Stichting De Schiedamse Gemeenschap ORPHÉUS 'e^oV Overschiesestraat 1, Tel. 26.80.43 of 26.60.00 een 9' MH7.IEK Wem Afdeling vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen GEBRUIK JE GEZONDE GEVOEL An,, A vV,V-40"»°eW c.O Q0 uw concert? - opera VVV geschenkbon c o uoq>|U0ips06 AAA V.V.V.-geschenktips WEL MUZIEK, GEEN MUZIEK SCHIEDAMS VROUWENKOOR HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 35 - VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 Vormings- en ontwikkelingswerk is meer dan alleen kursussen organise ren. Het is ook voorlichting over al lerlei zaken die te maken hebben met het menselijk streven een zinvol en gelukkig bestaan te leiden. Die voorlichting zal vaak te maken heb ben met hoe je je in je omgeving roert. Kun je jezelf er ontplooien of wordt dat tegengewerkt? Wat zijn de be lemmeringen en hoe ga je ermee om? Op de volgende SG-pagina's zullen we ook iedere keer een groepstrai ning bespreken, omdat er erg veel onduidelijkheid bestaat wat er in dat soort trainingen gebeurt. Ditmaal een stukje over verdrukte gevoelens. Opgericht: 26 augustus 1866. OPROEP AAN/ALLE MANNEN VAN SCHIEDAM EN OMSTREKEN WIJ, de 60 zangers van het KONINKLIJK SCHIEDAMS MANNENKOOR „ORPHEUS" zijn ervan overtuigd, dat er in Schiedam en omstreken minstens 20 mannen rond lopen, die plannen hebben om lid te wor den van een goed zangkoor. Wij menen, dat het nu de juiste tijd is im die plannen om te zetten in daden. En hoe kunt U dat beter doen dan lid te worden van het K.S.M. ORPHEUS? Dat was de druppel die de emmer doet overlopen. Je spuit je gal. De ander staart je verbaasd aan. Hij begrijpt niet waar je je nou zo druk over maakt. Dat onbegrip bezorgt je een kater en je gaat mokken Maar ie hebt wel zelf die emmer vol laten worden. Door voortdurend je gevoelens binnen te houden, door ze te onderdrukken word woedea f3n 0e\ ?i ^'J m'nSte °f gennfiste eksplodeert dat vat. Dat kan zich uiten in agressie een woede-aanval, maar het kan ook naar binnen slaan, dan ga je er zelf aan onderdoor ders Zijn hul geV°lg Van h6t ni6t direkt Uiten van je gevoelens. Verkrampte schoU- S Hc! höofdpijn en nachtmerries zijn ook vaak ontstaan door onderdrukking van gevoelens wen z^ hijWdan.naar Weer afgescheept worden met kalmerende middelen. „Het zijn uw zenu- ïïr tTanehetTv°^ignnietS met °"Ze gèvoelens De maatschappij heeft besloten dat het verstand belangrij- ÏL dekte W" °n" BV"'enS' E" dat Wreek' 2lCh! De ®v~len, z„rge„ Gevoelens zijn een uitstekende graadmeter voor de manier waarop je met jezelf en anderen omgaat. Als je plezie- Hplkiik t an, A!s Je rot vo,elt Ult dat dan ook. Als iemand je kwetst, vertel dan dat je gekwetst wordt Het is toch met eerlijk als je je eigen leven vergalt, doordat je je boosheid verbergt om de lieve vrede te bewaren Het is niet eerlijk tegenover jezelf, maar ook niet tegenover de ander. ^zHTdnnr^tgZ°^tS' jbktie °P het gedr3g Va" anderen- Waarom ga je eraan voorbij? Schaam je je voor jezelf doordat die maatschappij, je omgeving zegt wat je wel of niet mag voelen. We zouden een opstand ontkete nen als ons werd voorgeschreven wat we wel en niet mogen denken, maar we laten wel toe dat ons wordt voorge schreven wat we wel en met aan gevoelens horen te hebben. En als we iets voelen dat we volgens anderen niet ho ren te voelen, dan voelen we ons schuldig. Woede is een gewone reaktie op