8 El >E INSPRAAK VOORLOPIGE CONCEPT INSPRAAKVERORDENING INSPRAAKVERORDENING EXTRA GEMEENTE- 1 INFORMATIE U Algemene bepalingen Informatieverstrekking en Procedure bij beleidsvoornemen 'f>^^$f®faatieven Oriëntatiefase artikel 5 Werkgroepen artikel 6 Overlegfase artikel 7 Bestuursbesl issing artikel 10 Procedure bij beleidsinitiatief Toepassing van de verordening Slot- en Artikelsgewijze toelichting voor zover noodzakelijk O vergans bepalingen wethouders .pok-een beleidsvuorne- mogelijkheid dat ze Verwerking ingediende men kenbaar 'gfemadkt ovordt'*dÖQr.',>^gd\y{;nien. Bovëndiè? commentaren artikel 8 -ii*ë®53r'.S HET NIEUWE STADSBLAD - PAUINA IB - VRIJDAG 30 NOVEMBbH 19/9 V - H'l artikel 1 1. Voor toepassing van deze veror dening wordt verstaan onder: a. inspraak een door het gemeentebe stuur georganiseerd proces waarbij in een zo vroeg moge lijk stadium de mogelijkheid wordt geboden om te discus siëren over de aspecten van het aan de orde zijnde be leidsvoornemen of beleidsini tiatief op een zodanige wijze dat de besluitvorming door het gemeentebestuur hier door nog kan worden beïn vloed; b. gemeentebestuur de gemeenteraad, het college van burgemeester en wethou ders alsmede commissies krachtens artikel 61 en 63 van de Gemeentewet; c. informatieverstrekking informatie te geven met als doel: belangstelling te wek ken, vragen te beantwoorden, misverstanden te voorkomen of weg te nemen, het hoe en waarom van de dingen duide lijk te maken en de mogelijk heid te scheppen tot werke lijk zinvol meepraten, mee denken en meedoen; d. beleidsvoornemens elk voorgenomen besluit van de gemeenteraad, van het col lege van burgemeester en wethouders of van een com missie als bedoeld onder b. dat als zodanig door het col lege van burgemeester en wethouders is aangemerkt; e. beleidsinitiatief elk verzoek van inwoners van Schiedam aan de gemeente raad, het college van burge meester en wethouders of een commissie als bedoeld onder b. tot het nemen van een be sluit als bedoeld onder d. faangepaste procedure een van de in deze verorde ning neergelegde procedure afwijkende gang van zaken, welke voortvloeit uit wette lijke voorschriften, dan wel samenhangt met de aard of het belang van het aan de orde zijnde beleidsinitiatief of beleidsvoornemen g. raadscommissie een commissie als bedoeld in de Algemene Commissieve rordening. 2. Het onder a., van het vorige lid, bedoelde overleg is er op gericht om het door de gemeenteraad, door het college van burgemees ter en wethouders, door commis sies ex artikel 61 en 63 van de Gemeentewet te voeren beleid te confronteren met de inzichten van de (betreffende) inwonèrs. artikel 2 1. Indien burgemeester en wethou der een beleidsvoornemen ken baar maken wordt tergelijker- tijd via publikatie en op de daar voor bestemde openbare plaat sen aangegeven waar een infor matiepakket terzake te verkrij gen is. 2. Het in het vorige lid bedoelde in formatiepakket bevat behalve de noodzakelijke achtergrondin formatie ook de randvoorwaar den en een tijdschema. artikel 3 1. Burgemeester en wethouders zullen in elke fase van de te vol gen procedure in ieder geval in- forrna tie verschaffen over: een eerder stadium een rol hebben gespeeld; b. alternatieven in de huidige si tuatie; c. met andere beleidssektoren samenhangende procedures en d. alle overige direkt op de zaak betrekking hebbende ambte lijke stukken. 