095 Het kerkelijk jaar loopt ten ei. de en met de Advent begint weer een nieuw jaar. Een kerkelijk jaar is heel wat anders dan een burgerlijk jaar. Straks op oudejaarsavond krijgt U weer de dikke krant en de TV over zichten van het jaar des Heren 1979. Een kerkelijk jaar vat een veel grotere tijdsruimte samen. Het neemt binnen het bestek van één jaar het hele leven van Jezus zus in zich op, met de verschillende facet ten, die Zijn leven hebben getekend. Dit verhaal begint bij Zijn armoedige ge boorte en eindigt via Zijn smadelijke dood in de triomf van Zijn koningschap over he mei en aarde. Zijn levensverhaal werd ge loofsverhaal. Dat geloofsverhaal heeft het al 19 eeuwen uitgehouden. Het zou, als het louter een le vensverhaal was gebleven, een allang ver geten zaak zijn. Het slijtageproces van zoveel eeuwen zou een louter levensverhaal in onze herinne ring hebben uitgewist. De eeuwen wissen een persoonlijk leven uit. Maar na Zijn dood is dat hardnekkig geloof ontstaan, dat Hij uit de dood is opgestaan en leeft bij God. Zijn authentieke levensverhaal is niet volledig meer te achterhalen, omdat het is opgenomen in de geloofsverhalen van de evangeliën. Het christelijk geloof vindt zijn kern in de overtuiging, dat Hij nog leeft en via Zijn geest nog bij ons is. Sint Paulus schrijft: „Als Jezus niet verre zen is, is ons geloof tevergeefs". Ik wens, geachte lezer, geen geheimzinnig spiritisme op te roepen. De hemel is voor mij nog afge sloten met een zware poort. Maar wat mij verwonderlijk toeschijnt, is het ontstaan van het christelijk geloof. De diepste bron nen van dit ontstaan zijn mij tenminste on bekend. Welke" mensen hebben aan het christendom gestalte gegeven? Zeker de 12 apostelen niet alleen. Het getij was historisch gezien - tegen. En toch heeft het christendom in de wes terse wereld een overwinning behaald. Een De H. Vader bracht een bezoek van drie da gen aan de Ierse republiek, vanouds een katholiek bolwerk. Ongeveer 95% van de bevolking is katholiek, waarvan ruim 90% regelmatig 's zondags naar de kerk gaat. Wat ons bij dit bezoek opviel, u heeft het op de TV kunnen zien, was niet zozeer de „menselijke" paus Johannes Paulus, die pleitte voor een betere verstandhouding tussen katholieken en protestanten om in overleg met elkaar tot overeenstemming te komen en elkaar niet met de wapens de wil op te leggen. Neen, want het Ierse probleem is een eeu wenoud probleem, een probleem dat te diep in de mensen is geworteld om door een ad ministratieve maatregel ongedaan te wor den gemaakt. Wat ons vooral opviel was de devote wijze waarop de Ieren hun godsdienst beoefenen, de wijze waarop zij massaal hun verbon denheid met de wereldkerk manifesteer den. Tijdens de H. Mis, die door de paus werd opgedragen in het Phenixpark in Du blin waren 1 1/2 miljoen mensen aanwezig, bijna de helft van de totale bevolking van Ierland. Zou zoiets in ons land heden ten dage nog mogelijk zijn? Zouden er bij ons nog zoveel mensen warm lopen voor het geloof? Bij de ouderen onder ons roept dit onge twijfeld gedachtenassociaties op aan grote geloofsmanifestaties in 1946 in het Olym pisch Stadion in Amsterdam ter gelegen heid van een Kajotterscongres en het 6e eeuwfeest van het Mirakel in Amsterdam en nog in 1953^bij het 100-jarig bestaan van het herstel van bisschoppelijke hiërarchie. Nadien