pijn. kwetsing of verlies. Onderdrukte woede leidt tot schuldgevoel. Je kunt dus beter je boosheid, woede meteen uiten. Dat houdt ook de kommunikatie gaande. Als je bang bent je gevoelens te uiten omdat je daardoor de ander zou kunnen verliezen, bedenk dan dat je de ander eerder kwijt raakt door je ge voelens te verbergen, Je groeit dan uit elkaar. J ge Bovendien ontstaan er wrokgevoelens, waardoor je op elkaar gaat vitten om de kleinste dingen Door jezelf en je gevoelens serieus te nemen en er voor uit te durven komen wat je voelt, neem je ook de ander se 7erUS0 Je Praat dan over dingen die je wezenlijk bezighouden. Daarmee kan de relatie zich verdiepen Je hebt in ie der geval de voldoening het kontakt met jezelf' je gevoel; je lichaam terug te vinden En dat is al wel heel belangrijk. SOPRANF Verplichtingen??? Vanzelfsprekend, maar wij maken het U de eerste drie maanden heel erg gemak kelijk, want in die periode hebt U geen last van de penningmeester Blijft U na die drie maanden lid,- en waarom zoudt U niet?-dan pas wordt U betalend lid. Waarschijnlijk weet U, dat wij ieder jaar een plaatselijk concert geven, en dat we ook ieder jaar een zanguitvoering geven in een bejaarden-, rust - of ziekenhuis Verschillende malen hebben wij ook een buitenlandse concertreis gemaakt, o.a. naar Duitsland en Engeland. In 1981 gaan wij, ter gelegenheid van ons 115-jarig be staan voor een vijfdaagse concertreis naar Joegoslavië WAT wij zingen? Wel, dat is zeer verschil lend, want wij, en onze jonge, bekwame dirigent Richard Ram houden van afwis seling. WAAR wij reperteren, en waar U kunt komen kennismaken? Dat is in zaal „ARCADE", Lange Haven 71 te Schiedam, iedere dinsdagavond van 20.00 uur tot 22.30 uur TOT BESLUIT: onderschat U zelf niet door te zeggen „Ik kan niet zo best zin gen" of: „Ik kan geen noten lezen". Bij de kennismaking zult U merken, dat wij alle maal maar „amateurtjes" zijn, maar dat we met ons „zestigen" en straks (als U meedoet tenminste) misschien met ons „tachtigen", tot heel wat in staat zijn. Wij zouden U ook nog kunnen vertellen over de gezellige en vriendschappelijke sfeer bij Orpheus, maar wij vinden, dat U dat zelf moet ervaren. Neemt daarom dat besluit en word ook lid van het KONINKLIJK SCHIEDAMS MANNENKOOR „ORPHEUS" U S I C A I noren \be MANNENKOREN O, ,eS - Pa peOV '«"pep BASSEN: O Vndel, bas-bariton "'enive ZANGMANIFESTATIE OP 10 NOVEMBER De afdeling zang van de Schiedamse Gemeenschap organiseert elk jaar verschillende aktiviteiten. Eén van deze aktiviteiten is een gemeen schappelijk concert. Deze gemeenschappelijke concerten zijn vooral be doeld om aan de Schiedamse bevolking te laten zien en natuurlijk vooral ook horen, wat er zoal aan koren zijn in hun stad. Maar ook voor de koren zelf is het natuurlijk leuk om eens naar de presta ties van de anderen te luisteren. as- ,.i BEGINNERSKURSUS TIMMEREN VOOR VROUWEN Een kastje timmeren kan iedereen; dat denk je tot je eraan begint. Het blijkt dan toch tegen te vallen: de plank splijt in tweeën, je zaagt niet recht en als het in elkaar zit, wie- belt-ie. Er zijn een heleboel voorwerpen in huis die je best zelf kan maken. Als je de basistechnieken maar een beetje onder de knie hebt. We willen weten of er belangstel ling is voor deze kursus. We houden daarom een proef-inschrijving. Als er voldoende belangstelling is, kun nen we de kursus in december