Patiëntenraad...om jezelf en de dokter te helpen Zelfhulp groep Fobici Ook de huisarts heeft er wat aan Weduwen helpen elkaar Iets over je eigen lichaam en wat er mee te doen Patiëntenraad op TV EVt UW Zelfhulp en voorlichting belangrijkste doelen Je kunt alleen verder Thema avonden SIÊt mm VOORLICHTING ZELFHULP HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 26 - VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 mjt awwr ,J«P .üuülMg, Toen we een jaar geleden met de pa- tiëntenraad begonnen waren we enthousiast, maar ook wat onwen nig. We zaten voor het eerst bij elkaar: acht patiënten en de dokter en we wilden iets gaan doen, maar we wisten nog niet precies wat. In dit jaar is er heel wat van de grond ge komen, enerzijds door de patiën- tenraad, anderzijds mede door de artikelen in deze rubriek. Zo zijn er zelfhulpgroepen ont staan uit een honderdtal mensen, die aan angst en nervositeit lijden. Maar ook is er een groep gevormd van vrouwen met een kraambedde pressie, van weduwen enz. Het zijn geen aktiviteiten van de patiënten- raad zelf, maar het stimuleren van zelfhulp is weieen van de doelstel lingen. De raad is in de eerste plaats ge richt op de praktijk van één goudse huisarts. Hij is opgericht met de be doeling de patiënten in deze prak tijk bewuster te maken van hun ei gen gezondheid en mondiger tegen over de arts. Daarbij kan bijvoorbeeld een stuk voorlichting worden gegeven over medische onderwerpen. Niet dat het aan voorlichting ont breekt in onze samenleving; de kranten staan bol van medische ar tikelen, er gaat geen week voorbij of de televisie brengt een medisch programma. Maar het is de vraag in hoeverre deze voorlichting ons als leek werkelijk aanspreekt. Het is bovendien niet mogelijk om erover als patiënten onder elkaar en met de dokter te diskussiëren of vragen te stellen. Een van de aktivi teiten van de patiëntenraad dit laat ste jaar is dan ook het organiseren van themaavonden geweest. Zo is er een avond geweest over gezonde voeding en in het najaar volgen twee avonden over het hart en hart- reanimatie. Na afloop bestaat dan de gelegenheid te discussiëren en vragen te stellen aan de huisarts of andere deskundigen. Inmiddels is wel gebleken dat er veel in bewe ging komt in de praktijk van onze huisarts. Als patiëntenraad praten we meer met elkaar over gezondheid en ziek te. Ook over bezwaren, die we voe len als we in kontakt treden met onze eigen huisarts of met andere artsen, bijvoorbeeld specialisten. En dan blijkt dat heel wat frustra ties minder worden of verdwijnen, wanneer ze eenmaal duidelijk zijn uitgesproken tegenover de dokter. Hoewel de patiëntenraad geen klachtenbureau is, kunnen de pa tiënten wel met klachten of bezwa ren bij de raad terecht. Die klach ten variëren van een ongezellige wachtkamer tot de norsheid van de dokter als hij eens slecht geslapen heeft. Maar ook het bezwaar over ondui delijkheid omtrent de klacht, waar mee de patiënt bij de dokter komt. Of over niet snel genoeg doorver wezen worden naar een specialist... Door het overbrengen van bezwa ren van de patiënten aan de arts en anderzijds een stuk uitleg geven over de werkwijze van de dokter, kunnen heel wat onaangenaamhe den en drempels uit de weg worden genomen, zo heeft de patiëntenraad steeds gemeend. Wat de zelfhulp betreft, ook hier is gebleken, dat patiënten zelf heel wat kunnen doen in hun eigen si tuatie van ziek zijn. Dat zij met hun ervaringen achter de rug anderen kunnen helpen, vaak nog beter dan een arts of specialist. Het is daarbij nooit de bedoeling van de patiëntenraad geweest om de deskundigen uit te schakelen. Operaties zijn nodig bij bepaalde ziekten, medicijnen kunnen zeer nuttig zijn, evenals therapieën on der deskundige begeleiding. Maar hoe zeg je als huisarts tegen een vrouw met borstkanker dat ze er best weer overheen komt. Hoe zeg je tegen een patiënt met angst dat hij eigenlijk nergens bang voor hoeft te zijn. De meeste artsen hebben (gelukkig) niet het hele scala van ziekten zelf doorgemaakt, waarmee ze op hun spreekuur worden geconfronteerd. En niets lucht zo op wanneer je in je ellende met iemand kunt praten, die zijn of haar arm om je heen slaat en zegt: „Ik weet wat het is". Die machteloosheid van een arts in zulke situaties is de aanleiding ge weest om vanuit de patiëntenraad de zogenaamde zelfhulpgroepen te stimuleren. Deze groepen hebben juist door hun eenvoud en de bege leiding van mensen, die zelf een ziekte hebben doorgemaakt en overwonnen, een overweldigend succes. Zo konden bijvoorbeeld fobici (mensen met angsten) na tien of vijftien jaar niet meer op straat te zijn geweest, soms weer