is er in ons land op geloofsgebied veel veranderd. Men accepteerde steeds minder leiding van bovenaf. Het geloof moest uit de mens zelf komen. Alles kwam meer en meer aan op de eigen verantwoor delijkheid. Ook het Vaticaans concilie bracht bij ons een grote ommekeer teweeg. Ondanks de vele positieve aspecten van deze nieuwe zienswijze zien we heden ten dage: lege kerken, vele zijn al gesloopt, wei nig belangstelling voor het geloof etc. Waarom is die belangstelling in Ierland nog wel mogelijk? Weten wij het zoveel beter dan de Ieren? Ik geloof het niet, het probleem ligt niet uit sluitend aan de kerk, het is een maat schappelijk probleem. Ons normbesef is verschoven. Bovennatuurlijke zaken worden als on we tenschappelijk beschouwd en daarom door velen verworpen. Echter de mens kan niet zonder geloof en hoop op een betere toe- verguisde man, aan een kruis gehangen, werd de meest aanbeden man aller tijden. Dat valt niet te ontkennen. De westerse reli gie en cultuur bewijst dit. Zijn geschiedenis ging niet dood in de vergetelheid. Hij blijft leven, zolang de kerk Hem in leven houdt door het geloof. Het christendom is ontstaan uit een protest tegen de misdaad aan Hem begaan. Hij leeft uit een protest tegen Zijn misdadige dood. Zijn levensver haal krijgt een diepere achtergrond en ruimtedimensie. Zijn levensgeschiedenis wordt gevat in de geloofsovertuiging, dat de liefde, die in Hem was, niet vernietigd is door een misda dige dood. Deze overtuiging is uitgegroeid tot de absolute geloofsverklaring: liefde laat zich door de dood niet overwinnen. De liefde wordt verheven tot de hoogste macht, die zelfs de macht van de dood kan weerstaan. Uit deze inspiratie heeft de christelijke kerk katholiek of protestant de eeuwen doorstaan. Het is voor mij een gegeven, dat ik niet slechts menselijk kan verklaren. Als die kerk nog leeft ondanks haar vele zwarte ge schiedenisbladzijden, en naar historische normen allang failliet moest zijn, is dat iets wonderlijks. Het kerkelijk leven vat ook het mensenleven samen van wieg tot graf. De liturgie laat hem de vreugde van de ge boorte beleven met Kerstmis. Maar die zelfde liturgie durft de mens ook te plaatsen tegenover de droefheid van de dood. Op Allerzielendag worden wij heel na drukkelijk geconfronteerd met de dood. De dood wordt echter niet beschouwd als het absolute einde. Er wordt ook hoop op leven na de dood verkondigd. De hemel als het oord, waar geen kerkhoven nodig zijn, ligt ver van deze aarde af. Het menselijk denk systeem of welke menselijke ideologie is zo zeer bestand geweest tegen de wisseling der tijden? Is er dan toch nog een vreemde geest in dat instituut, dat kerk heet, aanwe zig? Ze kon eeuwen aan. Een christelijk bewustzijn gelooft dit. En daarmee verklaart de christen dat Jezus nog leeft. komst. Vele psychische problemen bij de mensen komen voort uit het hierdoor ont stane vacuum. Er is latent nog veel schoons in de kerk aan wezig, de rijke cultuur, het Gregoriaans etc. Moet dit alles in Nederland verloren gaan? Voordat dit in onze eigen traditie verdwe nen is, moeten wij, die zich nog verwant voelen aan de Kerk van Rome, ons afvra gen of wij wel op de goede weg zijn. Wij moeten trachten dit nog aanwezige erfgoed op een eigentijdse wijze te interpreteren en te herstellen voordat het te laat is. De Kerk kan antwoord