C.KOK GEBIT STUK? S.G. concert in H. Hartkerk werd een klankrijk geheel Eerste „stadsverhaal" voor Herman Posthoorn ANTI ROEST BEHANDELINGEN J. VERINGMEIER novotei Schuttersveld bijeen in Jeugdhaven INCOS B.V. TINNEN MINIATUREN Juwelier SINDS 1895 Reparatie klaar terwijl u wacht I-- PRIJSBREKERS N0V0TEL SCHIEDAM a 13,- per persoon HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 Broersvest 87-93 Telefoon 267937 Schiedam Jan Roodbol verstrekte het eerste exemplaar van „Stadsverhaal" met te keningen van Octave de Coninck aan wethouder Herman Posthoorn. a voor nieuwe en gebruikte automobielen. Gustoweg 71 telefoon 732246 Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417. Met Nieuwe Stadsblad ALGEMENE VOORWAARDEN gedeponeerd ter griffie van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 30 juli '79 onder nr. 78/1979 KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam telefoon 010-732877 VERTEGENWOORDIGERS J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-261270 P K Verheugd telefoon 010-732877 Privé 010-706463 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17 uur op het kantoor BUROLEIDER: J J, Warbie telefoon 010-732877 Privé 01891-4733 INZENDTERMIJN REDAKTIEKOPY: Tot maandag en woensdagavond op het kantoor REDAKTIE Mieke Woerdenbagch Adri Boer Peter de Lange Eindredakfie Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344281 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P J Hovingh telefoon 015-124331. toestel 35 privé 01807-18513 BEZORGING: Indien het Nieuwe Stadsblad niet of onregelmatig bij u bezorgd wordt verzoeken wij u 010-153874 te bellen. Zaterdag 17 november Steak tartaar Zondag 18 november 1979 Hazepeper Maandag 19 november 1979 Steak Helvetia Dlnedag 20 november 1979 Kipfilet met kerrysaus en rijst Woensdag 21 november 1979 Gevulde paprika met tomatensaus Donderdag 22 november 1979 Hutspot met klapstuk Vrijdag 23 november 1979 Gebakken scholfilets Wij verzorgen koude schotels voor u vanaf 13,50 p.p. (1 dag van te voren bestellen). HARGALAAN 2 - Schiedam oude ambachten in zuiver tin. afbeelding 40,— Maandagavond 19 november a.s. heeft in de sportzaal van Jeugdhaven - Nieuwland aan de Albardastraat 69 een bijeenkomst plaats met de bewo ners van het Schuttersveld. Aanvang acht uur. Deze zomer bestond boekhandel Roodbol op het Rubensplein 40 jaar. Reden voor Jan Roodbol om in nauwe samenwerking met de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Simon Buschman opdracht te geven een speciale gedich tenbundel samen te stellen, die als naam kreeg „Stadsgezichten". Mevrouw E. C. de Coninck-Roodenrijs stelde handtekekningen van haar man Octave ter be schikking, waardoor dit boekwerkje met recht een juweeltje geworden is. Oud-Schiedam herleeft weer door zijn ragfijne tekeningen, waarbij Aart C. de Voogd van Straaten de tekst leverde als medewerker van het gemeentearchief, waarvan deze tekeningen afkomstig zijn en die dinsdagavond tijdens de bijeen komst in het Stedeljjk Museum te bezichtigen waren. De directeur hiervan Hans Paalman gaf het bundeltje een toepasselijk woord mee en Hanneke Schee res als voorzitter van de Vereniging „Vrienden van het Stedelijk Museum" fungeerde als gastvrouw. Cees van der Geer voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam ver toonde dia.s van de tekeningen van Octave de Coninck, waama Simon Buschman in een helder betoog zijn werk belichtte. Geen geboren Schie dammer, maar hier wel een poosje al zijn domicilie hebben gekozen ontdek te hij Schiedam op zijn manier en zette die gedachten om in gedichten in hai- kuvorm. Geheel anders dan gewone gedichten. Steeds drie versregels van 5 en 7 lettergrepen. Haikugedichten af komstig uit Japan waar men deze vorm van dichten al sinds 1400 kent. RAAK GETROFFEN Het is even wennen aan die versregels. Wat te zeggen bijvoorbeeld van „Grote Markt: de kracht van de