of januari starten. We denken aan een avondkursus van voorlopig tien a vijftien weken. We zullen de kosten van de kursus zo beperkt mogelijk houden. Het is ook de bedoeling dat je zelf aangeeft wat er in de kursus moet worden gegeven.. Je weet im mers zelf het best met wat voor een soort dingen je in de praktijk te ma ken hebt. U kunt zich voorlopig opgeven bij De Schiedamse Gemeenschap, tele foon 268043. Als we een groepje bij elkaar hebben, kunnen we de kur sus organiseren. Geef dan wel ge- lijk door op welke avond het liefst en op welke beslist niet. CONCERT RADBOUT Op zaterdag 10 november zal muziekver eniging St. Radboud een concert geven in zaal Arcade aan de Lange Haven. De avond is zeer gevarieerd opgezet, want voor de pauze zal het programma bestaan uit klassiek repertoir, na de pauze de meer lichte amusementsmuziek, terwijl ook de Big Band te horen zal zijn. Na het concert is de avond nog niet afge lopen, want er is nog uitgebreid bal na tot in de kleine uurtjes. De muziek zal dan ko men van de Boerenkapel van Radboud en een discotheek. Het concert begint om 20.00 uur precies en de kaarten, welke aan de zaal verkrijg baar zijn, kosten f. 5,— Geprobeerd wordt om elk jaar min stens één gemeenschappelijk concert te geven, waaraan dan telkens an dere koren meewerken, zodat het programma gevarieerd is. Met de ko ren wordt dit programma dan afge sproken en ook wordt er een speciaal thema gezocht, om het concert toch een bepaalde lijn mee te geven. Zo is er b.v. een concert geweest waar alle koren werken zongen van Neder landse componisten. Dit jaar zal het thema zijn: volksliederen. Nu lijkt dat ogenschijnlijk heel mak kelijk, want volksmuziek is een vrij breed begrip. Maar het valt niet al tijd mee voor ieder koor om iets ge schikts te vinden. Er zijn nu eenmaal verschillende type koren, die elk zo hun eigen repertoir hebben. Toch is het de koren die dit jaar aan het ge meenschappelijk concert meewer ken gelukt om een programma sa men te stellen dat zeer gevarieerd is en waar het publiek veel genoegen aan zal kunnen beleven. Het gemeenschappelijk concert vindt dus plaats 10 november a.s. Er is dit maal gekozen voor een zater dagavond; de afdeling hoopt dat deze avond ook voor het publiek een goede keus is geweest. Aan het concert zal worden meege werkt door achtereenvolgens: Gemengd koor Wilton Feijenoord, onder leiding van Lies van Bom mel. Het koor heeft een geva rieerde programmakeus gedaan met o.a. een Italiaans, Russies en Duits volkslied. Het Schiedams Vrouwenkoor, on der leiding van Ria Borgmeijer. Dit koor komt met o.a. Hongaarse volksliederen van B. Bartok, Sla- viese volksliederen van Suk en volkskinderliederen van Kodaly. Gemengd koor Euphonia, onder leiding van Dick Stam. Het pro gramma omvat verschillende volks liederen, waaronder werken van Isaaks, Hassler en Vogel. Hervormd jeugdkoor The Young Voices, onder leiding van Hans van Winsen. Dit koor zal naast een aan tal bekende volksliederen als Dona nobis pacem en We shall overcome een speciaal ter gelegenheid van het jaar van het kind gemaakt lied brengen, als sluitstuk van het pro gramma. Zoals u uit deze kleine greep uit het programma kunt zien belooft het een goed concert te worden, waar met zorg is gekozen voor afwisseling. Maar het blijft niet alleen bij de pro gramma's van de deelnemende ko ren, want ter afwisseling zal er ook