geven op vele actuele vragen. Een parochiaan zangkoren, predikant weekeinde: 3 en 4 november: in de kapel Sint Liduina: VALERIUSKOOR in de parochiekerk Singel: zaterdag 18.30 uur CREEDSINGEBS zondag 9.45 uur I.H.D. (Latijn) preek: F. Kempen kapelaan in de parochiekerk Singel: zaterdag 18.30 volkszang zondag 9.45 I.H.D. (latijn) preek: J. Laurent pastoor weekeinde 17 en 18 november: in de kapel Sint Liduina zondag 10.30 I.H.D. (Latijn) preek: J. Laurent pastoor in de parochiekerk Singel zaterdag 18.30 CREEDSINGERS preek: F. Kempen kapelaan weekeinde 24 en 25 november: -laatste zondag van het kerkelijk jaar- in de kapel Sint Liduina zondag 10.30 CREEDSINGERS preek: F. Kempen kapelaan in de parochiekerk Singel zaterdag 18.30 Z.I.B. zondag 11.15 I.H.D. (Latijn) preek: J. Laurent pastoor bijzonder thema: CHRISTUS ONZE KONING AFLEVERING 8. VERHEFFING TOT PAROCHIEKERK (1896) Het jaar 1896 is in de geschiedenis van de Singelkerk een belangrijk jaar. Bij bis schoppelijk besluit van 19 november 1896 werd de bijkerk aan de Singel verheven tot parochie kerk van de „Parochie" van O.L.Vrouw van den Allerheiligsten Rozen krans". In een schrijven van de Bisschop van Haarlen, Mgr. Caspar Bottemanne, werd dat besluit bekendgemaakt en op zon dag 22 november 1896 aan de gelovigen meegedeeld. Een beknopte samenvatting van dit schrij ven willen wij U niet onthouden: „Gevolg gevend aan het tot Ons gericht ver zoek en na rijpe overweging van de aange voerde redenen, hebben Wij, met toestem ming van Ons Hoogwaardig Kapittel, en ge hoord de belanghebbenden, krachtens de Ons door de H. Kerkvergadering van Trente gedelegeerde volmacht, besloten te bepalen en vast te stellen als volgt: ART; 1 Het parochieel gebied van de parochie van de H. Joannes den Dooper te Schiedam wordt bij deze verdeeld in twee nader te omschrijven delen, waarvan het ene deel blijft behoren tot deze parochie en het tweede deel een nieuwe parochie zal vor men. ART. 2 Bedoeld tweede gedeelte richten wij op een zelfstandige en van de overige parochies ge heel vrije en onafhankelijke parochie onder de titel van Parochie van O.L.vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans te Schie dam, waarvan de tegenwoordige „bijkerk" op de Singel door ons wordt verheven tot Parochiekerk, met al de rechten en voor rechten aan een parochiekerk verbonden. GEDOOPT Gebrek aan plaatsruimte was de oorzaak, dat de publikatie van de dorpelingen al enige maanden niet kon plaatsvinden. Deze keer publiceren wij weer enige „doopjes" van de laatste weken. 19 augustus: Maria Liduina, dochter van Quirinus Johannus Franken en Theresa Margaretha Dirks. 1 september: Esther, dochter van Frans van den Akker en Angela van Oosten. 8 september: Loekje, zoon van Ludo Hooft en Clazina Spijkers 14 september: Arthur, zoon van Johan Steijlen en Johanna Kleijzen 15 september: Zerra, dochter van Melfrim Saez en Christina Verspaget 15 september: Marcellino, zoon van Jamil Saez en Maria Pronk 30 september: Alke Mattheus van Maars bergen 26 oktober: Tamara, dochter van André Dingehouts en Maria van Leeuwen 27 oktober: Jennifer, dochter van Marinus van der Kruk en Adriana Straver. ART. 3 Hier worden de parochie grenzen omschre ven. - Al het bovenstaande verordenen wij en stel len wij vast, bevelend dat het door allen wie het aangaat zal geëerbiedigd en onderhou den worden. Het zal op de eerste zondag na ontvangst in de Parochiekerk van de H. Joannes den Dooper en in de nieuwe Paro chiekerk moeten worden afgekondigd. Gegeven te Haarlem. 