kerk, geeft het stadhuis allure, het bordes kucht eens. Verlegen gevels raken in verlegenheid, de zaken gaan voor". Of „Nieuw Schiedam: ik ken je lichtval, onbe stemde profetie van bange dagen. Mensen verstenen tof grauwe flats, bo men in roerloze pa/ken" en zo kun je wel doorgaan. Voel je steeds beter de haikuvorm aan. loepasselijk liet de combo van Bob van der Wel zich horen en greep daar na Jan Roodbol de gelegenheid aan via een wandeling op de plattegrond van Schiedam op zijn manier een wande ling door deze stad te maken. Want lichtte hij toe: een plattegrond kan ie mand op verschillende manieren han teren. Gewoon via de zakelijke kant, maar ook via de historische methode. Namelijk met bijvoorbeeld het boek „Schiedam in oude ansichten". Dank brengend aan al diegenen die er aan meegewerkt hebben dat „Stadsverhaal" van Simon Buschman uit het beslist niet cultureel-arme Schiedam tot stand gekomen is. Wet houder Herman Posthoorn van Vor ming en Recreatie kreeg het eerste exemplaar overhandigd. Hij ontpopte zich als een fan van Simon Buschman en stak zijn bewondering over zijn ken nis van haiku niet onder stoelen of banken. Waarna een feestelijk glas geheven werd op de doop van dit typisch Schie- damse boekwerkje. Gesplitst in oud- Schiedam, Schiedam havenstad en nieuw-Schiedam. Verkrijgbaar tegen de prijs van f. 9,50 bij boekhandel Roodbol. Druk: De Kost endrukkers. elke vrijdagavond van 8-10 uur in het gebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Westvest 92. Het koor gaf nog enkele Slavische liederen voor koor en vierhandige pianobegeleiding te horen. Het gemengd koor „Wilton-- Fijenoord", behoeft zich echt niet de mindere te gevoelen. Ook dit koor komt er wel, maar dan nóg meer de teugels laten vieren! KORENGEMEENSCHAP Hetzelfde geldt eigenlijk voor de ko rengemeenschap „Euphonia". Té er nstige liedjes, vooral in het begin. Dat is misschien het moeilijke van een op dracht met een speciaal thema. Het Russische volksliedje „De Balalaika", kwam veel fijner over. Evenals „Kortjakje". Dit genre ligt hun beter, en ze kunnen het best. Dick Stam heeft heel wat in zijn mars met zijn vier koren: te weten het ge mengd koor „Euphonia", leeftijd vanaf 16-65 jaar, het gecombineerd „Eup- honiakoor", leeftijd vanaf 16 jaar, het Jeugdkoor „Jong en Blij", leeftijd van af 8 jaar tot en met 16 jaar en het kin derkoor „De Zingende Stamgasten" vanaf 3 tot en met 8 jaar, een koor waarbij gespeeld, gedanst en gezongen wordt. De repetities van de koren worden ge houden in dienstencentrum „De 4 Molens" zaal 5 op donderdagavond. Het Jeugd- en het gecombineerd koor van 7-half 9 en het gemengd koor van kwart voor 9 tot half 11. Het kinderkoor repeteert zaterdag morgen van 11 tot half 1 in het Schepphuis te Kethel. MODERNE INSLAG Tot slot het Hervormd Jeugdkoor „The Young Voices", onder leiding van Hans van Winsen. Jong, blij, onbezorgd en goed van toon, brachten zij „Dona nobis pacem", „Battle hymn". Heel goed hun „We shall overcome" en „Kum ba yah". Heel fijntjes het „Lied voor de vreemdeling" en vooral niet te vergeten hun „Lied van het Kind". Speciaal ge combineerd in verband met het „Jaar van het Kind". Een goed koor met een heel moderne inslag. Schiedam is rijk aan góede koren. Ook in dit genre. Het spontane applaus en de staande ovatie, bracht dirigent Hans van Win sen tot een toegift van zijn koor, Waar van iedereen het zo bekende „Glorie glorie alleluja" gewoon meezong. Dit koor repeteert elke donderdag avond van half 8 tot half 10 in de bene denzaal van de Opstandingskerk, in gang Dr. Kuyperlaan. Alle koren kun nen nog versterking gebruiken! De voorzitter van de afdeling Zang, overhandigde pastoor Donkers, die eerdaags met emiraat gaat, een fles puur bekend Schiedams vocht en voor de dirigenten, pianiste Allee Schup- pers. Margriet van Henegouwen en Pe ter Beijersbcrgen van Henegouwen, waren er bouqetten