deel gaan nemen aan het maatschappelijk verkeer. SAMENWERKING De patiëntenraad heeft het ook als verheugend en zeer stimulerend er varen, dat een aantal artsen in Gouda hun patiënten naar zo'n zelf hulpgroep verwijzen. Wij menen, dat samenwerking tussen de Goudse huisartsen met name op dit punt, maar ook als het gaat om an dere aktiviteiten van de raad, erg belangrijk is. De patiëntenraad, zoals die in één praktijk in Gouda werkt, is één van de twee, die er tot nu toe in Nederland bestaan. De raad, erg betrokken bij zijn aktivi teiten, wil ook anderen helpen bij het eventueel opzetten van een pa tiëntenraad in hun praktijk. Wat betekent het om een fobie te hebben? Zo ang stig te zijn datje hele leven erdoor beheerst wordt. Die angsten kunnen zo erg zijn dat je de denr niet meer uit durft, laat staan dat je nog kunt werken, de boodschappen kunt doen of op visite kunt gaan. Wat Is dat toch, dat zó bang zijn, het gevoel te hebben dood te gaan of gek te warden? Veel men sen kunnen zich dat nau welijks voorstellen, als ze een zogenaamde fobie-pa tiënt in hun omgeving heb ben. Het is overdreven, er is toch niets aan de hand, je gaat toch niet dood, je wordt toch niet gek? En het vreemde is dat zo veel mensen in onze maat schappij aan die angsten lijden. Die angsten zijn even algemeen als de griep. Maar toch veel moeUQker te genezen. De zelfhulp groepen voor fobici, opge richt onder de verantwoor delijkheid van de patiën tenraad, hebben bewezen dat je met een beetje be grip heel wat aan de be handeling van de patiënten kunt doen. De gedachte achter deze zelfhulpgroepen is dat ex fobie-patiënten anderen met een fobie opvangen en in de eerste plaats luister en. Natuurlijk is het niet zo dat huisartsen, psychiaters en psychologen niet naar hun patiënten luisteren. Een goede arts doet dat wel en er zijn veel goede artsen en psychiaters met de wil hun patiënten te helpen. Maar ze zijn zeer beperkt in hun mogelijkheden. Ten eerste hebben ze weinig tijd. Je moet een afspraak maken en als je het 's nachts te kwaad krijgt met je angsten, je paniek, dan bel je 's morgens op voor een afspraak. Een huisarts kun je dan meest al snel bezoeken. Bij de psychiater is dat wat moei lijker. Maar: je had die arts 's nachts nodig en niet op afspraak. Je angsten en paniek komen immers ook niet op afspraak. Het ie niet alleen leuk maar het is ook een nuttige er varing om als hulsarts met een groep patiënten samen te werken in de patiëntenraad. We hebben samen het afgelopen jaar geprobeerd pa tiënten duidelijk te maken dat niet de dokter almach tig en de patiënt onmondig Is. Bjj veel ziekten spelen de leefwjjze en spanningen van de patiënt een grote rol, de dokter kan dit niet oplossen. Het ls nodig dat de patiënt hierover meedenkt en beslist. Ik vind het zelf elke keer weer fjjn om te merken als een patiënt wil meedenken over zjjn of haar ziekte en mogelijke geneeswijze. Het ls zeker zinvol voor arts en patiënt samen te werken om meer voorlichting te geven over gezondheid en ziekte en de patiënt te helpen voor zichzelf op te komen. Welke vorm men kiest, patiëntenraad, gezondheids- winkel of iets anders, is niet zo belangrijk. Waar het om gaat is de wil tot samenwerking. een Goudse hulsarts Naast de fobiegroepen zijn er ook groepen voor men sen met andere problemen zoals eenzaamheid en vrouwen met een kraam beddepressie. De patiëntenraad is zelf niet in staat om al deze groepen voortdurend te begeleiden: er is niet ge noeg mankracht voor en bovendien moeten de groe pen opgezet worden door mensen, die het probleem zelf hebben doorgemaakt. Wel wil de patiëntenraad het oprichten van derge lijke groepen sterk stimu- In „Sprekenhoek", een programma van de NOS, heeft de Goudse Patiëntenraad aandacht gevraagd en in ruime mate gekregen voor deze nieuwe vorm van in spraak. Eén van onze bladen, de Goudse Post, heeft In belang rijke mate als spreekbuis gefungeerd en wekelijks door middel van de rubriek „Op Spreekuur Bjj" een voor lichtende taak vervuld. Gezien de vde vragen, die na de t.v.uitzending los barstten, bijgaand een overzicht van hetgeen deze pa tiëntenraad beoogt. De begeleidende foto's zijn geno men van de televisie-uitzending. Niet optimaal van kwaliteit doch ter Illustratie wel geschikt dachten we zo. leren en steunen. Zij zijn hard nodig in een maat schappij waarin iedereen z'n eigen boontjes hoort te doppen en erg alleen staat. Ze kosten weinig of geen geld (en geld is in onze maatschappij ook al zo belangrijk) en er worden resultaten bereikt Ze zijn. wat de patiëntenraad be treft, een kleine maar zeer belangrijke stap naar een maatschappij, waarin, mensen