19 november 1896. w.g. Caspar, Bisschop van Haarlem." Tot eerste pastoor van de nieuwe parochie werd benoemd, de man, die zich al jaren als rector, met buitengewone energie voor de nieuwe kerk had ingezet: pater Mattheus Langewen. Hij kreeg voorlopig twee kape laans: Pater Perquin, die ook al in de bij kerk had gewerkt en vanaf 31 januari 1897: pater Pius Rodemans. Nadat Pastoor Langewen door de Hoogeer waarde Heer N.F. Taverne, Deken van Rot terdam, plechtig was geinstalleerd, sprak hij op zondag 13 december 1896 voor het eerst zijn „parochianen" toe met als tekst woorden: „Gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend ik U" (Johan. XX: 21). Omdat de huidige pastorie er toen nog niet was, betrokken de paters tijdelijk de wo ning Oostsingel 13, tot dat eind 1897 de nieuwe pastorie gereed was. De eerste jaren van de nieuwe parochie zijn niet gemakkelijk geweest, maar door geza menlijk en eendrachtig werken werd veel bereikt, doch lees hiervoor onze volgende aflevering. C.H. van der Zant. ..de wereldmissiedag zich nog altijd mag verheugen in een grote belangstelling en medeleven, gezien de opbrengst van de kol- lekte. ...het onlangs met nieuwe leden versterkte herenkoor zeer het komen beluisteren waard is.. ..het rozenkransgebed op de woensdag avonden in de oktobermaand een groot aantal bezoekers heeft getrokken. het Rozenkransfeest op zondag j.l. helaas zeer weinig bezoekers heeft getrokken ...de voorbereiding alweer gestart is voor de eerst communicantjes. Ouders, sluit u aan met uw medeteven en medewerking. ..de mistijden in de parochiekerk dus defi nitief zijn veranderd voor de wintertijd: za terdagavond om 18.30 uur zondagmorgen de Hoogmis om 9.45 uur en de tweede mis om 11.15 uur. HAIiLF.MKNSIS llé>l EPISCOPUS HARI.EMEXSIS, >SMI HM NOSTKI I.F.OMS 1*1' Mil IHlKUTI S Ihottsm i s lo l'oMIUMn \>>l> 11 Dilecto Aobiin Chrixfo Hrcrrendo Dioect-su» Nostril»- Sn In (r in in Dnifciiio srmpilmiaM. Quum Parochia - ne FidelehujuParachute xpiritualibu Hi* pricentur /aolntati et a pi dud ine phirimum in Domino confide ite*, praelaudntae Parochiae rt eenxurix Sum mo Pontifici etinm in /Julia A|x>stolioie S JJu/lu JJrnedieti A'IV, quai mvipit .Snrnimcntum lWiiifeiii libera poxxi*ad Aoxfrum tame, Datum II.wu.KMi, die /d rt Suecexxorum noxfrorum -73. kbU. Dioeccix noxtrac Parochum pro tempore ad Succexxorum noxtrorum benrphu ifum ronxtitiiimu* Tibique focultatem aeimuut in eudem Verbum Dei praedicareCon- fexxione* Sacramentale* excipcrfpomitentc* abtolcere a ca*ibu* .\obix rexercuti*et a Duellonee non a quibnxci* peccat t* «■•kciai.1 Mono rexertati* c.rccpti* caxibux rexercatix in Urnrdiclioncm A potto!team cum p/enaria Induhjentia articulo mortix xecundum formulam in Rituali priicxcripium fidrlibux impertiri aliaquc purochmlia muncra excrcerc neplarifum duraturam Dit is het officiële document, gedateerd 19 november 1896, waarin de toenmalige Bisschop van Haarlem, Mgr. Bottemanne benoemd tot pastoor van de pas opgerichte parochiekerk van de H. Rozenkrans Pater M. J. Langewen. (zie geschiedenis van de Singelkerk op deze pagina).

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 24