solistiese medewerking zijn. Margriet van Henegouwen, mezzo sopraan, zal met begeleiding van Pe ter Beijersbergen van Henegouwen aan de piano, verschillende volkslie deren vertolken, waaronder bewer kingen van Brahms en Kodaly. De verdere pianobegeleiding zal ver zorgd worden door Alice Schuppers. Peter Beijersbergen van Henegou wen is solisties nog te beluisteren met enige werken van Gershwin. De afdeling zang hoopt dat er veel belangstelling zal zijn voor dit con cert, dat zal plaatsvinden in de H. Hartkerk, Lekstraat 55 Schiedam. Het concert begint om 20.15 uur pre cies en de toegangskaarten zijn voor f. 5,— verkrijgbaar bij alle leden van de deelnemende koren en bij de VW-Overschiesestraat 1. JEUGD OBK IN 4 MOLENS Binnenkort is de voltallige jeugd-af deling van de muziekvereniging: OBK weer te zien en te horen. Dit gaat gebeuren op zondagmiddag 18 november a.s. in het dienstencen trum de 4 Molens. Tijdens dit zondagmiddag-concert kunt u genieten van de jeugdharmo- nie, het jeugdshowkorps en natuur lijk ook van de jeugdmajorettes. Het belooft een gezellige middag te worden, met klank en show. Komt u ook langs? -Q c CD -C O cn CD O) Nog even en het is weer zover: St. Nicolaas! Wat dacht u van de V.V.V.-ge- schenkbon als kadootje? Geen pro blemen meer met ruilen en de bon is overal in Nederland in te leveren. Ze zijn er van 5,-; 7,50; 10,-- 15 -■ 20 -■ 25,-; 50,- en 100,-. Nog een leuke gesehenktip als kleine surprise: Het Schiedam kwartet. Gezellig „nostalgies kwartetten en kijken wie de meeste bekende plekjes weet te verzamelen. Bij de V.V.V. ver krijgbaar voor maar 5.05. Loopt u eens langs, we hebben wel meer leuke dingen! Wat u hier ziet is een deel van een kompositie (Lilith, van Bernard van Beurden). Niet zoals we gewend zijn: keurig de noten op de balk en alle tekens precies daar waar ze ho ren. Nee... dit is anders. Toch is dit echt serieus bedoeld, ook al vinden veel mensen dit „nergens op lijken", „lachen" of „geen muziek". Er zijn gelukkig wel mensen die dit serieus nemen en dat is maar goed ook, want stel je voor dat de mensen de muziek in de vorige eeuwen niet serieus genomen hadden, dan kon den we nu niet met zoveel plezier luisteren naar Schubert, Bach of Beethoven om maar eens een paar komponisten te noemen. Waarom zouden we dan nu niet luis teren naar de muziek die de kompo nisten van onze tijd maken? Waarom vinden we deze muziek „gek" of „geen muziek". Sommige koren kunnen hierover meepraten. Zij durfden het niet alleen aan om de zg. hedendaagse muziek eens uit te proberen, maar vinden ook dat deze werken tot het repertoire beho ren. KSM Orpheus en Schiedams Vrouwenkoor b.v. Maar ook de muziek die u hierbij af gedrukt ziet wordt in Schiedam ge zongen. Dat gebeurt bij Excelsior. Afdeling zang heeft het initiatief ge nomen om een concert te gaan wij den aan de hedendaagse muziek. Excelsior doet hier o.a. aan mee. Vele discussies zijn er in de afdeling al geweest: is dat nu wel of geen mu ziek, bij ons op het koor lacht ieder een zich rot, dit valt toch niet te zin gen. De komponist van Beurden is zelfs „op bezoek" geweest in de af deling om voorbeelden te geven. En het uiteindelijke resultaat was posi tief. Toch durven veel mensen zich niet aan deze muziek te wagen; je doet immers vrijwel altijd het liefst dat wat je kent, dat wat vertrouwd is? En juist dat wilde men in de afde ling nu