bloemen. Een charmant gebaar, om ook burge meesters vrouw, J. te Loo-Scharft, hier in te betrekken. Zij was er in gezel schap van haar man, en belden zijn op deze avond volop aan hun (muzikale) trekken gekomen. M.W. SCHIEDAM De enige wanklank die zaterdagavond In de sfeervolle H. Hartkerk aan de Lekstraat te beluiste ren viel, was de bes, afkomstig uit de vleugel, hetgeen Peter Beijersbergen van Henegouwen deed besluiten ztyn eigen b^rk-age op dit gemeenschappe lijk concert van de afdeling Zang van de Schiedam se Gemeenschap te laten vervallen. Tevoren had hjj zich laten horen tij dens de begeleiding van het gemengd koor „Wilton-Fjjenoord" en het Schie dams Vrouwenkoor, een uitstekende pianist. Wat niet klle Schiedammers weten, Is dat de afdeling Zang van de S.G. 18 koren telt Elk jaar presenteren de le den zich tijdens een gemeenschappe lijk concert. Met wel een speciaal the ma. Deze zaterdagavond had als thema: volksliederen. Zo op papier erg gemak kelijk. Maar de werkelijkheid was wel een beetje finders. Vier koren beoordelen is geen kleinig heid. Verrassend de toon die het Her vormd Jeugdkoor „The Young Voices" aangaf. Hetgeen de handen spontaan op elkaar bracht en dirigent Hans van Winsen ertoe bracht een toegift te ge ven. Waarschgnlfk kwam dit ook door het speciale „Lied van het kind". Geheel afgestemd op het „Jaar van het kind". Al zal hun flair daar ook wel toe heb ben bijgedragen. „WILTON FIJENOORD" Lies van Bommel en haar gemengd koor „Wilton-Fijenoord". De presen tatie is stukken vooruit gegaan. Niet meer zo terughoudend. Een heel goede bezetting waar het de tenoren betreft, in het midden opgesteld. Verrassend de koorparaphase over „Slaap kindje slaap". Een kostelijke mengeling van bekende melodieën. Van „Wordt wakker", tot „Nina bobo" en „Wie zal er ons kindeke wiegen". Heel vrolijk het „Tic tic toe" in de bewerking van Jagues Goudappel en tot besluit een Duits volksliedje „Es, es, es und es", van Hans P. Keuning, waarmede „Wilton-Fijenoord" hei spits op deze avond afgebeten had en Dick Stam gespannen naar zijn bewer king van „Der rote Sarafan", een Rus sisch volkslied luisterde. Het gemengd koor „Wilton Fijenoord", repeteert elke donderdag avond van 8-10 uur in zaal Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. MEZZO-SOPRAAN Luisteren naar de mezzo-sopraan Mar griet van Henegouwen, is een verade ming, een stem, soms als een fluiste ring, maar boeiend in al zijn facetten. Met zorg had z>J haar bijdrage op deze avond samengesteld. Ingezet met „Da unten im Tale", van J. Brahms. Voorts „Schwesterlein" en „Och Moder ich well en Ding han". Volksliedbewerkin gen die uitstekend tot hun recht kwa men. Verrukkelijk haar vertolking van „Laut fang ich zu singen an" van Z. Kodfily. Het „Zigeunerlied", „Ach konnt ich sterben" en „Dudelsackwei- ze. Hoe of Peter van Henegouwen haar begeleidde. Al was op het laatst te be merken dat er iets fout was met de vleugel. Jtimmer. Dan het optreden van één der sterkste troeven van Schiedam: het Schiedams Vrouwenkoor, onder leiding van Ria Borgmeijer. Haar naam staat borg voor vertolking van liederen met een heel bijzondere klank, bijna tegen het professionele aan. Hetgeen Ria niet als een persoonlijke verdienste beschouwt, maar gewoon als een volledige inzet van haar stem men materiaal. Dit koor is in 1945 opgericht te Schie dam en kan bogen op een internatio nale reputatie. Zoals zij haar vrouwen tot op grote hoogte wat stemmen be treft, weet te brengen. GEWOON KNAP Een proeve daarvan was te beluisteren in de vertolking van vijf Hongaarse volksliederen die capella gebracht werden, en op verzoek van de dirigente zonder applaus. „Only teil me" en vooral „Don't leave me", oogste eerlijke bewondering. Ge woon knap ook de twee volksliederen van Z. Kodfily. Het Schiedams Vrouwenkoor repeteert

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 3