Drie 'Scidam-schildjes' voor knappe restauratie Opbrengst collecte i;i toe, ORANJE 1 K\ Polstasje weg Heupfraktuur opgelopen ELEKTRISCHE DEKENS iJSjurgerlijke ^3tand ('lij J Rotterdam: v. Noortwijckstraat 36 Groene Hilledijk 223 Zwart Janstraat 110 Vierambachtsstraat 15 Schiedam: Grote Markt 3 tel. 010-156140 Dordrecht: Vriesestraat 25 tel. 078-148504 1 -pers.Blauw.afm.: 80x175 cm. Met ekstra voetenwarmte 40 Watt. 3 jaar garantie BIJ ONS SLECHTS, HN 82 2-pers. Blauw, afm.: 130x175 cm. 80 Watt, 3 jaar garantie BIJ ONS SLECHTS HN 42 2-pers. met 2 kastjes r-r y i* r -2 rf 1 i A v\q AJf ?r ATg gil-' T1 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 21 - WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 i iïiori;:w;iM'MU:j'.'.' 'fff' :;g Schildje nummer één voor de geheel gerestaureerde voorgevel van Musis Schildje nummer twee voor het Coop museum aan de Kethelstraat. sacrum. Ook intern werd een en ander verbouwd. In het gebouw is nu een bowling gevestigd. SCHIEDAM Voor de knappe restauratie van drie Schiedamse panden reikte wethouder Posthoorn (cultuur) zaterdag in de aula van het Stedelijk Museum drie schildjes van de Historische Vereniging uit. Deze onderscheiding, waarmee men overigens bepaalt niet rondstrooit zodat de waarde ervan gehandhaafd blijft, viel ditmaal te beurt aan de eigenaars van de panden Broersveld 159 (Slagerij Poot), Kethelstraat 12 ('t Winkeltje) en Lange Haven 111, (een onlangs gerestaureerd woonhuis, links van Musis Sacrum). SLIJTERIJ WIJNHANDEL U BELT, WIJ BEZORGEN Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 265997 - 264140 Toekenning van het „Scidam"-schildje aan slagerij Poot zou bij meningeen verwondering kunnen wekken omdat het op het eerste gezicht nauwelijks historische waarde heeft. Een van de uitgangspunten van de historische vereniging is echter dat ook twintigste- eeuwse panden voor een schildje in aanmerking kunnen komen, mits zij aan bepaalde voorwaarden voldoen. Architectonisch is het pand van slage rij Poot van een dergelijke waarde, on der andere door de glas-in-lood sier- lantaarns, de eenheid van binnen en buiten en de grote zorg voor het detail, dat het begeerde schildje binnenkort toch op de gevel zal prijken. BELOFTE Daarbij komt nog dat de huidige eige naar aan zijn vader moest beloven niets aan het pand te zullen veranderen, want op dezelfde voorwaarden had de ze namelijk op zijn beurt het pand van zijn vader overgenomen. Het spreekt dus wel haast vanzelf dat de familie Poot geen enkele moeite heeft met de conditie die aan de toekenning van het schildje is verbonden. De geschiedenis van het pand Lange Haven 111 is raadselachtig. De juiste bouwdatum is ondanks onderzoek nog niet achterhaald. De voorbouw van het pand schat men op rond 1800, de achterbouw, het oudste gedeelte, stamt vermoede-ijk uit de 16e eeuw. Op een kaart uit die tijd is al bebouwing op deze plaats aanwezig. Zeldzaam is de kap van het huis. Deze zogenaamde sporenkap ts geheel van eikenhout ver vaardigd, een zeldzaamheid gezien de schaarste van het materiaal in de tijd dat het huis gebouwd moet zijn. Door restauratie is dit pand voor lange tijd behoed voor verval, zodat de toeken ning van het ,,Scidam"-schildje zeker terecht is, vooral omdat bij de toeken ning ook de waardering voor de restau ratie van Musis Sacrum" wordt uitge sproken. MUSEUM ,,'t Winkeltje", Kethelstraat 12, is ge schiedkundig minder raadselachtig dan het pand aan de Lange Haven. Al ln 1811 is op dit adres een zekere Al- bert Zoetmulder, mees ter-timmerman en aannemer gevestigd. De zoon van deze Zoetmulder vraagt en verkrijgt toestemming het pand af te breken en daarna weer op te bouwen. Dat is in het jaar 1854. In de volgende eeuw, in 1921, komt het pand in handen van de COOP, die er een centraal levensmiddelenmagazijn vestigt. In 1977 wordt het pand gere staureerd en ingericht