eens doorbreken: beleef ook eens iets nieuws, stel je open voor hedendaagse ontwikkelingen. Waar mee natuurlijk niet gezegd wordt .dat opeens alles van onze tijd beter zou zijn dan uit vorige eeuwen; maar zeker ook niet andersom, want zo redeneren - althans immuzikaal opzicht - nog wel de meeste mensen. We hebben toch ook auto's, koelkas ten etc. allemaal van deze eeuw; dus waarom zouden we ons dan ook niet eens bezig bouden met de muziek van onze tijd? We zullen u op de hoogte houden, want de slotmanifestatie van dit projekt wordt beslist heel uniek en we hopen dat veel muziekliefheb bers hierbij aanwezig zullen zijn. Deze manifestatie is gepland in fe bruari 1980, maar de voorbereidin gen zijn al in volle gang. Voor meer informatie kunt u uiteraard terecht bij de afdeling zang. NIEUWS VAN HET POP- OVERLEG: 2e SCHIEDAMMOFOON KOMT UIT! Wanneer alles meezit zal begin no vember de 2e Schiedammofoon uit komen. Voor diegene die nog niet weet wat de Schiedammofoon is: het is een krantje/boekje, met infor matie en verhaaltjes van de Schie damse pop-roek-symfoniese-punk en nog een heleboel meer groepen, die samen het Pop-Overleg vormen. De bands leveren zelf informatie in over datgene waarmee ze bezig zijn. En verder is er uitgebreid in te le zen waar het Pop-Overleg zich zoal mee bezighoudt. Natuurlijk komt er een verslag in met foto's van het eerste festival dat het Pop-Overleg heeft georganiseerd: Pop-Bouw werk '79. En dan is er nog de mu- ziekstrip over gefrustreerde musici. Als je dus op de hoogte wilt blijven van wat er allemaal gebeurt (of juist niet gebeurt) in het Schie damse muziek wereld je, dan moet je de Schiedammofoon zeker lezen. In november zal er ook weer een avond komen waar alle bands sa men de plannen voor verdere akti viteiten bespreken. Wil je wat meer weten over het Pop-Overleg en over Schiedammofoon, neem dan kon- takt op met Jasper de Koster, tele foon: 264865 of met Jolie, op het buro van de SG of loop even binnen bij John in Playground. PS: voor degenen die de eerste Schiedammofoon nog niet gelezen hebben: we hebben er nog een paar bewaard, dus haast je en kóm 'm even halen bij de SG/VW. Het Schiedams Vrouwenkoor is in middels al weer heel enthousiast be zig, aangezien er voor dit seizoen heel wat op het programma staat. Er wordt op de vrijdagavonden hard gewerkt aan de repetities, zodat het koor zo goed mogelijk voor de dag kan komen op concerten. Een beknopt programma-overzicht: 10 november, medewerking aan het Gemeenschappelijk Concert van de afdeling zang van de SG. 16 december, concert in de Aula van het Noletziekenhuis. 12 januari 1980, Jubileumconcert in Den Haag, waaraan alle koren die onder leiding staan van Ria Borgmeijer meewerken. 15 februari 1980, manifestatie he dendaagse muziek samen met Excelsior en Harmonized Com pany. Volgend jaar bestaat het Schiedams Vrouwenkoor trouwens alweer 35 jaar. Ook hieraan zal de nodige aandacht besteed worden. Het koor denkt er over om deel te nemen aan het Cleveland Inter Tie, dat zal plaats vinden in Middlesbrough, Engeland. U ziet het: bij het Schiedams Vrou wenkoor hoeft men zich niet te ver velen! Wilt u meer informatie, neemt u dan eens kontakt op met de sekre- taresse, Mw. M. Sonneveld, Fr. Ha- verschmidtlaan 48, telefoon 26.73.66. Tot ziens bij een van de uitvoerin gen!

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 35