Zo'njubile je met je klanten Ha. die pindaboer.» Marktkoopman Luc van Kralingen kan niet zonder de mensen 25 jaar zijn vergunning: dat wordt gevierd Krenten voor je bloeddruk vijgen tegen de reuma 't /s lekker en gezellig, 't is vooral gezond Kadootje en prijs van 25 jaar terug PA OOK AL ALS EEN TREIN IJSCUPS ELKE CENT ERFELIJK ERGENS IN OPEN PINDABOER HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 44 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 Luc van Kralingen houdt best van een feestje. Daarom bouwt hij er ook een op de markten, waar hij en zijn vrouw met hun noten en zuid vruchten staan. Dat gebeurt in de week van 12 tot en met 17 no vember en wel: donderdags in Capelle aan den IJssel. vrijdags in Schiedam en Nieu- werkerk aan den IJssel zaterdags in Vlaardingen met dinsdag nog een voorafje in Rot terdam. Iedere klant ontvangt een plantje of bloemetje met een be- dankkaartje er aan voor een kwart eeuw vertrouwen. Daarnaast zijn er bij besteding van een bepaald bedrag leuke linnen tassen tegen een habbe- krats. Leuk idee van de kinderen een deel van de kraam in te richten zoals vader destijd begon. Op wit geemailleerde bladen (kraakheldere op de kop getikte wasmachine bladen) bergjes no ten, want alle begin is moeilijk en soms ook klein. i Klap op de veiling: een half pond pinda's tegen de prij^ van 25 jaar geleden: vijf en zestig cent per half pond. Daar legt Luc van Kralingen flink op toe, maar die lol zal hij hebben. Z'n klanten, en dat zijn er niet niks, zullen er op hun beurt wel plezier in hebben zo in de jubileumvreugde te delen. Zoals in het theater een acteur z'n publiek niet kan missen, zo kan hij niet zonder mensen om zich heen. Dat is mooi gezegd door Luc van Kralingen; dat vindt hij zelf ook, je ziet het hem bijna denken. Maar 't is vooral waar. Anders sta je niet vanaf je jongensjaren op de markt. En kun je, met een officieel papiertje, waarop o.m. het jaar 1954 is vermeld, niet gaan jubileren op de straatstenen, die dat ene grote vloeroppervlak vormen, samen de basis zijn van die enorme linnen winkel: de markt. Dat heeft zijn hart, officieel een kwart eeuw. eigenlijk van jongs af aan: de markt. Dat is werken, dat is een stukje leven voor Luc van Kralingen. Vijfentwintig jaar marktkoopman. Eerst in chocolade en suikerwer ken, nu al weer pakweg twintig jaar in noten en zuidvruchten. Wie kent hem niet, in z'n kraam op de markten in Vlaardingen en Schie dam, in Capelle aan den IJssel en Nieuwerkerk aan diezelfde rivier. Met ook nog de dinsdagmarkt hartje stad in Rotterdam. En: wie kent z'n vrouw niet, die al die ja ren naast hem heeft gestaan. Let terlijk ónder het zeildoek, figuur lijk als 't eens moeilijk was. Want al is Luc van Kralingen een opge ruimde, enthousiaste figuuur, het pad van een marktkoopman gaat (zoals overigens tal van paden in 't leven) ook niet altijd over rozen. Maar hij blijft er lol in houden, 't Is zijn lust en z'n leven; hij zou niet anders willen. Weer of geen weer, de ene week eens een leukere omzet dan de andere: 't is een geboren koopman. Met zoveel plezier in z'n werk, dat hij volgende week op z'n markten al zijn vaste klanten bij het zilveren jubileum betrekt. Met een aardigheidje, met een blikvan ger. Nu zit het die Van Kralingens wel in het bloed. Zijn vader, 't Haagse hoofd van het zes kinderen tellende gezin, zat ook in de ambulante han del, stond ook op de markt. Met drie van z'n zoons, die hetzelfde zijn gaan doen. Doorpratend ontdek je, dat zoon Luc al veel langer „mart" dan nu die officiële 25 jaar. Als joch al, ging hij in de oorlog met z'n vader mee. Naar Vlaardingen. Met een motorcarrier, die het beter met trek- en handkracht, dan met die motor deed. Chocolade en suiker werken. Geen handel meer al naar gelang de oorlog vorderde. Maar ze zijn, ras kooplui, voor geen gat te vangen. Dan ga je zelf leuke plaatjes inlijsten en sta je met schil derijtjes op de markt. Of koop je, als het eenmaal mei '45 is geweest, gebruikte schoenborstels