als winkeltje uit grootmoeders tijd. Tevens is er een klein museum ondergebracht, waar aan de hand van het tentoongestelde materiaal een beeld wordt gegeven van de vijfenzeventig-jarige geschiedenis van de COOP. Misschien is de restauratie van 't Win keltje en de toekenning van het „Scidam"-schildje een aansporing om ook andere panden in de Kethelstraat ter zgner tijd te restaureren. Schildje nummer drie voor slager Poot op het Broersveld De nationale collecte Geestelijk Ge handicapten, die in Schiedam werd gehouden van 22 tot en met 27 okto ber j.l. heeft dankzij de inzet van velen het bedrag van 21.755,97 op gebracht. Zoals bekend zal 55% van de opbrengst worden afgedragen ten bate van landelijke voorzienin gen, terwijl 45% wordt verdeeld tus sen de in Schiedam werkende ou derverenigingen en de sociaal peda gogische dienst. Namens de collec tecommissie zegt men een ieder dank die zijn steentje aan deze col lecte heeft bijgedragen. Mocht u de kans gemist hebben iets te geven dan is het gironummer 11.22.222 t.n.v. de Nationale Collecte Geeste lijk Gehandicapten te Utrecht. De heer C.H.B. kwam tot de ont dekking dat uit zijn personenauto geparkeerd op de Abbenbroekse- straat zijn polstasje met een inhoud van 80,— kentekenbewijs, rijbe wijs enz. was weggenomen Een en ander bevond zich in zijn dash board. Op de kruising Kuysdaellaan/Mes- daglaan verleende de bromfietsbe rijder R. de G. (16) geen voorrang aan de fietser mevrouw W. van H. (51). Zij kwam te vallen en liep hier bij een heupfraktuur op. Per G.G. G.D. werd zij naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd en aldaar op genomen. m m GEBOREN Micheal V. z.v. Bouwhuis-Lange. Miranda d.v. Blom-Oudshoorn. Ramon z.v. Schilperoo'rd-Jansen. Richard z.v. den Boer-den Houting. Josephs W. M. d.v. van der Avoird- Groenendijk. Alexander z.v. Jongste-van Vooren. Hasan z.v. Saglam-Karabas. Antony z.v. Faas-van Netten. Timithy J. z.v. Hageraats-Dool. Ageeth M. d.v. Wubs-van Leeuwen. Insaf d.v. El Khechabi-Amrou. Wisse W. T. z.v. Krijger-van Diggelen. Saskia d.v. van Soest-den Haan. Elmer z.v. Vis-Kins. Jochen M. z.v. Wever-van Os. Remco z.v. van Son-van den Thoorn. Remi z.v. Bijl-van der Leenen. Wilhelmina P. A. d.v. van der Stap- Damen. Ihssan d.v. Lahlou-Benjelloun Touimi. Ahmet z.v. Kaya-Bengi. Frank A. z.v. Teuling-Op den Kelder. Fokeline L. d.v. Pikaar-Loef. ONDERTROUWD J. van Beek, 24 jr. en Y. Baas, 22 jr.C. W. Herkelman, 25 jr. en M. A. A. Ma- gielsen, 19 jr.; W. L. Mackaij, 34 jr. en M. A. D. Wildeman, 32 jr.; L de Rui ter, 28 jr. en A. E van Rijswijk, 19 jr.; M. Schlebaum. 23 jr. en M. J. van Hees, 31 jr.; P. W. Zuijderwijk, 23 jr. en M. J. de Munnik, 23 jr. GEHUWD G. M. A. Hulscher, 29 jr. en M. Heinsbroek. 32 jr.; S. B. Nanhu, 47 jr. en V. 1. Lachman, 49 jr^jC, J. Schaap, 28 jr. en J. J. Vlugman, 20 jr.; M. Kost-v er, 21 jr. en C. E. M. van Wieringen, 19 jr.; P. M. Roovers, 33 jr. en J. C. Gil- jam, 34 jr.; M. Laport, 21 jr. en A. L. H. de Kaper, 21 jr.; H. B. Overzier, 24 jr. en T. J. van Dijke, 21 jr.; C. Ver kerk, 24 jr. en M. H. Prein, 21 jr. OVERLEDEN G. M. van Eijk, vr., geh. met J. H. C. Kroon, 40 jr.; M. de Groot, vr., geh. met B. P. M. Persoon, 54 jr.; M. C. Kosten, man, 74 jr.; C. A. Hollenga, man, 92 jr.; K. P. de Jong, man, 55 jr.; F.. H. van Wees, vr., geh. gev net H. Flik, 76 jr.; C. Visser, vr., goh. gew. met W. de Priëlle, 75 jr.; J. j. ..k Bruin, vr., geh. gew. met F. A. J. Gei 81 jr.; J. B. van Bruggen, man, 93 jr. L van Eek. man, 86 jr.; A. J. Castelein, man, o2 jr.; J. Lijbers, man, 63 jr.; J van der Marei, man, 76 jr.; F. Spelt, man, 54 jr.; J. J. Bijleveld, vr., geh. gew met J. G. Verhoog, 82 jr. Voor de uitreiking sprak cultuur wethouder Herman Posthoorn in de aula van het Stedelijk Museum voor een beperkt aantal belangstellenden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 21