mondiger zijn, meer verantwoordelijkheid dragen voor hun eigen ge zondheid en elkaar helpen gezonder en gelukkiger te leven. Als je je levenspartner ver liest, kun je het gevoel heb ben, dat je leven geen zin meer heeft. Ook dit is een van de raktfes, die de pa tiëntenraad kreeg, na een artikel in de Goudse Post over eenzaamheid. Uit die re ak tl es zjjn *ie zelfhulpgroepen gevormd voor weduwen: twee voor oudere en één voor jonge weduwen. Deze groepen zijn even zinvol gebleken als de groepen voor fobici. In de reakties van wedu wen kwam naar vorendat er een behoefte was om te praten over de eenzaam heid, die je kwelt als je plotseling alleen staat. Toen deze weduwen bij el kaar kwamen, Week hoe goed ze elkaar aanvoelden. Ook konden ze elkaar aan moedigen. Niet iedereen reageert het zelfde op dit probleem. Er zijn bovendien weduwen, die al een manier gevonden hebben om in hun situatie van de nood een deugd te maken. Zij helpen wedu wen, die nog in de fase verkeren, waarin ze liever dood zouden zijn dan nog alleen verder te gaan. De wekelijkse bijeenkoms ten van de weduwen zijn gezellig, maar leiden er bo vendien toe dat de deel neemsters iets beter in staat zijn om opnieuw haar levenswijze te bepalen, de zin van haar leven weer in zien, dat zo drastisch ver anderd is door het ontval len van de levenspartner. Deskundigheid is voor de ze groepen niet nodig. Iedereen die op eerlijke wijze zijn of haar proble men met anderen wfl delen en anderen bij hun proble men wil helpen, kan een dergelijke groep opzetten. Sinds eind september be staat de patiëntenraad een jaar. Een bdangrjjke taak, die de raad zich op grond van de ervaringen van het afgelopen jaar heeft ge steld, is het brengen van een duidelijker ljjn In onze aktiviteiten. Dit geldt met name voor de thema avonden. Het afgelopen jaar orga- nisseerde de patiëntenraad vier avonden: één over de relatie arts-patiënt, een over gezonde voeding en twee over het hart. Deze avonden waren zeker niet nutteloos, ze werden ook goed bezocht. Maar het komende jaar willen we wat gerichter gaan werken. Doel is tenslotte dat we ons allemaal wat bewuster worden van onze ge zondheid en ongezondheid en ons lichamelijk en gees telijk functioneren in het algemeen. Dat we naar ons lichaam leren luisteren en mis schien leren om daar zelf iets aan te doen in plaats van meteen naar de dokter te lopen (die tenslotte alles weet?) Maar willen we dat kun nen, dan zullen we wat meer over ons lichaam moeten leren. En dan be doelen we niet dat we een soort biologie-lessen gaan volgen of dat we alles moe ten weten over al onze or ganen. Er moet tenslotte Zondag 18 november zond de NOS in haar televisie programma „Sp re kenhoek" een impressie uit van de patiëntenraad in Gouda. Dat vonden we erg leuk maar daar ging het natuurljfk niet om. We wilden bekendheid geven aan ons bestaan omdat we geloven dat zo'n patiënten raad een heel zinvolle zaak is. Er komt beweging In onze praktijk, de patiënten be ginnen meer na te denken over hun gezondheid, we hebben het gevoel dat we sómen met onze dokter aan onze gezondheid wer ken. Veel patiënten in onze praktyk zjjn enthousiast en werken hard mee met de aktiviteiten van de pa tiëntenraad. Ook de reak ties elders uit het land wa ren na de uitzending op de t.v. positief. Wy hopen dan ook dat an dere patiënten en artsen in Nederland tot de oprich ting van een dergelijke pa tiëntenraad zullen komen. iets overblijven voor de huisarts of niet soms? Maar misschien kunnen we iets leren over b.v. kin derziekten, die veel voor komen en vaak vrij on schuldig zijn als we maar weten wat te doen. Of over griep, rugpijn, maagklach ten, hoofdpijn enz. Zaken, die we allemaal wel eens meemaken. In veel gevallen kunnen we daar zelf al veel aan doen. Als je een keer te diep in het glaasje hebt gekeken en de volgende dag een vreselijke kater hebt dan ga je toch ook niet direkt naar de dokter? Je weet namelijk waardoor je hoofdpijn hebt. Nu, we kunnen veel meer over ons lichaam te weten komen en kennis is de eerste stap op de weg naar zelfbewustzijn en zelfhulp. Afgezien van het feit dat het natuurlijk veel pretti ger is als je jezelf kunt hel pen en anderen, zouden we natuurlijk ook heel wat be lastinggeld kunnen uitspa ren als we niet zoveel me dicijnen slikten. We denken het een en an der te kunnen bereiken door gerichte blokken van thema-avonden te organi seren, waardoor je op iede re volgende avond iets meer over jezelf leert. Wij menen ook dat daarbij vooral ervaringen van de ouderen erg belangrijk aijn. Vroeger deed men immers veel meer zelf.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 26