uit de le- gerdump. Insmeeren uitsmeerbor stels, rechtstreeks via de omweg van soldatenkistjes uit de United States. Als een trein, zo liepen die dingen, halen we herinneringen op, aan de koffie bij hem thuis. In Capelle aan den IJssel is dat. waar hij niet al leen al heel wat jaren op de markt staat, maar ook woont in de vogel wijk rond het Koopcentrum De Ko perwiek. Die winkelconcentratie heeft hem ook als voorzitter, maar dat is weer een ander verhaaltje, waar we straks wel even een mo ment op terug komen. Zodra de eerste grondstoffen ma ger na-oorlogs Nederland binnenk wamen, werd het voor de Van Kra lingens toch weer chocolade en sui kerwerken. Die chocolade maakte Luc zelf. Hij weet het nog precies. IJscups, in die papieren bakjes. „Extra gehard Delfia vet", zegt 'ie. „Wat is dat?" „Nou, dat ging er in. Cacao, suiker en dat extra geharde vet. Bleef koel in je mond en smolt langzaam, vandaar die naam. Suikerbeestjes maakten we ook zelf". Want op de markt, waar toen die gulden nog niet als daalder was ge proclameerd, telde elke cent. Telt nog die cent al zal dat ondertussen misschien een stuiver zijn gewor den. En wat je dan zelf maakt, is 't eerst verdient. November 1954 kreeg, lezen we, Lo- Een foto uit de la van het buffet. Vader en (rechts) zoon Luc van Kralingen, sa men op de Vlaardingse markt met (destijds) marktmeester Stoffels'. In de tijd, dat de echte Valencia's nog negen en vijftig cent per half pond kostten. dewijk van Kralingen in mei te Den Haag geboren, zijn Marktvergun- ning. Van B ep W en namens hen het Hoofd der Afdeling Economi sche Zaken. Eenentwintig jaar was hij, officieel koopman nu, maar met al jaren markt ervaring achter de Van Kra lingen-rug. Een nieuwe impuls voor hem: de noten. Hij had een paar wit geë mailleerde deksels van wasmachi nes op de kop getikt en daar wer den, eerst op bergjes, die noten op uitgestald. „Helder wit, kraakschoon". VAKTROTS Dat horen we heel wat malen in die huiskamer. Dat is eigenlijk ook z'n handelsmerk, z'n vaktrots. Het moet er schoon, fris en vooral keu rig uitzien. Het moet ook helder zijn. Als hij en zijn vrouw 's mor gens beginnen met een fijne uitstal ling, is dat voor hen al de beste start. Want ook mevrouw Van Kralingen - houdt van da markt. Als dochter van een groenteman, in nu de Rot terdamse woonwijk, vroeger de pol der Ommoord, weet ze ook van de straathandel. Ging ze al jong mee met vader. De klanten langs. En al komen nu de klanten naar hen toe, dat kontakt, dat praatje, dat meeleven: ze zou den het geen van beiden willen, wellicht niet eens kunnen missen. „En de kinderen dan", vraag je, want ze kregen er tenslotte zes, waaronder een tweeling. Die wer den (met liefde!) opgevangen door „Tante Rie", een familielid, die ze mee heeft helpen groot brengen. Nu staan zoon Loek en aanstaande schoonzoon Ben Witmont al weer achter de kraam. Ook erfelijk be last dus. „Wat is nou voor u het fijne van de markt?" „De mensen. Dat praatje, het kontakt, dat vooral. En natuur lijk de handel. Die van ons vraagt veel zorg en persoonlijke inzet, maar heeft ook iets ontzettend ge zelligs. Noten, je haalt ze toch juist voor die gezelligheid in huis. En zuidvruchten, de belangstelling er voor groeit nu we met z'n allen de gezondheid van die vruchten heb ben herontdekt", zo is hier de erva ring. Tussen de bedrijven door zit Luc van Kralingen dan „nog ergens in". Al jaren is hij lid van de gemeente lijke marktcommissies van Vlaar dingen en Capelle aan den IJssel Aan de korte periode, dat hij een Krenten voor je bloeddruk, vijgen tegen de reuma, 't Is lekker en gezellig, 't is vooral gezond. Dat pruimen, ook als ze gedroogd zijn, een laxerende werking hebben zullen de meesten van u wel weten. Maar was u er van op de hoogte, dat een handvol on gewassen krenten per dag prima best zijn voor je bloeddruk? Te hoog, die druk: aan de krent. Te laag? Neem maar wat van die zwarte gedroogde besjes. Zuidvruchten, zét ze maar op het menu. Ze zijn alleen maar