2. Niet openbaar worden gemaakt: a. die stukken, die door het Rijk of enig ander publiekrechte lijk lichaam of door een van de tot deze lichamen beho rende diensten of bedrijven T^vgetjtrouwel ijlfe- wethouders ter wille van de economische of financiële be langen van het Rijk of enig ander publiekrechtelijk li chaam niet voor publikatie in aanmerking komen; c. die stukken omtrent perso nen, rechtspersonen, vereni gingen en bedrijven, waaraan de publikatie naar het oor deel van burgemeester en wethouders hen in hun belan gen onevenredig zou schaden of waaromtrent deze om ver trouwelijke behandeling heb ben verzocht, dit laatste al leen voor zover dit in over eenstemming is te brengen met de wettelijke voorschrif ten; d. die stukken, welke inhouden een beoordeling van perso nen, rechtspersonen, vereni gingen en bedrijven, voor zo ver deze niet uitdrukkelijk tot publikatie hebben gegeven; e. die stukken, welke opsporing van stafbare feiten dan wel het voorgeschreven of door burgemeester en wethouders gewenste toezicht zouden kunnen belemmeren. artikel 4 Alvorens het in artikel 2, lid 1, be doelde informatiepakket openbaar te maken worden de erin vervatte randvoorwaarden en tijdschema ter diskussie gesteld in de betref fende raadscommissie(s). Na openbaarmaking van het in arti kel 4 bedoelde informatiepakket or ganiseren burgemeester en wethou ders na een periode van 30 dagen een open informatie avond, waarop de mogelijkheid wordt geboden te diskussiëren over de aangeboden informatie teneinde inzicht te ver krijgen in de doelstellingen c.q. de beoogde doelen en anderzijds de gemeente de gelegenheid te geven een eerste indruk te krijgen van de reakties. 1. Indien daartoe aanleiding be staat kunnen burgemeester en wethouders in elke fase van de procedure de insprekers verzoe ken werkgroepen te vormen. Zij kunnen hierbij nadere regels stellen. 2. De resultaten van de werkgroep- vergaderingen worden schrifte lijk vastgelegd. In deze versla gen dienen in ieder geval de eventuele meederheids- en min derheidsstandpunten alsmede de wijze van besluitvorming te worden opgenomen. 1. Burgemeester en wethouders werken mede naar aanleiding van de in de oriëntatiefase ont vangen reakties een plan of voorstel uit. Dit wordt aan de in sprekers toegezonden en open baar gemaakt overeenkomstig het bepaalde in artikel 2 en 3. 2. Burgemeester en wethouders or ganiseren vervolgens een avond waarop de gelegenheid wordt geboden commentaar op het aan de orde zijnde plan of voorstel te geven. Gedurende 30 dagen na deze overlegavond krijgt men de gelegenheid de commentaren schriftelijk in te dienen. 3. Indien een ingediend commen taar daartoe aanleiding geeft zal k (zullen) de indiener(s) ervan wor den gehoord. die schriftelijk commentaar heb ben ingediend, de gelegenheid hun standpunt/zienswijze in het openbare gedeelte van de verga dering toe te lichten. artikel 9 Ter afronding van de overlegfase stellen burgemeester en wethou ders een lijst met beslispunten op. Hierin staan onderdelen van een plan aangegeven, de eventueeel verschillende standpunten alsmede de voorgestelde maatregelen per onderdeel vermeld. Burgemeester en wethouders ma ken op basis van het oorspronke lijke voorstel en alle ingebrachte stukken een voorstel, dat vergezeld van de in artikel 9 bedoelde beslis- puntenlijst, aan de gemeenteraad wordt aangeboden. artikel 11 Indien er sprake is van een beleidsi nitiatief als bedoeld in artikel 1. on der e, wordt het betreffende voor stel schriftelijk en gemotiveerd bij burgemeester en wethouders inge- dien, waarna het binnen twee maanden aan de raadscommissie(s) tot wier werkterrein het onderwerp behoort, ter openbare behandeling wordt aangeboden. Hierbij wordt de indieners van het betreffende voorstel gelegenheid geboden tot het geven van een nadere toelich ting. artikel 12 1. Nadat de bij het beleidsinitiatief betrokken raadscommissie(s) advies heeft (hebben) uitge bracht beslissen burgemeester en wethouders zo spoedig moge lijk of het onderhavige beleidsi nitiatief al dan niet in aanmer king komt voor nadere uitwer king. 2. Indien de in het vorige lid be doelde beslissing negatief uitvalt wordt dit met redenen omkleed aan de indieners van het betref fende beleidsinitiatief en de be trokken raadscommissie(s) mee gedeeld. k 3. Indien burgemeester en wethou der met het in het eerste lid be doelde beleidsinitiatief instem men, dan is op dit initiatief voor het vervolg de procedure van toepassing welke geldt ten aan zien van een beleidsvoornemen. artikel 13 1. Uitzonderingen voor de toepas sing van de in deze verordening neergelegde procedure zal alleen mogeüjk zijn op voorstel van burgemeester en wethouders, gehoord de betrokken raads- commissie(s). 