gedroogd, alle vitaminen zitten er nog in en dat is een flinke hoeveelheid. ABRIKOOS Neem nou alleen die abrikoos eens. Barstens vol staal met uw welnemen. Dus niet alleen lekker als toetje of als groente bij (bijvoorbeeld) gevogelte, ook nog lepels vol gezondheid. Rode bloedlichaampjes zien ze graag komen! Van cashew noten dik? Vergeet het maar. Ze nemen bij het branden geen vet op, laat je ze goed uitlekken, dan houd je er alleen maar een (heerlijke) noot aan over, die toevallig ook nog veel staal in zich bergt. BEST SNOEPJE Pinda's inderdaad, dat zijn grondnoten en daar word je nou niet direkt mager van. Bovendien laxeren ze niet zo als een cashew noot-doet. Maar met mate gege ten wordt je inwendige er niet slechter op. Walnoten? Heel goed voor je bloedvaten. Rozijnen? Die gedroogde druiven zijn het beste snoepje van de week. In dit geval van de markt. ZEKER WETEN Want u had ondertussen al lang door dat we al deze puur natuurlijke gezonde informatie van Luc van Kralingen en niet te vergeten van diens echtgenote, mevrouw M. Kralingen-van der Kooy, hebben. „Zeker weten allemaal" druk je door, want geheide markt kooplui gaan de betere smoes niet uit de weg. NIET ZO MAAR „Achter elkaar waar" stellen beiden nadrukkelijk. En ze zeggen het niet zo maar. Ze hebben zich in de loop van de jaren veel wetenschap over juist hun artikelen verworven. En horen natuurlijk aan de kraam ook het nodige. Kennen de klanten, die om de krentjes komen in verband met die bloeddruk. DADELS Vijgen? Heb eens reuma, ga er dan maar om. 't Schijnt te helpen Dadels. Eeuwen- en eeuwen worden ze al gegeten, vroeger een delicatesse voor de rijken, na gegeten voor' de opbouwstoffen, die ze bevatten. Bittere amandelen met hun blauwzuur, je moet er ■geen kilo's van opeten, maar tegen kwaadaardige woekeringen zouden ze mede effekt kunnen sorteren. Nu wil Luc van Kralingen van z'n handel geen re formhuis maken, zo is 't ook weer niet. Maar wel zorgt hij in zijn kraam niet alleen voor veel lekkere, maar ook tal van gezonde en gezond makende dingen. Daar haalt hij zijn veertigjarig jubileum dus wel mee. Waarbij je dan gelijk een brokje gezelligheid in huis hebt. Maar ook iemand, die ronduit durft te zeggen waar het op staat, voor zijn me ning uitkomt, zich door geen „offi cieel persoon" onder de tafel laat praten. Tenminste, als hij meent gelijk te hebben, want daarnaast staat hij royaal open voor ander mans iedeeën en initiatieven, dat mag hem ook worden aangewre ven... Op zijn plaatsje in de schaduw van het Stadskantoor te Schiedam, waar hij ook heel wat noten op z'n zang heeft... Hij zal wel wat te horen krijgen als hij straks staat te jubileren. „Ha die pindaboer". Ze zeggen het tegen hem als hij met vakantie in Oosten rijk is. Ze roepen het als hij langs komt, beginnen zo een praatje op de markt. Een weerwoordje heeft hij dan al tijd wel, dat zit in zijn vak ingebak ken. Zoals er 's winters ijsvoeten, stijve vingers en kranten onder je kleren bijhoorden in schralere tij den. Zoals je op stort-dagen niet altijd even veel mensen bij je langs krijgt. Zoals je op warme zomeruren bij je sissend hete olie staat waarin je no ten geurend branden. Zoals je het marktleven hebt geno men en gegeven, zo zal Luc van Kralingen zijn zilve ren jubileum vieren. Voor en bij de mensen, in het wereldje waar hij zich thuis voelt. Thuis is en dat nog vele jaren zo hoopt te houden. coffieshop had in Cappele's winkel centrum „De Koperwiek" en heeft hij het voorzitterschap over gehou den. En nu, want 't was te druk, een ander die shop heeft overgenomen, wil men actieve Luc van Kralingen liever niet kwijt in die funktie (zegt hij zelf niet, weten wij toevallig). De klankbord-groep voor de realise ring van een multi funktioneel cen trum in z'n woongemeente kent hem ook als lid. 't Is voor hem een beetje de kicksaus in het leven. Iets op poten zetten, iets organise ren, initiatieven nemen, akties le ven inblazen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 44