2. Het is mogelijk, met inachtne ming van het in lid 1 gestelde, een aangepaste procedure te hanteren. Deze procedure zal in de oriëntatiefase door burge meester en wethouders - na overleg met de insprekers - wor den vastgesteld. artikel 14 Wanneer de situatie daartoe aanlei ding geeft kunnen burgemeester en wethouders, gehoord de betrokken raadscommissie(s), in bijzondere gevallen besluiten deze verordening buiten toepassing te verklaren. In maart van dit jaar heeft de ge meente een open inspraakavond georganiseerd, waarop iedere Schiedammer met wethouder Posthoorn van gedachten kon wisselen over een op te stellen al gemene inspraakverordening. Het karakter van deze avond was puur informatief; het was een wederzijds uitwisselen van gedachten die er leven ten aan zien van wat er zoal in zo'n ver ordening geregeld dient te wor den. Er werd onder meer afgesp roken dat de gemeente de aange dragen suggesties, standpunten e.d. bestuderen en voor zover mogelijk verwerken in een conceptinspraakverordening, die dan weer voor iedereen be spreekbaar zou zijn. Inmiddels hebben burgemeester en wethouders een voorlopige concept-verordening gereed. Deze zal op 3 januari a.s. in de grote zaal (trouwzaal) van het Stadhuis worden besproken, tijd 8.00 uur 's avonds. Wanneer u over dit onderwerp nadere informatie wenst, iets te vragen heeft of mee te delen, dan kunt u op het Stadskantoor bij de heer A. Reijnhout terecht, te lefoon 260500. toestel 191. ders voorstellen, suggesties of com mentaren van insprekers niet of slechts gedeeltelijk over nemen in een voorstel, dienen zij dit in de tus senliggende- of eindrapportage te verwerken. artikel 18 Bij het instellen van commissies als bedoeld in de artikelen 61 en 63 van de Gemeentewet, wordt voor zover noodzakelijk in de verordeningen op deze commissie de inspraak ge regeld. Hierbij worden de bepalin gen in deze verordening in acht ge nomen. artikel 19 Inspraakprocedures die ten tijde van het van kracht worden van deze verordening lopen, worden zo veel mogelijk met de hierin neerge legde bepalingen in overeenstem ming gebracht. artikel 20 Deze verordening kan worden aan gehaald als „Algemene Inspraakve rordening" en treedt in werking op artikel 1 lid la De hier gehanteerde definitie van het begrip „inspraak" is afgeleid van die van H. P. G. Hoorn. In deze opvatting houdt „inspraak" een werkelijk overleg tussen de ver schillende gesprekspartners in. Hierbij is het van wezenlijk beteke nis dat dit zo vroeg mogelijk plaats vindt. De partijen weten dan van begin af aan hoe er wederzijds over een bepaalde zaak gedacht wordt en kunnen hier bij het doen van voorstellen rekening mee houden. Inspraakdeelnemers Teneinde te komen tot een zo breed mogelijk inzicht in wat er met be trekking tot het aan de orde zijnde onderwerp onder de bevolking leeft, is het noodzakelijk iedereen - particulieren en groeperingen - de mogelijkheid te geven zijn of haar opvattingen of wensen terzake ken baar te maken. Daarom zal het zo zijn dat zonder uitzondering iedere Schiedammer zijn of haar stem kan laten horen. Daarbij zal het gemeentebestuur wel in de gaten moeten houden of de op het betreffende beleidsterrein werkzame instellingen, groeperin gen etc. in ieder geval vertegen woordigd zijn. Desnoods kan er aanvullende werving plaatsvinden. Lid lb Commissies Het kan in de toekomst voorkomen dat behalve door de gemeenteraad en het college van burgemeester en lid lf Aangepaste procedure In bepaalde gevallen kan het nood zakelijk zijn af te wijken van de procedure zoals deze in de verorde ning is uitgestippeld. Afwijking kan bijvoorbeeld gewenst zijn wanneer een projekt erg ingewikkeld is of „gevoelig" ligt. Het kan bovendien ook voorkomen dat bij een be paalde zaak van te voren reeds be kend is dat de gemeente en de be volking nagenoeg op één lijn zitten. Uitbreiding resp. inkorting van de procedure moet dan mogelijk zijn. Tenslotte bestaat de mogelijkheid dat er door een „hogere" regeling een van deze verordening afwij kende inspraakprocedure is voor geschreven. Stelregel zal dan zijn deze afwijkende procedure zo ruim mogelijk te interpreteren. lid lg Raadscommissies Hiermee worden de verschillende adviescommissies aan burgemees ter en wethouders bedoeld, die ge heel uit raadsleden zijn samenge steld, zoals bijvoorbeeld de Com missie voor Vorming en Recreatie, de Commisie voor Sociale Zak en en volksgezondheid, de Com missie voor de Ruimtelijke Orde ning etc. lid 2 Dit lid zegt wat het doel van de in spraak is. Als uiteenzetting van dit doel is het in een verordening als deze op zijn plaats. Verder geeft dit doel tevens de strekking aan van vele andere bepalingen van de ver ordening. Het laat de gemeentelijke organen overigens vrij in de waardering van de belangen en inzichten van de in sprekers. Van handelen in strijd met lid 2 kan alleen worden gespro ken, wanneer die organen bij hun besluitvorming kennelijk niet de daarvoor in aanmerking komende belangen en inzichten hebben be trokken. Artikel 2 en 3 Zoals reeds opgemerkt, is het tijdig verstrekken van voldoende infor matie één van de belangrijkste, zo niet de belangrijkste voorwaarde voor een zinvolle diskussie. Infor matie zal aan waarde winnen als zij op het juiste moment wordt gege ven en als zij volledig is. Beide ge sprekspartners dienen in principe over dezelfde informatie te beschik ken. De in artikel 3 genoemde beperkin gen zijn afgleid van het terzake be paalde in de Algemene Commissie- verordening. Artikel 4 De door burgemeester en wethou ders voorgestelde randvoorwaar- de(n), d.w.z. de aangegeven grenzen waarbinnen gediskussieërd kan worden, worden alvorens zij defini tief zijn, besproken in een of meer raadscommissies. Hier bestaat de een commissie ex artikel 61 en 63 door de gemeenteraad op dehoogte gesteld van het info-pakket. Artikel 5 Doel van de info-avond is de bevol king met de materie op de hoogte te brengen. Het zal derhalve uitgeslo ten zijn dat dit overleg in de sfeer van onderhandelen plaats vindt 1. Burgemeester en wethouders maken op basis van het oors pronkelijke ontwerp en de inge diende commentaren, voorstel len of suggesties een nadèr voor stel. 2. Het in het vorige lid bedoelde voorstel wordt, als de commen taren daartAe aanleiding geven, met de terzake dienende stukken ter bespreking voorgelegd aan artikel 15 Indien de aan een inspraakproce dure deelnemende organisaties of groeperingen geen vertrouwen meer hebben in hun vertegenwoor digers), hebben zij het recht de- ze(n) te vervangen. artikel 16 Van elke bespreking van het ge meentebestuur of zijn vertegen woordigers) met insprekers wordt van gemeentewege een verslag ge maakt, dat na vaststelling door de betrokken gesprekspartners deel uit maakt van de bij de procedure van de Gemeentewet, een zgn. funktionele commissie. Het zal duidelijk zijn dat een dergelijk be leidsvoornemen ook gekoppeld dient te worden aan inspraakregels, vandaar deze bepaling. jn toeg al}e bij het beleidsvoornemen tér! lid le Informatie Het behoeft weinig betoog dat tij dige informatieverstrekking één van de belangrijkste pijlers is waarop goede en reële inspraak rust. Immers door het ontvangen van in formatie terzake worden de inspre: de mogelijkheid tót het formeren •kers in «abt teotpM °P gehjfojfaa*^ Artikel 6' Het vormen van werkgroepen kan de effektiviteit van de inspraak be vorderen. Reeds tijdens het eerste oriënterend overleg wordt dan ook k-AV- K^'dig njfrétü) mee' <e*-pjA|ert over hét de r> rd ftn d f■wdjpripj'weiTfV-'- c- ten moe-v- 4 tuaet v..c.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 16